Zorla Yaptırılan Hayır da Hayırdır..! | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!
Altın Burada

Zorla Yaptırılan Hayır da Hayırdır..!

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
İhvan Üyesi
Katılım
30 Eyl 2013
Mesajlar
6,181
Puanları
83
Diyalog şöyle gelişti:

- ......, ... zorla hayır hayırdır.

- Hocam bir sorum olacak!

- Buyur

- Hocam, bir devlet yöneticisi sünnet-i seniyye olduğu için bütün müslüman erkeklere sarık takmalarını emretse, takmıyanları cezalandırsa, bu tavır hayır olur mu?

- Elbette olur.

- Nasıl bu sonuca vardınız? Sünnet-i seniyyeden olduğu için değil mi?

- Evet, onca hadisle sabittir ki Peygamber efendimiz sarık takmıştır. Bunda ihtilaf yoktur. Bunu takmata da hayır, hasene vardır.

- Hocam, ne güzel de hemen ''olur'' deyiverdiniz. Peygamber efendimizin hendek kazdığını biliyorsunuz, değilmi? Şimdi bana söyler misiniz: Aynı devlet yönetici sizi şu an alıp götürse, elinize kazma küreği sıkıştırsa, aç susuz tren yolu inşaatında çalıştırsa; siz bu uygulamayı zulümle mi yoksa hayırla mı yorumlardınız?

- ?!
 

Takiyüddin

Yasaklı
İhvan Üyesi
Katılım
17 Kas 2014
Mesajlar
329
Puanları
0
Aynen öyle, bu gibi zil zurna saçmalıklara çarpıcı bir eleştiri getirdiniz, vesselam.
 

abdullah birisi

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
12 Mar 2013
Mesajlar
10,357
Puanları
113
insanoğlu bu kadar olmamalı...
 

talib

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
11 Tem 2006
Mesajlar
21,906
Puanları
113
Namaz için devletin zor kullanmasına nasıl bakmak gerekir?
 

fakiri

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
14 Ocak 2007
Mesajlar
15,969
Puanları
83
Zorla güzellik olmaz beyler ! Olsa da ondan hayır gelmez !
 

Takiyüddin

Yasaklı
İhvan Üyesi
Katılım
17 Kas 2014
Mesajlar
329
Puanları
0
Q

Namaz için devletin zor kullanmasına nasıl bakmak gerekir?
Birincisi, Senin YAŞAYAN liderin "peygamber" veya "mehdi" olur da, senin halkın da "neyin ne olduğunu tam bilir"se isanlar, doğru sözün hergün anılıp mütalaasından böylece nefislerin temizlenmesi amacından ibaret kıraat ruku ve cemaatle namazla ilgili doğal bir zorunluluk zaten hisseder çoğunluk. Böylece dinde zorlama yoktur, insanlar meyleder ve insanlar yaparlar olur ve biter.

Bu olmadığı takdirde bir anlamı yok!

Bunu deneyen islam ülkelerinin bazılarında gördük ki temizlenmemekte olan halklara namaza ve dine ihanet etme hakları verilmiyor! Vermeyen kişi insanlar değil allahın ta kendisi!

Peygamber zamanında olan budur.! Namaz mecbur hale getirilmedi, anlamak mecbur ve doğal olunca herşey sizin gördüğünüz gibi değil nasıldıysa, öylece otomatik olarak gerçekleşti.

Ama sen tutup şimdi bunu zor koşarsan, sonuçlarına katlanırsın.

Yani böylece Allah böyle bir şey istemiyor.

İkincisi senin namazının işleviyle sahabinin namazının işlevi aynı değil, bu apayrı bir çetrefildir.

Yani tutup niye bazıları bazılarından daha fazla yükle sorumlu tutulmuş olsun? Yani günümüz mukallidin müslümanları bir sürü şeyden geçince kuranı anlyıor ama onlar bir gayret göstermeden, eğer içlerinde bir iyilik varsa anlıyorlardı.

Yani sözona daha iyi olmak için, dinin öncüsü olmak için onları birebir "tarihi ve algılarınız nedeniyle gerçeği yansıtmayan bir görüntü"yü taklit edemeyeceğinizi, ettiğinizin o olmayacağınız söylüyorum.

Siz, dinden görmediğiniz bir takım faaliyet ve mütallarınızın sizi ikmal ettiğini bilmelisiniz, sırf rengi, boyası, kokusu din kokacak o zaman içine de kani olduğunuzu sanarsanız derseniz aldanıyorsunuz. İyi ve güzel ile iyi ve güzel sözü ilişkilendirememişseniz, yani tutup hadisleri ve ayetleri bir derinlik ile bir bağlantılar ufkuyla göremiyor yani tevhide ulaşamıyorsanız doğruyu doğru yanlışı yanlış bilmekle ilgili bir isteğinizin olmadığını söylerim. Zahirperestlik böyle olur.

Yani siz önce namazın işlevini, ve caminin işlevini-eğer yeni bir din icat etmek istemiyor ve icat edileni de sürdürmek istemiyorsanız- geri getirmelisiniz ve sünnete aykırı onlarca bidatten dini temizlemelisiniz!

Yani böylece Allah yine öyle bir şey istemiyor! İnsanlardan kendileriyle ilgili çok acı olan şeyleri inkar etmemekten başlamalarını istiyor!

Kuranı anlayamayan toplumun namazı pek de işe yaramaz. bak toplum diyorum kişiler anlasa anlamasa farketmez bir gün işe yarar. Merak insanları bir takım serüvene ve manayı anlamaya vardırabilir. Size "arapca" demedim "kuranı anlamayan" dedim. Bir şey ifade ediyor mu bunlar?
 

nizamname

Paylaşımcı
İhvan Üyesi
Katılım
22 Eki 2014
Mesajlar
134
Puanları
0
Bu ülkenin sağlam Müslümanlara ihtiyacı var. Yoksa, yönetim kitapsızların elinde, bizi de düzene köle olma yoluna sokar.
 

Takiyüddin

Yasaklı
İhvan Üyesi
Katılım
17 Kas 2014
Mesajlar
329
Puanları
0
Kitapsız diye ifade edilebilecek anlamlı veya net bir şey yok o ne demekmiş öyle.

Sağlam müslümanlar sağlam kalamıyor yani müslümanlık bir etiket değil, onun için siz bir insandaki onu andıkca, insanın nasıl olduğunu mottolaştırdıkca onun "insanları aldatabilirliğini" arttırırsınız!

Bu yüzden işin ehlinde olması gerekir, ve çokları için surpriz şekilde islami olan de budur, "müslüman mı değil mi satar mı döner mi" düşünceleriyle devlet kurulmaz, işler yürümez!

Yani kitaplı dediğin müslümanlar da elbette bir takım iyi ve istenmeyen yanlarıyla beraber geliyorlar başa ve bir çok soruna ve yöne eğilmiyor ve eğilemiyorlar. Köle yapanlar her zaman dine uzak ve lakayıt değiller bunu da iyi biliniz!! Hatta çok örneklerle tersi!

-Kaç yıldır, yol köprü yapıyorlar ekonomi ithalat ihracat hareketlenmeler... ama toplumun insanının mesleği dışında ne gibi alışkanlıkları olsun diye kültürel görgüsel(yani dini) bir güzelleşme ve gelişim getirmediler ve zaten getirecek yönde birikimleri de yoktu (onun yerine riyakarca dindari pozlar, demeçler, populizm). "Gülen Cemaati" bu konda kabahatin bir kısmını "sosyal bir grup olarak akp" ile paylaşıyor. ALARM: bu büyük iki toplulukla ilgili ciddi endişelerim var yeni durumda ehil olmama konumuna düştüklerinden, tüm resimde toplumumuz için geriye gidiş seziyorum!

-Bununla bütünleşik olarak 12 saat gibi çalışma saatlerinin azaltılması yolunda bir adım da, birinci adım zaten geçildiğinden atılması anlamsızdır, atmadılar.

-Köle olarak sayılmanın en önemli unsuru geçim için veya belli bir rutin işte çok çalıştırılmaktır, köleliğin ne olduğunu göstermek için daha ne demek lazım.

-Bu senaryoda ülkenin çoğunluğu ve ortalama insan 22, 25 yaşından sonra yaşamıyor. Sen o insandan düşünmeye canlı bir hayatı yaşamasına ve çocuğu olunca da kendisni aşmasına izin vermiyorsun, ve herşeyin böyle sürüp gitmesine neden oluyorsun.

NOT: Ben tayyip erdoğanı başbakanlığı dönemiyle sınırlı kalmak üzere genel olarak takdir ettim, beğendim; çünkü öncekileri de biliyorduk, ama o ve takımını yekvucut bir cemaat bir bütünleşik grup olarak görmenin hiçbir anlamı da yok.

En yakın ve indirgenmiş çözüm eskileri bu devrin gereklerinde geçmiş olan yeni neslin öncülerinin biraraya gelmeleri ve siyasi parti kurmalarıdır. Nitekim mevcut partilerin geçim kapısı haline gelmiş olmalarından etrafında bir yığın işe ehil olmayıp yer kapmada ustalaşmışların üşüştüğü muhakkak. AkP bu olgudan nasipsiz değil!
 

spesifik

آزادی قید و بند
İhvan Üyesi
Katılım
18 Ağu 2007
Mesajlar
24,748
Puanları
113
İnsanlar birbirlerinden etkileniyor.. Dini vecibeleri uygulamak istemeyen insanlara ait bir bölge olsa ve orada yaşasalar... Kimse kimsenin bölgesinde holiganlık yapmasa...
 

elbiss

Ordinaryus
İhvan Üyesi
Katılım
21 Kas 2013
Mesajlar
2,514
Puanları
0
Peygamberler zamanında Hendek savaşında hendek kazanlar olduğu kadarıyla malesef bir çoğu savaşa çeşitli bahaneler öne sürerek katılmamışlardır....Yani aslında hayat hiç bir zaman insan adına TEK yönlü olmadı....her daim ÇİFT yönlü bir hayat İNSAN adına var....buda bir nevi insanın seçimi ve tercihi...

Çift yönde...

İyi insan ve kötü insan profilleri...

İyi insan melek tabiriyle aklınıza gelmesin...

İyi insan olabilmek tamamen kuranın bildirdiği esaslar bununla birlikte peygamberlerin anlatımları vss...zaten tüm kapsamda İnsanlar adına İMAN mevzu oluyor ve bütünleşiyor..

Kötü insandan da kasıt cennetten kovulmuş akla gelmesin...tamamen kuranın öğretilerinin dışında olmak...yalan haset kin öfke nefret vss gibi...

ta bi gerçek manada insanın derecesi makamı ileri ki dünya adına belli değildir sual defteri açılasıya kadar....

Zamanın yöneticilerinin idare kısımları çok önemlidir...Devamında insana karşı duyarlılıkları ve hizmetleri devamında samimiyetleri devamında haksızlıklara karşı duruşları fiili davranış konuşma ve söz eylemleride çok önemlidir..

Zamanın yöneticilerinin makam haşretliğinin peşinden koşmaması makamı olduğunda imkanı olumluya çevirebilmesi çok önemlidir.. ki zamanın yöneticisi makamların geçici olduğunu bilir...

Hangi insanın peşinden koşulur ve arkasında saf durulur biliyormusun??..

ALLAH korkusu daim ve içten yaşanan insan için her daim yanda saf durulur...bu ezel hali anlayabilmek güç fakat gören farkeder kimi kimden ayırt edebileceğini......işte o yüzden Peygamberlerin yanında durmak insana eziyet değil aksine onur verici....değil peygamberin yanında insan 1 kere şehit olmayı 1 milyon kere bile insanın kendi şehit olmak ister....ama bu durum her insana nasip olmuyor çünkü insanın ruhu o peygamberi farketmediği sürece....

Böyle.
 

Ahter

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
1 Eki 2009
Mesajlar
5,252
Puanları
0
Diyalog şöyle gelişti:

- ......, ... zorla hayır hayırdır.

- Hocam bir sorum olacak!

- Buyur

- Hocam, bir devlet yöneticisi sünnet-i seniyye olduğu için bütün müslüman erkeklere sarık takmalarını emretse, takmıyanları cezalandırsa, bu tavır hayır olur mu?

- Elbette olur.

- Nasıl bu sonuca vardınız? Sünnet-i seniyyeden olduğu için değil mi?

- Evet, onca hadisle sabittir ki Peygamber efendimiz sarık takmıştır. Bunda ihtilaf yoktur. Bunu takmata da hayır, hasene vardır.

- Hocam, ne güzel de hemen ''olur'' deyiverdiniz. Peygamber efendimizin hendek kazdığını biliyorsunuz, değilmi? Şimdi bana söyler misiniz: Aynı devlet yönetici sizi şu an alıp götürse, elinize kazma küreği sıkıştırsa, aç susuz tren yolu inşaatında çalıştırsa; siz bu uygulamayı zulümle mi yoksa hayırla mı yorumlardınız?

- ?!
Bu diyalogda hem sorular,hemde sorulara cevab vermek , tutarsız soruya cevab vermekte, tutarsız olduğu vechile , yok hükmündedir..

İslam şeriatının hangi meselerde , hangi şartlarda zorlama yapacağı hususu müsellemdir..


Eskiler böyle durumlarda şöyle derlermiş: “Evvel yoğidi iş bu rivayet yeni çıktı”
 

abdullah birisi

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
12 Mar 2013
Mesajlar
10,357
Puanları
113
Namaz için devletin zor kullanmasına nasıl bakmak gerekir?
aslında konuya verilecek güzel bir cevap varda, buraya uygun düşmez.... zorla sarık taktırmak hayırmıymış,,,,Tövbe Yarabbi..
 

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
İhvan Üyesi
Katılım
30 Eyl 2013
Mesajlar
6,181
Puanları
83
namaz kılanlara zor kullanmasınlar ve zorluk çıkarmasınlar da ne yaparlarsa yapsınlar.
Biz müslümanların problemi tam da bu. Benim cebimde ki mendilin ütüsü bozulmasın, ama dünya yanarsa yansın umurunda değil. Namazıma dokunmayın, kime ne zorlarsanız zorlayın umurumda değil, öyle mi?

Hâlâ insan merkezli bir düşünce yok. Hâlâ insan merkezli bir evrensel dünya görüşü yok. Bu ümmete bunu nasıl izah edeceğiz bilmiyorum. Aslında bir zamanlar vardı ama onu kaybetti, kaybettiği günden beri de yobaz bir şey oldu çıktı. Bugün ise kendi başına gelenleri diğer insanların ona reva görmesine şaşan bir tip.

Bugünün bağnaz müslümanı artık kendi kabından çıkıp karşı tarafa bir geçip oradan nasıl gürndüğüne bir bakmalı bence. Ne olduğunu anlaman için aynanın karşısına geçmen gerekir. Bizde empati yok. Mesele bu. Konu başlığında yazdığım küçük diyalog ise böyle bir empatiyi en azından hissettirmek adınadır.
 

nefahtü

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
21 Haz 2013
Mesajlar
5,117
Puanları
0

Biz müslümanların problemi tam da bu. Benim cebimde ki mendilin ütüsü bozulmasın, ama dünya yanarsa yansın umurunda değil. Namazıma dokunmayın, kime ne zorlarsanız zorlayın umurumda değil, öyle mi?

Hâlâ insan merkezli bir düşünce yok. Hâlâ insan merkezli bir evrensel dünya görüşü yok. Bu ümmete bunu nasıl izah edeceğiz bilmiyorum. Aslında bir zamanlar vardı ama onu kaybetti, kaybettiği günden beri de yobaz bir şey oldu çıktı. Bugün ise kendi başına gelenleri diğer insanların ona reva görmesine şaşan bir tip.

Bugünün bağnaz müslümanı artık kendi kabından çıkıp karşı tarafa bir geçip oradan nasıl gürndüğüne bir bakmalı bence. Ne olduğunu anlaman için aynanın karşısına geçmen gerekir. Bizde empati yok. Mesele bu. Konu başlığında yazdığım küçük diyalog ise böyle bir empatiyi en azından hissettirmek adınadır.
Nickinize hiç uymayan bir algı ile yaklaşmışsınız.Yazdığım cümleden salt bunu çıkardıysanız çok yazık. Sadece @talip isimli üyenin cümlesine yazılmış bir cevap.Kimseye zorla namaz kıldırılamaz ancak namazını kılanlara dokunmasınlar işlerini kolaylaştırsınlar adına yazmıştım. Ancak ne yazık ki sizin gibi algılanyanlardan dolayı bu çıkmazlar yaşanmakta. Hep tartışma odaklı yanaşmak ile nasıl dostun dostu olursunuz bilemedim doğrusu?
 

abdullah birisi

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
12 Mar 2013
Mesajlar
10,357
Puanları
113
İslam dinine inanıyorsunuz, gereklerini yerine getirmek zorundasınız, gerekirse devlet zoruyla...... İslam, kişiye, başı boş it muamelesi yapmaz... ya bağlı bulunduğun yerin hizmetinde bulunursun veya ipini çözerler, sokak köpeği olursun.....

İslam nizamı, ekmek gibi su gibi nimettir, Allah her topluma bunu nasib etmez......


devlet zorla sarık taktırırmıymış, devlet zorla sarık taktırmazda, sanki zorla gel müslüman ol diyen var..... yürü git cehennemn dibine.... benide dedeleştirdiniz be...
 

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
İhvan Üyesi
Katılım
30 Eyl 2013
Mesajlar
6,181
Puanları
83
Nickinize hiç uymayan bir algı ile yaklaşmışsınız.Yazdığım cümleden salt bunu çıkardıysanız çok yazık. Sadece @talip isimli üyenin cümlesine yazılmış bir cevap.Kimseye zorla namaz kıldırılamaz ancak namazını kılanlara dokunmasınlar işlerini kolaylaştırsınlar adına yazmıştım. Ancak ne yazık ki sizin gibi algılanyanlardan dolayı bu çıkmazlar yaşanmakta. Hep tartışma odaklı yanaşmak ile nasıl dostun dostu olursunuz bilemedim doğrusu?
Haklısın, kusura bakma inşallah. Hakkını helal et. Dedim ki sağlam örs bulmuşken döveyim şunu.. :)
 

Takiyüddin

Yasaklı
İhvan Üyesi
Katılım
17 Kas 2014
Mesajlar
329
Puanları
0
İslam dinine inanıyorsunuz, gereklerini yerine getirmek zorundasınız, gerekirse devlet zoruyla...... İslam, kişiye, başı boş it muamelesi yapmaz... ya bağlı bulunduğun yerin hizmetinde bulunursun veya ipini çözerler, sokak köpeği olursun.....

İslam nizamı, ekmek gibi su gibi nimettir, Allah her topluma bunu nasib etmez......

devlet zorla sarık taktırırmıymış, devlet zorla sarık taktırmazda, sanki zorla gel müslüman ol diyen var..... yürü git cehennemn dibine.... benide dedeleştirdiniz be...
Onun doğrusu gereklerini görüp yerine getiriyorsanız inanıyorsunuz!

Mış gibi hayatlarla dolu fakir bir sosyal görgü, görüş, zenginlik, zerafet, anlayış fakiri bir toplum halindeyiz kusura bakmayın!

Zorla güzellik olduğu görülmedi!
senin o müslüman doğduğunu söylediğin insanların müslüman kalmaları için en az şey yapanlar senin gibi konuşanlardır.

İki şey yukarıda söylediklerimi doğruluyor. Birincisi Peygamberin gücüyle güzelliğe gelen münafıkların veya hamların(müslümanların) peygamberin ölümü ertesi bunu ispat eden durumları.İkincisi Sadık sahabilerin zor koşuldukları için değil kavraya kavraya adım adım bir şeylerin içinde girip orada neşvetmeleri.

Olayları doğru cümlelerle ele alamıyor, tersten bakıyor yamuk görüyorsun. Muhtemelen, ve genel duruşundan anlaşıldığı kadarıyla erken yaşlanma belirtileri var sende, veya zaten yaşlısın bilemiyorum.

Sanki herkesi bloklamışsın forumda şöyle böyle yazıp duruyorsun etrafına hiç bakmadan. Aşağıdaki yüz ifadesi seni ve emsalini temsi lediyor bence. Kendi etrafında tavaf...

:frantic:

İşin garibi bunu yapmazsan düştüğün durum şu gibi şaşkın,anlamlandıramaz halde olmak ve hatta kendinden nefret etmek olabileceği için seni mazur görüyorum:

:eek:leyo::confused1::evil::O:nep:

Belki sana takılmakla kötü yapıyorum özür dilerim. Ama işte emin değilim daha.
 
Üst