Demokrasinin İslamda Yeri Var Mıdır?

bi husben

Kıdemli Üye
merak etme, uçtum ben de orada. sevin. ben de parçalandım. ben de kahroldum.

sevin. hatta kına yak.

mutluluk verici

banyasın katillerine üzülecek değilim elbette köpek mihrac uralın safında yer alan tıkko mlkp lilere başbağların katillerine üzülmekmi

ülkeyi karıştırmak için hiç bir fırsatı kaçırmayan vatan hainlerine üzelmik bir yanı ancak sevınılır

adams77

Kanalizasyoncu
bu yaklaşımı aşmak gerek. insanların kurduğu düzenleri insanlar eleştirip düzeltmeye çalışabilmeli. demokrasiyi yok sayarsan bunun önünü tıkamış olursun. islamiyeti dünyevî bir düzen gibi algılamamak gerek. islamiyet bir devlet sistemi değil, bir din.

İslam bir sistemdir. Yaratana inanıyorsan yaratıcının senin için seçip beğendiğin en güzel sistemi sunacağını bilmen gerekir.

çelebiler

Kıdemli Üye
Konu mezheplere geldi. :) İçtihad yetkisine sahip müçtehid imamlardan birine uyabiliriz. Arapça'ya, Kur'ana, sünnet, hadis, fıkıh ilmine vakıf; takva sahibi, ilmiyle amel eden
üstün akıl sahibi birinin araştırıp kendi reyine uyması da mümkündür tabi..
varsa

Böylece dini müçtehid imamlara göre yaşamış olmuyor muyuz?

Oysa tüm insanlar dini Allah'a has kılmak ile emr olunmadı mı?

Tabi aslında herkes bunu istediği için bir alime tabi olayım da dinimi yanlış yaşamayayım iyi niyeti ile böyle davranıyor.
Ancak İsa'ya "Allah'ın oğlu" diyenler de Onu sevdiği için iyi niyetle böyle söylemişlerdi değil mi?

spesifik

آزادی قید و بند
bunlar çok eski yaklaşımlar büşra kardeşim. sen kendini erkeğin yarısı değerinde mi görüyorsun? ben öyle görmem.

eşitiz, eşitsiniz ve eşitlik iyidir.

özgürsünüz ve bu da iyidir. insanları özgür bırakmayan bir sistem hayalini kurmayın. islam'a mal etmeyin bunu. islam o dönem insanlarına bir düzen getirmek istedi. gelecekteki bütün insanlara "alın bunları harfi harfine kullanın" demedi. öyle almayın. özüne odaklanın.

Değerle alakadar bir durum değil
yaratılış farkı
yaklaşım farkı..
yazın sıcağında tesettüre akıl erdiremezsiniz teslim olursunuz..
namazın ikamesine akıl erdiremezsiniz teslim olursunuz
bazen yalan söylemek kişiyi beladan kurtarır zahiren ama kurtulmak için bu yola başvuramazsınız
vs vs

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Toplum şu an bir köşede oturan adam gibi.. Bir toplum mühendisi(!) geliyor. Bu mühendis, kaba softa ham yobaz... Yavaş yavaş o oturan adama yaklaşıyor. Kollarını sıvayarak yaklaşıyor. Oturan adam bu gelen korkunç adama bakıyor.. Anlamaya çalışıyor ama nafile.. Ham yobaz emin adımlarla iyice yaklaşıp adamı boynundan ve saçından tutup yere yatırıyor. Nefessiz bırakıp bayıltıyor.. Sonra nefeslenmek için baygın toplumun başında dikiliyor, derin bir hoh çekerek terini siliyor. Kurbanlık koyun gibi muamele ettiği toplumun başına tekrar eğiliyor. Başlıyor kesip biçmeye,, Bu cani Frankenstein, hayalinde ki tiplemeyi yaratmaya çalışıyor.. Lakin bir türlü tutturamıyor.. Beceremiyeceğini anlayıp elleri kanlı vaziyette ayağa kalkıyor.. Uzun uzun yerde yatan parçalanmış cesete bakıyor.. Sonra işin altından kalkamıyacağını anlıyor. Yediği haltı anlıyor.. Ama iş işten geçmiştir.. ve hemen ceseti terk edip ardına bakmadan oradan kaça kaça uzaklaşıyor.. Pişman olur mu? Pişmanlık onda ne gezer. İşlediği haltı Kur'an'dan gerekçelendiren adamın hatasını kabul edeceğini mi zannediyorsunuz? O Frankentein'dir. Gider, başka bir oturan adam bulmaya çalışır.. Bu bitmez..

Naciye

Üye
Böylece dini müçtehid imamlara göre yaşamış olmuyor muyuz?

Yok olmayız; bunlar fıkhi meselelerle alakalı. İtikadımız birdir, o da Kur'an da belirtilen hususlardır.

Ben çıkmak zorundayım, isteyen arkadaş devam eder. :)

Selametle.. :)

Mugalata

Kıdemli Üye
mutluluk verici

banyasın katillerine üzülecek değilim elbette köpek mihrac uralın safında yer alan tıkko mlkp lilere başbağların katillerine üzülmekmi

ülkeyi karıştırmak için hiç bir fırsatı kaçırmayan vatan hainlerine üzelmik bir yanı ancak sevınılır

hayır, banyas'ın katillerine değil, mihraç ural'ın safında yer alanlara değil, başbağlar katillerine değil, suruç'da katledilen 18-20 yaşlarındaki tertemiz gencecik insanlara kahroldum ben. onlar istesen de istemesen de, bilsen de bilmesen de aynı zamanda sensin de. senden de bir parça katledildi orada, sen de öldün orada biraz. bir parça daha düştün insanlıktan.

çelebiler

Kıdemli Üye
Yok olmayız; bunlar fıkhi meselelerle alakalı. İtikadımız birdir, o da Kur'an da belirtilen hususlardır.

Ben çıkmak zorundayım, isteyen arkadaş devam eder. :)

Selametle.. :)
Fıkhi kuralların doğruluğuna iman etmeden mi uygulayacağız?

Mugalata

Kıdemli Üye
İslam bir sistemdir. Yaratana inanıyorsan yaratıcının senin için seçip beğendiğin en güzel sistemi sunacağını bilmen gerekir.

sen biliyorsan bunu somut biçimde sunmalısın. yaratıcı insanlığa en güzel sistemi sunmuşsa, yani dünyevî bir sistem sunmuşsa, bunu somut ve açık biçimde göstermelisin. hep soyut düzlemdesin.

Mugalata

Kıdemli Üye
Değerle alakadar bir durum değil
yaratılış farkı
yaklaşım farkı..
yazın sıcağında tesettüre akıl erdiremezsiniz teslim olursunuz..
namazın ikamesine akıl erdiremezsiniz teslim olursunuz
bazen yalan söylemek kişiyi beladan kurtarır zahiren ama kurtulmak için bu yola başvuramazsınız
vs vs

siyasî bir konuyu tartışıyoruz, insanî farklılıkları değil. sıcaktan pişenler de pişmeyenler de eşit söz hakkına sahip olmalı mı, olmamalı mı konusunu...

nasıl yönetileceğiz, alınan kararlara nasıl katılacağız, eşit söz ve oy hakkımız var mı yok mu? kadınlar da aynı gürlükte seslerini çıkarabilmeli mi, çıkaramamalı mı?

spesifik

آزادی قید و بند
siyasî bir konuyu tartışıyoruz, insanî farklılıkları değil. sıcaktan pişenler de pişmeyenler de eşit söz hakkına sahip olmalı mı, olmamalı mı konusunu...

nasıl yönetileceğiz, alınan kararlara nasıl katılacağız, eşit söz ve oy hakkımız var mı yok mu? kadınlar da aynı gürlükte seslerini çıkarabilmeli mi, çıkaramamalı mı?
Şimdi kadından yönetici olmaz :)
forumla karıştırma ama olur mu ..
yöneticilik hakkı erkeğe verilmiştir
bu şuna benzer mugalata erkekler de anne olsun o zaman
eşitlik söz konusu olamaz
erkek ve kadının sahası farklı çünkü
nefis kabullenmeyebilir... kul olarak hükümler karşısında eşitlik var zaten
günah helal ve haram ..hükümleri uygulamada cinsiyet yok ama hükümlerin şekli farklı

bi husben

Kıdemli Üye
hayır, banyas'ın katillerine değil, mihraç ural'ın safında yer alanlara değil, başbağlar katillerine değil, suruç'da katledilen 18-20 yaşlarındaki tertemiz gencecik insanlara kahroldum ben. onlar istesen de istemesen de, bilsen de bilmesen de aynı zamanda sensin de. senden de bir parça katledildi orada, sen de öldün orada biraz. bir parça daha düştün insanlıktan.

yok yok bana bişey olmadı sen kendi adına konuş

bak azönce seninkiler bir polisi daha hayattan koparttı

dün sakallı diye iki müslümanı hiç suçları yokken öldürdüler

Mugalata

Kıdemli Üye
Şimdi kadından yönetici olmaz :)
forumla karıştırma ama olur mu ..
yöneticilik hakkı erkeğe verilmiştir
bu şuna benzer mugalata erkekler de anne olsun o zaman
eşitlik söz konusu olamaz
erkek ve kadının sahası farklı çünkü
nefis kabullenmeyebilir... kul olarak hükümler karşısında eşitlik var zaten
günah helal ve haram ..hükümleri uygulamada cinsiyet yok ama hükümlerin şekli farklı

bu dediklerinin gerçek islamla ilgisi yok büşra. bunlar geleneksel sunnî islamı. geleneksel erkek egemen yorumlar bunlar. sen de kadın duyarlılığına rağmen erkek zihniyetini istemeden savunup duruyorsun.

kadından yönetici olur. neden olmasın? kim demiş bunu? kadından çok daha iyi yönetici olabilir ve olmuştur da. özellikle türk'lerin tarihi bunun örnekleriyle doludur.

Mugalata

Kıdemli Üye
yok yok bana bişey olmadı sen kendi adına konuş

bak azönce seninkiler bir polisi daha hayattan koparttı

dün sakallı diye iki müslümanı hiç suçları yokken öldürdüler

o polisi alçakça vuranların da, o sakallıları öldürenlerin de, o 32 genci alçakça katledenlerin de topunun allah belasını versin.

sen de bunu söyleyebiliyor musun?

spesifik

آزادی قید و بند
bu dediklerinin gerçek islamla ilgisi yok büşra. bunlar geleneksel sunnî islamı. geleneksel erkek egemen yorumlar bunlar. sen de kadın duyarlılığına rağmen erkek zihniyetini istemeden savunup duruyorsun.

kadından yönetici olur. neden olmasın? kim demiş bunu? kadından çok daha iyi yönetici olabilir ve olmuştur da. özellikle türk'lerin tarihi bunun örnekleriyle doludur.

alakası yok
Kadından halife olmaz
kadından kadı olmaz
kadından peygamber olmaz
Bu durumlar kadını aşağılamaz..
Kadınlar kadınların lideri olabilir
erkeğe imamlık yapamaz kadın.. Şahitlikte erkeğin iki olmasını şerh ederken alimler
kadının unutkanlığına dem vururlar..küçümseme değil ..cennet anaların ayağı altında
islam kadına değer biçer ..demokrasi nefsiyet yaparak kadını sosyal hayatın kucağına itiyor bilmem farkındamıyız..

adams77

Kanalizasyoncu
sen biliyorsan bunu somut biçimde sunmalısın. yaratıcı insanlığa en güzel sistemi sunmuşsa, yani dünyevî bir sistem sunmuşsa, bunu somut ve açık biçimde göstermelisin. hep soyut düzlemdesin.

Dünya 'da kaç tane insan var? Okyanusta kum tanesi misali :) Bunun için birlik gerekir. Ben tek başıma ne yapacağım? neyi göstereceğim? Neyi sunacağım?

elimde yazacak kalem yok yazılımı işleteceğim bilgisayarda yok ayrıca ben kurtarıcı değilim. Dünya üzerindeki bütün insanların islamı anlayıp yaşaması üzerine sorumluluktur. Elimde sihirli değnek olsa idi tabiki senimi kıracaktım :)

Sonuçta Allah bizi görüyor ve ne yapmak istediğimizi biliyor :)

Mugalata

Kıdemli Üye
alakası yok
Kadından halife olmaz
kadından kadı olmaz
kadından peygamber olmaz
Bu durumlar kadını aşağılamaz..
Kadınlar kadınların lideri olabilir
erkeğe imamlık yapamaz kadın.. Şahitlikte erkeğin iki olmasını şerh ederken alimler
kadının unutkanlığına dem vururlar..küçümseme değil ..cennet anaların ayağı altında
islam kadına değer biçer ..demokrasi nefsiyet yaparak kadını sosyal hayatın kucağına itiyor bilmem farkındamıyız..

bunlar nerede yazıyor? kim diyor bunları? daha önce olmadığını nereden biliyoruz? kadın liderler ve yöneticiler nasıl olmuş peki? mesela demir lady thatcer, mesela merkel, mesela çiller... bunları beğenmem ama işte sana kadın yönetici.

kadınlar erkeğe imamlık yapmayabilir. bu başka bir şey. ama yönetici olabilir. ben şahsen kadın yöneticinin emri altında çalışmaktan yüksünmem.

kadın duyarlılığı ve hassasiyeti çok daha iyidir. erkekler savaşa, kadınlar ise barışa meyillidir. bir erkek olarak kadınların çok daha olgun ve düşünceli olduklarını biliyorum, görüyorum ve kabul ediyorum.

spesifik

آزادی قید و بند
bunlar nerede yazıyor? kim diyor bunları? daha önce olmadığını nereden biliyoruz? kadın liderler ve yöneticiler nasıl olmuş peki? mesela demir lady thatcer, mesela merkel, mesela çiller... bunları beğenmem ama işte sana kadın yönetici.

kadınlar erkeğe imamlık yapmayabilir. bu başka bir şey. ama yönetici olabilir. ben şahsen kadın yöneticinin emri altında çalışmaktan yüksünmem.

kadın duyarlılığı ve hassasiyeti çok daha iyidir. erkekler savaşa, kadınlar ise barışa meyillidir. bir erkek olarak kadınların çok daha olgun ve düşünceli olduklarını biliyorum, görüyorum ve kabul ediyorum.

Kuran ve Sünnette..