Din dersi müfredatında Alevi değişikliği

TakVa

Ordinaryus
Güner Ümit'le Memmet Ali Erbil'in durumuna düşülmeyecek

Hükümet Alevi açılımında ikinci somut adımı bugün atıyor.

Madımak Oteli’nin kamulaştırılmasından sonra, Alevilik de ders kitaplarına giriyor. Sırada ise cemevlerinin statüsü var
Devlet Bakanı Faruk Çelik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine Aleviliğin gireceğini, bugün hazırlanan taslak programının netleştirileceğini söyledi.

Çelik, verilecek derslerle mum söndü gibi sıkıntıların yaşanmayacağını kimsenin Mehmet Ali Erbil ve Güneri Ümit’in durumuna düşmeyeceğini söyledi.

ZORUNLU AMA DİN KÜLTÜRÜ ÖĞRETİLECEK

Din dersinin zorunlu olmaya devam edeceğini vurgulayan Çelik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’nin bir öğretim olacağını, liseyi bitirenin Sünniliği, Aleviliği, mezhepleri, Yahudiliği kültürel olarak öğreneceğini belirtti.

Bu coğrafyada bunun zorunlu ihtiyaç olduğunu kaydeden Çelik, “Bilgi başka bir şey, öğretim başka bir şeydir. Bu coğrafyada bunu herkesin bilmesi gerekiyor. Ama inandığın şeyleri uygulamak başka bir şeydir. Biz öğretimde uygulama olmaz diyoruz. Biz bu kitabı öğretime dönüştürüyoruz” dedi.

DİN DERSİ ÖĞRETMENLERİNE ALEVİLİK EĞİTİMİ

Bu kitapla ders verecek kişileri de eğitime tabi tuttuklarını ifade eden Çelik, artık mum söndü gibi sıkıntıların yaşanmayacağını, kimsenin Mehmet Ali Erbil ve Güneri Ümit’in durumuna düşmeyeceğini belirterek, “Ön yargılarla beslenen tabuların ortadan kalkması için bu bilgiyi almaya ihtiyacı var. Haaaa öyle değilmiş demesi gerekiyor liseyi bitiren çocukların. Bu yanlış kavramları ortadan kaldıracağız” diye konuştu.

Star

K

Kaçak

Guest
Ey kabus ...
Elma dersem çık , armut dersem çıkma ...
Tamammı ?

ismail

Yeni
Din dersi müfredatında Alevi değişikliği

Devlet Bakanı Faruk Çelik, "Din dersi müfredatından yapılan değişiklik 2011-2012 eğitim yılına yetiştirilecek" dedi.

Alevi vatandaşların talepleriyle ilgili 15 aydır sürdürdükleri çalışmanın konu başlıklarına dönüştürüldüğünü ve bunlar birisinin de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Derslerinin içeriğiyle ilgili olduğunu kaydeden Devlet Bakanı Çelik, “Daha kuşatıcı, toplumun tem kesimlerinin taleplerine cevap verebilecek bir düzeye taşınması gibi taleplerdi. Bizim kurduğumuz ve yine Alevi eğitimcilerden oluşan bir komisyon çalışmasını tamamladı. Müfredat ve içerikle ilgili bu çalışmayı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’ne teslim ettik.” dedi.

NTV bağlanan Bakan Çelik, Alevilikle ilgili Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitaplarında önümüzdeki yıldan itibaren yer alacak konuları şöyle sıraladı: “Geneller Muharrem orucu işlenecek. Aşure ve Kerbela ele alınacak. Bunun yanında “Kurban Tığlama Duası” diye Alevilikte önem arz eden bir konu başlığı var. Nevruz ve Cemevleri konusu var. Cem çeşitleriyle ilgili konu başlıkları ele alınacak. Semah konusu işlenecek. ‘12 Hizmet’ diye bir konu başlığı olacak. ‘Dua ve Gülbengler’ başlığı olacak, musahiplik konusu yine son derece önemli Alevi değerlendirmelerinde. Alevi Ulularlarıyla ilgili Hazreti Ali’den başlamak üzere, Hacı Bektaşi Veli ve günümüze kadar bu yolda yürümüş olanlarla ilgili yoğun bir şekilde özlü sözleri, onların değerlendirmeleri, konu başlıkları veya okuma bölümü olarak ele alınacak. Yine ‘Dört kapı kırk makam’ son derece önemli, bu nedir ne değildir, kitapta yer alacak. Ayrıca Hacı Bektaşi Veli’nin tevhit inancı nasıl, bu konu da bu kitapta yer alacak. Ayrıca ilave edilebilecek konular da var. Tüm bu çalışmalar yeni dönemde, buradaki heyetin de katkılarıyla AHİM kararlarını da dikkate alan, toplumun taleplerini daha kuşatıcı bir şekilde içine alacak şekilde programa yansıtmış olacağız. Umarım içinden sağlıklı bir şekilde çıkarız.”

ZORUNLU DİN DERSİ KALKMAZ

Zorunlu din eğitiminin kaldırılması gerektiğini savunanlara da cevap veren Bakan Çelik, “Çok farklı görüşleri olan kesimler var, Din Kültürü Ahlak Bilgisi öğretimi bu coğrafyada olmalıdır. Biz Hükümet olarak da bakanlık olarak da bu inançtayız. Din Kültürüyle ilgili, eğitim ve öğretim boyutuyla bütün çocuklarımızın hangi inanca sahip olursa olsun bir kültür olarak bunu almasında yarar görüyoruz. Bu olacaksa bunun müfredatının kuşatıcı olması gerekiyor. Tüm kesimleri kapsaması gerekiyor. Bu yönüyle bu çalışmanın karşı çıkacak bir durum söz konusu değil. Bilimsel olarak da baktığımız zaman da. ‘Olmasın’ demek, yüzeysel görüşleri ortaya koymak kolaydır. Olmazsa ne olacak o zaman? Yanlış algılamaları, yanlış değerlendirmeleri ön yargıları nasıl kıracaksınız? Sağlıklı bilgi vererek, Devletin eliyle bu sağlıklı bilgiler, bilim insanlarının süzgecinden geçtikten sonra, müfredatta yer aldığı şekilde tüm çocuklarımıza okutulursa yanlış değerlendirmeler de ortadan kalkar inancındayız. Ama işin eğitim boyutu ayrı bir olaydır. Biz yapmak istediğimiz ‘din öğretimi’ boyutudur, ‘din eğitimi’ boyutu ayrı bir tartışma, ayrı bir değerlendirme ve ciddi bir çalışma konusudur, o da gündemimizdedir. Şu anda öncelikli gündemimizde değildir.” dedi.
Haber 7

türkü

Kıdemli Üye
yorumlara bakınca net olarak görülen (kendimde de daha öncesinden gördügüm şimdi'me düzeltmeyi umdugum) fetih suresinde geçen ayete zıt olarak "müslümanlar birbirlerine karşı çetin,heybetli, kafirlere karşı ise alabildigine merhametli"..oldular..bu özellikler ayette geçen biz'e ait degildi..ters-yüz ettik ayeti sanki..

müslümanlar öncelikle birbirlerine karşı merhametli olmak zorundalar. çizmemek lazım. tahammül göstermek gerek.. mevcut bir güç sistemi oluşturarak baskın olma adına degil, içerden ıslah ve onarım, terakki adına yapmalıyız bunu. dogru ve yerinde olurmu bilmem ama bir misal olsun : savaşmaktan mazeretsiz geride kalan iki sahabiyi protesto eden peygamber, ilişkiyi dondurdu denilebilir belki ama dışlamadı, ki yalnışını anlaması saglansın..kaldı ki aynı hatayı yapan münafıklara bir tavır yok onlar zaten bizden degiller öyle degil mi?
ne yazıyorum ne anlatıyorum umarım anlaşılabilirim :)

ismail

Yeni
islam dini kadar diğer dinlere yer veren bir din kültürü ve ahlak bilgisi kitabımız var
adı üstünde din kültürü islam kültürü değil
yalnız anlamadığım neden batıl sayılan dinlerden mezheplerden bahsederde islam kültüründe ki mezheplerden farklı görüşlerden bahsetmez
biz konuşuruz biz dinleriz nasıl biliyorlarsa öyle yapsınlar bize sormadıktan sonra
alevilerle ilgili bilgiler olsun mutlaka ama bizleride içine alsın değilmi ama
bizede açılsınlar yav üvey evlatmıyız

ismail

Yeni
biz derken biz işte alıp bakıyorum din kültürü kitaplarına
din adına namaz,oruç,hac,zekat gerisini ahlak bölümünde çözmüşler
resimler bile maksatlı ya hu ihtiyarlar başörtülü,sakallı ya gençler
din kültürü ahlak kitabından din öğrenmeye kaldıysa gençlik yandım anam ben kaçıyorum
müslümanlara karşı acil açılımlar bekliyoruz yetkili ve etkililerden

TakVa

Ordinaryus
islam dini kadar diğer dinlere yer veren bir din kültürü ve ahlak bilgisi kitabımız var
yalnız anlamadığım neden batıl sayılan dinlerden mezheplerden bahsederde islam kültüründe ki mezheplerden farklı görüşlerden bahsetmez
biz konuşuruz biz dinleriz nasıl biliyorlarsa öyle yapsınlar bize sormadıktan sonra

Bu konuda haklısınız. Yapılanlar başlangıç olabilir, geriside gelir. Geçen sen alevilik ders kitaplarına girmesinmi girmesinmi diye tartışılırken, bu sene giriyor. Seneyede başka şeyler girer belki kitaba.

ummuhan

Kıdemli Üye

Aynen kardeş bize de açılsınlar :)