ALLAH IN ELÇİSİNİN BİZLER İÇİN ÖRNEK OLUŞUNU, NASIL ANLAMALIYIZ?

Darul_Beka

Profesör
Salât ne demek biliyor musun?
beni diğer üyelerle karıştırma :)
söz oyunundan kelime oyunundan hiç hoşlanmam
sen bizim namaz olarak isimlendirdiğimiz ibadete salatı ikame dedin
ben hadi ismi salatı ikama olsun ne değişecek diye sordum bu soru çok önemli önce bu soruya cevap ver
pratikte bir fayda sağlamayacak saçma sapan söz oyunları bize sadece vakit kaybettirir
sen
salatı ikame dediğin ibadeti edip yükselin yaptığı şekilde mi eda ediyorsun
ben bin beşyüzyıldır tıpkı peygamberin kıldığı şekilde eda ediyorum
şimdi kuranda peygamber kelimesi yok diyecen resul nebi falan
:)
Allah rızası için bu kelime oyunlarından vaz geçelim BÖYLE TAVIRLAR İSLAMA ZARAR VERİYOR
ihlasla işimize bakalım
salat kelimesini çok iyi biliyorsan
manasını bize anlatma
o kelimeyi bildiğin için pratik hayatta bizden farklı olarak ne yapıyorsun
onu anlat
samimiysen tabi

kebîkec

İhvan Forum Üye
Aynen öyle,anlamadığımız dildeki kelimeyi anlamadığımız dile çevirenler bizlere ne öğretebilir dersin?

Senin mantığına göre şu sonuca da çıkabiliriz.
Türkler dillerini oluştururken başka dindeyseler bu yüzden dillerinde Allah'ın insanlara hitap ettiği kelime yoksa,Allah'ın kelime hazinesinde de Türklerin anlayabileceği bir kelime yok demektir değil mi?Yukarıdaki izahın şaka değil mi?
Niyetle alakalı değil muhterem.Allah'ın senden ne istediğini bilmeden neye niyet edeceksin?
Bir gemi boğazı üç saatte geçerse 3 gemi bir saatte geçer. Bir kedi 4 tane yavrulara 4 kedi bir tane yavrular. Örnekleri çoğaltmak mümkün. :)

Üzüme ineb denmesi tadını değiştirmiyor. Yiyorsan damağın tadlanir. Yemezsen adının ne önemi var.

çelebiler

Kıdemli Üye
beni diğer üyelerle karıştırma :)
söz oyunundan kelime oyunundan hiç hoşlanmam
sen bizim namaz olarak isimlendirdiğimiz ibadete salatı ikame dedin
ben hadi ismi salatı ikama olsun ne değişecek diye sordum bu soru çok önemli önce bu soruya cevap ver
pratikte bir fayda sağlamayacak saçma sapan söz oyunları bize sadece vakit kaybettirir
sen
salatı ikame dediğin ibadeti edip yükselin yaptığı şekilde mi eda ediyorsun
ben bin beşyüzyıldır tıpkı peygamberin kıldığı şekilde eda ediyorum
şimdi kuranda peygamber kelimesi yok diyecen resul nebi falan
:)
Allah rızası için bu kelime oyunlarından vaz geçelim BÖYLE TAVIRLAR İSLAMA ZARAR VERİYOR
ihlasla işimize bakalım
salat kelimesini çok iyi biliyorsan
manasını bize anlatma
o kelimeyi bildiğin için pratik hayatta bizden farklı olarak ne yapıyorsun
onu anlat
samimiysen tabi
Sen bi danesin yahu istesem de karıştıramam.
Bir de söz oyunu kelime oyunu nedir bilsem.

İşte ben de onu söylüyorum kemseye benzemeyen arkadaş.Siz "namaz" diye isimlendiriyorsunuz.Allah'ın böyle bir sözü yok.
Vakit kaybediyorsun Allah'ın kelimelerini kullanmadığın o kelimelerin manalarını anlamaya çalışmadığın için.
onun için diyorum boş işlerle uğraşmayın,Allah için birşeyler yapmak istiyorsanız Allah'ın kelimelerinin manalarına göre anlayın kelamı kitabı hayatı.
Kardeş sen Allah'ın kullandığı kelimeyi yok edip manasını anlamadıktan sonra hangi ihlastan bahsediyorsun?

Şu an yaptığımız yapıyorum.Allah'ın kitabının kelimelerini değiştirenleri uyarıyorum.Allah'ın kitabının kelimelerinin doğru anlaşılmasını sağlamak için yol göstermeye çalışıyorum.

Darul_Beka

Profesör
Sen bi danesin yahu istesem de karıştıramam.
Bir de söz oyunu kelime oyunu nedir bilsem.

İşte ben de onu söylüyorum kemseye benzemeyen arkadaş.Siz "namaz" diye isimlendiriyorsunuz.Allah'ın böyle bir sözü yok.
Vakit kaybediyorsun Allah'ın kelimelerini kullanmadığın o kelimelerin manalarını anlamaya çalışmadığın için.
onun için diyorum boş işlerle uğraşmayın,Allah için birşeyler yapmak istiyorsanız Allah'ın kelimelerinin manalarına göre anlayın kelamı kitabı hayatı.
Kardeş sen Allah'ın kullandığı kelimeyi yok edip manasını anlamadıktan sonra hangi ihlastan bahsediyorsun?

Şu an yaptığımız yapıyorum.Allah'ın kitabının kelimelerini değiştirenleri uyarıyorum.Allah'ın kitabının kelimelerinin doğru anlaşılmasını sağlamak için yol göstermeye çalışıyorum.
bak yine kelime oyunu yapıyon
nerdeyse iki sahife yazı yazdım hiç birine cevap vermedin
tamam yahu namaz kelimesi geçmiyor hatta oruç da geçmiyor savm malum
tamam namaz demiyorum salatı ikame diyorum
ne değişti
benim pratik hayatımda söyle
yatsıyı salatı ikame edecem birazdan
sen de sanırım eda edecen
fark ne
edip gibi araya bir kaç Türkçe kelime sıkıştırsam
daha mı ihlaslı olur

çelebiler

Kıdemli Üye
bak yine kelime oyunu yapıyon
nerdeyse iki sahife yazı yazdım hiç birine cevap vermedin
tamam yahu namaz kelimesi geçmiyor hatta oruç da geçmiyor savm malum
tamam namaz demiyorum salatı ikame diyorum
ne değişti
benim pratik hayatımda söyle
yatsıyı salatı ikame edecem birazdan
sen de sanırım eda edecen
fark ne
edip gibi araya bir kaç Türkçe kelime sıkıştırsam
daha mı ihlaslı olur
Selametle

Kaptan

Mecra Yazarı
Kurandan mana çıkartırken, Allahın ilminin sonsuzluğu üzerinden veya herhangi bir baska şey uzerinden değil, arap dilinin sınırlı kalıpları üzerinden çıkarım yapmak gerekir.

Kuran arapça nazil olmuş sahabenin konuştuğu dil de arapçadır. Dolayısıyla sahabe nasıl anladıysa o şekilde anlamak gibi bir mecburiyetimiz vardır.

çelebiler

Kıdemli Üye
Kurandan mana çıkartırken, Allahın ilminin sonsuzluğu üzerinden veya herhangi bir baska şey uzerinden değil, arap dilinin sınırlı kalıpları üzerinden çıkarım yapmak gerekir.

Kuran arapça nazil olmuş sahabenin konuştuğu dil de arapçadır. Dolayısıyla sahabe nasıl anladıysa o şekilde anlamak gibi bir mecburiyetimiz vardır.
"Sahabe nasıl anladıysa o şekilde anlamak gibi bir mecburiyet var" ise o zaman Kuran okumak çok tehlikeli.
Kuran okumamalıyız,sahabeden farklı düşünebilir,farklı birşey anlayabiliriz.
Biz Arap değiliz,Arap diline vakıf değiliz,sahabe gibi anlamamız mümkün değil.
Kuran okuyup yanlış anlayıp hata yapacağımıza sahabe hayatı okuyup onlar nasıl yaşamışsa öyle yaşamalıyız.
Buna göre Kuran'ın kapağını dahi açamazsınız,açmamalıyız.

Kaptan

Mecra Yazarı
Çarpıtıyorsun celebiler :)

Salat kavramı üzerinden konuşuyoruz.
Sen destek diyorsun bir başkası başka şey söylüyor. O halde peygamberimiz nasil anlamış sahabeler nasil uygulamış..önemli olan budur diyoruz. Siz çıkana kadar kimsenin namazla bir sorunu olmamış. Tarihin hicbir döneminde salat kavramı üzerinden tek bir tartışmaya şahit değiliz.

Yapmayın gurban amerikaya tekrar keşfe gerek yok. Seni dedeye havale ediyorum :)

çelebiler

Kıdemli Üye
Çarpıtıyorsun celebiler :)

Salat kavramı üzerinden konuşuyoruz.
Sen destek diyorsun bir başkası başka şey söylüyor. O halde peygamberimiz nasil anlamış sahabeler nasil uygulamış..önemli olan budur diyoruz. Siz çıkana kadar kimsenin namazla bir sorunu olmamış. Tarihin hicbir döneminde salat kavramı üzerinden tek bir tartışmaya şahit değiliz.

Yapmayın gurban amerikaya tekrar keşfe gerek yok. Seni dedeye havale ediyorum :)
Senin kelimelerinin üzerinden konuşuyorum.Söylediklerinin geldiği yer burası.
Çarpıttığımı düşünüyorsan ne söylediğinin farkında değilsin demektir.
İnsan dinini neye göre yaşar tarihe göre mi Kuran'a göre mi?
Tarihe göre nasıl karar vereceksin?Tarihte birbirlerini öldüren sahabelere bakıp müslümanların birbirlerini öldürmesini caiz görebilir misin?

çelebiler

Kıdemli Üye
Yok yok söyle
Yoksa salatına güvenmiyor musun
Yukarıda söyledim zaten hacı.
Allah'ın kitabının kelimelerini değiştirenleri uyarıyorum.Allah'ın kitabının kelimelerinin doğru anlaşılmasını sağlamak için yol göstermeye çalışıyorum.

çelebiler

Kıdemli Üye
Salatı nasıl ikame ediyorsunuz bir öğretin Allah aşkına @çelebiler @adams77
Bitsin bu laf oyunlarınız
Kitab rehberliğinde salâtı ikame ettik ki biz birbirimizi anlıyoruz.Biz salatı ikame ettik kitap ile bağ kurduk kitap üzerinde birleştik.Daha önce tartışıyorduk biliyorsundur.
Sen de Kitab'a karşı samimi olur hulusi kalb ile okuyup anlamaya çalışırsan salâtı da diğer kavramları da bizim laf oyunu yapmadığımızı da anlarsın.

kebîkec

İhvan Forum Üye
Forum canlandırmanın ilk adımı bizim gibi kişileri konuşturmaktır. :)
Yalnız yaklaşımını değiştirmen gerekiyor, kimse laf oyunu yapmıyor.

Sizin gibi kişler derken kaç kişisiniz. Ne yer ne içersiniz. Sabah kaçta kalkar akşam kaçta yatarsınız. Yoksa akşam kalkıp sabah mı yatıyorsunuz:)