Din dersi müfredatında Alevi değişikliği

K

Kaçak

Guest
Almanyada orda burda şurda okuyan Türk ve dahi Müslüman çocuklarımızın Klise kültürü ve Hristiyanlık dersine sokulmalarına ne derdiniz ? ( isimde uydu ama )
Adam inançının doğruluğunu kime onaylatsın acaba ?
Varmı bir din onay merkezi ?
Aliyi sever ve bunu din kabul eder , kibarca size ne ....
Deseniz ki biz din tanımıyoruz anlayacagım ama ...
Dinlisiniz birde ...

TakVa

Ordinaryus
Alevi müslüman değilim der, mahkeme anlayış gösterir, hay hay derse girme der. Müslüman gider ben müslümanım başörtümle gireceğim der mahkeme hayır der. Madem bu kadar duyarlısınız, başörtülülerede anlayışlı olun.

serkan..

Profesör
Almanyada orda burda şurda okuyan Türk ve dahi Müslüman çocuklarımızın Klise kültürü ve Hristiyanlık dersine sokulmalarına ne derdiniz ? ( isimde uydu ama )
Dinlisiniz birde ...

hesapta empati yapmamızı istiyor ..sıtkın sıyrılmış seninn farkında değilsin..daha açık ifade ederim ama ucu tekfire varır..

kimse kafir din kültürü ve ahlak bilgisi dersine girsin demiyor..madem kafirdir..girmesin buna mani olmak yanlış..

ama senin derdin ne ..empati olmadığı kesin..

dilinin ucuna gelipte bi türlü söyleyemediğin özgür fikirlerini bizle açıkca paylaşsanda bizde gereği gibi anlasak..

TakVa

Ordinaryus
Okullarda din kültürü dersi zorunlu olmalı ve orada objektif olarak tüm inançlar genel hatlarıyla öğretilmeli, ama birde din dersi olmalı, işte o zorunlu olmamalı ve tüm inançlar en ince ayrıntısına göre öğretilmeli ve bu seminer şeklinde olmalı.

Din dersleri okulda aynı gün olmalı ve her şubeden öğrenciler istedikleri semineri dinleme tercihini yapmalı.

Aleviler için alevi dedesi gelsin.

Ateist için dinsiz bir gelsin.

Hristiyan için papaz, yahudi için haham gelsin.

Müslüman için bir din adamı gelsin.

Seminer versinler ve tüm ayrıntıları gerekirse uygulamalı o seminerlerde öğrensinler.

İsteyen kuran öğrensin. Kimsenin inancına karışılmasın.

K

Kaçak

Guest
Tekfir edeceksin etmesinede , bir türlü kılıfını bulamadın ...
Yoksa şimdiye etiketleyip yapıştırıp adrese teslim kargoya vermiştin bile ...
İçinde kalmasın et baride rahatla ...

serkan..

Profesör
demogog kaçak kılıfa lüzüm yok :) istesem alıntılar ve fıkhi deliller eşliğinde meseleyi sonlandırırdım yazdıklarına bakmak kafi..

amaç yaymaya çalıştığın anlayışın sakatlığına dikkat çekebilmek ve bozuk anlayışının ortaya çıkmasına vesile olmak...

benzetmek gibi olmasın ozaniye vardı evvel zaman önce

onu hatırlatıyorsun bana :)

K

Kaçak

Guest
Hiç olmazsa insanlığa bir hayrın dokunsun ...
Kurtar insanlığı bunca zararlı neşriyattan ...
Kaldıki elinde sağlam fıhkı delillerde var ...
İnsanlık senden çok şey bekliyor kurtarıcı ....

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com

Elbet var, İnned dine indallahil islam.... Allah katında tek din islamdır.Kim islamdan gayri bir din ile inanış ile gelirse, o ondan asla kabul edilmeyecektir... ayeti din onay merkezidir.

Almanya da vs diğer ülkelerde yaşayan türkler ve dahi diğer dinlere mensup insanların, inanmadıkları bir din hakkında bilgi sahibi oldurulmaları değildir mevzu.Mevzu müslümanın, müslümanlıktan imtina etmesi,dinini öğrenmek istememesidir... Armut ile elmayı karıştırmayalım...
Hem Hz Aliyi seviyorum diyeceksin, hem de islam değilim diyeceksin.?

Dinlisiniz birde ...

Şu cümleyi tahlil ederken, elde ettiğim veriler birbirleriyle çok tezattı doğrusu.Aliyi sever ve bunu din kabul eder demek ne demektir.Hz Ali peygamber miydi? Son peygamber Hz Muhammed'dir aleyhisselam.

Din islamdır.Dinin kanunları açık seçik ortadadır.Ama bir grup , din Alidir, diyebilecek cüreti göstermektedir.Allah akıl fikir versin.

Alevilik din değildir,evet aleviliğin din olmadığını söylüyorum.

dinlisiniz birde... diye biten sözden murat olunan nedir pek anlamadım :)

K

Kaçak

Guest
Azizim ;
Elinde İslamın Allah katındaki tek din olduguna dair bir belge bilgi varmı ?
Allah tarafından imzalanmış , melekler mühür basmış dokunanın yandıgı nurdan bir belge filan ?
Yok degilmi ?
Bahsettigin bakış sadece bize ait bir iman mevzusu degilmi ...
Biz buna iman ederiz , ettigimiz içinde adımız müslümandır ....
Müslüman olmayan biri için bu sözün bir baglayıcılıgı varmı ? yok elbette ...
adam ne demiş , ben aleviyim ve müslman degilim demiş dimi ?
Bir üst kurul oluşturalım diyelimki kurula , ey kurul sen bu ülkedeki dinleri onayla ..
Hangisi din hangisi degil sen seç mi diyelim ?
Adamın dedigi dinmiymiş degilmiymiş o kurula soralım ...
Eger din derse , din egitimini zorunlu tutalım böylemi istiyorsunuz ?
İstersen bu kurulada seni başkan atayalım ...
Yahu rahat bırak adamı ...
Müslüman değilimmi diyor , elleme diyorum sadece zorlama , dayatma ...
Yok alevilik şuydu buydu , aman şu küfürdü bu haktı , bırakın yahu adamları ...
Ben bir Aleviyim deyip gelen , namaz oruç zekat gibi ibadi yönleri olan , itikatta sıkıntısı olmayanada sen kendini Alevi tanımlıyorsan benim için sıkıntı yokd erim ...
Ben Aleviyim deyip , din kitap inanmayan ve dahi kendini müslüman kabul etmeyenede , sen kendini Alevi olarakmı tanımılıyorsun eyvallah derim ...
Benim sorunum degilki bu ...
Aleviler düşünsün ,dert etsin , kendini anlatsın ifade etsin ...
Ben kendini ne olarak isimlendirdiklerine bakacak olsam , müslümanım diyenler bana yeter ...
Din Kültürü ve Ahlak bilgisi dersi almak istemiyormuş , hay hay iyi bildin kardeş alma derim ben ...
En azından boy abdesti almaısnı bilmekle din filan olmuyor onun adına din egitimi olmuyor ...
Benim çocugum içinse , din kültürü ve tarih derslerinden muaf tutulması halinde cevresine bunu ifade edebilecek yeti ve yaşta ise varsın almasın din dersi ve tarih dersi ...
Ben evimde paşa paşa veririm inş. şeref duyarım , haz alırım, zevk duyarı m..
Ki zaten bunu vazife sayarım ...
Hiç olmadı kafasına bir sürü abuk subuk bilgiyi doldurmamış olurlar ...
Onları temizleme zahmetine katlanmam ...
Ha devir degişir , iş ehil olanların eline gecer o zaman ölçer bicer tartarım ...
son 80 seneye baktıgımda pek umut vaad etmiyor dogrusu ...

oguz

Yeni
hem alevi olduklarından söz edecekler hemde islam olmadıklarını söyleyecekler
böyle bir alevilik anlayışı olabilirmi,olamayacağına göre bunlar kim......

"Şüphesiz, Allah katında tek din, İslâm'dır."(Âl-i İmran Sûresi, 19)

-Muhammed-

Profesör
Azizim ;
Elinde İslamın Allah katındaki tek din olduguna dair bir belge bilgi varmı ?
Allah tarafından imzalanmış , melekler mühür basmış dokunanın yandıgı nurdan bir belge filan ?
Yok degilmi ?

Benim var. Kur'an'ı Kerim. Başka delil veyahut belge mi istiyorsunuz?

K

Kaçak

Guest
Muhammed kardeş yorma adamı lütfen ...
Bütünlük içinde oku olmazmı ...

-Muhammed-

Profesör
Azizim ;

Din Kültürü ve Ahlak bilgisi dersi almak istemiyormuş , hay hay iyi bildin kardeş alma derim ben ...

Biz diyemeyiz işte. Öyleyse onlar da benim kızkardeşlerimin başörtülü eğitim almasına hayhay desinler. Demiyorlar. Diyemeyiz biz de.

-Muhammed-

Profesör
Muhammed kardeş yorma adamı lütfen ...
Bütünlük içinde oku olmazmı ...

:D Okudum Kaçak ama bu bölüme devamında ne olursa olsun kızdım yani kusurma bakmayasın.. Onlar için ve herkes için İslam'ın tek olduğuna dair belgesi Kur'an olduğuna göre sormak dahi üzüyo beni..

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
hem alevi olduklarından söz edecekler hemde islam olmadıklarını söyleyecekler
böyle bir alevilik anlayışı olabilirmi,olamayacağına göre bunlar kim......

"Şüphesiz, Allah katında tek din, İslâm'dır."(Âl-i İmran Sûresi, 19)

Aleviliği kullanan din karşıtları diye düşünüyorum.

bakış

Kıdemli Üye
Sivas İdare Mahkemesi, “İslam dinine mensup değiliz. Bu ders İslam’ı öğretiyor” gerekçesiyle çocuklarının din dersinden muaf tutulmasını isteyen aileyi haklı buldu.
Arkadaşlar neyin tartışmasını yapıyorsunuz.Adamlar biz müslüman değiliz diyorlar.
Kafire zorlama yoktur.mahkeme haklı bir karar vermiştir.Ama bu karar başörtüsünede emsal edebilecek bir karardır.

Eğer bir öğrenci anayasal olarak zorunlu din dersine kafir olduğu için girmiyorsa,anayasal olarak yasak olan başörtüsünüde müslüman öğrenciler okullarda takabilmelidirler.

-Muhammed-

Profesör

Arkadaşlar neyin tartışmasını yapıyorsunuz.Adamlar biz müslüman değiliz diyorlar.
Kafire zorlama yoktur.mahkeme haklı bir karar vermiştir.Ama bu karar başörtüsünede emsal edebilecek bir karardır.

Eğer bir öğrenci anayasal olarak zorunlu din dersine kafir olduğu için girmiyorsa,anayasal olarak yasak olan başörtüsünüde müslüman öğrenciler okullarda takabilmelidirler.

Bunu diyoz biz deee :)

bakış

Kıdemli Üye
Bunu diyoz biz deee :)
Alevi ve solcu kesim yargıda teşkilatlanmışlar.Birşekilde bu mahkeme böyle bir karar vermiş.Bizim sivil toplum kuruluşlarımız (öğder ve önder gibi)bu işin peşini bırakmasınlar.Ve bu karara dayanarak yeni yeni davalar açsınlar örtülüler için.
Ama bu işin birde danıştaya düşmesi var.Danıştay baktıki bu karardan örtülülerde yararlancak,hemen bozar mahkemenin kararını valla.

manifesto

Yasaklı
Mahkeme anayasayı yok saymış bu bir.
İkinci olarak inanç eğitimi zorunlu olmalı mı olmalı mı? aileye bireye isteğe bağlı mı olmalı?..buna mahkeme değil siyasiler ve toplumsal eğilim karar verir.

ismail

Yeni
Din dersi müfredatında Alevi değişikliği

Alevi çalıştaylarını yürüten ve Alevi vatandaşların sorunlarıyla yakından ilgilenen Devlet Bakanı Faruk Çelik, yeni din dersi müfredatının önümüzdeki yıl yürürlüğe gireceğini açıkladı.

Devlet Bakanı Faruk Çelik, "Din dersi müfredatından yapılan değişiklik 2011-2012 eğitim yılına yetiştirilecek" dedi.

Din dersinin zorunluluğunun devam edeceği de öğrenildi.

Ayrıntılar gelecek
AA