Ateistler ile hadis inkarcıları arasında ne fark var?

fakiri

Kıdemli Üye
Bununla beraber hiçbir insan için Allah'ın şu üç suret dışında doğrudan doğruya ona söz söylemesi mümkün değildir; ancak, ya vahiy ile, ya perde arkasından ya da bir elçi gönderir, izniyle ona dilediğini vahyeder. Çünkü O, çok yüksek ve çok hikmet sahibidir..şura51

bir insanla allah vahiy yolu ,perde arkasından yada bir elçi ile konuşur..
şimdi bir şahıs bende vahiy alıyorum diyebilir.
iyide bu bu şahsın yalancı biri olup olmadığını nasıl anlarım?
sana şunu söyliyimki ,peygamberler dışında vahiy alanlar vahyin farkında değildir..kendilerinden emin değillerdir.
sadece anlık bir proplem çözümünde Allahın bir yardımı olarak düşünülebilir.
Aslında böyle durumlarda çok fazla dile getirilmezde.
tasavvuf erbabında bazı hadis ulemasında vahiy aldığını zikreden çoktur.kendilerinden emindirler.bunu kitaplarınada yansıtırlar.
işte bunlar kulliyen yalancıdır.itibar edilmezler!

havas,
Bizim değerlendirme ve kıyaslama ölçülermiz biribirne uymuyor! Bu kesin...Bir insanın yalancıolduğunu anlamak için çok önemli ipuçları ve emarler vardır. Uyanık Muminler zaten Allah'ımızın feraseti ile görürler ve basiretleri açıktır. Yalancılar onlar asla nüfuz edemez. Sen daha çok sahte şeyh müsveddelerine rastladığın veya tantanası,reklamı çokolanalrı gördüğün için hakiki şeyhleri tanımaya fırsat bulamamış görünüyorsun ! Birde çevren veya seni yetiştirenelr üzerini karabulutlarla örtmtü, bu yüzden güneşi göremiyorsun.Meselenin özü budur. Vesselâm.

Havas

Kısıtlı Erişim
havas,
Bizim değerlendirme ve kıyaslama ölçülermiz biribirne uymuyor! Bu kesin...Bir insanın yalancıolduğunu anlamak için çok önemli ipuçları ve emarler vardır. Uyanık Muminler zaten Allah'ımızın feraseti ile görürler ve basiretleri açıktır. Yalancılar onlar asla nüfuz edemez. Sen daha çok sahte şeyh müsveddelerine rastladığın veya tantanası,reklamı çokolanalrı gördüğün için hakiki şeyhleri tanımaya fırsat bulamamış görünüyorsun ! Birde çevren veya seni yetiştirenelr üzerini karabulutlarla örtmtü, bu yüzden güneşi göremiyorsun.Meselenin özü budur. Vesselâm.
yahu etme kardeşim..celattini rumi mesnevi için vahyin ürünü olduğunu söylüyor.

muhidini arabi aynen öyle

said nursi yine öyle

hakimi tirmizi yine öyle

bunlar halk nezdinde mumtaz şahsiyyetler .şimdi bunların dediklerine inanıp kitaplarının vahiy ürünü olduğunumu tasdikliyelim?

fakiri

Kıdemli Üye
yahu etme kardeşim..celattini rumi mesnevi için vahyin ürünü olduğunu söylüyor.
muhidini arabi aynen öyle
said nursi yine öyle
hakimi tirmizi yine öyle
bunlar halk nezdinde mumtaz şahsiyyetler .şimdi bunların dediklerine inanıp kitaplarının vahiy ürünü olduğunumu tasdikliyelim?

Paşa gönlün bilir. Sizi hangi eserler mutlu ediyorsa onları okuyun. Lâkin, okuduğunuz eserlerin içeriğinde şaibeli insanların düşünce ve yorumları olmamalı...Muteber ve makbul eserler olmalı ! Yukarıdaki zatların içinde , özellikle Mevlâna Celâleddin-i Rumi Hz.lerini eserleri kendi vefatından sonra başkaları tarafından kaleme alınmış eserlerdir. Bu yüzden Mevlâna Hz.lerine ait olmayan İslâma ve şeriata muhalif cümle ve ibarelere de rastlanmaktadır.

Havas

Kısıtlı Erişim
Paşa gönlün bilir. Sizi hangi eserler mutlu ediyorsa onları okuyun. Lâkin, okuduğunuz eserlerin içeriğinde şaibeli insanların düşünce ve yorumları olmamalı...Muteber ve makbul eserler olmalı ! Yukarıdaki zatların içinde , özellikle Mevlâna Celâleddin-i Rumi Hz.lerini eserleri kendi vefatından sonra başkaları tarafından kaleme alınmış eserlerdir. Bu yüzden Mevlâna Hz.lerine ait olmayan İslâma ve şeriata muhalif cümle ve ibarelere de rastlanmaktadır.

vahyin ürünü eserler,emin eserlerdir.onlarda şuphe yoktur.bir şahsın eserini alıpta şu cumleler vahiy şu cümleler vahiy değil, ekleme olmuş deyip ayıklamaklamı uğraşacağım?:)
hem ben bu ayıklamayı yapabiliyorsam ,demekki banada vahiy gelmeliki,her tesbitmi hedef atış olsun.bu mümkünmü?

sonuç şuki ,sporadik (tek tük) vahiylerle bizim işimiz yok..

bizim işimiz kuranın kastı olan gerçek vahiyle ..oda muhammet as 'dan sonra bitti..

o vahyin ürünü kuranı kerim elimizde ..

artık kim bundan sonra vahiy alıyorum namına işaretende olsa bir kelam ediyorsa ,o hiç şüpheniz olmasın bir yalancıdır..

cemaliii

Kıdemli Üye
ateistlerle hadis inkarcılarını kıyaslamak abesle iştigaldir.hatta hadis inkarcısı dediğiniz arkadaşlara hakarettir.herkes islamı sizin gibi okumak ve yorumlamak zorunda değildir.önemli olan kişiler allaha inanıyor mu?inanıyor.hz.muhammede inanıyor mu? inanıyor.olay burada biter.siz o insana müslüman değilsin diyemezsiniz,ateistlerle kıyaslayamazsınız. islam aleminde birçok mezhep,tarikat ve fraksiyon olabilir.bence olmalıdırda.bunlar islamın zenginliğidir.korkmayın din elden gitmez.allah dinini korur.size ihtiyacı yok lafons.

fakiri

Kıdemli Üye
artık kim bundan sonra vahiy alıyorum namına işaretende olsa bir kelam ediyorsa ,o hiç şüpheniz olmasın bir yalancıdır..

Şura 51. ayeti inkardır senin bu sözün ! Ayeti inkar da küfürdür.
Allah bir insanla konuşabilir. diyor ayet...

adams77

Kanalizasyoncu
Şura 51. ayeti inkardır senin bu sözün ! Ayeti üinkar da küfürdür.

Yaldızlı sözler söyleyenlerde var!!! Allah her yarattığı ayet(varlık) üzerinden bizimle konuşur ama dikkat edilmesi gereken nokta okumayı düzgün yapmak!! herkes düzgün okuyabilseydi dünya şuan cennet olurdu

Havas

Kısıtlı Erişim
Şura 51. ayeti inkardır senin bu sözün ! Ayeti üinkar da küfürdür.
bende ayete göre vahiy almaz demiyorum.beyan ederse! diyorum..böyle durumlar anlatılmaz ,söylenmez,anı olarak içte kalır...nasıl ki ufo görenleri yalanlıyoruz.işte öyle bir durum..
vahiyden emin bir şekilde açıklama sadece peygamberlere has bir durumdur.

hem senin ayete yaklaşımın yanlış.ayete öyle bakarsan diğeri bakara 62 ayete göre her inananı cennete koyar diyorum...sen ayete islam eklemsiyle durum kurtarıyorsun olur..

kurandan yapılan çıkarımlar asla kuranın başka bir ayetiyle çelişmemeli..

fakiri

Kıdemli Üye
bende ayete göre vahiy almaz demiyorum.beyan ederse! diyorum..böyle durumlar anlatılmaz ,söylenmez,anı olarak içte kalır...nasıl ki ufo görenleri yalanlıyoruz.işte öyle bir durum..
hem senin ayete yaklaşımın yanlış.ayete öyle bakarsan diğeri bakara 62 ayete göre her inananı cennete koyar diyorum...sen ayete islam eklemsiyle durum kurtarıyorsun olur..

Açıklamaması gerektiğine dair buna delilin nedir? Nerede,hangi ayetle men edilmiş bu durum?
Yaz da biz de öğrenelim !

adams77

Kanalizasyoncu

Peygamber vahiy aldığını nasıl ispat edecek!!! Nasıl anlayacağız artık bizim böyle şansımız yok dimi ama varsayım olarak ne diyebilirsin

Havas

Kısıtlı Erişim

Açıklamaması gerektiğine dair buna delilin nedir? Nerede,hangi ayetle men edilmiş bu durum?
Yaz da biz de öğrenelim !

bu benim şahsi yorumum...bir şahıs ufo gördüm der ,diyebilir.

bende inanmıyorum yalan söylüyorsun isbat et! demem gayet olağan bir durumdur..

bu durumlar çoğunlukla isbat edilemez....

meryem validemiz çocuğun babasız olduğunu isbat edemedi..

yeni doğmuş isa as bizzat kendine şahitlik edince düğüm çözümlendi..

Havas

Kısıtlı Erişim
Peygamber vahiy aldığını nasıl ispat edecek!!! Nasıl anlayacağız artık bizim böyle şansımız yok dimi ama varsayım olarak ne diyebilirsin

peygmaberler emin insanlardır.hiç bir zaman çamur atacak yanları yoktur.inanmasalar bile kendi toplumların emin güvenilir olarak tanınmışlardır.
peygamberler mucize gösterirler
yaptıkları tebliğde akla mantığa,insan haklarına aykırı bir durum bulunmaz..

biri vahiy alıyorum diyorsa kitabına bir bak ..zaten yalancıysa eserlerindeki çarpıklık hemen göze batar..

fakiri

Kıdemli Üye
bu benim şahsi yorumum...bir şahıs ufo gördüm der ,diyebilir.
bende inanmıyorum yalan söylüyorsun isbat et! demem gayet olağan bir durumdur..
bu durumlar çoğunlukla isbat edilemez....
meryem validemiz çocuğun babasız olduğunu isbat edemedi..
yeni doğmuş isa as bizzat kendine şahitlik edince düğüm çözümlendi..

Yaw, bu hususlardaki muhatabların ya doğru söylüyorsa !
Sen o zaman onlara yalan isnad etmiş olmuyor musun ?
Müslüman bulanık suda balık avlamaz!
Hataya düşebilecği sözlerden veya özür gerektiren işlerden sakınır.
Biz böyle biliyoruz.

adams77

Kanalizasyoncu
peygmaberler emin insanlardır.hiç bir zaman çamur atacak yanları yoktur.inanmasalar bile kendi toplumların emin güvenilir olarak tanınmışlardır.
peygamberler mucize gösterirler
yaptıkları tebliğde akla mantığa,insan haklarına aykırı bir durum bulunmaz..

biri vahiy alıyorum diyorsa kitabına bir bak ..zaten yalancıysa eserlerindeki çarpıklık hemen göze batar..

bunları sen bir müslüman olduğun için söylüyorsun peygamber ile aynı zamanda yaşamış olsaydın ve onun amcası olsaydın? söyleyebilirmiydin. Son peygamberin mucizesi nedir!! Vahiy almak çok farklı bir şey Allah'ın resulu olarak vahiy almak daha farklı bir şey

Vahiy bilgilendirme , hatırlatma , öğretme gibi düşünebilirsin peygamberin kulağına birisi ayetleri söylemedi dimi. Mesela Allah Musa ile nasıl konuştu.

Havas

Kısıtlı Erişim
bunları sen bir müslüman olduğun için söylüyorsun peygamber ile aynı zamanda yaşamış olsaydın ve onun amcası olsaydın? söyleyebilirmiydin. Son peygamberin mucizesi nedir!! Vahiy almak çok farklı bir şey Allah'ın resulu olarak vahiy almak daha farklı bir şey

Vahiy bilgilendirme , hatırlatma , öğretme gibi düşünebilirsin peygamberin kulağına birisi ayetleri söylemedi dimi. Mesela Allah Musa ile nasıl konuştu.

evet zor bir soru..şu an ihvan forum peygamber zamanında yaşasa nasıl tepki verirdi?

bilmiyorum..

mucizeler peygamberleri ve tebliği tasdiklerken h.z muhammetle birlikte tebliğ öne çıkarak onunda mucize gösterebileceğinin şahidi olmaya başladı..
efendimizin mucizesi yoktur.
tebliği vardır.düşünmeye sevk vardır.

vahyin mahiyetini bilmiyoruz.bilinen bir şey.vahyin tum cümle kurgusu allaha aitdir.
peygamber ona ne bir şey ekler nede bir şey çıkarır.nede aynı manaya gelecek farklı bir cümle yapısı kurabilir..

vahyi ve peygameri tasdiklemek şahsa kalmıştır...ister yalanlar ister doğrular..

Havas

Kısıtlı Erişim
Yaw, bu hususlardaki muhatabların ya doğru söylüyorsa !
Sen o zaman onlara yalan isnad etmiş olmuyor musun ?
Müslüman bulanık suda balık avlamaz!
Hataya düşebilecği sözlerden veya özür gerektiren işlerden sakınır.
Biz böyle biliyoruz.

senin mantıkla bakarsak museyleme'ye neden kafir diyorsun?vahiy aldığını söyluyordu..

fakiri

Kıdemli Üye
senin mantıkla bakarsak museyleme'ye neden kafir diyorsun?vahiy aldığını söyluyordu..

Yanlış örnekleme veriyorsun havas !
Sadece vahiy aldığını mı söylüyordu o ? Peygamber olduğunu da söylemiyor muydu ?
İyisi mi ben bu tartışmadan çekileyim. :)

adams77

Kanalizasyoncu
evet zor bir soru..şu an ihvan forum peygamber zamanında yaşasa nasıl tepki verirdi?

bilmiyorum..

mucizeler peygamberleri ve tebliği tasdiklerken h.z muhammetle birlikte tebliğ öne çıkarak onunda mucize gösterebileceğinin şahidi olmaya başladı..
efendimizin mucizesi yoktur.
tebliği vardır.düşünmeye sevk vardır.

vahyin mahiyetini bilmiyoruz.bilinen bir şey.vahyin tum cümle kurgusu allaha aitdir.
peygamber ona ne bir şey ekler nede bir şey çıkarır.nede aynı manaya gelecek farklı bir cümle yapısı kurabilir..

vahyi ve peygameri tasdiklemek şahsa kalmıştır...ister yalanlar ister doğrular..

Hep bize anlatılanlar üzerinden gidip düşünüp yazıp çiziyoruz bizi sınırlar ile çevirmişler dışına çıkıp ne var ne yok bakamıyoruz buda bizim elimizi kolumuzu bağlamış durumda korku bence korku bizi sindirmek ve yıldırmak için biraz cesaret ve cesur olmalıyız hiç düşünülmemişleri düşünüp söylenmemişleri söyleyip test ve deneylemeliyiz görsellik bize çok katkı sağlayacaktır çok şey gösterecektir.

İnsan bilgiye nasıl ulaşır!! Bilgi bize nasıl girer biz nasıl okuyoruz!!

Son nebim görevini yaptı ve din kemal'e erdi ama bu din İbrahim peygamber ile başladı muhammed peygamber ile son buldu yani tamamlandı eğer birisi ben müslüman olmak istiyorum ve islamı yaşamak ve yaşatmak istiyorum diyorsa bu yoldan geçmeli kitapta geçen elçilerin yolunu izlemeli İbrahim , Musa , İsa , Muhammed vasıflarını kendine yaşatmalı kitapları okumak bu vasıflar ile olur.

Bakın kelimelere yüklenmiş olan mana ve anlamlar kaydırılmış ve kitab bize anlaşılmaz olarak sunuluyor ilk yapılması gereken nokta kelimeler doğru ve uygun mana ve anlamları yükleyip bu şekilde okuma yapmamız gerekli sence doğru mana ve anlamları nereden bulup eşleyebiliriz bence Allah 'ın yaratmış olduğu varlıktan

Havas

Kısıtlı Erişim
Yanlış örnekleme veriyorsun havas !
Sadece vahiy aldığını mı söylüyordu o ? Peygamber olduğunu da söylemiyor muydu ?
İyisi mi ben bu tartışmadan çekileyim. :)

sanada vahiyler geliyordur.amma sen resul olmadığın için bunları tam dışa vuramıyordun..

f. gulen ve nurculara asla toz kondurulmadığı eski tartışmalarda

sen,
21- Uyun sizden bir ecir istemiyen o zatlara ki onlar hidayete ermişlerdir yasin suresi.

diyerek gulencilere uyulmaması gerektiğini söylemiştin..

bak dediğin çıktı..:D

belki sana allahın bir vahyiydi..

amma desedinki,

şiddetle uyarıldım

bana böyle yazmam emredildi...işler değişirdi

fakiri

Kıdemli Üye
sanada vahiyler geliyordur.amma sen resul olmadığın için bunları tam dışa vuramıyordun..
f. gulen ve nurculara asla toz kondurulmadığı eski tartışmalarda
sen,
21- Uyun sizden bir ecir istemiyen o zatlara ki onlar hidayete ermişlerdir yasin suresi.
diyerek gulencilere uyulmaması gerektiğini söylemiştin..
bak dediğin çıktı..:D
belki sana allahın bir vahyiydi..
amma desedinki,
şiddetle uyarıldım
bana böyle yazmam emredildi...işler değişirdi

Yok,yine yanlış hüküm ve zan üzerinesin! Bana vahiy veya ilham gelmedi-gelmiyor...Esasen vahy ya da ilhamgelen bir kişinin böyle forumlarda olması asla mümkün değildir. Buralar bizim gibi cahil-cuhelâ takımının paytahtıdır !