Fethullah Gülen'den Marmara Gemisindeki şehitlere taziye, yönteme bakış açısı.

AynAlı

Kıdemli Üye
forumlar ve facebookta gruplar kurup atılan fitneler yeter.fitneyide zülmüde zalimide sevmem sevemem..

Yitik Lale

“Men dakka dukka”
Fethullah hoca eğer gerçekten böyle bir açıklama yapmışsa elbette savunulacak bir tarafı yoktur...İnşallah bu açıklamasını neye dayanarak yaptığınıda en kısa zamanda açıklar ve bunca insanın onun hakkında daha fazla zanna girmelerine sebebiyet vermez...Ama şunuda unutmamak gerekir Fethullah hoca bir alimde olsa sonuçta insandır...Sadece ve sadece El-Kuddus olan Allahtır...Yani bir tek Rabbimiz "Her türlü hata, noksanlık, gaflet ve acizlik ve ayıptan uzak ve tertemiz olandır."Hocaefendide bir insandır ve kusurdan hatadan münezzeh değildir...

Serare

Profesör
Ben de gönlümden geçenleri paylaşayım;

Bildiğim kadarı ile kendisi barışçıl bir insan ve her olayın barışla çözülmesi gerektiğine inanan, ideolojisini bunun üzerine kurmuş bir insan.

Bu bağlamda olanlara üzülüyor ama bu tür eylemlere destek vermiyor, bu düşüncesine saygı duymak gerekir ki Erdoğan da dün kendisiyle konuşan vatandaşlara, hasta ziyareti için hastaneye gittiği sıradaydı sanırım, başka gemilerle gideriz biz diyenlere ''bundan sonra gemilerle gitmek yok, bundan sonrası bizim işimiz'' dedi.

Sanırım Gülen de bu harekete başından beri endişeli yaklaşıyordu ki onun yıllardan beri uğraştığı, barışla dünyayı ele geçirme planlarını bir anda hiçe saymaktı belki bu.

Ama her hayırda bir şer, her şerde bir hayır vardır misali oldu bu (umuyorum).

Sevgiler.

cahid

Kıdemli Üye
filistinli kardeşlerimize köpek diyen soylu ülkücüler:

HAD? BE!!! K?M TUTAR SEN? ?SRA?L

ve diğer düşmanları yani biz /ben:

Türklü?ün Dostu ve Dü?manlar?

Ahir zamanın bizzat delilleri değil mi işte... Siyah ile beyazın ayrılmaya başladığı günleri yaşamaya başladık artık...Bu saatten sonra fertler başlı başına bir toplumdur.. Topluluk diye kabul ettiğiniz gruplar , cemaatler v.s. içinde çok farklı görüşler olduğunu gözlemleyebiliyorsunuz.. Onun için bu vakitten sonra İman tek millettir küfür de tek millettir..

Gönlümden geçenleri yazasım var ama yazınca günaha girmekten korkuyorum.Allah'ım sen hakiki müminleri doğru yolunda ihsan eyle.

cahid

Kıdemli Üye
Bu vakitten sonramı Cahid kardeşim? Küfür tek millettir ve islam tek millettir hemde taa Hz Ademden buyana... Hz Peygamberin küffara karşı tavrı bellidir, Hz Peygamberin tatbikine ve onlarca ayetin sarahatine rağmen başakaca yol arayanların vay haline...

İfadeyi biraz yanlış kullanmışım kusura bakmayın.. Dediğiniz gibidir tabii de bu vakitten sonra saflar daha kesin çizgilerle ayrılmaya başlamıştır demek istedim.. Yani Siyah - Beyaz... Gri yoktur artık.. Kafir Türk olabileceği gibi Müslüman İbrani de olabilir ya da tam tersi.. Diğer açıdan bakıldığı vakit "X" partililer kafir "Y" partililer müslüman gibi bir genelleme de yapılamaz.. Bu noktada saf belirlerken daha dikkatli olmak elzemdir anlatmak istediğim kısaca buydu...

bi husben

Kıdemli Üye
gülen hep böyle zaten zamanında zor bela saddamın attıgı füzeden ölenler için kendini yerden yere vuruken ölen ıraklı filistinli çocuklar için ses seda çıkarmamıştır

gülenin maskesi düşmüştür görün bunu artık.

Azimli

Ordinaryus
Yusuf S. Mütüoğlu'nun bu konudaki yorumu

"Fettullah Gülen'in Gazze yardım gemisine yapılan terör saldırısı ile ilgili olarak Wall Street Journal'da yer alan yorumları, en masum ifade ile, utanç vericidir. Kendisini kınıyorum ve Tel Aviv'e yerleşmesini öneriyorum. Netanyahu en iyi şekilde ağırlayacaktır kendisini. "

ihvan23

Kıdemli Üye
İHH'den Fethullah Gülen'e yanıt!

04 Haziran 2010 Cuma 16:09
Fethullah Gülen şaşırtan bir demeç verdi. İHH'nin kuşkulu bir kuruluş olduğunu söyledi. İHH'den yanıt gecikmedi.

Nazım ALPMAN

İHH Başkanı Bülent Yıldırım, Fethullah Gülen'in WSJ'ye verdiği röportajdaki sözlerine "Doğrusu üzüldüm, inşallah bu haber yanlıştır, ben başsağlığında bulunmasını bekliyordum" şeklinde yanıt verdi.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, NTV'den Hüseyin Yılmaz'a açıklamalar yaptı.

Fethullah Gülen, Wall Street Journal'a verdiği röportajdaki sözlerine de yanıt verdi.
FETHULLAH GÜLEN'İN RÖPORTAJINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ
Bülent Yıldırım şunları söyledi:

İSRAİL DENİZDEYKEN ATEŞ AÇTI
"Gemiye inen bütün İsrail askerlerinde ölüm listesi vardı. Liste bir askerin üzerinden düştü ve sonra kendisi bütün askerlere listenin verildiğini söyledi.

Liste şu an elimizde, listenin en başında da ben varım. İbrahim Bilgen vurulunca askerler telsizde "Raibi vurduk, Raibi vurduk" diye konuştular. Vurulan diğer iki insan da, Cevdet Kılıçlar ve Ali Haydar da bana çok benziyor.

Toplam 16 kişi, bunların fotoğraflarını ve isimlerini dağıttık. Hani kadife operasyon yapacaklardı ya, gelip bizi etkisiz hale getireceklerdi. Bizde görüntü var, İsrail diyor ki '35 dakika şiddet kullanmadık'. Oysaki görüntülerde şu açıkça görülüyor, daha denizdeyken askerler ateş açıyorlar.

GAZZE'YE MISIR'DAN GİRECEKTİK
Gazze'ye İsrail üzerinden değil Mısır üzerinden gidecektik. Biz İsrail'in açıklama gereği 68 milin dışında paralel olarak seyrediyorduk ve Mısır'dan Gazze'ye girecektik. Bunu güvenlik gerekçesiyle açıklamadık.

GÜLEN'İN AÇIKLAMALARINA ÜZÜLDÜM

Fethullah Gülen'in eleştirel açıklamalarını yeni duydum, biz İsrail'e başvurduk ve bizi hep oyaladı İsrail. Cenevre sözleşmesine göre hareket ettik, açık deniz olduğu için bölge İsrail'in egemenliği altında değil. Doğrusu üzüldüm, inşallah bu haber yanlıştır, ben başsağlığında bulunmasını bekliyordum. Kendisine saygı duyuyoruz. Eleştirileri zannediyorum bir ara yüzyüze gelirsek derdimizi anlattığımızda vazgeçecektir. Açıklamayı keşke bizimle görüşerek yapsaydı.

ELİMİZDE GÖRÜNTÜLER VAR
Elimizde başka görüntüler var, bunları daha sonra açıklayacağız. Ambargo kalkmazsa dünyanın her tarafından yeni gemiler kalkar. Netanyahu'nun ambargonun yeniden gözden geçirileceği yönündeki açıklaması olumlu bir gelişmedir. Önemli olan oraya yardımların ulaşması, amaç bağcıyı dövmek değil."

ihvan23

Kıdemli Üye
Kuşkulu....hımmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

ismail

Yeni
Gülen'in gemilere İsrail saldırısı yorumu

Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesinde yayınlanan habere göre Gülen, ''anlaşma aramadan yardımı yola çıkarmanın otoriteye başkaldırı işareti olduğunu ve fayda getirmeyeceğini'' bildirdi. Gülen, konuyla ilgili soruşturma yapacak kuruluşun Birleşmiş Milletler (BM) olması gerektiğini belirtti.
Bir soru üzerine Gülen, kendisiyle ilişkili yardım örgütlerinin Gazze'ye yardım götürmeden önce İsrail'den izin almalarını istediğini vurguladı.

-ZAMAN GAZETESİNDE YER ALAN HABER-
Gülen, Gazze'ye yardım götüren gemilere İsrail'in yaptığı saldırıda ölenler için Zaman Gazetesinde taziye mesajı yayımladı.
Mesajında Gülen, "Filistin'de yaşanan bu drama son verebilmek beklentisiyle yola çıkan, uğradıkları müessif saldırıda hayatlarını kaybederek şehit düşen insanlarımıza Allah'tan rahmet diler, başta aileleri olmak üzere, milletimize ve bütün insanlığa taziyelerimi bildiririm" ifadesine yer verdi.
Zaman Gazetesi Gülen'in, WSJ muhabiriyle yaptığı görüşmesi sırasında başka konulara değindiğine de yer verdi. Gazetede yer alan habere göre Gülen, Gazze'ye yardım konvoyundaki olayla ilgili üç konuya dikkati çekerek şu görüşleri ifade etti:
"Bir, yardım gönüllülerinin bulunduğu gemiye yapılan o korkunç müdahale öncesi izlenen yöntem, ki Gülen bu noktada diplomatik yolların sonuna kadar zorlanmasında ısrar ediyor. İki, İsrail askerlerinin müdahale biçimi, ki onu 'çirkin bir manzara' diyerek eleştiriyor. Üç, şehit olan vatandaşlarımız, ki bunun için Gülen taziye yayınlayarak üzüntülerini ifade ediyor."
Gazetenin verdiği bilgiye göre, Wall Street Journal muhabirinin fotoğraf çekimi için Gülen'i ziyareti sırasındaki kısa süreli sohbeti, söz konusu haber için dayanak teşkil etti.
AA

agbi

Yasaklı
Gülen'den şehitlere taziye, yönteme eleştiri!
Bugün Wall Street Journal gazetesinde, Fethullah Gülen'le yapılmış bir röportaj yer aldı. Röportajda Gülen, Türk kamuoyunda Gazze olayıyla ilgili görüşlerden farklı bir bakış açısı ortaya koyuyor.

Başka konuların da ele alındığı röportajın Gazze'yle ilgili kısmını ve Gülen'in bu mevzuya yaklaşımını 3 noktada değerlendirebiliriz: Bir, yardım gönüllülerinin bulunduğu gemiye yapılan o korkunç müdahale öncesi izlenen yöntem ki Gülen bu noktada diplomatik yolların sonuna kadar zorlanmasında ısrar ediyor. İki, İsrail askerlerinin müdahale biçimi ki onu 'çirkin bir manzara' diyerek eleştiriyor. Üç, şehit olan vatandaşlarımız ki, bunun için Gülen taziye yayınlayarak üzüntülerini ifade ediyor.

1,5 milyon Filistinli'nin yaşadığı açık hapishane Gazze'ye 4 yıldır uygulanan ambargoyu delmek için yola çıkan insani yardım gemilerine İsrail'in yaptığı kanlı müdahale millet olarak hepimizi öfkelendirdi. Hadisenin duyulduğu andan itibaren boşalmayan meydanlar ve dün Fatih Camii avlusunda kılınan cenaze namazında ortaya çıkan tablo, milletimizin duyduğu tepkinin göstergesiydi.

Aslında 9 insanımızın şehit olmasıyla sonuçlanan bu vahşi saldırıya duyulan tepki Türkiye ile de sınırlı kalmadı. New York'ta Türk bayraklarıyla İsrail'in bu hareketini telin eden Yahudilerden BM Güvenlik Konseyi'ne, Batı medyasından İsrail medyasına, Arap Birliği'nden NATO'ya bütün dünya İsrail'i kınama noktasında bir araya geldi. Konu, El Cezire, BBC, CNN gibi uluslar arası kanallarda birinci haber olma özelliğini koruyor.

İsrail'in vahşi saldırısıyla hayatını kaybedenlerin acısını paylaşanların arasında Fethullah Gülen Hocaefendi de vardı. Gazetemizde yayınlanan taziyesinde Gazze'de bir insanlık dramı yaşandığına dikkat çeken Hocaefendi şöyle diyordu: "Filistin'de yaşanan bu drama son verebilmek beklentisiyle yola çıkan, uğradıkları müessif saldırıda hayatlarını kaybederek şehit olan insanlarımıza Allah'tan rahmet diler, başta aileleri olmak üzere, milletimize ve bütün insanlığa taziyelerimi bildiririm."

Belki birçoğumuzun gündemine İsrail'in kanlı müdahalesinden sonra giren bu hadise, böyle bir eylemin yapılacağının duyulduğu ilk günden itibaren Hocaefendi'nin gündemindeydi. İyi niyetle atılan bu adımın, olumsuz bir şekilde sonuçlanacağı endişesi içindeydi. Çünkü İsrail'in benzer durumlardaki tepkilerine bakıldığında, endişe etmekte de haksız sayılmazdı. Nitekim yakınındaki insanlara, daha gemiler daha harekete geçmeden, İsrail'in nasıl tepki vereceğini tahmin etmenin güç olduğunu, bir sorun çıkmaması için diplomatik yolların sonuna kadar zorlanması gerektiğini söylüyordu. Bu sağlanamayacaksa, kritik bir zamanda Türkiye'yi savaşın eşiğine getirecek bir krize meydan vermemek için başka yolların aranması gerektiğini düşünüyordu.

Endişe etmekte haklıydı. Gerçekten de İsrail Hükümeti, ne yapacağı kolay kolay kestirilemeyen, küçük bir sebeple bile dünyayı ateşe verebilecek hamleler yapan bir ülke haline gelmişti. İki askeri esir düştüğü için Lübnan'ı yerle bir eden, yine bir askeri Hamas tarafından esir alındığı için işgali altındaki Gazze'ye savaş açarak 400'ü çocuk 1500 insanın ölümüne yol açan, Türkiye gibi bölgedeki en yakın ülkeye büyükelçisini alçak koltuğa oturtarak ders vermeye kalkışan bir yönetim. Bunları hesaba katınca, hele meydan okur gibi tavrın iyice tahrik edeceği bir yardım hareketinin nereye varacağını kestirmek zor değildi. Önce bu insani yardım konvoyuna katılacağı duyurulan bazı Ak Partili vekillerin, daha sonra bundan vazgeçmiş olması da aslında bu endişelerin ve doğabilecek sonuçların öngörüldüğünün işareti.

Nitekim Gülen, dün Wall Street Journal'da yayınlanan röportajında da bu büyük endişelerden kaynaklanan görüşlerini dile getirdi. Sağduyunun, aklı selimin yorumuydu söylenenler. Sivil insanlara, uluslar arası sularda yapılan müdahaleyi ve ortaya çıkan tabloyu çirkin bulduğunu söyleyen Gülen, devletin ve bu işin öncülüğünü yapan İHH'nın, çocuk, yaşlı ve kadınların başına gelebilecek sıkıntıları, can kaybı hatta savaş riskini öngörerek diplomatik yöntemleri sonuna kadar zorlaması gerektiğini vurguluyordu. Acı da olsa bunca olay yaşandıktan sonra, Gülen'e göre yapılması gereken ilk iş, gerçeğin ortaya çıkması için Birleşmiş Milletler öncülüğünde şeffaf ve bağımsız bir soruşturma yapılması.

Bu görüşlerin doğru anlaşılması için röportajla ilgili bir hususu bilmek lazım. Öğrendiğim kadarıyla ve okunduğunda da anlaşılacağı gibi bu görüşme, Gazze krizi üzerine düşünülmüş bir röportaj değildi. Olaydan birkaç hafta önce yapılmak istenen bir röportajdı ve yazılı cevapları günler öncesinden gazetecilere ulaştırılmıştı. Fotoğraf çekimi için kısa süreli bir araya geldiklerinde tüm dünya bu konuyu konuştuğu için, Gazze meselesine girilmiş ve bu konu diğerlerinin önüne geçmişti. Meseleyi bu boyutundan çıkararak, sanki sadece bu mevzu için röportaj verilmiş gibi değerlendirmek doğru olmaz.

Söyleşiyi gerçekleştiren muhabir, Gülen'in evinin koridorunda, büyük bir Türkiye haritası, Kuran'dan bir ayet ve Boğaz üzerinden geçen bir Türk F-16'sının resmi bulunduğunu da aktardı.

Abdülhamit Bilici-ZAMAN

Söyleşiyi gerçekleştiren muhabir, Gülen'in evinin koridorunda, büyük bir Türkiye haritası, Kuran'dan bir ayet ve Boğaz üzerinden geçen bir Türk F-16'sının resmi bulunduğunu da aktardı.

Bu Mavi renke aldığım paragraf size NE ANLATIYOR. Lütfen düşünün

ismail

Yeni
''anlaşma aramadan yardımı yola çıkarmanın otoriteye başkaldırı işareti olduğunu ve fayda getirmeyeceğini'' bildirdi. Gülen, konuyla ilgili soruşturma yapacak kuruluşun Birleşmiş Milletler (BM) olması gerektiğini belirtti.
Bir soru üzerine Gülen, kendisiyle ilişkili yardım örgütlerinin Gazze'ye yardım götürmeden önce İsrail'den izin almalarını istediğini vurguladı.
AA
...

agbi

Yasaklı
gülen hep böyle zaten zamanında zor bela saddamın attıgı füzeden ölenler için kendini yerden yere vuruken ölen ıraklı filistinli çocuklar için ses seda çıkarmamıştır

gülenin maskesi düşmüştür görün bunu artık.

Yerden Yere ne zaman kendini vurmuş ?

O sajklandığın maskeninn altındaki SİZ KİMSİNİZ?

agbi

Yasaklı
bakınız hazret geçmiştekiş bu tip terörist(!) faaliyetleri nasıl lanetlemiş:

Rusya'nın Kuzey Osetya Bölgesinde Bir Okula Yapılan Terörist Saldırıda Ölenler İçin Verdiği Taziye
Fethullah Gülen

08.09.2004

Bütün terör faaliyetleri, barışa ve huzura vurulan en büyük darbedir. Hangi sebeple ve hangi maksada yönelik olursa olsun, hiçbir terör faaliyeti katiyen tasvip edilemez.

Terör başta en kutsal ve evrensel bir değer olan insan hayatına yönelik bir tehdittir. İnsan hayatına kıydığı gibi toplumsal güveni de yok eder. Terör yeryüzünde en yoz insan eylemidir ve hiçbir din, hiçbir anlayış ve hiçbir telakki onu tasvip edecek kadar yozlaşmış olamaz.

Allah nazarında hayat çok önemlidir. Bu bakımdan Allah, gönderdiği din ile, onu korumayı, korunması gereken aslî değerlerden biri saymıştır. Bu sebeple terör, ne bir kurtuluş mücadelesi şekli ne de herhangi bir dini gayeyi gerçekleştirmede vasıta olamaz. Müslüman ancak sulhün, barışın ve huzurun sembolü olmalıdır. Terörist müslüman, müslüman da terörist olamaz.

Son yıllardaki büyük terör saldırıları, sadece olayın gerçekleştiği coğrafyaları değil, dünya barışını da baltalamıştır. Bu sebeple, kimden ve ne maksatla gelmiş olursa olsun, Rusya'ya bağlı Kuzey Osetya'da meydana gelen olayları şiddetle kınıyor ve terörü bir kez daha lanetliyorum. Rehine olayında çıkan çatışmalarda hayatını kaybedenlerin yakınlarına, küçük yavruların anne-babalarına, komşu Rusya Federasyonu yetkililerine ve halkına başsağlığı diliyor, yaralılara da acil şifalar temenni ediyor, acılarını paylaşıyorum.

M. Fethullah Gülen

NE KONUŞUYORSUNUZ SİZ ?

İslam da varmı Çoluk Çocuk vurmak.???????????????????????**

Peygamberimiz sav hangi savaşında Çoluk Çocuğu veya Kadının öldürülmesine izin vermiş ?

Geçmişte varmı İSLAM da aman dileyene KILINÇ KALDIRMAK.

Yapmayın yaaa

Şimdi ben bonbalayayım bir yeri Çoluk Çoçuk ta ölsün SONRA BEN İSLAMİYETE HİZMET ETTİM diyeyim Allah cc böyle düşünenlerden bizleri korusun.

agbi

Yasaklı
Yusuf S. Mütüoğlu'nun bu konudaki yorumu

"Fettullah Gülen'in Gazze yardım gemisine yapılan terör saldırısı ile ilgili olarak Wall Street Journal'da yer alan yorumları, en masum ifade ile, utanç vericidir. Kendisini kınıyorum ve Tel Aviv'e yerleşmesini öneriyorum. Netanyahu en iyi şekilde ağırlayacaktır kendisini. "

Bence kendisine bir özeleştiri yapsın.

Tabi sizde bu sözleri getirdiğiniz için.

ACABA ERBAKAN HALA TEHLİF HAKKI ALDIĞI SAVAŞ MAKİNASI TANKLARIN MÜSLÜMANLARI ÖLDÜRDÜĞÜ ZAMAN HİÇMİ VİJDANI SIZLAMIYOR.

yİNE CEVAP VERECEKSİNİZ BANA yİNE eRBAKAN A SALDIRDINIZ ÖNCE SİZ AYNAYA BAKIN.

Beni kastederek ZELİL İHTİYARLIĞA değinmenizi asla unutmayacağım.

agbi

Yasaklı
Ahir zamanın bizzat delilleri değil mi işte... Siyah ile beyazın ayrılmaya başladığı günleri yaşamaya başladık artık...Bu saatten sonra fertler başlı başına bir toplumdur.. Topluluk diye kabul ettiğiniz gruplar , cemaatler v.s. içinde çok farklı görüşler olduğunu gözlemleyebiliyorsunuz.. Onun için bu vakitten sonra İman tek millettir küfür de tek millettir..

Lütfen Siyah ve Beyaz tarifinizi açın.