Dünya düz mü?

adams77

Kanalizasyoncu
Einstain görelelik diyince oooow süper, Allah kişiye özel zaman ve mekan deyince olur mu böyle şey...

Ben nerede einstein ooowww süper demişim!!!
Dostum sen O 'nu bir yere koyuyorsun sonra O 'na bir süre ulaşmak için süre tayin ediyorsun :)
Hayır anlamıyorum DENGİ yok BENZERİ yok ALGILAMA yok VARLIK değil MEKAN dan münezzeh vs vs
yahu hiç YARATAN ile yaratılan bir olur mu?

Yaratılan herşey bizim içindir biz bu varlığı aşıp nasıl olacak aynı anda olacağız? O zaman siz varlığı O 'nunla DENKLEŞTİRİYORSUNUZ

Hakperest

Kıdemli Üye
Ben nerede einstein ooowww süper demişim!!!
Dostum sen O 'nu bir yere koyuyorsun sonra O 'na bir süre ulaşmak için süre tayin ediyorsun :)
Hayır anlamıyorum DENGİ yok BENZERİ yok ALGILAMA yok VARLIK değil MEKAN dan münezzeh vs vs
yahu hiç YARATAN ile yaratılan bir olur mu?

Yaratılan herşey bizim içindir biz bu varlığı aşıp nasıl olacak aynı anda olacağız? O zaman siz varlığı O 'nunla DENKLEŞTİRİYORSUNUZ
Kainat nerde edims
Sonsuz mu sınırlı mı
Sınırları varsa yokluktaki kordinatları ne
Allaha cc olan kordinatları ne

Hakperest

Kıdemli Üye
Sen sapla samanı bir birine karıştırıyorsun

Haşa O, meleklerle oturup birlikte insanımı yarattı sonra BİZ dedi :O yani yaratılışa melekleride ortak etti BİZ dedi
Sen gerçekten bazen ne dediğini bilemiyorsun, kendi sonucunu çıkarmak için öyle şeyler söylüyorsun ki farkında bile değilsin.

O herşeyi gören ve işitendir. Senin mantığın ile gittiğimizde antik yunan mitolojisindeki bir inanç ortaya çıkarıyorsun. O göklerde oturuyor ve herşeyi izleyip işitip olaylara müdahale ediyor hatta bazen yeryüzüne ini veriyor.

Sen şimdi kalkar O 'nun elide var dersin, hatta sen O 'na borç verenlerinde olduğunu söylersin :) vs vs kafana göre ayetleri büküp dilediğini sonucu çıkarabiliyorsun :)

helal olsun ne diyem SON HAYALBÜKÜCÜ
Biz kaim varlık değiliz
Saniyenin 10 üzeri 40 ta biri civarında yeniden var ediliyoruz, bu rakam ilk yaratılma hızı baz alınarak tahmin edilmiştir

Allah cc ise kaim varlıktır yani gerçek varlıktır
Onu idrak edemeyiz o kendini nasıl tarif ederse öyledir
Arşa istiva ettim diyorsa etmiştir
Nasıl oldu nasıldır bizi aşar

Böyle yunan munan saygızlığı da yapma
Allahı kem sözlerden tenzih ederiz

adams77

Kanalizasyoncu
Biz kaim varlık değiliz
Saniyenin 10 üzeri 40 ta biri civarında yeniden var ediliyoruz, bu rakam ilk yaratılma hızı baz alınarak tahmin edilmiştir

Allah cc ise kaim varlıktır yani gerçek varlıktır
Onu idrak edemeyiz o kendini nasıl tarif ederse öyledir
Arşa istiva ettim diyorsa etmiştir
Nasıl oldu nasıldır bizi aşar

Böyle yunan munan saygızlığı da yapma
Allahı kem sözlerden tenzih ederiz

hoohhooohhoooohohoohhoohoh :ıslık:

adams77

Kanalizasyoncu
Kainat nerde edims
Sonsuz mu sınırlı mı
Sınırları varsa yokluktaki kordinatları ne
Allaha cc olan kordinatları ne

Dostum bundan sonra seninle hasbihal takılalım bu ne yaaa
herşeyi bir birine kattın karıştırdın, sen engüzeli kıl beşi karıştırma işi

adams77

Kanalizasyoncu
Ne oldu edım
Beynin sınırlarını zorla diyen adamsa ne oldu
Mavi ekran hatası mı verdin
Zzıızzt bızzt

Dostum ben seni düşünüyorum, düştüğün durumu fark edemiyorsun. Yanlış söylemlerde bulunuyorsun.
varsın benim beyin sana göre error versin

Hakperest

Kıdemli Üye
Dostum ben seni düşünüyorum, düştüğün durumu fark edemiyorsun. Yanlış söylemlerde bulunuyorsun.
varsın benim beyin sana göre error versin
Yaratılmışa sabit yer muayyen ettiğin an yaratan da bir yere ilintilenir
Sen yunan mitoslarına kapılmışsın, sonra da beni suçluyorsun
Kainatın sınırlı olduğuna cevap vermekten korkuyorsun
Bu sınırın ötesi yokluksa nasıl var olabilirsin
Senin mantığına göre hiç yoksun edım, kainat da yok

adams77

Kanalizasyoncu
Yaratılmışa sabit yer muayyen ettiğin an yaratan da bir yere ilintilenir
Sen yunan mitoslarına kapılmışsın, sonra da beni suçluyorsun
Kainatın sınırlı olduğuna cevap vermekten korkuyorsun
Bu sınırın ötesi yokluksa nasıl var olabilirsin
Senin mantığına göre hiç yoksun edım, kainat da yok

Dostum sen gerçekten benim ne yazdığımı hiç okumuyormusun?
Meleklerin ellibin senede çıktığı yere insanların kaç senede çıktığına dair elinde bilgi var mı?
Meleklerin zaman dilimi ve yaratılışı hakkında bilgi sahibimisin? nasıl bir alanda yada bir yerde olduğuna dair neler biliyorsun?
Sen ilkokulu okumadan üniversiteden mezun olmak istiyorsun galiba

Kainatın sınırlı olduğuna cevap veremiyormuşum neyden korkacağım yada neden? yahu sınırlı bilgim ve hakkında bilgim olmayan şeyin üzerinde ancak fikir yürütebilirim. Sen kainatın yaratılışına yada varoluşuna şahitlimi ettin hayırdır? bunları konuşmak için çok erkendir. Dünya hayatı gelip geçici bir hayattır bir nevi RÜYA gibidir. Uykuda gördüğün rüya üzerine kararlar oluşturabilirmisin?

yunan, mısır, sümer vs vs yıkılmış kavimlerin inanç sistemlerini hiç araştırma ve inceleme fırsatın oldu mu? Eğer bir kavim hataya ve yanlışa düşmüşse yıkılması kaçınılmazdır ve bu yıkıntıdan ancak sana kalan o kavmin yanlış ve hatalarıdır. Eğer sen bu hata ve yanlışları okuyabilirsen doğru olanı bulman için hiç bir neden yok. Yıkılan bu kavimlerin inanç sistemleri çok benzerlik gösteriyor şimdi sen git bunların sistemlerini bir incele ve şuan inandığın sistem ile karşılaştır fark bulabilecekmisin?

Hayır bir şeyler yazıyorsun fakat idrat etmediğin şeyler oluyor 40 ta 1 felan bunların nesine şahit oldun ki? bu bilgiyi nereden aldın ki? bir yerde kendi mantığına uygun olan bir şey alıp kullanıyorsun galiba

Hakperest

Kıdemli Üye
Dostum sen gerçekten benim ne yazdığımı hiç okumuyormusun?
Meleklerin ellibin senede çıktığı yere insanların kaç senede çıktığına dair elinde bilgi var mı?
Meleklerin zaman dilimi ve yaratılışı hakkında bilgi sahibimisin? nasıl bir alanda yada bir yerde olduğuna dair neler biliyorsun?
Sen ilkokulu okumadan üniversiteden mezun olmak istiyorsun galiba

Kainatın sınırlı olduğuna cevap veremiyormuşum neyden korkacağım yada neden? yahu sınırlı bilgim ve hakkında bilgim olmayan şeyin üzerinde ancak fikir yürütebilirim. Sen kainatın yaratılışına yada varoluşuna şahitlimi ettin hayırdır? bunları konuşmak için çok erkendir. Dünya hayatı gelip geçici bir hayattır bir nevi RÜYA gibidir. Uykuda gördüğün rüya üzerine kararlar oluşturabilirmisin?

yunan, mısır, sümer vs vs yıkılmış kavimlerin inanç sistemlerini hiç araştırma ve inceleme fırsatın oldu mu? Eğer bir kavim hataya ve yanlışa düşmüşse yıkılması kaçınılmazdır ve bu yıkıntıdan ancak sana kalan o kavmin yanlış ve hatalarıdır. Eğer sen bu hata ve yanlışları okuyabilirsen doğru olanı bulman için hiç bir neden yok. Yıkılan bu kavimlerin inanç sistemleri çok benzerlik gösteriyor şimdi sen git bunların sistemlerini bir incele ve şuan inandığın sistem ile karşılaştır fark bulabilecekmisin?

Hayır bir şeyler yazıyorsun fakat idrat etmediğin şeyler oluyor 40 ta 1 felan bunların nesine şahit oldun ki? bu bilgiyi nereden aldın ki? bir yerde kendi mantığına uygun olan bir şey alıp kullanıyorsun galiba
Tamam anladık cevap falan vermeyeceksin
Antik çağlara gitmene gerek yok
Aklını kullanmayacaksan bir yere varılmaz
Öyle baskılamakla da bir yere varılmaz
Buraya kadar edıms
Sen yoluna ben yoluma

adams77

Kanalizasyoncu
Tamam anladık cevap falan vermeyeceksin
Antik çağlara gitmene gerek yok
Aklını kullanmayacaksan bir yere varılmaz
Öyle baskılamakla da bir yere varılmaz
Buraya kadar edıms
Sen yoluna ben yoluma

Yine aynı şeyi yapıyorsun, cevap veremeyeceksin denmez? insanlar bilgisi olmadığı şeylerde cevap vermez eğer cevap verirse hata yapar. Şuan kimsenin bu soruya cevap verecek bilgisi yok zaten bizimde derdimiz bu değil.

Antik çağlara git neden gitmiyorsun nasıl hatalar yaptığını gör ve nasıl yerle bir olmuşlar öğren onlardan ders çıkarmayacaksan onların kalıntıları neden var ki?

Nerede olduğunun farkında varman gerekiyor. Melekler için 50 bin sene deniyor fakat sen bunu insan içinde kullanıyorsun insanı bir el hareket ile melek yapıyorsun. Ortaya bir formül koyman gerek. Formülsüz herşeyi hallediyorsun sonra bana kızıyorsun.

Ortaya bir şeyler koyacaksan eğer bunların bir yolu yordamı olması gerekiyor senin inandığın kitapta yazıyor mu hiç 40 ta 1 oran

spesifik

آزادی قید و بند
O 'na ellibin senede çıkar diyor sonra şah damarından daha yakın diyor :O sonra her yerde hazır diyor.
Mearic 4 ü nasıl anlıyorsun
Şu yedi uyuyanlar var bide
Allah yüz yıl uyudular ama bi gün sandılar diyo -)
Dünyanın şeklinden buraya nasıl geldiniz yahu

adams77

Kanalizasyoncu
Mearic 4 ü nasıl anlıyorsun
Şu yedi uyuyanlar var bide
Allah yüz yıl uyudular ama bi gün sandılar diyo -)
Dünyanın şeklinden buraya nasıl geldiniz yahu

Mearic 4 ü tek başına alıp bir şey anlaşılmaz. Bir kere sureyi komple ele almak gerekiyor.

konu nasıl yedi uyurlara geldi? Elinizdeki mushaf OLUŞ 'u anlatıyor. Peki görmediğin birşey sana nasıl anlatılabilir? Gördüğün birşey üzerinden misal vermek sureti ile bir anlatım sağlayabilirsin. İşte karışıklık tam burada anlatım gördüğünüz şey üzerinden olduğu için anlatımı gördüğünüz şey sanmayın gördüğünüz şey misal verilmiştir.

dünyaya geliyoruz ve beyinlerimize öyle bilgiler öyle şeyler sokuluyor ki sonra bir bakıyoruz bu bilgilerden ve şeylerden kurtulup doğru düzgün düşünemiyoruz. Bütün mesele burada aslında

spesifik

آزادی قید و بند
Mearic 4 ü tek başına alıp bir şey anlaşılmaz. Bir kere sureyi komple ele almak gerekiyor.

konu nasıl yedi uyurlara geldi? Elinizdeki mushaf OLUŞ 'u anlatıyor. Peki görmediğin birşey sana nasıl anlatılabilir? Gördüğün birşey üzerinden misal vermek sureti ile bir anlatım sağlayabilirsin. İşte karışıklık tam burada anlatım gördüğünüz şey üzerinden olduğu için anlatımı gördüğünüz şey sanmayın gördüğünüz şey misal verilmiştir.

dünyaya geliyoruz ve beyinlerimize öyle bilgiler öyle şeyler sokuluyor ki sonra bir bakıyoruz bu bilgilerden ve şeylerden kurtulup doğru düzgün düşünemiyoruz. Bütün mesele burada aslında
Elimizdeki mushafın Oluşu anlatması senin şehadetin -)
Bu şehadetin hakikat olup olmadığı tartışılır
Yedi uyuyanlar zaman kavramı bakımından misal olsun diye dile getirdim
Bazen kanıt inanmaktan gecer adams
Tıpkı O nu tanımlayamasak bile var olduğuna inanmak gibi
Bazen sürece şahit olamasakta inanırız
Neden
Aklı devre dışı bırakmak için değil
Onun bizden bunu istediğini düşündüğümüz için
Mearic suresini komple ele alsan bir şey değişmez mushafı komple ele almak gerekir çünki -)
Her akıl, sahibini ikna eder
bu güce sahip

adams77

Kanalizasyoncu
Elimizdeki mushafın Oluşu anlatması senin şehadetin -)
Bu şehadetin hakikat olup olmadığı tartışılır
Yedi uyuyanlar zaman kavramı bakımından misal olsun diye dile getirdim
Bazen kanıt inanmaktan gecer adams
Tıpkı O nu tanımlayamasak bile var olduğuna inanmak gibi
Bazen sürece şahit olamasakta inanırız
Neden
Aklı devre dışı bırakmak için değil
Onun bizden bunu istediğini düşündüğümüz için
Mearic suresini komple ele alsan bir şey değişmez mushafı komple ele almak gerekir çünki -)
Her akıl, sahibini ikna eder
bu güce sahip

sizi neden ikna etmemiş? Yıllardır sürekli parçalanıyorsunuz sürekli olarak ayrılıklara düşüyorsunuz şimdide gençler deist oluyor diye dövünüyorsunuz. Yedi uyur dediğiniz şey bir masal değil ve sizin buradan zaman kavramını misal vermeniz bir anlam ifade etmez neden idrak edemeyip deneyimlemeyeceğiz bir şey çünkü örnek olarak rüyayı getirebilirdiniz çok anlam ifade eder çünkü herkesin şahit olduğu bir şey.

Mushaf oluşu anlatmıyorsa siz hiç mushaf okumuyorsunuz demektir doğrudur çünkü türkiye şartlarında çocukların nasıl eğitildiğini çok iyi biliyorum ki onlardan biride benim :) siz atalarınızı bulduğunuz yol üzre takibe devam edin bu sayede zaten mushafa ihtiyaçta duymazsınız.

mearic 4 ayeti zaman kavramı olarak ne anlarsınız neden anlatabilirsiniz. Arapçanız var ve bağımsız olarak ayetleri el alın ve ne anlatıldığını görün çok zor değil sadece atalarının öğretisini bir kenara bırak ve çevrendeki varlığı işleyişine bak o zaman konuşalım