Dinlerarası Diyalogda Gelinen Nokta : HIR-İSLAM

adams77

Kanalizasyoncu
lafons raina deme unzurna de birazda tribünden izle takımını bir seyirci gibi belki orada farklı görebilirsin...dışarıdan bak...

adams77

Kanalizasyoncu
Biraz tutarlı ol. Yazdıklarını dön bir daha oku.

uyardığın sağol her zaman yaptığım bir yöntem....

evet güzel kardeşim bu gün raina deniyor oysa unzurna denmeli her birey kendi aklını kullanıp ayetleri okuyup hayatı sorgulayacak araştıracak bir şeylerin çabası içinde olacak ayetleri ilgili alakalı olacak Allah bize gözetiyor nerede yardıma muhtaç kalır isek yardım edecektir. Hazıra dağ dayanmaz hazırcılık çok kötü bir şeydir Allah 'ın verdiğin nimeti kullanalım

adams77

Kanalizasyoncu
Etrafında birilerinin senden daha iyi Kuranı anladığına nasıl karar veriyorsun?

delil ve kanıtlarını inceleyerek... birilerinin daha iyi anladığı önemli değildir senin ne anladığındır. Kendi işimi kendim göreceğim ve kararlarımı kendim vereceğim bunun bilinci içinde ince eleyip sık dokuyacağım başvuracağım kaynakları iyi seçmeliyim kuranı okumadan önce okunması gereken kitapları ve geçilmesi gereken evreleri geçmek gereklidir. Hayatından Nuh peygamberin nasıl bir yeri olduğunu fark etmez ve onun sana nasıl bir örnek olduğunu anlayamaz isen hareket edemezsin ve onu örnek alamadığın gibi yol göstermesini fark edemezsin kuran sıradan bir kitap değildir. birileri sana öğretemez ve anlatamaz bunu bizzat kendin yapacaksın duyacaksın ve göreceksin....Kuran 'ın ne yazdığına bakaraken ne anlattığında ve nasıl anlattığına dikkat etmelisin... Kuran insan 'a hitap ediyor nasreddin hoca gibi ye kürküm yee dersen hiç birşey anlayamaz hayatın maddesel bir boyuttan iler gitmez... madde boyutundan çık madde boyutu sana misal için delil ve kanıt içindir.. Su senin bedenin için olmazsa olmazdır ama kuran bu sudan bahsetmez bunu kavradığında çok şeyi kavrayabilirsin....

adams77

Kanalizasyoncu
Sen çok şeyi kavradın mı?

Bir şeyin önünü düşünürken arkasını da düşüneceksin? her şey göründüğü gibi değildir. Madde boyuttan uzaklaş.. Adem , beşer farklı kelimeler farklı şeyler anlatır bunun gibi gibi niceleri çevirlerde aynı şeyler anlatırmış gibi çevrilir senin hataya sürükler. Tek bir ayet misal ve örnek verilerek benzer ayetler için aklını kullanman istenir işte bunun için dikkatli olmalısın İbrahim peygamber kelimeler ile sınanmıştı kuran 'ı anlamak istiyorsun uygun ve doğru olan kelimeyi bulmalısın bir kelime sana tek bir anlam vermeyecek bunu unutma kuran kelime ilmi ile anlaşılır..

daha henüz çok şeyi kavramış değilim ne kadar doğru ve hayırlı iş o kadar kavram :)

adams77

Kanalizasyoncu
Henüz kavrayamadığın meseleler var iken, neden insanlara Kuran'ı öyle okumayın, takkeyi çıkarın kafayı ıslatın gibi tavsiyelerde bulunuyorsun?

Ben sana ayları anlatmıyorum...Sanki sen kavramış gibi konuşuyorsun yahu biraz sorgulayıcı ol düşün kitap ne anlamak istiyor... anladığını anlatmak ile hayırlı bir iştir.