''Başörtüsü yasağı kanunsuz'' ise uygulayanlar yargılansın

ummuhan

Kıdemli Üye
Katılım
1 Eyl 2007
Mesajlar
12,943
Tepkime puanı
1,042
Puanları
0
Konum
Arz
Yazıcı, ''Başörtüsü yasağı kanunsuz''
05-10-2010 / 22:10

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, ''Başını kapatarak okumak isteyen öğrencilerin eğitim alma haklarının engellenmesi fiili bir durum. Yasal bir gereklilik değil'' dedi.
Yazıcı, Uzlaştırma Kurulu kararının değerlendirildiği toplantının ardından Başbakanlık Merkez Bina'da, gazeteciler başörtüsü sorununa ilişkin sorularını yanıtladı.

Konunun Türkiye'nin önemli sorunlarından biri olduğunu söyleyen Yazıcı, hiç kimsenin, ''Bu önemli bir sorun değil'' diyemeyeceğini belirtti. Yazıcı, karşı çıkan, çıkmayan herkesin konunun öneminin altını çizdiğini vurguladı.

Sorunun önemine rağmen bugüne kadar çözüme kavuşturulamadığına dikkati çeken Yazıcı, çözüme kavuşturulur gibi olduğunu, ancak bunun başarılamadığını dile getirdi.

AK Parti'ye açılan kapatma davasında, kendisinin bu konuya ilişkin temel hak ve özgürlükler bağlamındaki sözlerinin siyaset yasağı için gerekçe gösterildiğini belirten Yazıcı, şunları kaydetti:

''Bana göre, benim hukuk anlayışıma göre, ki bu konular üzerine çalışmalarım oldu. Şu anda Türkiye'de aslında fiili bir durum var. Yani başını kapatarak okumak isteyen öğrencilerin eğitim alma haklarının engellenmesi fiili bir durum. Yasal bir gereklilik değil. Bu fiili durumu haklı kılan yasal bir norm yok. Tam aksine Yüksek Öğretim Kanunu'nun ek 17. Maddesi'nde, 'kanunlara aykırı olmamak şartıyla yüksek öğretim kurumlarında kılık kıyafet serbesttir' şeklinde bir düzenleme var. Dolayısıyla bu yüksek öğretimde okumak isteyen öğrencilerin herhangi bir kayda tabi tutulmaksızın istedikleri kıyafetle girebilmelerine imkan sağlayan bir düzenleme. Ama araya Anayasa Mahkemesinin kararları girmiş, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kararları var. Konu o boyutlarıyla tartışılıyor.

Düzenleyici işlemi sadece yasama organı yapar. Hukuk devletinde düzenleyici işlemi yasal norm düzeyinde, anayasal norm düzeyinde yasama organı yapar. İdari işlem düzeyinde yetkili idari kurullar yapar. Yargısal merciler, Anayasa Mahkemesi de dahil düzenleyici kural koyma yetkileri yoktur. Mahkemeler sadece önlerine götürülmüş somut olaya ilişkin hukuka uygundur, değildir değerlendirmesi yaparlar. Bu aşamada baktığımız zaman bana göre bu alanda yasal bir engel yok, fiili bir durum var. Bu fiili durumun kalkması konusunda iktidar, muhalefet bir yaklaşım içinde. Umuyoruz ki bu yaklaşım somutlaşır ve bu çok temel sorun ortadan kalkar.''
 

idrak

Yeni
Katılım
26 May 2008
Mesajlar
94
Tepkime puanı
14
Puanları
0
Yaş
45
kabüllenemiyorum Allah ım senin rızan için edeplice yaşamaya çalışan......insanlara yine senin kulların büyük bir zulüm yapıyor...sana havale ediyorum Allah ım.
 

Duha

Profesör
Katılım
13 Ocak 2007
Mesajlar
794
Tepkime puanı
34
Puanları
0
Web sitesi
www.risaletalim.com
Söze geldiler. Yapılması gereken her ne ise adım atmak, adım attırmak, teşvik etmek, arkasında durmak, destek vermek ve hakeza Hükümete ve Bakanlar Kuruluna aittir.

Başörtüsü sorunun ancak gerçek demokratlar çözecektir.

Vazifesi olan demokratlar gereğini yapıyor, YÖK'e adım attırdı.

Bizim gibiler ise daima uyarı ve teşvik etmektedir.
 

TakVa

Ordinaryus
Katılım
13 Nis 2007
Mesajlar
2,868
Tepkime puanı
79
Puanları
0
Chp anayasa mahkemesine gider iptal isteminde bulunur, , ve emir komuta zinciri içinde bazı medya başörtüsü baskısının başladığını falan işlemey başlarsa, ortalık bir anda ne hale gelir Allah koruya, temkinli gidiyor hükümet.
 

Duha

Profesör
Katılım
13 Ocak 2007
Mesajlar
794
Tepkime puanı
34
Puanları
0
Web sitesi
www.risaletalim.com
Takva kardeşim, kanun çıkartırlarsa olacağı odur.

Ben demiyorum ki kanun ile çözsün.

Bu sefer AKP Anayasa Mahkemesine gidip yürütmeyi durdurabilecek karar aldırsın.

Yargının karlarına Yürütmenin uymama yetkisi yok
 
Üst