Cafe adams77

spesifik

آزادی قید و بند
Beyler! Bey gibi davransaydı numunelikler gibi dolaşmazdık. Edebe muğayir sözler, davranışlar; dehşete düştüm. Erkekler alemi böyle mi? Ne diyeceğimi, düşüneceğimi şaşırdım. Şimdi anlıyorum ki Enes forumu kapatmakla sevaba giriyor.
Yahu ablacan reelde daha beterleri var
Türk toplumunun bazı bölgelerinde küfür yerleşmiş bir olgudur
Kimisi hakaretten besleniyor naparsin
Ve bir kaç insanın hatasının bedeli bir topluluktan çıkarılmaz
Hayırlısı olsun inş

Admin

Administrator
Yönetici
Giderayak konu manşet olmuş :)
Screenshot_15.png

Cenan

Ordinaryus
Yahu ablacan reelde daha beterleri var
Türk toplumunun bazı bölgelerinde küfür yerleşmiş bir olgudur
Kimisi hakaretten besleniyor naparsin
Ve bir kaç insanın hatasının bedeli bir topluluktan çıkarılmaz
Hayırlısı olsun inş

Sokaktaki insan değiliz.
Kaf 17-18 ayetinden bi haberiz demekki. Haberdar isek o şuurda müslümanlar değiliz demekki.

Mugalata

Kıdemli Üye
Paris'deki Notr Dame kilisesi yanıyormuş. Çok üzücü. İçinde çok değerli sanat eserleri vardı. İnsanlık hazinesi olarak kabul edilen bir değer göz göre göre yok oluyor. :(

Admin

Administrator
Yönetici
Haydarpaşa Tren garı gözümün önünde yanmaya başladı. Bir anda alev tüm çatıyı sarmıştı ve ben ağlamıştım. Yazık.. İnsanlığın ortak mirası bu tür bina ve eserler.

Mugalata

Kıdemli Üye
Haydarpaşa Tren garı gözümün önünde yanmaya başladı. Bir anda alev tüm çatıyı sarmıştı ve ben ağlamıştım. Yazık.. İnsanlığın ortak mirası bu tür bina ve eserler.

Haydarpaşa Garı da Notr Dame gibi tadilat ve tamirat hâlindeydi. Çok riskli oluyor tabii bu durumda.

çelebiler

Kıdemli Üye
Banilerinin ve müdavimlerinin dünyadaki yok ettikleri değerler gelince aklıma, üzülemiyorum.
Sevinemiyorum da yani gayet Notr.

Mugalata

Kıdemli Üye
Ekli dosyayı görüntüle 1068

1350 yıllık emevi camii, bombalanırken, ve gavur buna seviniyorken, kilisenin canı cehenneme.....

Olmadı Abdullah Birisi. Sen yıllar önce de böyle kaba saba birisiydin,, görüyorum ki hâlâ aynısın. Forum kapanıyor, sen ilerleme kaydedememişsin.

Veya belki kaydetmişsindir ama bu mesajın bana bunun aksini söylüyor.

Bildiğim kadarıyla kiliselerde de namaz kılınır ve müslümanlar Allah'a ibadet edebilir. İslamiyete göre orası da Allah'ın evidir. Senin bu "canı cehenneme" lafın bir kere dînen günah olsa gerek.

Beşerî bakımdan ise ayıp bir laf. Emevî Camiisi'ni bombalayanlarla kilisenin ne alakası var? O kilise insanlık malı bir kere. Oradaki eserler sanat harikası.

Ayrıca bu nasıl bir mantık? Aynı mantığı başkaları da sana karşı kullanabilir. Mesela yakınları Işid barbarlarınca öldürülmüş birileri de aynı mantıkla Yeni Zelanda'da katledilen müslümanlara "canları cehenneme" diyebilir.

Forum da kapanıyor bak, aş artık bu ilkel zihniyeti.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Olmadı Abdullah Birisi. Sen yıllar önce de böyle kaba saba birisiydin,, görüyorum ki hâlâ aynısın. Forum kapanıyor, sen ilerleme kaydedememişsin.

Veya belki kaydetmişsindir ama bu mesajın bana bunun aksini söylüyor.

Bildiğim kadarıyla kiliselerde de namaz kılınır ve müslümanlar Allah'a ibadet edebilir. İslamiyete göre orası da Allah'ın evidir. Senin bu "canı cehenneme" lafın bir kere dînen günah olsa gerek.

Beşerî bakımdan ise ayıp bir laf. Emevî Camiisi'ni bombalayanlarla kilisenin ne alakası var? O kilise insanlık malı bir kere. Oradaki eserler sanat harikası.

Ayrıca bu nasıl bir mantık? Aynı mantığı başkaları da sana karşı kullanabilir. Mesela yakınları Işid barbarlarınca öldürülmüş birileri de aynı mantıkla Yeni Zelanda'da katledilen müslümanlara "canları cehenneme" diyebilir.

Forum da kapanıyor bak, aş artık bu ilkel zihniyeti.

sende aynı yumuşaklıkla, gavurluğa devam ediyorsun mu diyeyim, zorda kalırsan, ölmeyecek kadar domuz eti de yenir,

kilise hiristiyanların, camide müslümanların malı, senin gibi ortada kalmışlarda genelde, müslüman tarafında durmaz,

sen, 1350 yıllık emevi cami için , ses çıkartan bir devlet adamı gördün mü,

yeni zelenda daki katliam için, oh iyi oldu diyen yerli ve yabancı gavurlar olduğu gibi, buna üzülen yabancılarda oldu tabiki, bütün gayri müslümler üzülde demek ne kadar doğru, kaldı ki orda bırak müslüman olmayı, insanlık öldürüldü, aynı şey bir kilisede yapılsa idi, bizde karşı çıkardık....

Mugalata

Kıdemli Üye
sende aynı yumuşaklıkla, gavurluğa devam ediyorsun mu diyeyim, zorda kalırsan, ölmeyecek kadar domuz eti de yenir,

kilise hiristiyanların, camide müslümanların malı, senin gibi ortada kalmışlarda genelde, müslüman tarafında durmaz,

sen, 1350 yıllık emevi cami için , ses çıkartan bir devlet adamı gördün mü,

yeni zelenda daki katliam için, oh iyi oldu diyen yerli ve yabancı gavurlar olduğu gibi, buna üzülen yabancılarda oldu tabiki, bütün gayri müslümler üzülde demek ne kadar doğru, kaldı ki orda bırak müslüman olmayı, insanlık öldürüldü, aynı şey bir kilisede yapılsa idi, bizde karşı çıkardık....

Evet ama senin bu mantıkla kilisedeki bir katliama karşı çıkarsan samimi olduğuna kim inanır ki? Senin mantığına göre, "eh, adamlar müslümanları katletmişler, şimdi de kendi başlarına gelmiş, oh olsun" demen gerekmez mi?

Kilisede namaz kılmayı domuz eti yemekle kıyaslaman çok ilginç. Sokakta da namaz kılabilirler, ama gidip hıristiyanların kilisesinde, onların izniyle namaz kılıyorlar. Gayet de güzel oluyor.

kebîkec

İhvan Forum Üye

Kilisede namaz kılınması ilmihallerde mekruh olarak nitelenir. İslama göre kiliselerde ibadet yeridir ama Allahın evi olarak nitelendiremeyiz. :)

Mugalata

Kıdemli Üye
Kilisede namaz kılınması ilmihallerde mekruh olarak nitelenir. İslama göre kiliselerde ibadet yeridir ama Allahın evi olarak nitelendiremeyiz. :)

Burada bir çelişki yok mu? Hem kiliseler de ibadet yeri, hem de ibadet edilmesi mekruh... Bu nasıl oluyor?