Diyalog iftarlarına aynen devam

Yahayy

Kıdemli Üye
Bir diyalog iftarı da ben vereceğim.
Davetli listesi şu şekilde olacak;

-Ehl'i sünnet Vel tarikattan @ihvanistanbul
-Bir yere koyamadım, heh işte ondan @adams77
-Bizim cenahtan @Verda, @Büşra ve @cihad
-Ne bizden ne de onlardan, iki menzil arası; el menzilel beynel menzileteyn @Kaçak
-Kısmen bizden kısmen onlardan, içine biraz murciilik kaçmış (günahın müslümana zarar vermeyeceği) @Hakperest
-İyi ve kötüyü belirlemede aklı temel ölçü kabul eden hadisleri inkar eden @Çelebiler ve @Yahayy
-Bunlarin bir kısmını barındıran ama neyi savunduğunu dahi bilmeyen kör mukallitler @lafons ve @ilke. (Bu kadar çelişkiyi aynı bünyede nasıl barındırabiliyorlar hayret)

Kesinlikle yanlış, ben bu kategoride değilim.

cemaliii

Kıdemli Üye
Bir diyalog iftarı da ben vereceğim.
Davetli listesi şu şekilde olacak;

-Ehl'i sünnet Vel tarikattan @ihvanistanbul
-Bir yere koyamadım, heh işte ondan @adams77
-Bizim cenahtan @Verda, @Büşra ve @cihad
-Ne bizden ne de onlardan, iki menzil arası; el menzilel beynel menzileteyn @Kaçak
-Kısmen bizden kısmen onlardan, içine biraz murciilik kaçmış (günahın müslümana zarar vermeyeceği) @Hakperest
-İyi ve kötüyü belirlemede aklı temel ölçü kabul eden hadisleri inkar eden @Çelebiler ve @Yahayy
-Bunlarin bir kısmını barındıran ama neyi savunduğunu dahi bilmeyen kör mukallitler @lafons ve @ilke. (Bu kadar çelişkiyi aynı bünyede nasıl barındırabiliyorlar hayret)

Bizi unutmuşsun kaptan.bizi unutanın gemisi batar. :))))

cemaliii

Kıdemli Üye
19.45 ile başladık şu an 20.00.
Sahur diyanete göre 03.16 ama biz 04.00'e kadar devam ediyoruz :)

Diyanet insanlara fazla oruç tutturuyor. Kolaylaştırın zorlaştırmayını hiç duymadıklarını düşünüyorum.

kebîkec

İhvan Forum Üye
Diyanet insanlara fazla oruç tutturuyor. Kolaylaştırın zorlaştırmayını hiç duymadıklarını düşünüyorum.

Ben aynı kanaatte değilim. Diyanet doğru yapıyor. Diyanet 3.16 değil de 4.00 demiş olsaydı @Kaptan saat 5 e kadar yerdi. Maksat muhalefet olsun. Sonrada boşu boşuna akşama kadar aç kalırdı. Kaptanın öyle yaptığı yerde tayfaların ne yapacağını da hesap etmek zor değil... :)

Kaptan

Mecra Yazarı
Ben aynı kanaatte değilim. Diyanet doğru yapıyor. Diyanet 3.16 değil de 4.00 demiş olsaydı @Kaptan saat 5 e kadar yerdi. Maksat muhalefet olsun. Sonrada boşu boşuna akşama kadar aç kalırdı. Kaptanın öyle yaptığı yerde tayfaların ne yapacağını da hesap etmek zor değil... :)

Diyanete muhalefet olsun diye geciktirmiyoruzki hoca. Diyanet dört deseydi isabet etmiş namazın vakti girmiş olurdu, biz de uyardık.

cemaliii

Kıdemli Üye

Mesele kaptan değil, diyanet gece karanlığında imsak kestirip sabah namazı başlatıyor. Hem namaz hem oruç vaktinden önce yapılıyor.

cemaliii

Kıdemli Üye
70 dakika önce imsak kestiriyorlar. Bayındır hoca bu mevzuda haklı.

kebîkec

İhvan Forum Üye
Diyanete muhalefet olsun diye geciktirmiyoruzki hoca. Diyanet dört deseydi isabet etmiş namazın vakti girmiş olurdu, biz de uyardık.

İhtiyat payı diye bir uygulama var ve bu da en fazla 20 dakika yapar. Ne niyetle olursa olsun muhalefet etmeye değmez. Orucu sakatlama ihtimali yüksek. Herkes kafasına göre bir ayar verirse öğlenleyin sahura kalkan bile görebilirsin. Adam gece çalışıyorsa öğlen sahura kalkabilir kendi kafasına göre :)

Mesele kaptan değil, diyanet gece karanlığında imsak kestirip sabah namazı başlatıyor. Hem namaz hem oruç vaktinden önce yapılıyor.

Bence de mesele kaptan değil. Mesele 80 milyon nufuslu bir ülkede uygulama birliği sağlamak. Mesele dini uygulamalarda kafamıza göre uygulamalar başlatıp sorumluluk duymama...

talib

Kıdemli Üye

Oruç tutanların orucun saati ile alakalı bir sorunları olduğunu düşünmüyorum. Fakir de tutuyoruz ve tek öğün olsa da 24 saat tutsak, vücut yine alışıyor yani. Kimse kışın az tutuyoruz, bunu biraz yükseltelim demiyor.

Allah size kolaylık dileri de yanlış yorumlamamak lazım. Kimse Suriye'de kolay bir hayat yaşamıyor, kanser ve daha nice zorlu hastalıklara müptela olanlar her daim gülümsemiyor. Bu hayatın bir imtihan tarafı da var. Can yakıcı zamanları da var. Kimse toz pembe bir hayatı yaşamıyor.

Gerçekten samimi olana şunu tavsiye ederim. Madem böyle bir ihtilaf var. Üç beş ergen için orucumu tehlikeye atmak yerine, orucumu diyanete göre tutarım. Namaz tehlikede o zaman denilirse, bu ergenlerin dediği saati bekler, namazı da öyle kılarım. İhtilaflardan kurtulmuş olur, azimetle amel etmiş olurum.

Şu da bizim bir ölçümüzdür ki, nerede isek oranın takvime uyarız, ikilik çıkarmayız. Mesela Arabistan'da isek, umrede ya da Hacc'da karşılaşır insanlar bu durumla, Arabistan'ın uygulamasına, takvimine uyarız.

spesifik

آزادی قید و بند
Bende Kaptan gibi düşünüyorum
Muhalefet etmekle alakası yok
Sünnet olanda sahursuz oruç tutmak bi bardak su yada hurma yemek
Sahur toplasan üç defa yapmışımdır bu sene
Ölmüyorsunuz merak etmeyin -)

ilke

Paylaşımcı
@Kaptan 'dan alıntı: kör mukallit @ilke.

Gel de koyun-keçi hikâyesini hatırlama !
A basireti bağlı kalben ama !..
Senin bizden en büyük farkın BAKAR KÖR olman ! Ama sen, bunun da hiç farkında değilsin!

ihvanistanbul

AkhenAton

Senin bizden en büyük farkın BAKAR KÖR olman ! Ama sen, bunun da hiç farkında değilsin!

Dede, hala ömer öngütün peygamberlerin ışığı olduğunu mu düşünüyon?

kebîkec

İhvan Forum Üye
Bende Kaptan gibi düşünüyorum
Muhalefet etmekle alakası yok
Sünnet olanda sahursuz oruç tutmak bi bardak su yada hurma yemek
Sahur toplasan üç defa yapmışımdır bu sene
Ölmüyorsunuz merak etmeyin -)

Sünnet olan senin uygulaman değil Peygamber Aleyhisselamın uygulaması... Sahur yapmakla ilgili hadisler mevcut. Sahur yapmak asıl olandır kalkamamak ayrı...

Kaptan

Mecra Yazarı

Güncel fetva; bir kimse kendisini gizleyerek başka nikle üyeleri kandırmaya kalkışırsa, yönetici konumunda olan kişi buna ağzına geleni saysa bu yoneticiye ne gerekir?

El cevap; bir teşekkür ve terfi gerekir.