Devlet 4 evliliğe izin vermeli mi?

Devlet 4 evliliğe izin vermelimi?

• Kullanılan toplam oy
    26

ulvi

Doçent
Ulvi kardeşim cümleleri tekrar okumanı istirham ediyorum... Tavsiye Avama yapılır ! ''Kimse engelleyemez'' Ama Allah'ın Ayetiyle 1 tane tavsiye edilir... Adalet Şartı var diyoruz Adaletine güvenen alır...

Kardeşim Allah Razı Olsun senden ama bak lütfen ve ne demek istediğimi anla

kardeşim adaleti hele bu dönemde yapabilecek tek erkek kaldı mı

adaleti tesis edemeyeceğine göre
4 tane almak helal dir diyemezsiniz.
naklettiğim ayet bunu söylüyor

veri

Yasaklı
işte burda anlaşamıyoruz

boşanma nasıl sevilmeyen birşey ise
çok eşlilik de istenmeyen bir durum olduğuna göre

boşanmayı kolaylaştıran kanunların kaldırılması gibi
çok eşliliği destekleyen kanunların da kanunlaşmaması gerekli

dünyada çok eşliliği savunan kaç kişi var ki...
40 ından sonra azan erkekler hariç

ulvi

Doçent

o dedikleriniz bu zamanda zaten ya tek eşli ya da evlenmiyorlar bile...
cümlemi anlamaya çalışın

Sen ricali gaybın, kutupların evliyaların aile hayatınıdamı biliyorsun :)))

MaşaAllah sana, bana bu yüzyılın Zatulferdi kaç evli söyleyebilirmisin birde yarini, eğer o zorsa bu yüzyılımn Müferredunun söyle

Hadi oda zorsa Kutbul Aktabı söyle kaç evli

Kardeşim hataya düşüyorsun yapma, ne kadar bana hakaret etsende güzel bir kardeşsin Ahiret 'ini tehlikeye atma

SaddbinMuaz

Profesör
Çok doğru'nun devamı ile birlikte okur isen kardeşim kesintiye uğramadan anlamak lazımdır... Çok doğru olan zamanın şer zamanı olmasıdır... 1 tane tavsiye edilen 4 tane haram ilan edilemeyendir... Daha uzatmanın alemi yok kanaatime göre...

veri

Yasaklı
saddbin muaz kardeşim ikimiz arasında ciddi bir ayrılık göremedim

ulviye takılma edebiyatçı:)
başka konudaki hıncını almaya çalışıyor

SaddbinMuaz

Profesör
çok eşliliği destekleyen kanunların da kanunlaşmaması gerekli

dünyada çok eşliliği savunan kaç kişi var ki...
40 ından sonra azan erkekler hariç

Bunlar sosyolojik hususlardır... Aksini söyleyenler çıkar işin içinden çıkılmaz hal alır... Devlet çok eşliliği yasaklayamayacağı gibi tavsiyede etmez... Dileyen alır Adalet şartı ile dileyen almaz ! Çünkü devlet İslami hükümlerin uygulanması adına Millete hizmet etmek zorundadır...

ulvi

Doçent
Çok doğru'nun devamı ile birlikte okur isen kardeşim kesintiye uğramadan anlamak lazımdır... Çok doğru olan zamanın şer zamanı olmasıdır... 1 tane tavsiye edilen 4 tane haram ilan edilemeyendir... Daha uzatmanın alemi yok kanaatime göre...

Kardeşim ilk okuyan insanın ne anladığı önemlidir, dünyada adaleti sağlayabilecek insan kalmadı el cevap çok doğru zaman şer zamanıdır

Bak farkına varmadan haksızlığa ortak oluyorsun

Eğer varsa adaleti sağlıyabilecek, onları yok saymak haksızlık, sağlayamazlar demek iftiradır

Bence cevabını onun söylemiyle birleştirmeden versen daha hoş olur

Yinede

En Doğrusunu Allah Bilir

ulvi

Doçent
saddbin muaz kardeşim ikimiz arasında ciddi bir ayrılık göremedim

ulviye takılma edebiyatçı:)
başka konudaki hıncını almaya çalışıyor

Yazılarımda ilim kokar bunu okuyan herkes anlar, hıncı olanlar ilim karşısında boyun bükmek zorunda kalanlardır senin gibi

Bu arada bana baktıkça kendini görüyorsun ya edebiyat öğretmenimisin yada edebiyatla ilgili bir bölümdemi okuyorsun :)))

veri

Yasaklı

Bunlar sosyolojik hususlardır... Aksini söyleyenler çıkar işin içinden çıkılmaz hal alır... Devlet çok eşliliği yasaklayamayacağı gibi tavsiyede etmez... Dileyen alır Adalet şartı ile dileyen almaz ! Çünkü devlet İslami hükümlerin uygulanması adına Millete hizmet etmek zorundadır...

uygulamada isteyen yine kafasına göre takılır o zaman
hediye almak memurlara yasak değildir...
ama işin ilginç tarafı nedir biliyor musunuz.
memurun hediye alması dinen yasaktır...
bunu memura söylediğimde yasak değil kanun izin veriyor diyor...

aynı mantıkla gidilirse

veri

Yasaklı

Sıkıntı buradadır Allahualem... Kur'an ve Sünnete dönmek Batı kanunlarını bırakmak batı mantığından uzak durmak daha esaslıdır...

bende onu anlatmaya çalışıyorum
halk dindarlığı yaşasa zaten kanuna bile gerek yok...

SaddbinMuaz

Profesör
Bence cevabını onun söylemiyle birleştirmeden versen daha hoş olur

O zaman haksızlık etmiş oluruz... Çünkü sosyolojik esasları kaale almamak gerçeği çarpıtmak olur... Temeli zayıf kanunların içinde millette ne hale geleceğini görmemek kör kalmak demek olur...

Haram olmadığını ve Tavsiye edilenin 1 tane olduğunu açıklamak hakikattir...

SaddbinMuaz

Profesör
bende onu anlatmaya çalışıyorum
halk dindarlığı yaşasa zaten kanuna bile gerek yok...

Bediüzzaman hazretlerinin bir sözü ile cevap vermek icab eder ''Kuvvet Kanunda olmalıdır''

era

Asistan
Yüzde bilmem kaçı müslüman olduğu söylenen bu toplumda ne şeriat ne insan eliyle şekillenen kanun, suistimallerin önüne geçemediği için şu anketteki seçeneklere "bizi toprak paklar" seçeneğini ekleyin de işaretleyeyim.:)

SaddbinMuaz

Profesör
Yüzde bilmem kaçı müslüman olduğu söylenen bu toplumda ne şeriat ne insan eliyle şekillenen kanun, suistimallerin önüne geçemediği için şu anketteki seçeneklere "bizi toprak paklar" seçeneğini ekleyin de işaretleyeyim.:)

Mutu ente kable mut! Ölmeden önce ölmüşüz Allahualem... Şeriat-ı Garra !

Serare

Profesör
Birden fazla evlilik haksızlık değildir... Birden fazla evlilik'de ''metres'' değildir... Sadece nefsin istekleri ile Şeria'tin isteklerinin harmanlaşıp nefsin isteklerinde ısrarcı olmak ahlaksızlık olur...

''Güzel Ahlak'' için Müslüman olmaya gerek yok belki... Lakin Cehennemden kurtulabilmek için farz ve şart acizane...
Din de, iman da güzel ahlaktan ibarettir, başka şey değil.

Bu kadının anlattığı, reva gördüğü hak zaten yalnızca parası olan erkeklere, parası olmayan yiğitlere değil.

Kadınlar satın alınabilen değersiz varlıklar ya hani, ondan.

Bu sistem ve bu düşünce materyalizmin savunucu, en büyük destekçisidir.

Bunlarda duygu, düşünce ve insaniyete yer yoktur.

Parası olana, gücü olana her şey mübah.

Her zaman sonuçlarından korkmadan bu şekilde açıklama yapabilen kimselerin cesaretine hayret etmişimdir. Ne büyük vebal. Aptal cesareti.

Ne diyor yazısında;

''Zengin, kariyerli, parası olan ve cinsel gücü fazla olan erkek çokeşliliği seçebiliyor.''

Cinsel güç (!), geçelim o yalanı, yalnız zengin ve parası olan diyelim şuna.

Ve bir de ekliyor; ''Hiçbir kadın fakir bir adamın ikinci karısı olmaz.''

Hiçbir kadın?

Gerçekten öyle mi?

Tüm kadınların satılık olduğunu söylüyor kısaca.

İnsanların satılık olduğu bir dünyada imandan söz edilebilir mi?

''Erkek olsam, çokeşli olurdum.'' diyor, bunların dünyasında yalnız ve yalnız madde var, maddecilik var. Bundan ötesi hikaye.

Parası olmayanın hali nicedir, düşünmezler bile.

Asıl ahlakın, asıl imanın para ve güç elinde olduğu zaman ortaya çıkacağını anlamazlar, anlamak istemezler, öğretmezler, öğretemezler. Herbiri materyalizmin esiri olmuş bir köle çünkü.

Sevgiler.

era

Asistan
Sevgili serare, yorumunuzun altına imza atmakla birlikte o kısmı hiç kurcalamayın derim. :D Nefsani bakıldığında nefsin isteğine "okey" nereden gelirse gelsin baş tacı edilir. Niye söylenmiş ne maksatla söylenmiş bakılmaz. Biz böyleyiz ....

SaddbinMuaz

Profesör
Daha söz edemem artık... Rabbim furkan anlayışı nasip etsin inş... Yapılan Haksızlıklar, adaletsizlikler, Mümine kardeşlerimizin çektikleri hepsi ama hepsi değerlendirilmeli ve tarafsız imani ruh ile gereken cehdde gösterilmelidir... Ahlaksızlıkları yapanlardan icazet alıp nasıl şer'i hükümler yargılanamaz ise şer'i hükümleride kimse nefsine uydurupta ahlaksızlığı istememelidir...

Anlaşılmadığımı düşündüğüm için Es-Sükut...

era

Asistan
Kendi adıma sizin söylediklerinizden anlaşılmayacak ve kabul edilmeyecek bir söz yok diyebilirim. Allah'ın muradında hayr var diye inananın hükmüğne karşı çıkacağını zannetmem. Eleştirileri bu bazda almamak lazım. Konunun dini bir yanı ve pratikte yanlışları olduğu için karıştırmak muhtemel ise de doğru olmaz. Bunda hemfikiriz.

Ama hatunun söylediklerine dikkat edildiğinde kaş yapayım derken göz çıkardığını da görmek gerekiyor.

Pc'de yazmam gereken şeyler olduğundan nette bu kadar mesai sarf ettim Neyse... ben de çekiliyorum konudan ..

ulvi

Doçent
Din de, iman da güzel ahlaktan ibarettir, başka şey değil.

Bu kadının anlattığı, reva gördüğü hak zaten yalnızca parası olan erkeklere, parası olmayan yiğitlere değil.

Kadınlar satın alınabilen değersiz varlıklar ya hani, ondan.

Bu sistem ve bu düşünce materyalizmin savunucu, en büyük destekçisidir.

Bunlarda duygu, düşünce ve insaniyete yer yoktur.

Parası olana, gücü olana her şey mübah.

Her zaman sonuçlarından korkmadan bu şekilde açıklama yapabilen kimselerin cesaretine hayret etmişimdir. Ne büyük vebal. Aptal cesareti.

Ne diyor yazısında;

''Zengin, kariyerli, parası olan ve cinsel gücü fazla olan erkek çokeşliliği seçebiliyor.''

Cinsel güç (!), geçelim o yalanı, yalnız zengin ve parası olan diyelim şuna.

Ve bir de ekliyor; ''Hiçbir kadın fakir bir adamın ikinci karısı olmaz.''

Hiçbir kadın?

Gerçekten öyle mi?

Tüm kadınların satılık olduğunu söylüyor kısaca.

İnsanların satılık olduğu bir dünyada imandan söz edilebilir mi?

''Erkek olsam, çokeşli olurdum.'' diyor, bunların dünyasında yalnız ve yalnız madde var, maddecilik var. Bundan ötesi hikaye.

Parası olmayanın hali nicedir, düşünmezler bile.

Asıl ahlakın, asıl imanın para ve güç elinde olduğu zaman ortaya çıkacağını anlamazlar, anlamak istemezler, öğretmezler, öğretemezler. Herbiri materyalizmin esiri olmuş bir köle çünkü.

Sevgiler.

Sevgili kardeşim dediklerine nalam veremedim, orda para derken bakabilecek, geçindirebilecek güç anlamına konuşulmuştur yoksa satın almak değil

Tek eşde olacak olsa bu devirde parası olmayana kız vermiyorlar ne diyeceğiz o zaman senin mantığınla bu devirdeki kadınların hepsi satılıktır yada satılmıştırmı diyeceğiz

Bakın dünyadaki kadın nüfusu erkek nüfusundan fazladır ve erkek nüfusundaki ölüm oranı kadın nüfusundakinden fazladır

Bu açıdan bakarsak bir kısım kadınlar ev ve yuva sahibi olurken diğer kadınlar kıskanmasın ve gıpta ile seyretmesin diye bu sistem hoş ve güzeldir

Bir kısım kadınlar helal yoldan ihtiyaçlarını giderirken diğer kadınlar mahrum kalmasınlar, zinaya düşmesinler ve zinayı körüklemesinler diye bu sistem hoştur

Bir kısım kadınlar evlerinde karınlarını doyururken diğer kadınlar başıboş ortada kalmasınlar, aç kalmasınlar diye bu sistem hoştur

Ben çok tanıyorum anne babası vefat edince yalnız başına ortada kalan genç kızlar, bumu insanlık. Çok evlilğe karşı çıkmamak için bir genç kızı günübirlik eğlence haline dönüştürmek ve buna düşürmekmi

Bir kadının hergün bir koca sahibi olmasını sağlıyarak, hayatı boyunca binlerce koca sahibi olmasını sağlamakmı

Allah kimseyi zora düşürmesin, kardeşim zor gerçekten zordur, olaya değişik tarafından bak biraz

Şu anki toplumda sokak, pazar, okul, işyeri, heryde rahatsız ve taciz edilmektedir. bumu kadına verilen değer yani tmm tek evlenecekjsiniz deyip yemlik gibi insanların gözü önüne atmak, onun insanlığına saygı duymak yerine sadece faydalanabilecek cinsel bir obje gibi görülmesini sağlamak

Kardeşim keşke 4 evlilik sahip olsada tek bir kızımız muhtaç olmasa, kimsenin eline düşmese, Keşke Milletimiz olgun olsada cinsel istek karşısında boyun bükerek hiçbir bayanı zorlamasa

Kardeşim 4 evlilik toplumu bir nevi islah eder ve olgunlaştırır, zaten insan 4 eşe yetişmeye ulaşırken 5. ve 6. yı gözü görmez

Yinede

En Doğrusunu Allah Bilir