Ali Şeriati’nin Peygamberimize Dair İfadesi

ummuhan

Kıdemli Üye
Gelenek olarak şii ve vehhabi geleneğinde; Bizim Peygamberlere ve Peygamberimiz'e (s.a) hazret ile başlayıp sallallahualeyhi ve sellem veya büyüklere yine hazret ile başlayıp rahmetullahi aleyh ile saygı ifadeleri kullanmak çok önemli değildir... Ali Şeriatiyi yalnızca bununla değerlendirmek doğru değildir...

Bana da yetiştiğim gelenekten dolayı bu tür kullanımlar çok ters geliyor bunu da belirteyim de hemmen yaftalanmayayım :)

Gayet açık yazmışım meramımı anlaşılamayan ne ola ki?

Yahayy

Kıdemli Üye
Salavat ayetinden kasdım Ahzab 56'dır ama onun sibakı olan ayetler nikah hakkındadır. Siz hangi ayeti kasdediyorsunuz, söyler misiniz? Çünkü ben Kur'an'da başka salavat emri olduğunu okumamıştım. Teşekkürler.

Ahzab 43'ü okuduğunuzda birebir Azhap 56 ile aynı formda kullanılan "Yusalli" ifadesini neden
"Allah ve melekleri ile tüm inanlara salavat getirir" diye anlamıyorsunuz da,
Ahzab 56'yı Allah ve melekleri peygambere salâvar getirir olarak değerlendiriyorsunuz?
Sizze burada bir zemin kaydırma söz konusu değil mi?

kodoo

Asistan
Siz birkaç deyince birkaç sabık ayete baktım, fazlasına değil. Ancak haklısınız, orada da salavat geçiyor ancak sadece Mü'minlere salat edildiği kısmı benzerdir. Mü'minlerin mü'minlere salavat göndermesi farz kılınmamış o ayette. Salavat ayetinde ise Peygambere salavat farz kılınmıştır. Fark buradadır. Hadisler de salavatta Peygamberin ardından Âl-i Muhammed in de eklenmesi gerektiği, aksi halde bunun batar (eksik-kopuk) olacağı belirtilmiştir. Her ne ise.

Ancak, bahsettiğiniz gibi, mü'minlerin birbirine salavatı göndermesinin farz kılınmaması, haram olduğu anlamına da gelmez. Sorunuza gelince, mü'minlere de salavat gönderirim. Sıkça okuduğum Sahife-i Seccadiye adlı dua kitabında 4. Duaya bakabilirsiniz örneğin. Konu ve ayeti hatırlattığınız için teşekkürler.

türkü

Kıdemli Üye
janus mitolojik bir tasavvurdur. Allah gerçek bir janus'tur demekle ali şeriati Allah bu tasavvurun gerçeğidir demektedir. ilk cümle isnad, ikincisi hakikat.
gurur yerine de vakar. kılıcını sallayıp gösteriş yaparak ortalıkta dolanan sahabeye peygamber: bu Allah'ın sevmediği bişey ama bugün değil demişti hani. senelerce islam, kılıçlar ile elde edilmiş bir dindir çıkarımını önümüze sürmeleri gibi..sadece bunun görülmek istenmesi; savaş ahlakı, savaşmaya varan süreç ele alınmadan bu hükme varıp bağlama haksızlığı gibi. gurur çirkindir demesi bu yüzden. üzerinde hiçbir leke olsun istemeyeşinden kutlu zaferin.
düşüncelerimiz, aklımızdan geçenlerden bakın mesul tutulmuyoruz. kendisi bu sınırı aşmış düşündüklerini "açıkça" yazmıştır. sorumluluğu kendisindedir. taraflıdır. sevgisi vardır hz.ali'ye. ortalama bir caferinin bile hakları olduğunu söyleyebildiği şeyi o da dile getirmiştir. bu içten içe üzüntüsüdür. haddi aşmıştır hata etmiştir vs.
Allah inş. şehid olarak kabul eder. ölümü belki bu hüsnü zanna layıktır. insaf dairesini daraltmanın bir anlamı yok keşif ehillerine gösterilen anlayış, tevil yollarını açan yorumlarının haklılığından bir pay da ali şeriati'ye verilsin inş. :gl

Yahayy

Kıdemli Üye
Filiz'in Düşünceleri @filiz175 · 9 sa. 9 saat önce

Şiilerin tarihine bakın hep Müslümanlarin karşısında olmuştur.

Şii kurucusu Abdullah İbni Sebe adlı Acem yahudisidir.!
Bu ne kadar çirkin ve sığ bir
İfadedir ya hu, ne kadar basit bir görüştür.

Kimse Emevi Sünniliği Tüleka denen neredeyse mecbur olduğu için İslamı seçmek zorunda kalan Ebu Umeyye Oğullarının projesidir diyor mu?

Bunu delillendirmek istediklerinde insanlar daha az zorlanırlar emin olun.
İnsanlar birazcık resmi geniş tutmayı denese kafamız yarılacak, herkes bindiği araba Porsche edasıyla hareket ediyor yahu, kardeş bir dön kendine bak.

Dünyanın en rezil şeyi taassub ve savunma yapayım derken işi komediye çevirmek.

Kadir Razlık

Kısıtlı Erişim
İsmailağa cemaatinin her zamanki Ali Şeriati, Seyyid Kutup vb. karalama günleri ara ara gündeme getirirler lanetler falan filan yazık cidden. Ben eminim ki Şeriati kendisi aleyhine konuşan bi çok kişiden daha yakındır peygambere, kafirlikle suclanan bu yorumları da bunun göstergesidir tabi anlayana.
ismail cemaatinin kutubu kötülediğini duymadım cübbeli kötü bişey demiyor osman ünlü hoca aleyhine konuşur ama kutubun aleyhinde konuşmaz kadir mısıroğlu evliya der türkiyede kutup taifesini en çok yere batıran rezil eden ışıkçı taifesidir:D

Verda

Gales
ismail cemaatinin kutubu kötülediğini duymadım cübbeli kötü bişey demiyor osman ünlü hoca aleyhine konuşur ama kutubun aleyhinde konuşmaz kadir mısıroğlu evliya der türkiyede kutup taifesini en çok yere batıran rezil eden ışıkçı taifesidir:D

En son foruma bi daha girmeyeceginizi soylemistiniz yanilmiyorsam :D

Seyyit Kutub'un okumadigi eserine iftiralar atarak karalamak sizin icin kötü bi haslet olmayabilir tabi ne de olsa perspektif meselesi.

bi husben

Kıdemli Üye
şii canavarları burda savuncak olanlar varsa bosuna kendine müslüman demesin

Kadir Razlık

Kısıtlı Erişim

Seyyit Kutub'un okumadigi eserine iftiralar atarak karalamak sizin icin kötü bi haslet olmayabilir tabi ne de olsa perspektif meselesi.
bir kaç kere yönetime beni tamamen silin yada silmeyi öğretin demişdim hiç muhattap olmuyorlar yöneticilert için önemli olan kelle sayısımı yine yazıyorum üyeliğimi silin forumdan tamamen çıkmak silinmek istiyorum bi hata ettik foruma üye olduk maşallah yönetim ehli sünnet düsmanı forum maşallah sapıklar ordusu her türlü din mezhep tarikat hizip var hayatımda bu kadar sapıkla bidat ehliyle muhattap olmadım

Kadir Razlık

Kısıtlı Erişim
yönetim göreve sizden bişey isteniyor zorla bi insanı üye yapamazsınız beni tamamen silin haydi bi yönetici benimle muhatap olsun zor bişey değil beni silmek kelle bol

Kadir Razlık

Kısıtlı Erişim

hayır işi olmasaydı forumunun beşpara etmez hayır işi için mülkünüze girdim bize hayır işi için insanlara yardım islama ehli sünnet yardım için teklif getirin yardım ederiz

lafons7275

Kıdemli Üye
hayır işi olmasaydı forumunun beşpara etmez hayır işi için mülkünüze girdim bize hayır işi için insanlara yardım islama ehli sünnet yardım için teklif getirin yardım ederiz

Su kuyusu için toplanan hayır paraları için mi "beş para etmez hayır" tabirini kullandın?

Yahayy

Kıdemli Üye
Kadir Razlık, Allah kimseyi ihsanı zulûm görecek kadar taassub ehli bir robot etmesin.
İyice mühürlenip, kalbin katran bağlamadan tabi olacağım şey burnumun diki değil Allah'ın hak ve adalet dediği, gerçek dediği diye kendine telkinlerde bulun.
Yoksa kimsenin anlamadığı Allah'ın mühürlemesi ne demek yaşarken öğreceksin.

İnsan gibi fikir getirir eleştirisin,tenkid edersin, senin içine düştüğün bu kindar yapı hiç sen de acaba bu normal bir müslüman fıtratı hali mi diye
ışık yakmıyor mu, yakmıyorsa vah gerçekten senin adına.

ihvanistanbul

AkhenAton
yönetim göreve sizden bişey isteniyor zorla bi insanı üye yapamazsınız beni tamamen silin haydi bi yönetici benimle muhatap olsun zor bişey değil beni silmek kelle bol

Zaten zorla üye yapan yok güzel kardeşim. Herkes kendi isteğiyle üye oluyor, kendi isteğiyle yazıyor, konu açıyor. Ayrılmak isterseniz bu tamamen sizin bileceğiniz iş. Takdir edersiniz ki 184 konu ve 1165 mesajınızı tek tek silemeyiz. İsterseniz siz her birini tek tek düzenleyip içeriğini silebilirsiniz. Nihayetinde mesajlar size ait.

ihvanistanbul

AkhenAton
Su kuyusu için toplanan hayır paraları için mi "beş para etmez hayır" tabirini kullandın?

İmla hatası yapmış herhalde abi. Benim anladığım: hayır işi olmasaydı beş para etmez forumunuza girmezdim! demek istiyor sanırım. ( Sanki silah zoruyla üye yapılmış gibi... )

lafons7275

Kıdemli Üye
İmla hatası yapmış herhalde abi. Benim anladığım: hayır işi olmasaydı beş para etmez forumunuza girmezdim! demek istiyor sanırım. ( Sanki silah zoruyla üye yapılmış gibi... )

Evet imla hatası yapmış. İyi ki farkettin yoksa günahına girecektim kadirin...

Dua Nur

Kıdemli Üye
Şeriatî’nin, Hac hakkındaki şu ifadesine bilhassa dikkat: “Ve Hacc: Müslümanlar arasında her yıl tekrar edilen en çirkin, en mantıksız eylem!” (s: 9)

Bakın hacda tavaf eden Müslümanlara nasıl hakaret ediyor:

“Yemenliler, saçları perişan ve pis, gözleri çökmüş, bellerine ip bağlamışlar, her biri mezardan çıkmış tıpkı bir hortlak gibi. Ve siyahlar; iri, uzun boylu ve kazık gibi, dudaklarını köpük bürümüş…” (s: 71)

Bu sözler, bir Müslümanın din kardeşleri hakkında söyleyeceği sözler olamaz. Onların görüntüleri böyle olsa bile bu ifadeler kullanılamaz. Öbür taraftan hacda, kötülükler görülmez, gizlenir, iyilikler anlatılır.

İmanî bakımdan uygun olmayan öyle benzetmeleri var ki, aşağıda da göreceğiniz gibi, bu teşbihlerin her biri en hafifinden insanın imanını sarsar. Yazının fazla uzamaması için bunları kısa değerlendirmelerle verelim:

Hacer Vâlidemiz’den câriye diye bahsederek şöyle diyor: “Allah, Afrikalı siyah bir câriyenin evinde.” (s:49) Allah, -hâşâ- Hz. Hacer’in evindeymiş.

http://www.zehirli.org/konu/genclere-ornek-gosterilen-bir-zindik-ali-seriati.html