Eliaçık : Cübbeli Hoca Adıyla Kabir Azabından Koruyan Yakmayan Kefen Satılıyor

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Kesinlikle inanmıyorum, insan ameli ile vardır, rahmeti celbeden kulun iman ve salih amelidir.
Böyle olsa idi peygamber kızına babandan hayır gelmez ahiret azığı edin derdi, dediğiniz uydurmalar o zaman olsa bırak babasının kılından bir tel, komple sakalını alırdı zerre azab görmez di.

Allah elçilerle birlikte gönderildikleri kavimleri toplayacak tebliğ edildikleri esaslardan hem peygamber hem ümmetleri sorgulanacaklar.

Peygamber mirasına değer vermek başka bir şey ama azaba şefaatçi olarak Allah'a kalkan olarak görmek İslam ile bağdaşan bir şey değil.

Tüm müslümanlar demişsin kim bı müslümanlar, meselâ @RedveKabul'e soralım, hangi muvahhid aklı başında bir Kur'an ehli böyle bir batılı seçemez ki?

Kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla kabilindendir, o uyarmalar... korkacak olan bizleriz,,, ne çirkin cümleler bunlar,,, Allah a kalkan yapmakmış,,, Allah Rasulu aleyhisselamın kendi yanlarında, sakalı şerif ve mübarek saçları dağıtılıyordu.... heya sahabe anlamamış yanlış yapmış, sen anlamışsın....

bak sana bir şey daha söyleyeyim,,,bir soru sormuştum cafede, gerçi forumdada sormuştum... hepinizden bekliyordumda, o gün Ahmet ten beklemiyordum doğrusu öyle bir cevap... bu sorunun cevabı kimin yanında yoksa, yaptıklarının bir kıymetide yok....

Allah Rasulu aleyhisselam, yaratılmış her şeyden üstündür ve kıymetlidir....

Yahayy

Kıdemli Üye
Kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla kabilindendir, o uyarmalar... korkacak olan bizleriz,,, ne çirkin cümleler bunlar,,, Allah a kalkan yapmakmış,,, Allah Rasulu aleyhisselamın kendi yanlarında, sakalı şerif ve mübarek saçları dağıtılıyordu.... heya sahabe anlamamış yanlış yapmış, sen anlamışsın....

bak sana bir şey daha söyleyeyim,,,bir soru sormuştum cafede, gerçi forumdada sormuştum... hepinizden bekliyordumda, o gün Ahmet ten beklemiyordum doğrusu öyle bir cevap... bu sorunun cevabı kimin yanında yoksa, yaptıklarının bir kıymetide yok....

Allah Rasulu aleyhisselam, yaratılmış her şeyden üstündür ve kıymetlidir....
Ya hu sen kendine bak bırak şu üstünlük alçaklık fetişizmini, bu senin iddian, ve dikkat et Allah adına konuşuyorsun.
Allah böyle bir şey bildirmesi gerekse idi bildirirdi, bildirmedi ise sen neden Allah adına açıklama yapmak zorunda hissediyorsun kendini anlamak güç.
Yanında bir bilgi bulunmadan zanna tabi olarak neden Allah adına iddialı cümleler kuruyorsunuz.

Sen kendi iman ve amelinle ilgilen, bırak bu kuruntuları. Vallahi Kuruntuların peşinde kendine yazık ediyorsun. Allah kendine en yakın kulların çoğunluğunun önceki ümmetlerden olduğunu söylüyor, sana, sen ise asla Allah'ın yapılmamasını emrettiği Resullerinin arasını ayırmaya ve kendi hevana derecelendirmeye tutuyorsun. Bu derecelendirme bütünüyle Allah'a aittir senin ki sadece, en güzel benim arabam, en iyi ev benim evim, en iyi ata dede benim dedem, benim soyum derken gele gele peygambere kadar gelmişsin.

Vallah'i Kur'anı Allah korumasa çoktan incil misali Hz Peygamber’i İsa'nın kat kst üzerine çıkarıp rab edinmiştiniz siz.
Hey hat edinilmiş de zaten, görünüşe göre.
Allah adına haram helâl diye kıyas yapan din adamına uyanı bile din adamını rab edinmekle suçlayan bir Allah'a iman ettiniz, azıcık akledin.

Takiyüddin

Yasaklı
Bazılarının endişesi karşılaştırmalar yapıldığında başka alimlerin ve peygamberin "zihinlerindeki derecesi yükselir" de müslümanların bir kısmı başka bir cemaate veya dine meyleder. Bunlar subliminal müslüman. Böyle ayakta kalıyorlar.

Aslında endişelerinin kendileriyle ilgili olduğunu da sanıyorum. Ördükleri müslümanlık kazağının örgüleriyle oynanırsa, bakarsınız kazak toz olur açıkta kalırlar diye korkuyorlar.

ummuhan

Kıdemli Üye
Eliaçık : Cübbeli Hoca Adıyla Kabir Azabından Koruyan Yakmayan Kefen Satılıyor
Eliaçık kıskanmış mı? O da satsın :eek:leyo:

Dua Nur

Kıdemli Üye
Ahmed Hulûsi @ahmedHulusi · 14 Şub

Sad bin Muaz, Resulullah'ın en yakınlarındandı. Resul mezara indirdi ve:"Kabir Muaz'I ÖYLE SIKTI FERYADI ARŞA ÇIKTI" buyurdu.Ahmed Hanbel

Resulullah a.s. mezara koyuyor en yakın arkadaşını, mezar azabı duyuyor Resulullaha göre; ama 360tlye alınan kefen koruyor insanı! El İNSAF

Darul_Beka

Profesör
nedir müslümanların bu cubbeliden çektiği müslümanların üzerinde ciddi ciddi yük olmaya başladı
islamın imajını da zedeliyor müslümanların imajını da
daha enterasanı
bu kefen konusunda cübbeliye destek veren üyeler gördüm
bu üyelere acıyorum
cübbeli cehenneme atlasa sırf sadık oldukları izlenimini vermek için bu tipler de atlar
bu tiplerin cubbeliye de içinde oldukları cemaate de beş kuruşuluk faydaları olmaz

Yahayy

Kıdemli Üye
nedir müslümanların bu cubbeliden çektiği müslümanların üzerinde ciddi ciddi yük olmaya başladı
islamın imajını da zedeliyor müslümanların imajını da
daha enterasanı
bu kefen konusunda cübbeliye destek veren üyeler gördüm
bu üyelere acıyorum
cübbeli cehenneme atlasa sırf sadık oldukları izlenimini vermek için bu tipler de atlar
bu tiplerin cubbeliye de içinde oldukları cemaate de beş kuruşuluk faydaları olmaz
@Darul_Beka sana göre mübin diye bildirilen bir metni anlamak ve üzerinde konışmak için,kelam, hadis, sarf, nahiv, vücuh, nezair vs dünya kadar ilim tahsil et sonra konuş diyorsun ya, işte 50 yılını bu ilimlere vermiş Cübbeli, bir tarafta ta 70 yılını vermiş kainat imamı Gülen...

Hakkı idrak için araştırma ve bilgi edinme şarttır ama asıl olmazsa olmaz olan taassubu terkederek gerçeğe odaklı, samimi bir bakış açısıdır derken ne demek istediğimi anlamışşsındır umarım, sadece ilim ehli, ehli sünnet müdafası diye teslimiyet öngörenler var...

Darul_Beka

Profesör
@Darul_Beka sana göre mübin diye bildirilen bir metni anlamak ve üzerinde konışmak için,kelam, hadis, sarf, nahiv, vücuh, nezair vs dünya kadar ilim tahsil et sonra konuş diyorsun ya, işte 50 yılını bu ilimlere vermiş Cübbeli, bir tarafta ta 70 yılını vermiş kainat imamı Gülen...

Hakkı idrak için araştırma ve bilgi edinme şarttır ama asıl olmazsa olmaz olan taassubu terkederek gerçeğe odaklı, samimi bir bakış açısıdır derken ne demek istediğimi anlamışşsındır umarım, sadece ilim ehli, ehli sünnet müdafası diye teslimiyet öngörenler var...
beni anlamamışsın üzerinde tartışmak konuşmak ayrı bir şey
bir hukukçu gibi
fakih gibi
hadis alimi gibi
fıkıh alimi gibi
kuranın türkçe mealinden
içtihat yapmak
ayrı bir şey

Darul_Beka

Profesör
tabi tasavvu ehl de olsan mealci de olsan
önce kalite
önce ilim
kendini yetiştirecen en azından bir konuda uzmanlaşacan ilme saygı duyacan
sorgulamayı asla bırakmıycan

talib

Kıdemli Üye
İyi de eliaçık da cenneti bedava satıyor. Namaz kılmak bile şart değil diyor. Bu nasıl olacak?!

Yahayy

Kıdemli Üye
beni anlamamışsın üzerinde tartışmak konuşmak ayrı bir şey
bir hukukçu gibi
fakih gibi
hadis alimi gibi
fıkıh alimi gibi
kuranın türkçe mealinden
içtihat yapmak
ayrı bir şey
Bu dediğini bu forumda yapan var mı? Mesela ey cübbeli, gözümün nuru dediği kızına bile ahiret için azık edin Babandan fayda olmaz diyen Resulullah'a iman etti isen kıl, tüy, kefen sana fayda etmez azıcık dünya menfaati için ağzını bu Allah'tandır diyerek eğip bükme diye de bir ayet eklemek mealcilik midir?

Senin anlamadığın da burası insanların her söylediğini bir fakihe dayandırması gerektiğini düşünüyorsun herhalde. İnsanlar Mübin olan kur'andan açık seçik bir çok şeyi anlarlar kendilerine lazım gelen imani esaslar dahil, kimsenin bem kuran mealinden devlet anayasası, borçlar yasası, ceza yasası, ticaret hukuku filan yazacağım iddiası yok.

Darul_Beka

Profesör
Bu dediğini bu forumda yapan var mı? Mesela ey cübbeli, gözümün nuru dediği kızına bile ahiret için azık edin Babandan fayda olmaz diyen Resulullah'a iman etti isen kıl, tüy, kefen sana fayda etmez azıcık dünya menfaati için ağzını bu Allah'tandır diyerek eğip bükme diye de bir ayet eklemek mealcilik midir?

Senin anlamadığın da burası insanların her söylediğini bir fakihe dayandırması gerektiğini düşünüyorsun herhalde. İnsanlar Mübin olan kur'andan açık seçik bir çok şeyi anlarlar kendilerine lazım gelen imani esaslar dahil, kimsenin bem kuran mealinden devlet anayasası, borçlar yasası, ceza yasası, ticaret hukuku filan yazacağım iddiası yok.
maalesef var
mealcilerin
yanlız kurancıların
tüm iddiası son cümlen
bu arada senden mesleğin ile ilgili yani islamda muhasabe vergi vs paylaşımlar bekliyoruz
uzmanlaşmadan kastım bu

Yahayy

Kıdemli Üye
maalesef var
mealcilerin
yanlız kurancıların
tüm iddiası son cümlen
bu arada senden mesleğin ile ilgili yani islamda muhasabe vergi vs paylaşımlar bekliyoruz
uzmanlaşmadan kastım bu
Hayır imanın kurana dayandırılması ile pratik uygulamaların tamamının dayandırılması arasında fark var, o insan da mecburen Kurani serbestilik alanlarında sünnetnve toplumsal yargılara, mütevatir insanlık değerlerini, kendi topluluğunun ve içinde bulunduğu zamanın gerçeklerine başvurmak zorunda kalacaktır, bu işler de şura ile oluşturulmuş bir yapıya, yani title olarak ulul emre bakar, bir insana Ahmede mehmede değil

Darul_Beka

Profesör
Hayır imanın kurana dayandırılması ile pratik uygulamaların tamamının dayandırılması arasında fark var, o insan da mecburen Kurani serbestilik alanlarında sünnetnve toplumsal yargılara, mütevatir insanlık değerlerini, kendi topluluğunun ve içinde bulunduğu zamanın gerçeklerine başvurmak zorunda kalacaktır, bu işler de şura ile oluşturulmuş bir yapıya, yani title olarak ulul emre bakar, bir insana Ahmede mehmede değil
bu fikrinle yanlız kurancılardan mealcilerden ayrıldığının farkındasın herhalde
onlar kuru meal ile müçtehit oldular bunun sonucunda da
haşa Allah geleceği bilmez dediler
haşa laiklik islama uygundur dediler
başörtösü yoktur dediler
garip garip müslümanların kılışına hiç benzemeyen namaz kılış şekilleri uydurdular
gibi bir çok saçmalık

Yahayy

Kıdemli Üye
bu fikrinle yanlız kurancılardan mealcilerden ayrıldığının farkındasın herhalde
onlar kuru meal ile müçtehit oldular bunun sonucunda da
haşa Allah geleceği bilmez dediler
haşa laiklik islama uygundur dediler
başörtösü yoktur dediler
garip garip müslümanların kılışına hiç benzemeyen namaz kılış şekilleri uydurdular
gibi bir çok saçmalık
Ben de sana bunu anlatmaya çalışıyorum değil mi, bir cümle ile insanlar hakkında yargı sahibi olma ne dediklerini dinle, ben kimse Harici gibi zahiren Kur'an ne dedi ise o gerisi fasa fiso demedim. Siyak sibak, anlam bütünlüğü, nüzül mantığı vs parametreler var.

Ama şu konuda yineleyeyim anlaşılmayan taraf şu, iman Sadece Kur'anın sözleri ile inşa edilir, kimseye hiç bir görüş ya da fırkaya taklidi şekilde emanet edilemez, budur.

Darul_Beka

Profesör
Ben de sana bunu anlatmaya çalışıyorum değil mi, bir cümle ile insanlar hakkında yargı sahibi olma ne dediklerini dinle, ben kimse Harici gibi zahiren Kur'an ne dedi ise o gerisi fasa fiso demedim. Siyak sibak, anlam bütünlüğü, nüzül mantığı vs parametreler var.

Ama şu konuda yineleyeyim anlaşılmayan taraf şu, iman Sadece Kur'anın sözleri ile inşa edilir, kimseye hiç bir görüş ya da fırkaya taklidi şekilde emanet edilemez, budur.
doğru
ama eksik
itikadi konuda bile uzamnlarından akaid alimlerinden okuyacaksın kendini tartacaksın
ameli konularda zaten ya müçtehid olacan yada bir mezhebi taklit edecen
ara şık yok

Yahayy

Kıdemli Üye
doğru
ama eksik
itikadi konuda bile uzamnlarından akaid alimlerinden okuyacaksın kendini tartacaksın
ameli konularda zaten ya müçtehid olacan yada bir mezhebi taklit edecen
ara şık yok
Akaid konusunda ilim sahipleri ile istişare edilir görüşülür ama akaid bütünüyle Kur'ana aittir. Kuran ile tastik edilmemiş bilgi ile tekfir yahut müşrik yaftası insanları taklid ettiği insanların elinde oyuncak yapar, bugün aleni bir şirke imanın hası diye bakan tasavvuf ehli de görürsün, peygamberin vahyi kendi kendine verdiğini sana anlatanı da görürsün, sakal traş edeni bırak ucundan aldıran olduğu gibi salmayanı bile kafir ilan eden selefi yani hanefiyi, hanbeli, basriyi takip eden alim dediğin zatları da görürsün.

Dinle istişare et, hatta bilakis içinde olduğun görüşün muhalifi kaynakları dinle, oku imanına tahkiki olarak kendin karar ver, ben imanda maturidiyi, fıkıhta hanefiyi taklid ediyorum diye bir din anlayışı olmaz, bizzat maturidiye göre bile taklidi iman imandan sayılmıyor, tahkik edip imanı kendisi seçmesi gerekiyor.
Fıkıh konusu zaten bireysel değil ama yine de açık nasslara muhalif olamaz, naslara muhaliflik işte cübbeli, gülen gibi adamların araya kendi emelleri katmalarıyla görüşe dönüyor.