Bediüzzaman said nursi hazretleri "mehdi" değildir.

fakiri

Kıdemli Üye
Şu hale ve müsülümanların şu cahaletine bir bakınız ! Nerdeyse yevm-i kıyamet geldi , millet halâ neyi tartışıyor ? Said-i Nursi Risalelerininbirçok yerinde Mehdi Aleyhisselâmdan bahsetmiş ve asla kendisinin böyle bir şahıs olmadığını ve bilâkis Mehdi Aleyhisselamın ahir zamandazuhur edeceğini bildirmiştir. İnsan hiçbir şey bilmese, bundan tam 52 sene önce vefat etmiş birinin Mehdi olmadığını veya asla olamayacağını kıt aklı ile bulabilir ve anlayabilir.
Görüldüğü gibi,bazılarımız akıl nimeti dağıtılırken kimbilir hangi hekkâlûkta ne karıştıryordu !

Üstadın seyyid olması= mehdi olmasını gerektirirmi? Bu kadar uzun alıntınız kimse tarafından okunmuyor ihtimaline nazaran kısa alıntılarla iktifa edin..
dediğim gibi seyyid değildir iddiasına cevaptır mehdi olmasına delil teşkil etmez..

Şu hale ve müsülümanların şu cahaletine bir bakınız ! Nerdeyse yevm-i kıyamet geldi , millet halâ neyi tartışıyor ? Said-i Nursi Risalelerininbirçok yerinde Mehdi Aleyhisselâmdan bahsetmiş ve asla kendisinin böyle bir şahıs olmadığını ve bilâkis Mehdi Aleyhisselamın ahir zamandazuhur edeceğini bildirmiştir. İnsan hiçbir şey bilmese, bundan tam 52 sene önce vefat etmiş birinin Mehdi olmadığını veya asla olamayacağını kıt aklı ile bulabilir ve anlayabilir.
Görüldüğü gibi,bazılarımız akıl nimeti dağıtılırken kimbilir hangi hekkâlûkta ne karıştıryordu !

bu kez kaç gün kapı dışarı edildin fukara kardeşim yoktun ortalıkta..

fakiri

Kıdemli Üye
bu kez kaç gün kapı dışarı edildin fukara kardeşim yoktun ortalıkta..

Benim sizin gibiler ve bu foruma gelip müslüman görünenler tarafından buraya asılan yalan-yanlış ve uyduruk yazılara verdiğim cevaplar yüzünden forumdan ayrı kalışlarım ONURUMDUR ve ŞEREFİMDİR. Peki ya sen, forumda kaldın diye bugüne kadar sana böyle bir pâye ve onur bahşeden oldu mu hiç?

Rüyamda ak sakallı bir dede söyledi...

Anlatamıyorum değil mi maksadımı..

Benim sizin gibiler ve bu foruma gelip müslüman görünenler tarafından buraya asılan yalan-yanlış ve uyduruk yazılara verdiğim cevaplar yüzünden forumdan ayrı kalışlarım ONURUMDUR ve ŞEREFİMDİR. Peki ya sen, forumda kaldın diye bugüne kadar sana böyle bir pâye ve onur bahşeden oldu mu hiç?
beni müslüman kardeşlerim değil de ateist arkadaşlarım kovalarlar genellikle.. asıl onur o olsa gerek..

Hikem

Kıdemli Üye

beni müslüman kardeşlerim değil de ateist arkadaşlarım kovalarlar genellikle.. asıl onur o olsa gerek..

Memlekette kaç tane ateist kalmış ki,,,Biz sizi kovalıyoruz ama, çok geride kaldığınızdan , arkamda ateist var zehabına kapılıyrosunuz..

hikem hacı yanlış kapıyı çaldın ben sana hitaben bişey demedim sen kendi yoluna git çekil hadi.. iki kelamda içinizde ki gerçek kimliği ortaya çıkarıyorsunuz.. ukalalık diz boyu..

Son olarak:

Yahu neden yazılanları güzelce okuyup istifadeye çalışmak yerine, bir iki yerine sathi bir nazar edip sonra efkarınızı -yani Üstadı bazı manevi makamatın dışında göstermeye ısrarla çalışan fikirlerinizi- umumun nazarında muhafaza etmek için acip ifadeler kullanıyorsunuz. Yazımda defaatle vurgulamışım ki, bir yerde geçen ifadeleri, mecmuunda geçen ifadelerle birlikte muhakeme etmek gerektir. Yukarda beyan edilmedi mi?..

O zat geldiğinde en azam mesele olan imanı esas yapacak.. sair meseleleri esas yapmayacak.. hem üç vezaifi birden ruy i zeminde vaziyetlerini değiştirmek adetullaha muvafık düşmüyor.. -yoksa Cenab ı Hak Kadirdir istediğini yapar, fakat onun hikmeti pek çok sırlar için esbab perdesinde icraatlarını yapıyor- hem hem.. daha pek çok hikmetlerini Risale i Nurdan bizzat Üstadımızın beyanlarından -kafadan değil, Üstaddan- yukarda genişçe nazara vermişim. Hz.Mehdi üç vazifeyi birden kendisi yapmayacak -en azam meseleyi esas yapacak, sairlerini esas yapmayacak- diye sarahaten beyan ediyor. Fakat sizler hala, Hz. Mehdi ve şakirdleri ifadesine takılıp kalmışsınız. Doğru siz hafız değilsiniz.. Bari göstermeye çalışanlara kulak verseydiniz..

Elhasıl: Sizler Hz.Mehdiyi beklemeye devam ediniz..

Zannederim ekser Nur talebelerinin -ve Üstadın talebelerinin- Üstadlarının manevi bir makamda olduğuna kanaatleri fakat ekalliyette kalan bir kısım kardeşlerimizin bu kadar sarih ifadelere rağmen, hakikatı bizler gördük sizler göremiyorsunuz diye zannetmeleri, sizler hakkındaki kanaatlerimizi teyit ediyor ki, ifrat ediyorsunuz hakikatı göremiyorsunuz.

Bırakın kardeşim ümmet öyle anlamışsa siz kendinizi bu kadar sıkmayınız. Zira ümmet i Muhammedin dalalet üzerine icmaları vaki değildir.. Siz bildiğiniz yolda gidiniz.. Belki bir gün Mehdiyi bulursunuz..

Haşiye: Bundan anlaşılıyor ki, kendi bildiğine itimad edip ümmetin cumhurunun reylerine ve kanaatlerine muhalefet edenler, hakikatı görmemekte ısrar edecekler. Ne kadar yazılsa da, yazılanları okumayıp sadece tenkidle yetinecekler. Öyle ise şu mevzuda daha fazla söz sarfetmeye lüzum kalmamış..

Cenab ı Hakk ümmet i Muhammedi, ifrat ve tefritten içtinab ile sırat ı müstakimde hidayet buyursun. Amin..

Umuma selam..

Levent Bağ kardeşimize bu konuda teşekkürü bi borç bilirim geçmişte konu hakkında hakperest nazarla bu meseleyi çözmeye çalışanlara yeterince kelam etmiş bize de kopyalamak düştü..

Hikem

Kıdemli Üye
hikem hacı yanlış kapıyı çaldın ben sana hitaben bişey demedim sen kendi yoluna git çekil hadi.. iki kelamda içinizde ki gerçek kimliği ortaya çıkarıyorsunuz.. ukalalık diz boyu..

Ben hacı değilim bir,sana ciddi bir soru sordum, zorunamı gittinde üslubunun ayarını bozdun iki..Soru sormanın ukelalıkla la korelasyonunu keşfedemedim...Bilmiyorum demek koç nefsine zor mu geldi üç....Hakaretini aynen sana iade ediyorum dört...

fakiri

Kıdemli Üye

Ateistler madem arkadaşın, seni neden kovsunlar ki?
Biz, hayatımızın hiç bir devrinde ne ateistlerden ve ne de gayr-ı müslimlerden asla ne arkadaş ve ne de kardeş edinenlerden değiliz ve olmayız... İşte sizlerle bizim aramızdaki en büyük fark budur.
Umarım dersinia lmışsındır.

üslubunun ayarını bozan meydanda.. üzerinde ki takım elbiseyi bi anda fırlatıverdin kenara bu bir..

Soru sormadan önce sorduğumuz sorunun konunun gidişatını nasıl etkileyeceğini düşünmek gerek bu iki..

Üçüncüsünü unuttum.. Bu kadar yeterli sanırım..

Ateistler madem arkadaşın, seni neden kovsunlar ki?
Biz, hayatımızın hiç bir devrinde ne ateistlerden ve ne de gayr-ı müslimlerden asla ne arkadaş ve ne de kardeş edinenlerden değiliz ve olmayız... İşte sizlerle bizim aramızdaki en büyük fark budur.
Umarım dersinia lmışsındır.

evet en büyük farkımız forumlarda ne için zaman geçirdiğimizin cevabı olsa gerek.. kılıncını kınına sok biraz hacı belki söyledikelrinden etkilenen olurda önce arkadaş sonra kardeş olursunuz..

fakiri

Kıdemli Üye
evet en büyük farkımız forumlarda ne için zaman geçirdiğimizin cevabı olsa gerek.. kılıncını kınına sok biraz hacı belki söyledikelrinden etkilenen olurda önce arkadaş sonra kardeş olursunuz..

O kılıç önce düşmanının düşmanlığından emin olduğun zaman kınına sokulur ! Bak Bediüzzaman ne demiş bu konuda :
"Aç canavarlara karşı muhabbet etmek, onun iştihasını arttırır ve seni güzelce yedikten sonra da dişlerinin kirasını ister ! "
Sen daha, yolunda olduğunu söylediğin zatın felsefesini öğrenememişsin ! Başkası san ne yapsın?

Hikem

Kıdemli Üye
Elhasıl: Sizler Hz.Mehdiyi beklemeye devam ediniz..

Zannederim ekser Nur talebelerinin -ve Üstadın talebelerinin- Üstadlarının manevi bir makamda olduğuna kanaatleri fakat ekalliyette kalan bir kısım kardeşlerimizin bu kadar sarih ifadelere rağmen, hakikatı bizler gördük sizler göremiyorsunuz diye zannetmeleri, sizler hakkındaki kanaatlerimizi teyit ediyor ki, ifrat ediyorsunuz hakikatı göremiyorsunuz.

Bırakın kardeşim ümmet öyle anlamışsa siz kendinizi bu kadar sıkmayınız. Zira ümmet i Muhammedin dalalet üzerine icmaları vaki değildir.. Siz bildiğiniz yolda gidiniz.. Belki bir gün Mehdiyi bulursunuz''' Mihrali

Biz üstadın veliyullah olduğuna inanıyoruz..Bu konuda sizden öğrenebileceğimiz bir şey yok..Risaleler sizin malınız değil..saniyen ''Siz bildiğiniz yolda gidiniz.. Belki bir gün Mehdiyi bulursunuz'' demeniz haddi aştığınızın ama farkında olmadığınızın alameti..Ne demek Mehdiyi beklemek...İslam akaidinde Mehdi beklentisi yok efendi...Mehdi inancı var!!!aradaki farkı fark etmenizi sizden beklememiz zor...Zira siz ciddiye alınacak birisi değilsiniz...bu net anlaşıldı.

Hikem

Kıdemli Üye

süper bir mantık helal olsun..

Bu bir mantık değil, akaid meselesi..Eğer a kaid kitablarını okursan (bu pek mümkün görülmüyor!) ne demek istediğimi anlarsın... Anlaşılan senin epey, akaid dersine ihtiyacın var, itiraf etmesende...Bu işler Risaleleri anlamadan ezberlemeye benzemez..zaten alt yapısı olmayanların, risaleleri doğru anlama katsayıları oldukça düşüktür..şekil A da görüldüğü üzere..

ben risale harici bişey okumadım okuyup ta senin gibi ukalalık yapacağıma bu şekilde kalmam en iyisi.. dediğim gibi ağır abi vaziyetlerine bürünüp te iki itiraz sonrası üzerinde ki gömleği çıkaranlardan olmadım şükür.. bu vaziyette iken bile yukarıda ki ifadelerimden islamda mehdi inancı yoktur hükmü çıkaran birisinede ancak bu mantığa bravo denilir arkadaşım.. selametle kal..