AŞERE-i MÜBEŞŞERE ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

ömerusta

Kıdemli Üye
100 - Muhacir ve Ensar'dan İslâm'a ilk önce girenlerin başta gelenleri ve iyi amellerle onların ardınca gidenler var ya, işte Allah onlardan razı oldu, onlar da Allah'dan razı oldular ve onlara, altlarında ırmaklar akan cennetler hazırladı ki, içlerinde ebedi kalacaklar. İşte büyük ve muhteşem kurtuluş budur.

101 - Hem çevrenizdeki bedevilerden münafıklar var, hem de Medine halkından münafıklıkta ısrar edenler var. Sen onları bilmezsin. Onları biz biliriz. Biz onları iki kere azaba uğratacağız. Daha sonra da büyük bir azaba itilecekler.

Yahayy

Kıdemli Üye
100 - Muhacir ve Ensar'dan İslâm'a ilk önce girenlerin başta gelenleri ve iyi amellerle onların ardınca gidenler var ya, işte Allah onlardan razı oldu, onlar da Allah'dan razı oldular ve onlara, altlarında ırmaklar akan cennetler hazırladı ki, içlerinde ebedi kalacaklar. İşte büyük ve muhteşem kurtuluş budur.

101 - Hem çevrenizdeki bedevilerden münafıklar var, hem de Medine halkından münafıklıkta ısrar edenler var. Sen onları bilmezsin. Onları biz biliriz. Biz onları iki kere azaba uğratacağız. Daha sonra da büyük bir azaba itilecekler.
Usta bence hiç kafanı karıştırma, bu tür anlaşılmazlıkların nedeni yaklaşım ve kavramsallaştırma ilkelliğine, sığ bir bakış açısına sahip olmalarına dayanır bu adamların.
Her türlü fırsatı batıni bir görüş eksenine çekerek kutsanmış güçlerle donatıp Hristiyanlar'ın İsa As'ı rableştirmeleri gibi, akıllarınca rab niteliklerle donattıkları peygamberi günümüze taşıyacaklar ki varisleri onlardan aşağı mı kalsın.

Bunlar kuzu postunda kurtdurlar, saf olan sen ben gibi dinimizin aslına müşteri olan art niyet gütmeyenleriz.
Gelir bu kuzu postlu adamlar bir gün Azraili azarlayıp geri gönderir "ben şimdi gelmek istemiyorum yallah diye" birisi gelir "Sen takıl peşime seni Allah'ın huzuruna çıkartmadan direkt cennetteki köşküne elimle bırakacağım" der, biri "Senin kefene bana ilhamla Allah tarafından bildirilen bir iki isim yazıyım ne azap gör ne çürü" der, şimdi bu adamlar böyle müthiş güçlere sahipken peygamberleri avam mı olacak haşa, herhalde bunlara uygun peygamber olacak.
Ezel ahir bilgileri onda toplanmış olacak, kabirde diri olacak o kadar ki hanımlarıyla görüşmeye devam edecek, Cebraili kafaya alıp hem vahyi kendisi verecek hem dünyada kendi alacak yani zamandan mekandan münezzeh olacak, dünyada şu cennetlik, şu cehennemlik ayıracak... Vs
Kur'anın tarif ettiği güzel örnek, son ana kadar umut ve korkuyu tavsiye eden, gaybi bilgilerle uğraştırmayan, kahinleri, büyücüleri gaybi haberler peşinde koşanları işsiz bırakan peygamber, en büyük kahin en büyük gayb kurcalayıcısı olmuş haşa, süreli şuradan böyle bir adam çıkacak, buradan böyle bir adam çıkacak sürekli gaybi haber vermiş güya. Bu Asla liderliği, cesareti, kararlılığı, cömertliği, sadakası, zikre düşkünlüğü ile bize örnek gösterilen peygamber değil, o bizim gibi bir insandı, kendine de ashabına da ne yapılacağını bilmiyordu (ahkaf 9) bu minvalde Allah'ın emrettiği istikamette zerre sapma göstermeden emrolunduğu gibi dosdoğru rabbine gidiyordu. Bunlar Kur'andaki gibi bir peygamber istemezler, kesmez onları çünkü, o zaman icad ettikleri varislerin foyası meydana çıkar, mesele budur.

Konuya gelince Resulullah Asm'ın teşvik edici bir lider olarak ashabına yaptıkları güzel amelleri, övücü ve teşvik edici bir lisan ile cennetlik adamın ameli şeklinde nitelemesi bu adam kesin cennetlik diye bodoslama alınıyorsa, bu algı sorunu yaşayanların problemi. Tıpkı Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyin, ayeti gibi o kadar kuvvetli bir anlatıma sahip, Allah'ın bu kullara aşırı sevgisini özel kelimelerle "Bu kullarımı ağzınızda geveler gibi öldüler gittiler diye saygısızca anmayın, Onlar Allah'ın yanında hiç ölmeyecekleri, rızıklandırılacakları bir hayatı hakettiler" diye münafıklara ağızlarının payını verirken bizimkiler bu ayerlerden mezarda diri, kuzu çevirme partisi filan yapan diri şehidler icad etmişler.

Neresinden almalı bilmem ki,
Eşek arısı kolonisine dalmış adam gibi sokmadıkları yer kalmamış usta.

Yahayy

Kıdemli Üye
Bu aşeri mübeşşereyi kesin cennetlik diye okuyup algı oluşturmaya çalışanlar eminim Resulullah as vefatından sonraki irtidal olaylarını, Ridde savaşlarını, Halid bin Velidin vs yaptıklarını hiç görnediler, okumadılar gözlerini yumdular bence, çünkü hadis ve siyerden bu tip fıkhi külliyatın oluşmasında bile rol oynamış önemli hadiseleri okutmaz, göstermezler, anca tırnak kesmeye hangi parmaktan başlanır, namazda ayak arası kaç parmak olur, beyaz takkemi iyidir yeşil mi, tahta tespih mi daha faziletli taş mı bunları konuşurlar, insanlar morfini yemiş bi kere...
Ama şuan morfinin etkileri geçiyor usta kıyamete doğru Kur'an kendini bir gösterecek diye düşünüyorum tüm insanlığa inşaallah.

adams77

Kanalizasyoncu
Ama şuan morfinin etkileri geçiyor usta kıyamete doğru Kur'an kendini bir gösterecek diye düşünüyorum tüm insanlığa inşaallah.

Nasıl gösterecek bir fikrin var mı? Bu insanlar kitabı nasıl anlayacaklar acaba?

bi husben

Kıdemli Üye
peygamberin yoldaşlarının, en yakınlarının, islam için varını yoğunu ortaya koyanların, gece gündüz islamın yükselmesi için herşeylerini feda edenlerin, canlarıyla mallarıyla Allah için sayısız savaşa girenlerin, cenk edenlerin, yara alanların cennetle müjdelenmesinden neden rahatsıssınız? siz kimsiniz ya bu ne cüret!.aşerei mubeşşereden bahsederken evvela necis ağızlarınızı bi temizleyin. ondan sonra zıkredın. Allahın razı olduğu kimseler elbette cennete gireceklerdir.

Aşerei mubşerreeden oluşan pak insanlar müslümanların ilklerinden ve medineye hicret edenlerdir

tevbe 100.ayette zaten Allah onlardan razıolduğunu belirtiyor. Evet Allah razı olduğu eşşiz insanları elbetteki cennete koyacağını bu ayetle müjdeliyor. size ne oluyorki itiraz ediyorsunuz önce kurana bi iman edin

lafons7275

Kıdemli Üye
Bu aşeri mübeşşereyi kesin cennetlik diye okuyup algı oluşturmaya çalışanlar eminim Resulullah as vefatından sonraki irtidal olaylarını, Ridde savaşlarını, Halid bin Velidin vs yaptıklarını hiç görnediler,
.

Bir de onlardan sonra gelenler, derler ki: 'Rabbimiz, bizi ve bizden önce iman etmiş olan kardeşlerimizi bağışla ve kalplerimizde iman edenlere karşı bir kin bırakma. Rabbimiz, gerçekten sen çok şefkatlisin, çok esirgeyicisin.'

Evet Ya Rabbi ben aynen Senin bana öğrettiğin gibi diyorum. İşittim, itaat ettim Ya Rabbi. Senin emrine aykırı gelenleri Kahhar isminle helak eyle Ya Rabbi. Amin.

Yahayy

Kıdemli Üye
Kimse kimsenin kesin cennetlik olduğunu haber veremez sadece hüsnüzan eder, her şeyi saptırdığınız gibi bunu da saptırmayın. Sahabeyi seven sayan bir siz siniz zaten!
Kardeşim davasında samimi olan bir insan nerede doğru yaptık, nerede hata, bulmaya çalışır hatalarının üstüne gider.

Yahayy

Kıdemli Üye
Hataları ve yanlış algıları yok saymaz. Ben peygamberin cennetlik hüsnü zannına mazhar olmak kötü bir şey demedim, herşeyi kafanızdaki bozuk akıdelerle çorba ediyorsunuz.
Naklin geliş stili, Halifeler sırayla en başa yazılmış vs masa başı üretimi olduğu o kadar açık ki, siz hala Peygamber burada ashabına nasıl yaklaştı anlamak yerine sığ lığı seçiyorsunuz, peygamber gaybtan haber verip bu 10 kişinin Allah'tan aldığı bilgiyle cennetlik olduğunu söyledi, bu mudur sizin anladığınız?

alı

Yeni
Selamun aleyküm

Bir yerden baslamak da iyidir.

Kafama takilan bi iki soru da ben ekleyeyim

Aşere i mübeşere birbirine kılıç cekmiştir.
Birbirine kılıç çekenlerin acaba derdi ne idi? Talha Zübeyr Ali(as)...

Cenneti garantileyen sahabelerin Ali(as) hariç hepsi zengin kalburüstü sahabeler olduğu da ayrı bi soru...(Hadisin sıhhati sorgulanmasın diye Ali yi de listeye katmıslarki kimse şüphe duymasın. Yoksa sorgulanır filan maazAllah uyandırmayalım kimseyi)
Ayrıca kardeş savaşlarında taraf olmamız gerekecek olursa ki bu nokta da ehli sünnet kardeşlerin iki tarafı cennetlik saydığı için analiz yapabilme kabiliyetine haiz olmadığı kanaati ise ayrı bi soru...

12 imam inancı teori degildir. Bizzat sünni hadis alimlerinin rivayetleri ile desteklidir merak eden varsa kaynak gösterebilirim.şia ravilerinin hemen hepsi bu konuda mutabık bi tutum sergiler, düşünülmesi gereken ise insaflı sünni ulema da bu konuda şia ile mutabıktır...

fakiri

Kıdemli Üye
Birbirine kılıç çekenlerin acaba derdi ne idi? Talha Zübeyr Ali(as)... /QUOTE]

İşte Cehennemin dibini boylayacaklar hep bu tür sorularla hayatlarını geçirirler ve gidilecek yerlerin en kötüsüne kavuşurlar…Oysa, onlar böyle sorulara cevab aramayı cennete gitme vesilesi sayıyorlar !
Ne kadar yanlış bir düşünce Neûzubillâh !

lafons7275

Kıdemli Üye
Selamun aleyküm

Cenneti garantileyen sahabelerin Ali(as) hariç hepsi zengin kalburüstü sahabeler olduğu da ayrı bi soru...(Hadisin sıhhati sorgulanmasın diye Ali yi de listeye katmıslarki kimse şüphe duymasın. Yoksa sorgulanır filan maazAllah uyandırmayalım kimseyi)
Ayrıca kardeş savaşlarında taraf olmamız gerekecek olursa ki bu nokta da ehli sünnet kardeşlerin iki tarafı cennetlik saydığı için analiz yapabilme kabiliyetine haiz olmadığı kanaati ise ayrı bi soru...

12 imam inancı teori degildir. Bizzat sünni hadis alimlerinin rivayetleri ile desteklidir merak eden varsa kaynak gösterebilirim.şia ravilerinin hemen hepsi bu konuda mutabık bi tutum sergiler, düşünülmesi gereken ise insaflı sünni ulema da bu konuda şia ile mutabıktır...

Sayende Yavuz Sultan Selim hazretlerini birkez daha rahmetle anıyoruz.

adams77

Kanalizasyoncu
Selamun aleyküm

selam

nedir 12 imam açıklayabilirmisin?

Yahayy

Kıdemli Üye
Allah a inanıp, Allah yok gibi yaşamak, derler ya,,,, Peygambere inanıp, Peygambersiz yazmanın bir örneğidir, bu yazı..... aralara, sanıp kelimesini eklemek, aslında daha doğru olurdu...
Bize bunu peygamberin söylemeyeceğini söyleyen Allah'tır, ben Allah'ın mesajına güveniyorum, bizim imanımız Allah'a kesin bir teslimiyet ve sözlerine koşulsuz güvenmeyi emrediyor.

Ahkaf - 9

"Bana ve size ne yapılacağını bilmem, sadece bana vahyedilene tabi olurum"

Artık bana Allah'ın üstüne haberle gelme, bu kadar net benim imanım.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Bize bunu peygamberin söylemeyeceğini söyleyen Allah'tır, ben Allah'ın mesajına güveniyorum, bizim imanımız Allah'a kesin bir teslimiyet ve sözlerine koşulsuz güvenmeyi emrediyor.

Ahkaf - 9

"Bana ve size ne yapılacağını bilmem, sadece bana vahyedilene tabi olurum"

Artık bana Allah'ın üstüne haberle gelme, bu kadar net benim imanım.

vahy edilen, bu sahabelerin cennetlik olduklarını bildirmekse eğer, o vakit....

Yahayy

Kıdemli Üye
vahy edilen, bu sahabelerin cennetlik olduklarını bildirmekse eğer, o vakit....
Hem bilmem diyip hem kendini yalanlasın öyle mi?
Sana göre makul olabilir ama Allah böyle boş ve asılsız zanlarla uğraşmaz.
Masabaşı çarpıtması olduğu gün ışığı kadar aşikar.
bunların hepsi Resulullah'ın güzide sahabileri hepsi de müthiş kıymetli insanlar ama konu bildiğin çarptırılıp kurgulanmış, bize onlara rahmet okumak düşer gerisi fasa fiso

lafons7275

Kıdemli Üye
@ihvanistanbul kardeşim 47,48 ve 49. iletileri oku.

İş Cübbeliye vurmakla, onu değersizleştirmekle sınırlı kalmıyor, bunlar sahabeyi bile artık dillerine dolamaktan çekinmiyorlar.

lafons7275

Kıdemli Üye
Ha şunu da ilave edeyim, bu forumda sahabeye, Peygambere bile dil uzatılırken moderatörlük yapanlar bu iletileri silmeye gücü varken silmeyi gözlerinden kaçırıyorsa sabaha kadar secdeden kafanızı kaldırmasanız da bu iletilerden dolayı yüklendiğiniz vebali mahşer günü ödeyemezsiniz.
@abdullahbirisi @ihvanistanbul @dut_agacı

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Hem bilmem diyip hem kendini yalanlasın öyle mi?
Sana göre makul olabilir ama Allah böyle boş ve asılsız zanlarla uğraşmaz.
Masabaşı çarpıtması olduğu gün ışığı kadar aşikar.
bunların hepsi Resulullah'ın güzide sahabileri hepsi de müthiş kıymetli insanlar ama konu bildiğin çarptırılıp kurgulanmış, bize onlara rahmet okumak düşer gerisi fasa fiso

bildirilmiyeni bilmez.., masabaşı çarpıtması dediğin ne...