Görsel sanatlar, resim ve heykel

Mugalata

Kıdemli Üye
Bu işler gıdım gıdım gider...

Üstelik bunlar dışarda değil sergide çıplak gezecekler.

Şimdilik...

oralarda normal karşılanıyor böyle şeyler.

ama normal karşılanması yozlaşma olmadığı anlamına gelmez.

daha önde de belirtmiştim; afrika'daki, amazonlar'daki veya avusturalya'daki kabilelerin çıplak dolaşması doğal, ama bunlarınki değil.

lafons7275

Kıdemli Üye
oralarda normal karşılanıyor böyle şeyler.

ama normal karşılanması yozlaşma olmadığı anlamına gelmez.

daha önde de belirtmiştim; afrika'daki, amazonlar'daki veya avusturalya'daki kabilelerin çıplak dolaşması doğal, ama bunlarınki değil.

Her şeyin doğruluğuna akıl karar veremez. Bu yüzden akıl vahyin önüne geçmemeli, vahye itaat etmeli...

Mugalata

Kıdemli Üye
Her şeyin doğruluğuna akıl karar veremez. Bu yüzden akıl vahyin önüne geçmemeli, vahye itaat etmeli...

konudan konuya atlıyoruz. vahiy akla sesleniyor zaten. akıl da çalışmadan duramaz. vahyi de sorgular. önemli olan vahyin özünü doğru anlamak. körü körüne itaat eni sonu sıkıntı yaratır.

lafons7275

Kıdemli Üye
konudan konuya atlıyoruz. vahiy akla sesleniyor zaten. akıl da çalışmadan duramaz. vahyi de sorgular. önemli olan vahyin özünü doğru anlamak. körü körüne itaat eni sonu sıkıntı yaratır.

Vahiy çıplaklığın ç sini bile yasaklıyor. Buna sanat adı altındaki çıplaklık da dahil. Sen ise aklınca yeni bir çıkarım yaparak sanat için çıplaklığa izin verdin.

Mugalata

Kıdemli Üye
Vahiy çıplaklığın ç sini bile yasaklıyor. Buna sanat adı altındaki çıplaklık da dahil. Sen ise aklınca yeni bir çıkarım yaparak sanat için çıplaklığa izin verdin.

bu doğru değil. kuran çıplak ve açık saçık dolaşmaya haklı olarak karşı çıkıyor. genel olarak çıplaklığa karşı çıkılmaz. dün tıp kitaplarını örnek verdim. tıp bölümü öğrencileri çıplak insan bedenlerinin resimlerini, fotoğraflarını ve hatta gerçek kadavra vb görmeden tıp öğrenemez. yani çıplaklık hayatın doğal ve kaçınılmaz bir parçası.

lafons7275

Kıdemli Üye
bu doğru değil. kuran çıplak ve açık saçık dolaşmaya haklı olarak karşı çıkıyor.

Haklı buluyorsun yani çıplak dolaşmanın yanlış olduğunu.

Peki plajlarda 10 gram kumaşla yani mayo ile dolaşılmasını da yanlış buluyor musun?

Mugalata

Kıdemli Üye
Haklı buluyorsun yani çıplak dolaşmanın yanlış olduğunu.

Peki plajlarda 10 gram kumaşla yani mayo ile dolaşılmasını da yanlış buluyor musun?

yine başka bir konuya atladık. plajlarda güneşlenen, denize giren insanlar herhalde elbiseyle girecek değil. :) tabii ki mayoyla girecek.

plajda mayoyla durulabilir ve bu yadırganmaz. ama sokakta mayolu dolaşılırsa bu yadırganır. her şeyi kendi yeri, zamanı, ortamı içinde değerlendirmek gerekir.

Mugalata

Kıdemli Üye
Yuvarlak cümle kurma, vahiy plajlarda mayo ile dolaşılmasına izin veriyor mu vermiyor mu?

yuvarlak cümle değil. vahiyde o yönde ifade yok demek ne demek sence?

vahiyde örtünmeyle ilgili ayet var ve orada kadınlara genel toplum adabına uygun biçimde dışarı çıkılması öneriliyor. bunu başı kapatacak şekilde alıp saçı gizleyen örtülerle çıkmak aslında vahyin özünü değil, sözünü, üstelik yanlış anlayarak uygulamaktır. vahyin özü önemlidir. aslında her şeyin özü önemlidir.

bir tek, sanat eserinin ve estetik konuların özü ve şekli, şemali önemlidir. :)

Hakperest

Kıdemli Üye
yuvarlak cümle değil. vahiyde o yönde ifade yok demek ne demek sence?

vahiyde örtünmeyle ilgili ayet var ve orada kadınlara genel toplum adabına uygun biçimde dışarı çıkılması öneriliyor. bunu başı kapatacak şekilde alıp saçı gizleyen örtülerle çıkmak aslında vahyin özünü değil, sözünü, üstelik yanlış anlayarak uygulamaktır. vahyin özü önemlidir. aslında her şeyin özü önemlidir.

bir tek, sanat eserinin ve estetik konuların özü ve şekli, şemali önemlidir. :)

size illa dindar olun diyen yok
hatta illa müslüman olun diyen de yok

fakat islamı çarpıtmaya hakkınız yoktur
tıpkı bizim diğer dinleri bulandırmaya hakkımız olmadığı gibi

tessettürü eleştirecekseniz buyrun eleştirin
ancak islamın ahkamıyla oynayamazsınız

bu ahlaki bir şey değildir
kendi inançlarınıza saygınız varsa
böyle yapmayın

Mugalata

Kıdemli Üye

size illa dindar olun diyen yok
hatta illa müslüman olun diyen de yok

fakat islamı çarpıtmaya hakkınız yoktur
tıpkı bizim diğer dinleri bulandırmaya hakkımız olmadığı gibi

tessettürü eleştirecekseniz buyrun eleştirin
ancak islamın ahkamıyla oynayamazsınız

bu ahlaki bir şey değildir
kendi inançlarınıza saygınız varsa
böyle yapmayın

ben sadece yorumumu yazdım. bunu saygısızlık olarak nitelemeniz yanlış. katılmak zorunda değilsiniz. üstelik bunu durup dururken yapmadım. lafons sordu, ben de görüşümü yazdım.

sizin gibi düşünmek zorunda değilim. siz de benim gibi düşünmek zoruna değilsiniz.

ayrıca ben anlamaya çalışıyorum. oysa lafons anlamaya çalışmadan körü körüne itaatten söz ediyor. sizce hangimizinki daha saygılı bir yaklaşım?

bi husben

Kıdemli Üye
ben sadece yorumumu yazdım. bunu saygısızlık olarak nitelemeniz yanlış. katılmak zorunda değilsiniz. üstelik bunu durup dururken yapmadım. lafons sordu, ben de görüşümü yazdım.

sizin gibi düşünmek zorunda değilim. siz de benim gibi düşünmek zoruna değilsiniz.

ayrıca ben anlamaya çalışıyorum. oysa lafons anlamaya çalışmadan körü körüne itaatten söz ediyor. sizce hangimizinki daha saygılı bir yaklaşım?

bence sen yanlış yerdesin senin çıplaklar kampında olman lazım madem herşeyi hoş karşılıyorsun onunda hoş karşılarsın hatta yaparsında

bi husben

Kıdemli Üye
bana dediğine göre asıl sen istekli olmalısın bu konuda. öyle mi?.. :)

Çıplaklığı savunan sensin efendi madem çıplaklığın olağan bişey olduğunu düşünüyorsun uygulamandada sorun yoktur o zaman
@Mugalata forumun içine etmiştir müsebbeplerini Allaha havale ediyoruz