Erbakan 28 Şubat'ı Anlattı : Çiller Çürük Çıktı

agbi

Yasaklı
ALLAH bildirirse.

O zaman bu mantıkla düşünürsek HAŞA O zaman 28 şubat ın olmasını ALLAH istediki oldu NASIL bu mantıklar ön plana geçer anlamıyorum.ALLAH cc ERBAKAN a bildirdi TUZAK hazırlanıyor diye bunuda ERBAKAN AÇIK SÖZLERİ ile beyan etti ama YİNE de İKTİDAR olmak için hamle yaptı ? HADİ yanlış deyin.

Ben tekrar edeyim.

ALLAH cc erbakan A BİLDİRDİ

Yeni-OSMANLI

Yasaklı
Samimi olsaydiniz elestirileri ciddiye alirdiniz.
At gözlükleriniz gercekleri görmenize engel oluyor.
Futbol takimi tutar gibi parti,marti lider grub görüs tutma hastaligi buna denir.
Meselelere objektiv bakisinizi engelleyen bu hastalik sonucu empati yapabilme kabiliyetinizi kaybedersiniz,böylece her elestiri yapani düsman bilirsiniz,cahil bilirsiniz,suursuz bilirsiniz...Oysa hatayi kusuru baskalarinda degil,kendinizde arayin.

Ben bu gece foruma veda ediorum.
Bosuna vakit harciyormusum burada.

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Güle güle... İnşaallah sözünde durursun.

Zaten yeni forum kuracaktın sanıyorum, kurunca haber et orda devam edelim.

TakVa

Ordinaryus
Peki Mahmud efendi babamızın Erbakan hocanın başbakan olduğu dönemdeki memnuniyeti nasıldı bakalım mı?

.

Halkın memnuniyeti nasıldı onada baktınızmı? Hala o günlerin vebalini çekiyor ve ALNINA YAPIŞTIRILAN irtica etiketinden kurtulmanın gayreti içinde.

Allah bildirirse herkes vakıf olabilir.bu Erbakan hoca olması gerekmez.
.

Bu söze katılıyorum bu kişi ERDOĞAN'DA OLABİLİR.

TakVa

Ordinaryus
Samimi olsaydiniz elestirileri ciddiye alirdiniz.
At gözlükleriniz gercekleri görmenize engel oluyor.
Futbol takimi tutar gibi parti,marti lider grub görüs tutma hastaligi buna denir.
Meselelere objektiv bakisinizi engelleyen bu hastalik sonucu empati yapabilme kabiliyetinizi kaybedersiniz,böylece her elestiri yapani düsman bilirsiniz,cahil bilirsiniz,suursuz bilirsiniz...Oysa hatayi kusuru baskalarinda degil,kendinizde arayin.

Ben bu gece foruma veda ediorum.
Bosuna vakit harciyormusum burada.

Düşüncelerinizi gayet güzel ifade ediyorsunuz. Hakaret içermediği sürece muhalif görüşlerede tahammüllü olmak gerekir.

İnşallah, forumunuz hayırlara vesile olsun.

saliha kalem

Profesör
Halkın memnuniyeti nasıldı onada baktınızmı? Hala o günlerin vebalini çekiyor ve ALNINA YAPIŞTIRILAN irtica etiketinden kurtulmanın gayreti içinde.

Bu söze katılıyorum bu kişi ERDOĞAN'DA OLABİLİR.

Önce Allah'ın rızasına bakılır ondan sonra halkınkine.
MİLLİ GÖRÜŞÜN siyaset anlayışı böyledir.
Allah'ın rızasıyla halkın rızası eşit değildir.

Erdoğan'da dediğiniz gibi Allah'ın rızasına göre hareket ediyorsa eğer Allah'ın bildirdiği ferasetin sırlarına erişebilir.Ama Allah'ın rızasının dışındaysa eğer bu mümkün değil.
Erbakan hocanın dediği gibi bazı liderlik özellikleri yani Allah'ın rızasına göre hükmetmeye yönelik vasıfların varlığı Allah vergisidir,herkesde olmaz.
Biz dua edelim Allah yardımcıları olsun

korakademik

Ordinaryus
Allah'ın rızası
halkın rızası içinde gizlidir.

Allah'ın sizden razı olup olmadığını anlamak için çevrenizin size bakışından ortaya çıkar

agbi

Yasaklı
Allah'ın rızasıyla halkın rızası eşit değildir.

Erdoğan'da dediğiniz gibi Allah'ın rızasına göre hareket ediyorsa eğer Allah'ın bildirdiği ferasetin sırlarına erişebilir.Ama Allah'ın rızasının dışındaysa eğer bu mümkün değil.
Erbakan hocanın dediği gibi bazı liderlik özellikleri yani Allah'ın rızasına göre hükmetmeye yönelik vasıfların varlığı Allah vergisidir,herkesde olmaz.
Biz dua edelim Allah yardımcıları olsun

Allah'ın rızası
halkın rızası içinde gizlidir.

Allah'ın sizden razı olup olmadığını anlamak için çevrenizin size bakışından ortaya çıkar

MİLLİ GÖRÜŞ : İslam a Hizmet + Vatana Hizmet ise

MİLLİ GÖRÜŞ ün siyaset anlayışıda ALLAH cc izniyle Halkın verdiği destekle HALK a hizmettir.

MİLLİ GÖRÜŞ Ruhu asla kişilere veya oluşumlara endekslenemez Kişiler den üstüdür ve oluşumlar dan üstüdür.

ALLAH Rızasını almak ÇOK Önemlidr Fakat başta ben bunu kimlerde olduğunu irdeleme bizlerde yoktur İMTİHAN da olabilir dünyevi.

HELE HELE

MİLLİ GÖRÜŞ RUHU ile kişileri İman yönünden yargıla hakkı başta bana olmak üzere kimseye verilmemiştir.

MİLLİ GÖRÜŞ ruhu taşıyorum diye kişiye endekslenmekten oluşuma endekslenmeden ALLAH a sığınırım.Amin.

saliha kalem

Profesör
Yanlislariniza dikkat cekmemizi istemiyorsaniz yanlislarda israr etmeyin.
gecenlerde milli-görüscü gecinen üyelerinizden biri milli-görüs adina islam vahdetini savunuyordu ve bu vahdetin icine siileri vahabileri dahil ediyordu.diyorduki,Milli-Görüs bir cati,biz islam birligini savunuyoruz,bunun icinde siide olabilir,vahabide,tasavvuf ehlide...Oysa efendimiz bir hadisinde bu ümmetin 73 firkaya ayrilacagini ve sadece biri kurtulacagini bildirmistir,islam alimleri bu kurtulus yolunun ehli-sünnet olduguna ittifak etmistir ve sen milli-görüs hak diyeceksin ve hak olarak yutturdugunuz bu görüsün icine sapik firkalarida dahil edeceksin...

Sizin Milli Görüşü anlamadığınızdan emindim bu yorumunuzdan sonra tam emin oldum.Milli Görüşün manası İslami Görüştür.Milli Görüşün hedefi İslam birliği kurup müslümanların tek vücud olarak birleşmesi ve zalimlere karşı güç oluştururak mazlum toplulukları kucaklamasıdır.İkinci aşaması ise İnsanlığın Kurtuluşu için edilecek mücadele.Yani D-120ler olarak Erbakan hoca rusya,çin ve hindistan gibi gayri müslim devletlerinde birlikteliğinde oluşacak yeni dünya düzeni ile insanlığın kurtuluşu için güç oluşturmaktır.Doğru tespitiniz sadece 73 fırka konusudur.MilliGörüş öyle bir yapılanmadırki tüm İslam milletlerini bir çatı altında toplamayı hedefliyor.aynı zamanında Osmanlı ecdadımız gibi.Halifelik düzeni kurulup daha sonra bu sistem sağlamlaştıktan sonra 73 fırkaların sapkın olan 72sine tebliğler yapılacak ve yola ehli sünnet yoluna davet sağlanacak ama devlet bazında.şimdi halk bazında tebliğler bireyler bazında tebliğler yapılıyor ama İslam birliği tesis edildiğinde bu halife eliyle daha etkin kullanılacak bir hamledir.Sizin Milli Görüşe bakıs açınız çok dar olduğu için maalesef birçok konuyuda yanlış yorumluyorsunuz.Ama yanlış anlamayın eğer kasıtsız iseniz samimiyseniz bu yanlış algıladğınız düşünceleriniz için sizi suçlayamam.fakat kasıtlıysanz sizi suçlarım.

Esad Cosan hocaefendi bu teskilatlarin icine tarikatlara mesafeli radikal görüslü insanlarin sizdigini söylemisti,islam birligi adina tasavvuf ehli dislaniyor,siayi,selefiyeyi,vahabiyeyi ehli-sünnetten saymayanlar dislaniyor...bu yillardan beri böyle,özellikle M.zahid kotku hazretlerinin vefatindan sonra yamuk yumuk insanlar milli-görüscülük taslayarak icimize siziyorlar.
Cihad emiri,Allah dostu büyük alim diye tanittiginiz islami usullere göre secilmeyen liderin neden sesi cikmiyor,neden önlem almiyor,neden internette milli-görüs adini kullanarak fitne tohumlari eken dengesizleri uyarmiyor,neden milli-görüs adina bozuk uslub kullananlarin kulagini cekmiyor???
Bu nasil Milli-görüscülük yahu,bu nasil HAK?
Merhum Esad Çoşan hocamızı severiz saygıyla yad ederiz dua ederiz.ama Erbakan hoca ile aralarında olan özel husumetler Esad hocayı bağlar.bize göre Esad hocamız yanlış yaptı.Mehmed Zahit Kotku ks. siyasetteki cihad çizgisinden uzak kaldı.bu konu uzuncadır vaktim kısıtlı olduğundan değinemiyorum.bizlere Mahmud efendi babamız gibi siyasetteki cihad şuuruna erişmiş ulemanın desteği yeterlidir.ilmi siyaseti olmayan ulema maalesef günümüzde çoktur.
Milli Görüşün içine çok ehilsiz, bozuk fikirli insanlar sızıyor diye tepkilisiniz size soruyorum hangi topluluğun içine sızmıyor?hangi cemaatin içine sızmıyor?ya asrı saadette bile sahabenin aralarında münafık sürüleri sızmıştı.Hatta Medine'de bir sahabeye Peygamberimiz s.a.v münafıkların listesini vermiş takibe aldırmıştı.Ve bu münafıkları sadece Peygamberimiz s.a.v ve o görevli sahabe biliyordu.Kimler sızmadıki bu davaya.bir önceki mesajımda dediğim gibi Sultan Fatihin paşalarından yakup paşa bile sızmış.Siz neden bahsediyorsunuz? asıl biz sizin yorumlarınızı detaylı incelediğimizde samimiyet sezemiyoruz.ama zandan Allah'a sığınırım.
Sürekli ayni seyleri tekrarladigimi yaziyorsunuz...
Yazarim tabi.

Madem bu teskilatlar HAK,ozaman HAK ettigi gibi yönetilsin,istisarelere ulema dahil edilsin,lideri islami usullere göre secilsin,ticaretimizden siyasetimize kadar atacagimiz her adima bir ölcü koymus olan Ehli-Sünnet yolu sahislarin görüslerinin önüne gecirilsin ve islam davasi sahislarin tekelinden cikarilsin,hesab sorma mekanizmasi olusturulsun,liderde olsa gerektiginde kendisine hesab soran ve yamuk yaptiginda HAK karsisinda boyun egmesini saglayan ehli-sünnet alimlerinin kontrolünde bir üst makam kurulsun.
Örnek aldigiinizi söylediginiz OSMANLI böyle yönetiliyordu.
Padisahta olsa onun üstünde ulema vardi ve gerektiginde hesaba cekilebiliyordu...

Madem müslümanlari temsil ediyorsunuz madem müslümanlar adina hareket ediyorsunuz,madem müslümanlari etkileyecek adimlar atiyorsunuz o halde müslümanlari temsil eden cemaat ve tarikat liderleriyle istisare edilsin,onlarin sözü dinlensin,diyalog kurulsun,"BEN ne dersem o" anlayisindan vazgecilsin,Bu dava kimsenin tekelinde degildir ve kimseye babasinin maliymis gibi istismar etmesine,fitneye alet edilmesine izin veremeyiz!!!

Ne güzel yazmışınız ama biz bugün cumhuriyet sisteminde cihadı yapıyorsak eğer belli konumlarımızı akıllıca belirlemeliyiz öylemi?
Hem İslam ulemasından istişare alınmadığını kim söyledi?siz Erbakan hocayı tanısaydınız neler yaptığını bizzat yanındakilerden öğrenseydiniz böyle zanna başvurmazdınız.parti içinde resmi bir ulema heyeti kurulması imkansız ama parti dışında gayri resmi istişare heyetleri görüşülen alimler muhakkak var.öncelikle duaları isteniyor bunuda bilin.farkındaysanız hep her şekilde Milli Görüşü tenkit ediyorsunuz bizde ben milli görüşçüyüm diyordunuz diye hatırlıyorum.en baştan böyle birşeyi söyleyip her konuda milli görüşü eleştirmeniz size inancımızı zaten en baştan zedeledi.herkes gerçek konumunu buraya şeffaf olarak belirtseydi kimin neye göre yorum yaptığını daha iyi anlardır böylece ona göre cevaplar verirdik.ama çok insan sahip olmadığı değerler üzerinden yazmayı tercih edebiliyor.internette o yüzden güvensizlik had safhada.nefis varken internette herzaman seviyeli ve düzeyli kalmaya çalışmalı.

Milli-Görüs hak digerleri batil,demek öyle..

Siz kendinizi hak olarak tanitsanizda,erbakanin Allah dostu oldugunu anlatsanizda,islam dinini en iyi sizlerin anlayip uyguladigini yutturmaya calissanizda,catlasanizda patlasanizda Milli-görüsün icindeki yanlislar düzeltilmedigi sürece bizler osmanlinin torunlari olarak aramiza fitne tohumlari ekenlerin karsisinda kilicimizla dikilecegiz Allahin izniyle!

Milli Görüş siyasi bir parti değildir bir davanın ismidir.her namaz kılan,her müslümanım diyen vallahi Milli Görüşlüdür.çünkü anlamı İslami görüştür.Milli Görüşü ülkemizde temsil eden siyasi oluşum ise milli nizamdan saadet partisine kadar uzanan partilerdir.Hak ile batıl mücadelesi olduğuna göre herkes tarafını seçmelidir.Kuranı kerim, hadisler ve ehli sünnet alimlerinin nakilleri ile hak ile batılı nasıl ayırt edebileceğimizi bildirmişlerdir.buna göre merhum Timurtaş hocaefendinin tabiriyle ''YA ALLAH YA AMERİKA! YAHUDİ VE HRİSTİYANLARI DOST EDİNMEYİN MÜTTEFİKİMİZ DEMEYİN'' diyordu merhum hocamız.hükmü ise ağır diyor dinden çıkılır diyor.ama bugün baktığımızda AKP tamamiyle amerikayla müttefiklik stratejisi ile politika yapmaktadır ve bu müttefikliği dostluğu dilleriylede ikrar etmektedirler.amerika bugün İslam beldelerinde müslümanları katlediyor bacılarımızın ırzlarına kastediyor,camiinin içindeki yaralı müslümana kurşun sıkıyorsa ve bebelerin canlarına kastediyorsa ve bende bu zalimlere karşı çıkmıyorsam tam aksine üslerini limanlarını bu zalime destek amaçlı müttefiklik için veriyorsam nasıl hesap veririm?işte hak ile batıl yolu burada ayırt edilebilir ama çok insan bu yaşananları hak ile batılı anlamak için akp gibi partileri değerlendirmiyorlar.çünkü milletimiz kur'andan sünnetten o kadar uzaklaşmışki akpartli kardeşlerimize kuranda zalimlerle beraber olmak yasaklanmıştır dediğimizde ne cevap alıyoruz:sizmi milleti cennete cehenneme yerleştiriyorsunuz? böyle cevap olabilirmi Allah aşkına!biz kendimizi ve etrafımızı yaşamımızı kur'an ve sünnete göre tanzim edeceğimiz yerde insanlara ayetlerle hüküm vermeyin diyorlar.insanlara hüküm veren ALLAH biz sadece bakınız hangimiz hangi hükümdeyiz görün ve kararınızı verin diyoruz ama iş böyle anlaşılmıyor veya anlaşılmak istenmiyor.ne zaman kur'an ve sünnete yönümüzü çevirirsek o zaman aldanmayacağız.herşeye rağmen akpartili yöneticilerimize hayır dualarımızı eksik etmeyeceğiz.bu ülkenin başına kim gelirse gelsin hayra fren değil gaz olması için çabalayacağız hayır duaları edeceğiz.kimseyi dışlamayacağız,kardeşliklerimizi karartmayacağız,partileri fanatiklik yapar gibi tutmayacağız,kim hata yapıyorsa edeple bunu eleştireceğiz.

ama bu forumda maalesef milligörüşe aşırı bir yüklenme var hepde belli üyeler tarafından.bu aşırılık nedeniyle forumda hoş bir ortam oluşmuyor tam tersine sıkıcı ve yılgınlık verici ortam oluşuyor.hergün Allah için girip 10-15dk forumu gezeyip yorum yapayım bir iki konu açayım niyetiyle giriyim diyorum ama hep aynı isimler hergün milligörüşü nerden kötülerim nereden sataşıpda milligörüşçüleri tahrik ederim onları tartışmaya zorlarım hesapları göze çarpıyor.
biz milligörüşü eleştirmeyin demiyoruz ama bunu süreklilik halinde hemde önlerine bazı milligörüşçüler tarafından belgeler getirildiğinde o belgelere HİKAYE yakıştırması yapanların aşırıcılıkları inanın foruma zarar veriyor.seviyeli ve saygılı olunsa bu konular aslında fayldalı olabilir ama böyle kavgavari ortamlar ile gerginlik olacak çirkin ithamlar ile vede sürekli milligörüşü kötüleme amaçlı konuların açılması elbette milli görüş şuurundaki üyelerin tepkisiyle karşılaşıyor.bu aşırı kaçan üyelerin artık daha sağduyulu olması vede forumdaki onca bölümü dengeli kullanarak bu aşırlıklardan uzak durmasını tavsiye ediyorum.bu konuda yönetimede çok iş düşmektedir anlıyoruz ki kendileride bu kavga gürültülerde bıkmışlar haklılarda..
sözlerimi toparlamam gerekirse akpartili kardeşlerimizle hiçbir şahsi sıkıntımız yok onları seviyoruz sadece politik anlamdaki birtakım hatalı gidişatlarına eleştirilerimiz var bunları karşı savunmaya geçerek mücadeleye girişmelerine lüzum yok.seviyeli olan her eleştiriyi kabullenmek erdemliktir.milligörüş bu memleketin herzaman hayrını ister şerrini değil.dolayısıyla sizlerde bu memleketin evlatları olarak herkesin iyiliği için verilen mücadelelerde karşılıklı anlayışı ve sevgiyi ön plana çıkarmaya çalışmalısınız hep birlikte bunu başarabiliriz.
redyellow abiyede teşekkür ediyorum.

hayırlı günler

agbi

Yasaklı
TEK ŞEY vardır ve buna cevap aramak gerek.

MAHMUD Efendi Kuranı yasaklayan Kuran öğrenmesin vede hatta Kuran Okunurken Üç kişinin birlikte olmasını SUÇ SAYAN ZİHNİYET le ortaklık yaparmıydı ERBAKAN ın Ortak Hükümet kurmasını kabul edermiydi.

Mahmud Efen di Kotku Hz lerinin ON YILLARCA önce söylediklerini bugün için söyledi olarak enpoze etmeyin.

Saliha kalem İmzanınızın bana belgesini gösterin ama kaynağından Ordan burdan değil.

saliha kalem

Profesör
TEK ŞEY vardır ve buna cevap aramak gerek.

MAHMUD Efendi Kuranı yasaklayan Kuran öğrenmesin vede hatta Kuran Okunurken Üç kişinin birlikte olmasını SUÇ SAYAN ZİHNİYET le ortaklık yaparmıydı ERBAKAN ın Ortak Hükümet kurmasını kabul edermiydi.

Mahmud Efen di Kotku Hz lerinin ON YILLARCA önce söylediklerini bugün için söyledi olarak enpoze etmeyin.

Saliha kalem İmzanınızın bana belgesini gösterin ama kaynağından Ordan burdan değil.
agbi bey size o koolisyon meseleleri defalarca açıklandığı halde halen ısrarlı bunu hemen hemen her yorumunuzda ekliyorsunuz.garip bir yaklaşım
size belge filan işlediği yok.size kimse birşeyi inandıramaz.kendi bildiklerinizle yaşamaya devam edin.en azından size uyarılar yapıldı tebliğler edildi mesuliyet kalkmış oldu.herkes seçimini yapar.ama sizden rahatsızım bu forumda sürekli milligörüşe karşı olan tavırlarınızdaki aşırılık ve süreklilik forumu geriyor.milligörüşçüler hergün size cevap yazmak zorunda değil.
artık milligörüşle uğraşlarınızı dengeleseniz yerinde olacak
siz Mahmud efendinin iftar yemeğine katıldığını ve o konuşmayı yaptığından habersizseniz daha çok öğreneceğiniz mesele olduğunu söylemeliyim.sizden çok rica ediyorum çok araştırın çok okuyun çok bilgilenin.inanın çoğu yorumlarınız zandan ibaret.
sizinle yazışmamam konusunda tenbihlendim anlayışınızla karşılamanızı rica ediyorum

gününüz hayırlı bereketli olsun

agbi

Yasaklı
agbi bey size o koolisyon meseleleri defalarca açıklandığı halde halen ısrarlı bunu hemen hemen her yorumunuzda ekliyorsunuz.garip bir yaklaşım
size belge filan işlediği yok.size kimse birşeyi inandıramaz.kendi bildiklerinizle yaşamaya devam edin.en azından size uyarılar yapıldı tebliğler edildi mesuliyet kalkmış oldu.herkes seçimini yapar.ama sizden rahatsızım bu forumda sürekli milligörüşe karşı olan tavırlarınızdaki aşırılık ve süreklilik forumu geriyor.milligörüşçüler hergün size cevap yazmak zorunda değil.
artık milligörüşle uğraşlarınızı dengeleseniz yerinde olacak
siz Mahmud efendinin iftar yemeğine katıldığını ve o konuşmayı yaptığından habersizseniz daha çok öğreneceğiniz mesele olduğunu söylemeliyim.sizden çok rica ediyorum çok araştırın çok okuyun çok bilgilenin.inanın çoğu yorumlarınız zandan ibaret.
sizinle yazışmamam konusunda tenbihlendim anlayışınızla karşılamanızı rica ediyorum

gününüz hayırlı bereketli olsun

Bakın ne demişsiniz.

artık milligörüşle uğraşlarınızı dengeleseniz yerinde olacak Lütfen bana MİLLİ GÖRÜŞ le NEGATİV uğraştığım değil konumu mesajımı bir hecemi göstern.

İFTAR YEMEĞİN demi söylemiş O meşhur 28 Şubat İftar yemeğimi ? Söylediğini ilk defa sizden duydum.

Bana lütfen dolaylı cevap vermeyin.

Bana o kuolisyonu neden yaptığınızı ispat edemediniz bu Forum da olan siz ve sizin gibiler İsterseniz Konu açalım sizinle karşılıklı DÜŞÜNEN İJKİ MÜSLÜMAN olarak istişare edelim.

Bakın size tek sorum var ve lütfen açık sade dolaştırmadan cevap verin.

Hemen Hemen Toplumca Saygı gören ve Allah cc sevdiği kullar ilk adımda ERBAKANI desteklemişlerdir bu GERÇEK tir ama o zaman karşısında ERBAKAN ın CHP ZİHNİYETİ ile DEMİREL in TEMSİL ETTİĞİ ZİHNİYET vardı.Peki şimdi ERBAKAN ın karşısında kim var MAHMUTD EFENDİNİN ARKASINDA bulunan Tayyip erdoğan ın yüzünü neden SP amblemi ile kapattınız ?

Evet cevap bekliyorum sizden lütfen dolaştırmadan ve sade kesin cevap

saliha kalem

Profesör
peki net olsun
o eleştirdiğiniz koolisyonlarda İslam'ın ahkamına aykırı bir icraat gerçekleştimi gerçekleşmedimi?
Müslümanlara hizmet edildimi edilmedimi?
buna bakarsanız problemi çözebilirsiniz kendiniz bulun cevabı.
cünkü size o koolisyonlarda yapılanlar sunulduğunda o belgelere HİKAYE demiştiniz.
o yüsden size belge sunmak yerine kendi cevabınızı kendinizin aramasını tercih ederim.

Hz.Muhammed s.a.v Efendimizin gerektiği zamanda yahudilerle yapılan anlaşma ve ortaklıklardan bir bölüm ekliyorum.
Yahudilerle yapılan anlaşmalardan birisi:
Evs ve Hazreç arasındaki anlaşma tamamlandıktan sonra sıra
virgul.gif
Medine'deki en önemli yapı olan ve nüfusun % 40 gibi önemli bir bölümünü oluşturan Yahudilerle de benzeri bir mutabakatın sağlanmasına gelmişti. Bunun için Allah Resülü (sallallahu aleyhi ve sellern)
virgul.gif
Yahudi kabilelerinin önde gelenleriyle Binti Hôris'uı evinde bir araya geldi. Uzun görüşmeler sonun­da
virgul.gif
hemen her konuda mutabakat sağlanmış ve sıra
virgul.gif
bunla­rın madde madde yazıya aktanmına gelmişti. Özetle metinde şunlar yer alıyordu:

Yahudiler de
virgul.gif
savaş tehlikesine karşı
virgul.gif
aynen Müslümanlar gibi maddi katkı sağlayacak; Beni Avf
virgul.gif
Beni
Neccôr
virgul.gif
Beni Sa­'lebe ve onlann bir kolu olan Cefne
virgul.gif
Beni
Sôide
virgul.gif
Beni Cüşem
virgul.gif
Beni Evs
ve Beni Şutaybe kabilelerinden her birisi de
virgul.gif
kendi dini anlayışlannı rahat bir zeminde yaşayabildikleri gibi Müs­lümanlar da aynı özgürlük içinde dini hayatlarını rahatlıkla ifa edebileceklerdi. Bu durum
virgul.gif
her bir yapının alt kolu olan kabilecikler için de söz konusuydu ve onların tamamı
virgul.gif
bu ka­bilelerin çatısı altında temsil ediliyorlardı.

Efendimiz'in (sallallahu aleyhi ve sellem) izni olmadıkça hiçbir Yahudi kabilesi
virgul.gif
Müslümanlarla birlikte savaşa katılamaya­cak; herhangi bir savaş halinde yardımlaşma esas olacak ve her bir unsur kendi savaş giderlerini bizzat kendisi karşılaya­caktır. Kimse
virgul.gif
karşı tarafa zarar veremeyecek; taraflardan zul­me maruz kalana diğerleri yardımcı olacaktır. Ne Kureyşliler

595 Bkz. İbn Kesir
virgul.gif
el-Bidaye
virgul.gif
3/224: Hamidullah.Tslarn Peygamberi
virgul.gif
1/206 vd.

Aynca
virgul.gif
bu anlaşmanın Türkçe tam metni ve o günkü sosyal şartlar açısından taşıdığı mana için bkz. Bulaç
virgul.gif
Ali
virgul.gif
Medine Vesikası
virgul.gif
Yeni Ümit
virgul.gif
Yıl: 17
virgul.gif
Sayı: 68
virgul.gif
s. 47 vd.

ve ne de onlarla ortaklık kuranlara kapı aralanacak
virgul.gif
himaye altına alınacaktır. Medine
virgul.gif
müşterek koruma altına alınacak ve savunmada yardımlaşma bir esas olacaktır.

Herkesin
virgul.gif
kendi payına düşen mıntıkadan sorumlu oldu­ğunun da altı çizilen bu anlaşmaya göre yine
virgul.gif
din konusunda yaşanması muhtemel savaşlar
virgul.gif
bu maddelerin haricinde tu­tulmuştur.

Anlaşmaya göre
virgul.gif
Yahudilere sığınan kimseler de aynen bu Yahudiler gibi muamele görecek; ancak bütün bunlar
virgul.gif
haksız yere bir adamı öldüren veya yaralayan kimselerin de sakla­nıp gizlenmesine sebep olmayacak
virgul.gif
suç işleyenler gerekli cezai müeyyideye çarptınlacaklardır.

Yine bu anlaşmaya göre
virgul.gif
ortaya konulan prensiplere mut­laka riayet edilecek ve aykın bir davranış içine asla girilmeye­cektir. Müslümanlar
virgul.gif
Allah kelamı Kur'an hükümlerine göre meselelerini çözüme kavuşturduğu gibi Yahudiler de
virgul.gif
kendi ki­taplan olan Tevrat'ın ahkamına göre aralannda hükmedecek ve kimse
virgul.gif
bir diğerinin dini anlayışına müdahale etmeyecektir. Şayet
virgul.gif
buna rağmen uygulamada bir ihtilaf vuku bulursa yine bu
virgul.gif
Allah'ın emirlerine ve O'nun Resülü Hz. Muhammed'in hakemliğine başvurularak çözüme kavuşturulacaktır. 596

Anlaşma metninden anlaşıldığına göre o gün Medine' de
virgul.gif
irili-ufaklı on bir Yahudi kabilesi bulunmakta ve bu kabilele­rin hemen hepsi de
virgul.gif
Efendimiz'le yapılan anlaşmayı imzala­mıştır.

Yeni geldiği bir şehirde ve nüfusun ancak % ıs'ine sahip olduğu halde Allah Resülü'nün böylesine bir konum elde et­mesi
virgul.gif
hiç şüphesiz O'nun fetanetinin bir buududur. Sosyal şartlan çok iyi değerlendirmiş ve hakimiyet esasını öne çıkar­ma yerine
virgul.gif
paylaşma ortak paydasında taraftan bir araya ge­tirerek müşterek bir pakt kurmuştur. O'nun bu gayreti
virgul.gif
aynı

596 Bkz. İbn Hişam
virgul.gif
Sire
virgul.gif
3/31-35; M. Hamidullah
virgul.gif
İslam Peygamberi
virgul.gif
1/206 vd.

zamanda tarih açısından da büyük önem taşımaktadır; zira
virgul.gif
böyle bir anlaşma metninin ortaya çıkışı ve taraflar arasında bir nevi anayasa statüsünde hükümlerin konulması
virgul.gif
o gün açısından henüz
virgul.gif
tarihin şahit olmadığı bir gelişmedir ~

Yeni-OSMANLI

Yasaklı

okadar cok sacma seyler yaziyorsunuzki,neymis MİLLİ GÖRÜŞÜN siyaset anlayışı böylemis...yahu milli-görüs islamdan farkli birseymide böyle yazma geregi duyuyorsunuz.

Erbakanin ve milli-görüsün yamukluklariuni hakli cikarmak icin yeni bir dini anlayismi icat etme pesindesiniz.
Milli-Görüs islami-görüsse bu görüsü anlamak icin erbakana merbakana ihtiyacim yok,ulema yeter bana,ehli-sünnet yeter bana,islam yeter bana,atacagimiz her adimin ölcüsü var,siyasetinde,eger HAK diye tanittiginiz milli-görüs siyaseti bu süzgece takilirsa BATIL olur.Kendi kafaniza göre milli-görüs yorumlari yapiyorsunuz,Milli-Görüsü asil siz bilmiyorsunuz.

Milli-Görüsü bilmiyorsunuz,yanlislarini göz göre göre sürekli savunma pesindesiniz,üstelik ismailagayi,cübbeliyi istismar ediyorsunuz,

Foruma giris yapmak istemiuyorumn fakat milli-görüs adina yazdigini sacmaliklari görünce buna sabretmek gercekten zor...

uzak durun benden.
Yorum yapmak istemiyorum.

saliha kalem

Profesör
sizi zorlayan yok.kolununuzdan zorla tutup foruma giriş yaptırmıyorlar.işinize gelmiyorsaa yazmazsınız

hem yazılarınızı çok sivri itici ithamlarla beziyorsunuz sonra hak hukuktan bahsediyorsunuz.topluluklar hakkında yamuk gibi ithamlarınız hakarete girer daha öncede uyardım rica ettim size halen devam ediyorsunuz.ayrımcılık sizin aslında baktığımızda birliktelik adına yaptığınız yorumlara ters kalıyor.size katıldığım noktada müslümanların her şekilde birlik peşinde olması buna itirazımız olamaz.
Erbakan hoca bugüne kadar F.GÜLEN hakkında bile en ufak laf etmedi hiçbir din alimi hakkında hiçbir insanın şahsiyetile laf etmedi kötülemedi tek yaptığı yetki sahibi olan nazı geçen kişilere uyarı yapmak olmuştur.
hem bende milligörüşçüyüm diyorsunuz hemde burada milligörüşün ve erbakanın yamuklukları olduğunu savunuyorsunuz.kimi kandırıyorsunuz.
siz milli görüş şuurunda olmayan bu davayı tanımayan milyonlarca insandan sadece birisiniz.

Yeni-OSMANLI
bende milli-görüscüyüm,fakat sizin anladiginiz sekilde degil...Ben milli-görüsü degil milli-görüsün savundugu milli ve manevi degerleri savunan ve bizim maddi ve manevi desteklerimizle kurulan parti,gazete,tv ,agd ve igmg gibi hizmet araclarinin kötü kullanilmamasi ve dine alet edilerek istismar edilmemesi icin,ayrica fitneye sebeb olmamasi icin mücadele eden, yamuklarin eline gecmemesi icin "o ne derse o" anlayisini benimsemeyen,öz elestiri yapabilen ve milli-görüsün önündeki en büyük engelin milli-görüscü oldugunu iddia eden milli-dövüscü dar kafali bozuk uslublu dengesizlerin oldugunu görebilen milli-görüscülerdenim.Bu teskilatlari biz kurduk,kimsenin tekelinde degil,bu dava islam davasidir,kimsenin babasinin mali degil.Davayi ve teskilatlari kendi cikari icin istismar edenler karsilarinda gercek milli-görüscüleri bulur!

siyahla belirginleştirdiğim sizlerin Milli Görüşçülere yaptığınız hakaretlerden dolayı sizden razı değilim.böyle cümlelerle bir topluluğa karşın halen hakaretvari görüşler beyan ediyorsunuz olmuyor.hedef almayın bir daha genele söyleyin böyle çıkışlarınız ayrımcılığın ta kendisini yapar.siz insanları birleştirmekmi istiyorsunuz o zaman daha sakin ve daha yapıcı yazın.
o insanlar böyle yamuk böyle dar kafalı vs. gibi ithamlarla yorumlar yaparsanız neyi birleştireceksiniz? milli birlikçilik demek fiilen d-8ler ile başladı zaten fikir bazında çok yolumuz var.
her teşkilat/ oluşum/ cemaat içinde bozuk zihniyetli insanlar olabilir bunu kim inkar eder.siz biraz hayalcilik yapıyorsunuz gibi geldi.size kalsa sahabeler kadar temiz insanlardan oluşan bir topluluk lazım.bu mümkün mü?.malzeme belli elimizdekiler belli.acizlik içindeyiz biz eski ecdadımız kadar kaliteli kumaşı olan bir toplum değiliz bir rüya içinde yaşıyor gibisiniz.
şunuda unutmayın Erbakan hoca asla bencilik yapan birisi değil bunu her şekilde ispatlarız.

öyle değişik tesptileriniz varki hem milligörüşçüyüm diyorsunuz hemde tüm dünyanın kabul ettiği Erbakan hocanın milli görüş davasının lideri oluşunu inkar ediyor ve milli görüşü ver liderini yamukluklarla itham ediyorsunuz.vallahi sizin gibisinide ilk defa görüyorum daha neler göreceğiz bilmiyorum ama bu kadar yanılgılı düşünceleri nasıl nereden elde ettiniz çok merak ettim çünkü siz daha önce hiç görmediğimiz kendinize göre milli birlikçi yaka kartınızla yazıyorsunuz.doğruyu yazarsanız memnun olurum.lideriniz bir oluşumunuz varmı yoksa ferdimi hareket ediyor ve böyle bilgileri kendi kendinizemi edindiniz.sizi detaylıca öğrenmeyi çok isterim.

size sorum var hangi partiye oy veriyorsunuz ve örnek aldığınız lider kim?

korakademik

Ordinaryus
güle güle, umarım sözünde durursun gelmezsin, elini tutan mı var, işine geliyorsa
zorla yazdıran yok,

bu üslubu bırakın

sizin forumlarınızda medyanızda hocaefendi hakkında onca olumsuz beyanlar varken
siz burda hangi yüzle erbakan birşey demedi diyebiliyorsunuz.

gayri resmi sitelerde gırla giden hakaretleri görmüyorum bile
resmi sitelerinizden bahsediyorum
burda hala erbakan birşey demedi demeyin

sizi iktidar şımarttı
rakip olarak chp yi değil bizi görüyorsunuz.

agbi

Yasaklı
saliha kalem Nickli Üyeden Alıntı
MİLLİ GÖRÜŞÜN siyaset anlayışı böyledir

ALLAH rızası için yorum yapacak herhangi ne ilmim var nede HADDİM.

Halk için se DEMEKKİ HALK ERBAKAN ın HALK RIZASI için çalışmadığına hükmetmişki OY VERMİYOR.

Buda demekki KOOLİSONLAR da hele hele REFAHYOL da halk anladı BİR AHA erbakan VE pARTİSİNE oy göstermedi.

agbi

Yasaklı
saliha kalem Nickli Üyeden Alıntı
MİLLİ GÖRÜŞÜN siyaset anlayışı böyledir

ALLAH rızası için yorum yapacak herhangi ne ilmim var nede HADDİM.

Halk için se DEMEKKİ HALK ERBAKAN ın HALK RIZASI için çalışmadığına hükmetmişki OY VERMİYOR.

Buda demekki KUALİSONLAR da hele hele REFAHYOL da halk anladı BİR AHA erbakan VE pARTİSİNE oy göstermedi.