Zekeriyye ve Yahya Aleyhisselâm

EHLİ-SUNNET

Paylaşımcı
Web sitesi
www.islamlehrer.de
Zekeriyye ve Yahya Aleyhisselâm

İsâ aleyhisselam doğmadan önce, Allâh-u Teâlâ, Zekeriyye aleyhissemı Beni-İsrail kavmine Resul olarak göndermiştir .Günahın, fıskın çok işlenen bir zamanda onları Allâh’a ibadet etmeye ve Allâh’ın azabından korkutmaya başladı. Onlar, ona eziyet ediyor ve yalancılıkta suçluyorlardı.

Zekeriyye çok yaşlanmıştı ve çocuk getirmeyen yaşlı bir bayanla evli idi. Allâh’tan, Peygamberlikte ona takvalı bir varis olacak bir evlat nasip etmesini istedi. Allâh, ona doğacak olan çocuğunu müjdelemiştir. Allâh-u Teâlâ “Meryem” sûresinin 7. âyetinde şöyle buyuruyor:

Allâh-u Teâlâ bu âyette, Zekeriyye’ye hitap ederek ona daha önce hiç kimse, adaşı olmayan ‘Yahya’ adında bir çocuk ile müjdelediğini bildiriyor.

Yahudiler efendimiz Zekeriyye’yi öldürmek için harekete geçtiler. Onu yakalayıp testere ile ikiye bölüp katlettiler. Zekeriyye aleyhisselam kâtil olan Yahudilerin elinde can vermiştir. Zekeriyye’nin oğlu Yahya aleyhisselam babasının ölümünden sonra Allâh’a davet etmeye ve İslâm dinini tebliğ etmeye başladı. Allâh-u Teâlâ ona Peygamberliği vermiş ve O’na Tevrat ile amel etmesini emretti. Allâh-u Teâlâ, O’na oruç tutmayı ve namaz kılmayı da emretmiştir.

Beni-İsrail kralı kendisine helal olmayan bir kadınla evlenmek isteyince, Yahya aleyhisselam onu, bu kadınla evlenmekten nehyetmiştir. Kral, Yahya’yı öldürmek için adamlarını göndermiş. Kopuk başını bir tepsi üzerinde getirtmiştir.Yahya öldürüldükten sonra, Allâh onların üzerine Babil krallardan birini musallat etmiştir.Bu kralın adı Bahtanassar. Bu kral onlardan çok sayıda insan öldürmüş ve Beyt-i Makdis’i harap etmiştir.

Meryem

Meryem’in annesi çocuk doğuramıyordu. Günün birinde bir kuşun yavrusuna yemek yedirdiğini görmüş ve Allâh’tan kendisine bir çocuk vermesini istemişti. Doğacak olan çocuğunu Beytil Makdis’e hizmetçi olarak bırakacağını adamıştır. Çünkü çocuğun erkek olacağını zannetmiştir. Kız olduğunu görünce adını Meryem koymuştur. Bakımını İsâ’nın teyzesinin kocası olan Zekeriyye Peygamber üstlenmiştir. Ona İslâm dinini öğretmiştir. Salih ve temiz bir kız olarak büyümüş ve sonra evliya olmuştur. Meryem bir gün bir işini halletmek için bir yere gitmiştir. Allâh, Cebrail’i beyaz yüzlü bir genç şeklinde oraya göndermiştir. Meryem onu görünce şöyle dedi : “ Allâh’tan korkan bir kimse isen Allâh’a senden sığınırım.” (Meryem sûresi /18) Yani Allâh’tan korkuyorsan bana eziyet verecek bir şey yapma. Cebrail de ona şöyle dedi : ” Ben yalnızca sana tertemiz bir erkek çocuk bağışlamam için Rabbinin bir elçisiyim.” Meryem sûresi /19. Yani Allâh, onu Meryem’e salih ve günahlardan arınık bir çocuk bahşetmek için göndermiştir. Meryem, ona şöyle demiştir : ” Benim nasıl çocuğum olabilir? Benim kocam yoktur ve hiç zina yapmış biri değilim.” Cebrail ona şöyle dedi : ” Rabbin böyle emretti. Babasız bir çocuk yaratmak Allâh için çok kolaydır. İnsanlara bir örnek ve Allâh’ın kudretine delil olsun. Onu, ona inananlara, tâbi olanlara ve doğrulayanlara bir rahmet ve nimet kılmıştır.”

Onun yaratılışını Allâh dilemiş ve takdir etmiştir. Bundan dolayı Allah’ın meşiyeti kesinlikle reddedilmez ve değişmez.