hadis inkarcıları ve mealcilere

çelebiler

Kıdemli Üye
sence diye sorduğun için kişisel görüşümü yazım
cezanı caydırıcılığı
suçun yaygınlaşmasının önlenmesi açısından
recm
mükemmel bir ceza
recmin şartları
kılıcın kınına girdiğini görür gibi 4 şahit
yani gizli işlenen bir zina değil
alenen
herkese açık alanda
meydan okurcasına

Harika bir açıklama bu mudur ceza kanunu mantığı?

Cezayı senin beğenip beğenmemen önemli değil,cezanın Allah'ın emri olması önemli.Sen beğendin diye insanlar taşlanıp öldürülecek değil.

Ben de trafik cezalarını az buluyorum.Park edilmeyecek yerlere park edenleri dört şahitle ispatlayıp taşlamak mükemmel bir ceza olurdu.Trafik sorunu kalmazdı değil mi?Hem herkesin gördüğü yere park etmiş aracını meydan okurcasına taşlanmalı.

Kardeş sen önce hukukun kelime anlamından başla böyle de konuları boşa açma e mi?

Darul_Beka

Profesör
Harika bir açıklama bu mudur ceza kanunu mantığı?

Cezayı senin beğenip beğenmemen önemli değil,cezanın Allah'ın emri olması önemli.Sen beğendin diye insanlar taşlanıp öldürülecek değil.

Ben de trafik cezalarını az buluyorum.Park edilmeyecek yerlere park edenleri dört şahitle ispatlayıp taşlamak mükemmel bir ceza olurdu.Trafik sorunu kalmazdı değil mi?Hem herkesin gördüğü yere park etmiş aracını meydan okurcasına taşlanmalı.

Kardeş sen önce hukukun kelime anlamından başla böyle de konuları boşa açma e mi?

:) dikkatli biri değilsin
sence diye sordun
ben de böyle bir cevap vereceğini tahmin ederek altını çizerek bence diye cevapladım
hukuki açıdan bir değerlendirme yapmadım
biraz daha dikkat lütfen

çelebiler

Kıdemli Üye
:) dikkatli biri değilsin
sence diye sordun
ben de böyle bir cevap vereceğini tahmin ederek altını çizerek bence diye cevapladım
hukuki açıdan bir değerlendirme yapmadım
biraz daha dikkat lütfen

Henüz tanımadığın biri ile tartışırken erken zafer kazanmış edalarıyla konuşmasan senin için daha iyi olur.Çünkü sandığından daha dikkatli biri var karşında.

1.si sen,"sence" diye sorduğun için sence diye başlayarak soruna soru ile cevap verdim.

2.si Sence diye kim sorarsa sorsun,konuştuğumuz hukuk,hukuğu bildiğimiz kadarıyla anlatacağız demektir.Kişiye göre hukuk olmaz.

Zira Hukuka göre böyle ama bana göre böyle derseniz hukuk tanımaz biri olursunuz.O zaman da hukuk konuşmanın bir anlamı yoktur değil mi?

Darul_Beka

Profesör
Henüz tanımadığın biri ile tartışırken erken zafer kazanmış edalarıyla konuşmasan senin için daha iyi olur.Çünkü sandığından daha dikkatli biri var karşında.

1.si sen,"sence" diye sorduğun için sence diye başlayarak soruna soru ile cevap verdim.

2.si Sence diye kim sorarsa sorsun,konuştuğumuz hukuk,hukuğu bildiğimiz kadarıyla anlatacağız demektir.Kişiye göre hukuk olmaz.

Zira Hukuka göre böyle ama bana göre böyle derseniz hukuk tanımaz biri olursunuz.O zaman da hukuk konuşmanın bir anlamı yoktur değil mi?

telaşlanma rahat ol benim amacım karşı tarafı mat etmek değil
sadece fikrimi anlatmak ve karşı tarafın mantığını anlmak
sence diye sorulan sorunun cevabı bence dir basit türkçe kuralı :)
neyse uzatmıyalım
islam hukukunun varlığını kabul ediyormusun
yoksa kurana bakışın laik anlayış mı

çelebiler

Kıdemli Üye
telaşlanma rahat ol benim amacım karşı tarafı mat etmek değil
sadece fikrimi anlatmak ve karşı tarafın mantığını anlmak
sence diye sorulan sorunun cevabı bence dir basit türkçe kuralı :)
neyse uzatmıyalım
islam hukukunun varlığını kabul ediyormusun
yoksa kurana bakışın laik anlayış mı

İslam ile laikliği birbirinden ayırabilir misin? Laiklik isim olarak olmasada uygulama olarak İslamın içinde olan bir kavramdır.

Kuran'da ve Resulün uygulamalarında laikliği görebilirsin.

Darul_Beka

Profesör
İslam ile laikliği birbirinden ayırabilir misin? Laiklik isim olarak olmasada uygulama olarak İslamın içinde olan bir kavramdır.

Kuran'da ve Resulün uygulamalarında laikliği görebilirsin.

haşa resul asla ve asla laik olmamıştır
tam tersi
bu soruyu sorma sebebim mealciler ve hadis inkarcıların büyük bölümünün laikliği savunmaları nedeniyleydi
yani
laikliği benimsemiş islam hukuku islamın iktisat ve siyasi nizamını kabul etmiyorsan
seninle
tartışmanın bir anlamı yok
iyiki başta sordum beni boş yere yoracaktın :)
tartışma bitmiştir
laikliği savunan biri ile islam hukukunun nesini konuşacağız

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Şeriat isiyormusunuz sorusuna, bin dereden su getirip bir türlü istiyorum demeyen kimdi, hatırlayan var mı...

çelebiler

Kıdemli Üye
haşa resul asla ve asla laik olmamıştır
tam tersi
bu soruyu sorma sebebim mealciler ve hadis inkarcıların büyük bölümünün laikliği savunmaları nedeniyleydi
yani
laikliği benimsemiş islam hukuku islamın iktisat ve siyasi nizamını kabul etmiyorsan
seninle
tartışmanın bir anlamı yok
iyiki başta sordum beni boş yere yoracaktın :)
tartışma bitmiştir
laikliği savunan biri ile islam hukukunun nesini konuşacağız

Ne oldu şimdi? :)

Konuyu açan sendin kaçacak yer arıyorsun.??

çelebiler

Kıdemli Üye
:) yok konu duruyor da
laik bir anlayışa sahipsen islam hukukunu tartışma vakit kaybı
önce okuma yazma öğretip sonra tartışmak gibi
yıllarımı alır :)

Konunun durduğunu görüyoruz da sen kaçıyorsun.

Laik bir anlayışa sahip olan Allah'ın kitabıdır,Allah'ın Resulüdür.

Kurandaki laikliği,Resulün kurduğu devletteki laikliği görmedi isen bu senin eksikliğindir.

Korkma gerçeklerden bu kadar ne kadar kaçarsan kaç sen zararlı çıkarsın.

Darul_Beka

Profesör
Konunun durduğunu görüyoruz da sen kaçıyorsun.

Laik bir anlayışa sahip olan Allah'ın kitabıdır,Allah'ın Resulüdür.

Kurandaki laikliği,Resulün kurduğu devletteki laikliği görmedi isen bu senin eksikliğindir.

Korkma gerçeklerden bu kadar ne kadar kaçarsan kaç sen zararlı çıkarsın.

peki ozaman laiklik üzerinden gidelim
çook sonra islam hukukuna döneriz
buyur
laiklik
din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması
dinin devletin yönetiminden soyutlandırılıp ruhban anlayışla sadece ahiret anlayışına camiye sığdırılması
olduğuna göre
bu minareye nasıl bir kılıf koyacan getir delillerini

çelebiler

Kıdemli Üye
peki ozaman laiklik üzerinden gidelim
çook sonra islam hukukuna döneriz
buyur
laiklik
din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması
dinin devletin yönetiminden soyutlandırılıp ruhban anlayışla sadece ahiret anlayışına camiye sığdırılması
olduğuna göre
bu minareye nasıl bir kılıf koyacan getir delillerini

Sen bütün tanımlamaları kendine göre yapıp o tanım üzerinden karar veriyorsun farkında mısın?

Bana laiklik üzerinden eleştiri yaparken senin etanımlamaların ne Kuran a ne hadise ne de genel hukuk kurallarına uymuyor.Senin tanımlarına göre mi laikliği anlatalım? Yoksa laikliğin genel tanımına göre mi?

Ben her ikisine de varım.yukarıdaki laiklik tarifinle kılıfı giydirmişsin bile.

Darul_Beka

Profesör
Sen bütün tanımlamaları kendine göre yapıp o tanım üzerinden karar veriyorsun farkında mısın?

Bana laiklik üzerinden eleştiri yaparken senin etanımlamaların ne Kuran a ne hadise ne de genel hukuk kurallarına uymuyor.Senin tanımlarına göre mi laikliği anlatalım? Yoksa laikliğin genel tanımına göre mi?

Ben her ikisine de varım.yukarıdaki laiklik tarifinle kılıfı giydirmişsin bile.

beğenmediyesen kendin tanımını yap
ama işin zor mesihçi olsan işin çok kolaydı :)
laiklik tahrif edilmiş hıristiyanlık için çok müsait

çelebiler

Kıdemli Üye
beğenmediyesen kendin tanımını yap
ama işin zor mesihçi olsan işin çok kolaydı :)
laiklik tahrif edilmiş hıristiyanlık için çok müsait

Ben de kendime göre bir tanım yapacaksam neden senin tanımına itiraz edeyim.

Dinin hayata karıştığı,hayatın yaşanmasını engellediği,zorlaştırdığı yerler var mı?

Darul_Beka

Profesör
Ben de kendime göre bir tanım yapacaksam neden senin tanımına itiraz edeyim.

Dinin hayata karıştığı,hayatın yaşanmasını engellediği,zorlaştırdığı yerler var mı?

engelleme yada zorlaştıma diye bir şey yok düzenleme var
hukuki iktisadi ve sosyal alanda tabi bu düzenleme laikliğe ters laiklik dinin devleti yada sosyal hayatı düzenlemesini red eder
bekliyorum islamın laikliğe uygun olduğuna dair delillerini sen soru sormak yerine
islamın hıristiyanlıkda olduğu gibi dünya hayatına karışmadığını ruhban bir sistem olduğunu
ıspatlamak sana düşüyor

çelebiler

Kıdemli Üye
engelleme yada zorlaştıma diye bir şey yok düzenleme var
hukuki iktisadi ve sosyal alanda tabi bu düzenleme laikliğe ters laiklik dinin devleti yada sosyal hayatı düzenlemesini red eder
bekliyorum islamın laikliğe uygun olduğuna dair delillerini sen soru sormak yerine
islamın hıristiyanlıkda olduğu gibi dünya hayatına karışmadığını ruhban bir sistem olduğunu
ıspatlamak sana düşüyor

Bir müslüman dinin "düzenleme" dediğin şeyleri yapmazsa ne olur.Bir cezası var mı bu dünyada?

Mesela namaz kılmazsan şeriat ile yönetilen devlet sana ne yapar?Ya da oruç tutmazsan?Ya da faiz yersen?

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Şeriat ile yönetilen devlet demek İslam ile yönetilen devlet demek, Kur an a göre yönetilen devlet demek, Allah ın indirdiğine göre yönetilen devlet demek..... evvela buna iman etmek gerekki müslüman sayılsın insan...

çelebiler

Kıdemli Üye
Şeriat ile yönetilen devlet demek İslam ile yönetilen devlet demek, Kur an a göre yönetilen devlet demek, Allah ın indirdiğine göre yönetilen devlet demek..... evvela buna iman etmek gerekki müslüman sayılsın insan...

Valla bravo çok doğru.Allah razı olsun.

çelebiler

Kıdemli Üye
doğruda İman etmediğin şeye niye bravo diyorsun..... Şeriat ile yönetilmek hırsızlık yapanın elinin kesilmesine iman etmek demektir.. var mı buna imanın...

Sen yukarıda şeriatı Kuran olarak tanımladın o yüzden bravo dedim.

halbuki bu yazında aslında şeriattan anladığının senin inandığın şeyler olduğunu anlıyoruz.Bilmem anlayabildin mi?

"İman etmediğin şey" diyerek de terbiyesizlik yaparak nereye varmak istiyorsun?Çocukluk yıllarına mı?