Cübbeli Ahmet : Bu Safsatayı Açıkladım Hapis Yattım

adams77

Kanalizasyoncu
tabi ki De ki ile başlayan ayetler nakil
De emriyle nakil etmesi isteniyor
Biz vahye tabi olmakla mükellefiz
vahye tabi olmak vahiyle muhatab olmak evet ama vahyi almak değil
neyse derin konular ..
insanların dışlaması hoşuna mı gidiyor anlayamadım
nefsimizi muhasebe edelim

TEBLİĞ ile nakil aynı şey mi?

insanların dışlaması hoşuna mı gidiyor ne demek :)

adams77

Kanalizasyoncu
Dışlanmakta sünnettir :) ben bilerek kendimi dışlatıyormuyum anlayamadım :)

mizan sizde olunca nefsi muhasebe etmek zorlaşıyor

bi husben

Kıdemli Üye
SÜNNET MUNKİRLERİNİN ORTAK ÖZELLİKLERİ

Kendileriniherkesten akkıllı sanmaları,her şeyibildiklerini ileri sürmeleri
acaba karşımdaki insanı nasıl sıkıştırımının derdindeler gününü gün eden heva ve heveslerinin esiriolmuş bireylerdir.
yalnız insanlardır yalnız oldukları için cem olamadıkları için içlerindeki ni dışa vurmak için tartışmaktan zevk alırlar velevki yanlış doğru olsun farketmez
kendilerini bir haltsanırlar benim tabırımle kendilerini helada ibrik görürler bunlardan olsa olsa hela ibriği olur başka bişeyde olmaz

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Sayın redyellow bu sefer yanıldın. Konuyu iyi takip etmemişsin anlaşılan :) neyse hoşuma gidiyor benimle böyle uğraşmanız. Böylece ne bildiğiniz ortaya çıkmış oluyor. Azıcık öz eleştiri yapın güzel kardeşim bilmediğin bir şey sana zaten net gelmez. Yani uzakta birşeye ne kadar vakıf olabilirsin ki fakat yakınlaşınca herşey netleşir.

Neyse size benim gibi adamslar gerek böylecs kendinizi iyi hissedip işte kötü adams diyerek kendinizi iyi gösteriyorsunuz fakat nereye kadar :)

Sayın adams, seninle uğraştığım felan yok.

Çünkü SEN ZATEN KENDİNLE UĞRAŞAN bir insansın :)

quote_icon.png
adams77 Nickli Üyeden Alıntı
Sünneti yerine getirmek farz değil.

Diyen sensin.

Sana:
sünnet farz mıdır? :)

diye soruyorlar.

Değil mi? :blink:

diye cevap veriyorsun.

Hem "Sünneti yerine getirmek FARZ DEĞİL" diyorsun hem SÜNNET FARZ imasında bulunuyorsun.

SÜNNETİ farz yapıyorsun. Ama yerine getirmek farz değil oluyor!

Ve uzayıp gidiyor, ben de "anlaşılır, net bir cevap vermez adams" diyorum.

Haksız mıyım?

adams77

Kanalizasyoncu
Sayın adams, seninle uğraştığım felan yok.

Çünkü SEN ZATEN KENDİNLE UĞRAŞAN bir insansın :)

Diyen sensin.

Sana:

diye soruyorlar.

diye cevap veriyorsun.

Hem "Sünneti yerine getirmek FARZ DEĞİL" diyorsun hem SÜNNET FARZ imasında bulunuyorsun.

SÜNNETİ farz yapıyorsun. Ama yerine getirmek farz değil oluyor!

Ve uzayıp gidiyor, ben de "anlaşılır, net bir cevap vermez adams" diyorum.

Haksız mıyım?

Sayın redyellow gördüğünüzü değiştirebilecek güce sahip değilim görmediğinizide gösterecek güce sahip değilim.

Nasıl bakarsanız öyle görürsünüz diyorum. Bahsettiğiniz diyalog mugalata ile aramda geçen birşeydi yaw sanane yoow sanane :) burası şaka alınma tabiki sanane değil burası forum fakat bunu unutan üyeler hatta yöneticiler var. Mugalata 'da başta ne demek istediğimi anlamamıştı fakat sonradan anladı ve konu tatlıya bağlandı.

Sen uzun zamandır soru sormuyorsun bende gelişmeler var. Hele bir sor bak bir soru nasıl net cevap veriyorum sanırsam galiba :)

Uğraşmıyorum deme bak kaç mesaj alıntılamışsın uğraşarak

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Sayın redyellow gördüğünüzü değiştirebilecek güce sahip değilim görmediğinizide gösterecek güce sahip değilim.

Nasıl bakarsanız öyle görürsünüz diyorum. Bahsettiğiniz diyalog mugalata ile aramda geçen birşeydi yaw sanane yoow sanane :) burası şaka alınma tabiki sanane değil burası forum fakat bunu unutan üyeler hatta yöneticiler var. Mugalata 'da başta ne demek istediğimi anlamamıştı fakat sonradan anladı ve konu tatlıya bağlandı.

Sen uzun zamandır soru sormuyorsun bende gelişmeler var. Hele bir sor bak bir soru nasıl net cevap veriyorum sanırsam galiba :)

Uğraşmıyorum deme bak kaç mesaj alıntılamışsın uğraşarak

1- SÜNNET ve FARZ olayından bahsediyorsun, sonra da şaka da olsa SANA NE? diyorsun, Ben müslümanım, sünnet-farz konuları beni ilgilendiriyor. Mugalatanın anladığını sanmıyorum, baktı bi şey anlatmıyorsun vazgeçmiş olmalı :)

2- ANLAŞILIR BİR ŞEY YAZMAZ ADAMS demiştim, beni tekrar doğruladığın için teşekkürler.

adams77

Kanalizasyoncu
1- SÜNNET ve FARZ olayından bahsediyorsun, sonra da şaka da olsa SANA NE? diyorsun, Ben müslümanım, sünnet-farz konuları beni ilgilendiriyor. Mugalatanın anladığını sanmıyorum, baktı bi şey anlatmıyorsun vazgeçmiş olmalı :)

2- ANLAŞILIR BİR ŞEY YAZMAZ ADAMS demiştim, beni tekrar doğruladığın için teşekkürler.

Sayın redyellow bildiğiniz başka dil varsa onda deneye bilirmiyim.

Konuyu en baştan al ve tekrar oku sen haberci bir kişisin ayrıntıları göreceksindir.

Mugalata ile aramdaki diyalogdan dolayı sana ne dedim :) burasını anlayan anladı zaten ayrıntıya gerek yok.

Sünnet - farz seni ilgilendiriyor ise aç bir konu bakalım ne kadar ilgilendiriyor.

Sonra ben alim değilim ayrıntıya detaya girmem dime daha önce dediğin gibi :)

adams77

Kanalizasyoncu

Sayın redyellow ayrıca mugalata ya haksızlık ediyorsun anlamaz diyerek artı ilave olarakta kendin ile çelişmiş oluyorsun.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
hadisler vahiy mi ? buyur :)

değildir demek, imanın ve aklın kabul etmeyeceği bir şeydir....

İmam-ı Beyheki Delail kitabında şöyle rivayet eder:
Eshab-ı kiramdan İmran bin Husayn (Radıyallahü anh) şefaatle ilgili bazı hadisler nakleder.

Oradakilerden biri der ki:
- Siz hadisler bildiriyorsunuz fakat biz bunlarla ilgili Kur’anda bir şey bulamıyoruz.

İmran bin Husayn hazretleri buyurur ki:
- Sen Kur’anı okudun mu?
- Evet.

- Kur’anda sabah namazının farzının iki akşamınkinin üç öğle ikindi ve yatsının farzının ise dört rekat olduğuna rastladın mı?
- Hayır.

- Peki bunları kimden öğrendiniz? Bizden [Eshab-ı kiramdan] öğrenmediniz mi? Biz de Resulullahtan öğrenmedik mi? Peki Kur’anda kırk koyunda bir koyun şu kadar devede şu kadar şu kadar paraya şu kadar dirhem zekat düştüğüne rastladın mı?
- Hayır.

- Öyleyse bunları kimden öğrendiniz? Bizden öğrenmediniz mi? Biz de Resulullahtan öğrenmedik mi? Hac suresinde (Eski evi [Kâbe’yi] tavaf etsinler) âyetini okumadınız mı? Peki orada Kâbe’yi yedi defa tavaf edin diye bir ifadeye rastladınız mı?
- Hayır.

- Allahü teâlânın Kur’anda şöyle buyurduğunu duymadınız mı?
(Peygamber size neyi verdiyse onu alın size neyi yasakladıysa ondan sakının.) [Haşr 7]

Hz. İmran daha sonra buyurur ki:
Sizin bilmediğiniz bizim Resulullahtan öğrendiğimiz daha çok şey vardır. (Mizan)

leylinur

ARŞ.YAZAR,RADYO PROG
burası forum fakat bunu unutan üyeler hatta yöneticiler var.
önemli ve doğru bir tesbit,
akılcı düşünce yapısı mübah dairelerde doğruya daha çok yaklaşıyor,siz mübahlar da akıl yorun.
İslamın temel meselelerini, helal ve haramları, (ukubatları) işin ehline "imamlara" vermekte fayda var.

spesifik

آزادی قید و بند

değildir demek, imanın ve aklın kabul etmeyeceği bir şeydir....

İmam-ı Beyheki Delail kitabında şöyle rivayet eder:
Eshab-ı kiramdan İmran bin Husayn (Radıyallahü anh) şefaatle ilgili bazı hadisler nakleder.

Oradakilerden biri der ki:
- Siz hadisler bildiriyorsunuz fakat biz bunlarla ilgili Kur’anda bir şey bulamıyoruz.

İmran bin Husayn hazretleri buyurur ki:
- Sen Kur’anı okudun mu?
- Evet.

- Kur’anda sabah namazının farzının iki akşamınkinin üç öğle ikindi ve yatsının farzının ise dört rekat olduğuna rastladın mı?
- Hayır.

- Peki bunları kimden öğrendiniz? Bizden [Eshab-ı kiramdan] öğrenmediniz mi? Biz de Resulullahtan öğrenmedik mi? Peki Kur’anda kırk koyunda bir koyun şu kadar devede şu kadar şu kadar paraya şu kadar dirhem zekat düştüğüne rastladın mı?
- Hayır.

- Öyleyse bunları kimden öğrendiniz? Bizden öğrenmediniz mi? Biz de Resulullahtan öğrenmedik mi? Hac suresinde (Eski evi [Kâbe’yi] tavaf etsinler) âyetini okumadınız mı? Peki orada Kâbe’yi yedi defa tavaf edin diye bir ifadeye rastladınız mı?
- Hayır.

- Allahü teâlânın Kur’anda şöyle buyurduğunu duymadınız mı?
(Peygamber size neyi verdiyse onu alın size neyi yasakladıysa ondan sakının.) [Haşr 7]

Hz. İmran daha sonra buyurur ki:
Sizin bilmediğiniz bizim Resulullahtan öğrendiğimiz daha çok şey vardır. (Mizan)

Meseleye böyle bakılmaz
ben de ayet vereyim
sizin için Allahtan başka hüküm verici yoktur..
eğer bu ayeti delil alırsak Rasul bile hüküm veremez olur
neden sünnet diyoruz vahiyse ..
vahiy olması ayrı bir durum
bağlayıcılığı ayrı bir durum
sünnet vahiy değildir ama bağlayıcılığı vardır..
eğer her sünnet vahiy olursa iki hüküm sadır olur
sizin aklınız bunu nasıl kabul ediyor bilmiyorum
muhtelif mezvularda hadislerden delil almayan bir müctehid var mı ?
müteşabihatın espirisi bu zaten..
sünnet vahiy değildir ama bağlayıcıdır..
namazın kılınışı tesettürün şekli hep müteşabih konular
ve müslümanlar bu konulardan birbirini öteleştiriyor zaten..
vahiy gayri metluv tabiri ümmet alimlerinin maslahatıdır...
Bu düşünceye peygamberliği sünneti inkar gözlüğüyle bakarsanız
muhatabınız da sizi peygamberi Allah ile aynı kefeye koyuyor varsayar
bilmem anlatabildim mi ?

adams77

Kanalizasyoncu
İslamın temel meselelerini, helal ve haramları, (ukubatları) işin ehline "imamlara" vermekte fayda var.

12 imam inancı gibi mi?

Allah 'ın yasa ve kanunlarından başka yasa ve kanun yapanların kimler olduğununu biliyorsunuz. Bunların sadece demokrasi ile yapılan yasa ve kanunlar olmadığını bilmiyormusunuz?

Peki böyle imamlar var ise sizin yorumlarınız ne oluyor sizde imamların alt kademesindemi görev alıyorsunuz? Kitabın hangi ayetinde imamlara görev verilmiş yada bu tür işler için yetki verilmiş. Her insan emanetini kendi yüklenir ve kendi yükünü kendisi taşır ve kararlarını kendisi alır. Yahu insan 'a yol gösterilmiş ve O 'nun tanıdığı süreye siz neden karşı çıkıyorsunuz ki?

spesifik

آزادی قید و بند
@abdullah birisi @leylinur

örnek vereyim :)
sünnetin inkarı kişiyi küfre götürmez
ama ayetin inkarı kişiyi küfre götürür
Recmi inkar küfür değildir velakin demokrasiyi hak görmek küfürdür

ve syn birisi siz hangi sünnete dayanarak oy veriyorsunuz ?
neyse ..
meseleyi bir de itikada çekiyorsunuz ya bitiyorum ...