AŞERE-i MÜBEŞŞERE ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
İsrafil Balcı
...
Madem ki toplumsal hassasiyet ben de bildiğim kadarıyla yazayım inşallah Allah CC şaşırtmasın

İslamın ilk çıktığı yıllardaki sosyal yaşantı kabile yaşantısıydı.

İnsanlar kabileler halinde yaşıyorlardı. Herkes kendi kabilesine bir şekilde destek çıkıyordu

Hz. Rasulallah SAv de kureyş kabilesindendi.

1. Aşerei Mübeşşerenin çoğunun kureyşten olması ve kabile bireylerinin birbirlerini desteklemesi açısından (dolayısıyla Hz. Rasulallah SAV ye en çok destek kureyşten çıkmıştır) normal bir olaydır. Bunda şaşılacak şey yoktur.

Bu mantıkla düşünürseniz çoğunluk kureyşten değil Hz. Rasulallah SAV ye destek verenler şeklinde olur

2. Aşerei Mübeşşerenin erkeklerden olması normaldir. Çünkü savaşa erkekler gider, devleti erkekler yönetir, kararlar erkekler tarafından alınır. Herhalde kadınlar toplanıp savaşa gidecek değildi.

Bu demek "kadınlardan cennetlik yoktu" manasında da değildir

Yoksa Hz. Rasulallah SAV ın eşi, kızı olan annelerimiz de cennetlik; o da cennetin en üst makamındadır

3. Bir topluluk içerisinde elbette bazı kimseler ileri atılacak, bazı kimseler geri kalacak. Herkesin aynı olması garip bir durum değil midir?

Sahabe efendilerimizin RA içerisinde bir takım efendilerimiz ileri atılmış, diğerleri onların gerisinde kalmıştır

Elbette ileri atılan, geride kalandan üstün olacaktır

4. Bu ve bu tür konuların bir prof. tarafından anlaşılamaması şaşılacak bir durumdur. Ya da işin içinde başka iş vardır

5. Bu tür absürt konuları orada burada yazmak yeri gelir insanın imanına zarar vermeye kadar gidebilir. Dikkat etnek gerek

ömerusta

Kıdemli Üye
muallim08teşekür ederim yazından dolayı kafamı biraz daha karıştırdı bu konu araştırdıkca anlaşılan tüm hadis ilmini yayanlar vede onların çizgisinde olanlar rüyadada olsa cennetlik kılacak
hele gavsum abdulbaki hz boşuna imanımıza kefil olmaz imiş demekki oda cennetle müjdeli çünki oda 99 cu göbek torun

ömerusta

Kıdemli Üye
Madem ki toplumsal hassasiyet ben de bildiğim kadarıyla yazayım inşallah Allah CC şaşırtmasın

İslamın ilk çıktığı yıllardaki sosyal yaşantı kabile yaşantısıydı.

İnsanlar kabileler halinde yaşıyorlardı. Herkes kendi kabilesine bir şekilde destek çıkıyordu

Hz. Rasulallah SAv de kureyş kabilesindendi.

1. Aşerei Mübeşşerenin çoğunun kureyşten olması ve kabile bireylerinin birbirlerini desteklemesi açısından (dolayısıyla Hz. Rasulallah SAV ye en çok destek kureyşten çıkmıştır) normal bir olaydır. Bunda şaşılacak şey yoktur.

Bu mantıkla düşünürseniz çoğunluk kureyşten değil Hz. Rasulallah SAV ye destek verenler şeklinde olur

2. Aşerei Mübeşşerenin erkeklerden olması normaldir. Çünkü savaşa erkekler gider, devleti erkekler yönetir, kararlar erkekler tarafından alınır. Herhalde kadınlar toplanıp savaşa gidecek değildi.

Bu demek "kadınlardan cennetlik yoktu" manasında da değildir

Yoksa Hz. Rasulallah SAV ın eşi, kızı olan annelerimiz de cennetlik; o da cennetin en üst makamındadır

3. Bir topluluk içerisinde elbette bazı kimseler ileri atılacak, bazı kimseler geri kalacak. Herkesin aynı olması garip bir durum değil midir?

Sahabe efendilerimizin RA içerisinde bir takım efendilerimiz ileri atılmış, diğerleri onların gerisinde kalmıştır

Elbette ileri atılan, geride kalandan üstün olacaktır

4. Bu ve bu tür konuların bir prof. tarafından anlaşılamaması şaşılacak bir durumdur. Ya da işin içinde başka iş vardır

5. Bu tür absürt konuları orada burada yazmak yeri gelir insanın imanına zarar vermeye kadar gidebilir. Dikkat etnek gerek
teşekür ederim açıklamandan dolayı emegine bereket

kebîkec

İhvan Forum Üye
muallim08teşekür ederim yazından dolayı kafamı biraz daha karıştırdı bu konu araştırdıkca anlaşılan tüm hadis ilmini yayanlar vede onların çizgisinde olanlar rüyadada olsa cennetlik kılacak
hele gavsum abdulbaki hz boşuna imanımıza kefil olmaz imiş demekki oda cennetle müjdeli çünki oda 99 cu göbek torun

Ustam bu işler sadece sormakla değil doğru cevap bulmakla hallolur. Cennetle müjdelenenler sadece 10 kişi değil. Cehennemle müjdelenenler de var üstelik. Ölmeden önce müjdelendikleri halde aynen imansız gitmişler. Örnek Ebu leheb.

Tek ayetle tek hadisle hocalık olmaz bilinen bütün nakilleribir araya getirip öyle düşünmek lazım.

adams77

Kanalizasyoncu
Elbette vardır. Ama son nefese kadar korkuyla umut arasında gidip geliyoruz. :gl

Korkmayın Allah 'ın kullarına korku yoktur. Sağlam ipe tutunmuş bir kişi korku ile değil refah ve huzur içinde umutla o günü bekler.

adams77

Kanalizasyoncu
Tek ayetle tek hadisle hocalık olmaz bilinen bütün nakilleribir araya getirip öyle düşünmek lazım.

islam nakil dini değil delil ve kanıt dinidir. Nakiller kafa karıştırır zaman çalar oysa kitap herkese açık herkese eşit okunuyor.

ömerusta

Kıdemli Üye
Ustam bu işler sadece sormakla değil doğru cevap bulmakla hallolur. Cennetle müjdelenenler sadece 10 kişi değil. Cehennemle müjdelenenler de var üstelik. Ölmeden önce müjdelendikleri halde aynen imansız gitmişler. Örnek Ebu leheb.

evet onun üzerine vede daha nicelerinin üzerine cehennemlik ayetler var örnek şehitlere ölü demeyin onlar diridirler
diye ayetlerde var lakin o kadar hadis var ki kafam allak bullak oldu adnan oktar ben seyitmişim falan geveliyor oda cennete göz mü kırpıyor diye düşündüm inanın biran

kebîkec

İhvan Forum Üye
İple ilgilibir sıkıntı yok ama kolların gücü nereye kadar yeter orası önemli. Zaman oluyor rüzgarlar sert esiyor, zaman oluyor herkes omuzundan ayağından aşağı doğru asılıyor. Kolun kuvvetli olmalı vesselam. :)

adams77

Kanalizasyoncu
Şüphenizi giderin korkunun sizden uzaklaştığını fark edeceksiniz. Allah kendi ipine ne rüzgar ne kasırga gönderir rahat olun

nakiller gibi hafif esintide bile savrulacak bilgiler ile bağlanırsanız o zaman haklısınız

göreceksiniz ve işiteceksiniz

fakiri

Kıdemli Üye
Yaw, İsrafil beyimizin yalnız kurancı olduğunu bu ülkede bilmeyen mi var yoksa ? Bu kuraniyuncuların yazıları hepsi aynı nakarat ve içerik taşır, halâ anlayamadınız mı?
Yani amaç, muteber İslâm inancının ve akaidinin altını oymak için ortada doğru ve müminlerin ittifak ettiği ne varsa bütün bunları dinamitlemekten ibarettir ! Eğer, böyle davranmasalar zaten modernizmin oyuncaklığını başkalarına kaptırmış olurlar ! Hiç bu şuurlu aymazlığa düşerler mi ?

ömerusta

Kıdemli Üye
biran düşünüyorum bir zamanlar değil şeyhe onun müritlerine hatta af edersiniz kapıdaki itlerine bile inanıyor gıpta ediyordum
bu bir inan ma şekliydi doğrumuydu yanlışmıydı daha anlamış değilim
dinimi öğrenme arzusu benim inandıklarımın çogunu yerle bir etti beni saman patuzunda savurdu toza giden samanıma mı yanayım elimde kalmayan tanememi ?
şu mesele bani birkez daha savurdu dersem inanın bu din bu kadar karıştırılmış ise rivayetlerin hali ne ola diye sormaktan kendimi alamıyorum

Verda

Gales
Muhacirlerin ve Ensar'ın ilk öncüleri ile iyilikte onlara tam uyanlardan Allah hoşnut olduğu gibi onlar da Allah'dan hoşnut olmuşlardır. Allah onlara altlarından nehirler akan ve içlerinde ebedi olarak kalacakları cennetler hazırlamıştır. İşte büyük kurtuluş, büyük başarı budur.

Tevbe/100

ömerusta

Kıdemli Üye
Yaw, İsrafil beyimizin yalnız kurancı olduğunu bu ülkede bilmeyen mi var yoksa ? Bu kuraniyuncuların yazıları hepsi aynı nakarat ve içerik taşır, halâ anlayamadınız mı?
Hadis Münkirlerinin kayığına çoktan binmiş te bunu mu söylemek istiyor ? Yani amaç, muteber İslâm inancının ve akaidinin altını oymak için ortada doğru ve müminlerin ittifak ettiği ne varsa bütün bunları dinamitlemekten ibarettir ! Eğer, böyle davranmasalar zaten modernizmin oyuncaklığını başkalarına kaptırmış olurlar ! Hiç bu şuurlu aymazlığa düşerler mi ?
yav adam bir günde olsun delilleriyle bir ayetle gel hakaretle gelme hatta bu gün misafirim bile olma ne olur gözünü seveyim
sana cübeliden kefen alayım

adams77

Kanalizasyoncu
biran düşünüyorum bir zamanlar değil şeyhe onun müritlerine hatta af edersiniz kapıdaki itlerine bile inanıyor gıpta ediyordum
bu bir inan ma şekliydi doğrumuydu yanlışmıydı daha anlamış değilim
dinimi öğrenme arzusu benim inandıklarımın çogunu yerle bir etti beni saman patuzunda savurdu toza giden samanıma mı yanayım elimde kalmayan tanememi ?
şu mesele bani birkez daha savurdu dersem inanın bu din bu kadar karıştırılmış ise rivayetlerin hali ne ola diye sormaktan kendimi alamıyorum

Hele sen salatı zekatı orucu haccı vs vs bir kez daha düşün

buhari gibi yap bu atı kandırıyorsa benide kandırır diyerek herşeyi sil baştan gemini O 'nun gözetiminde inşa etmeye başla kaybetmezsin kazanırsın.

ömerusta

Kıdemli Üye
Muhacirlerin ve Ensar'ın ilk öncüleri ile iyilikte onlara tam uyanlardan Allah hoşnut olduğu gibi onlar da Allah'dan hoşnut olmuşlardır. Allah onlara altlarından nehirler akan ve içlerinde ebedi olarak kalacakları cennetler hazırlamıştır. İşte büyük kurtuluş, büyük başarı budur.

Tevbe/100

teşekür ederim kardeş izahından dolayı