Yusuf Kerimoğlu - Kelimeler Kavramlar | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Yusuf Kerimoğlu - Kelimeler Kavramlar

ismail

Yeni
İhvan Üyesi
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Puanları
0
Yaş
42
Yusuf Kerimoglu hocaefendi, 19.Ekim.1950.Tarihinde Burdur’un Askeriye köyünde dogdu. İlk okulu köyünde, Orta okulu Burdur’da, Lise Tahsilini Antalya’da tamaladı. Yüksek tahsilini Ankara üniversitesi Dil ve Tarih cografya Fakültesi Alman dili ve Edebiyatı bölümünde başlaadı. Bazı sebeplerden dolayı oradan ayrıldı. Daha sonra Ankara üniversitesi ilahiyat fakültesine devam etti ve bu okuldan 1973. Yılında mezun oldu. Bu arada bazı alimlerden özel dersler aldı.Yazı hayatına Lise tahsili sırasında çeşitli dergi ve gazetelerde hikaye ve makalelerle başladı.1969.Yılında İmanlı büyük türkiye gazetesinin yazı işleri müdürlügünü yaptı. Daha sonra hüryol gazetesinde deneme ve incelemeleri yayınlandı. 1974.Yılında bir kısım arkadaşlarıyla YENİ ÖLÇÜ dergisini yayınlamaya başladı ve bu yayın organını 5. Yıl yönetti. Daha sonra Haftalık ŞURA , TEVHİD ve HİCRET gazetelerinde görev yaptı. O yıllarda Türkiye din görevlileri federasyonu Yönetim kurulu üyesi olarak Yurt içinde ve Orta doguda da incelemelerde bulundu. Türkiye yazarlar birliginin kurucularındandır. 1981.Yılından itibaren Milli gazete de günlük fıkra ve Makaleleri yayıladı. MEKTEP dergisinde, Vahdet gazetesinde yazdı. Eserlerinden bazıları:İsyan çiçekleri, Şeytanın düzeni,Şen olasın laiklik, Cenazeler çagı, Fedailer, Medeni vahşet, Medeni vahşet davası, Fıkhi Meseleler (iki cilt) Kelimeler kavramlar (2.cilt) Cezaevi notları. Daha onlarca nadide eser , binlerce makale.2002.yıllarına kadar, Akit gazetesinde yüzlerce Fıkhi meselede doyurucu cevaplar...Ve sahasında bir şaheserEMANET VE EHLİYET.
1989.Yılında bir grup Müslümanla Yılında VAHDET vakfını Kuran Yusuf Kerimoglu daha sonra Aralık 1991.de MİSAK dergisini yayınlamıştır. 13.Yıldır çizgisinden hiç bir şey kaybetmeyen dergi, Takdim yazısında bizlere şöyle tanıtılıyordu: *** İnsanın fıtri yapısı ; mukaddes emaneti yüklendigi için, diger canlılardan farklıdır. Duygularını, düşüncelerini ve inançlarını ifade edebilme kaabiliyeti vardır. Kat’i haber, duyu organlarının faaliyetleri ve akıl yürütme yolu ile bir çok bilgi elde edebilir. Muhakkakki İLİM , salih amel için zarurui olan bir vasıtadır. Elinizdeki bu mecmua Teblig ve egitim hizmetine taliptir. Emperyalist kafirlerin İslam topraklarında işledikleri cinayetler saymakla bitmez. Bize düşen görev, sızlanmak, şikayet etmek veya ‘‘ BİR NESİL BEKLİYORUZ ‘‘ diyerek, imtihan alanından kaçmak degildir Zulme karşı mücadele verilmesinin zaruretine inanan bütün müminler, birbirlerinin kıymetini bilmelidirler. Unutmayalımki, içinde yaşadıgımız alem imtihan dünyasıdır ve tekliflerden şikayet etme hakkımız yoktur. Hidayet üzere olan, iyiliklerin hakim kılınması ve kötülüklerin ortadan kaldırılması için gayret sarfeden bir cemaate,dalalette olanlar zarar veremezler... ***[1] Evet aradan 13. Yıl geçti, Şükürler olsunki; şu anda elimizde MİSAK dergisinin, 152.sayısı var ve birinci sayısından itibaren İLMİ bir dergi olmanın bütün özelliklerini sunan yapısını devam ettirmektedir. Özellikle Akaid,Fıkıh, Tefsir, Hadis, Sosyal sistem, Siyasi rejim, Sohbet nasihat, Hukuk, Ekonomi, Biyografi, İnceleme ve ilmin her dalında ve başka konularda İlmi olma özelligini ve kalitesini hiç düşürmeden yayın hayatını devam ettirmektedir. Ayrıca VAHDET vakfı da kuruluş gayesi dogrultusunda Hizmetlerini yerine getirmektedir. Vakfın kuruluş amacı kısaca: ** Fertler arasında sevgi ve birligi artırıcı her türlü faaliyette bulunmak, ceza evleriinde bulunan kimselere imkanlar ölçüsünde; adli yardımda bulunmak, avukat ücretlerini ve mahkeme masraflarını ödemek, yetkililerin belirledigi ölçüler içerisinde; hükümlülere ve tutuklulara maddi yardımda bulunmak, ailelerinin ve çocullarının ihtiyaçlarını temin etmek, egitim bursu vermek, cezaevinde bulunan kimseleri topluma kazandırabilmek için; kitap, broşür,gazete ve dergi ihtiyaçlarını karşılamak ve gerekirse yayınlamak (Şükürler olsun bu arzu MİSAK‘la gerçekleşti) Matbaa kurmak (bu arzu da KARAR Basın ve Yayın’la gerçekleşti) gerek cezaevlerinde, gerek cezaevi dışında; kütüphane kurmak, kitap bagışlarını kabul etmek, fertlerin meşru olan her türlü iktisadi ve içtimai ihtiyaçlarını imkanlar ölçüsünde temin etmek.**


Düşüncelerimiz "vehimlerimizin çarpıttığı" kelimelerin tasallutunda. Bunlarla düşünüyor, bunlarla konuşuyoruz. Zanların ve şahsî kanaatlerin hâkim olduğu ortamda -ki bu zan ve kanaatler çoğunlukla cahilî eğitimin birikimine dayanır- nasıl bir gerçeği belirleyecek ve kimi, neye, nasıl çağıracaksınız? Kelime ve kavramlarda anlaşamayan insanlar nasıl düşünür ve neyi konuşurlar? Bu şartlarda muhakkaktır ki, her insan ayrı düşünüp konuşacaktır. Hak ve hakikat "bir" olduğuna göre, bu "bir"e götüren yol üzere olmamızdan daha doğru ne olabilir? Bu kitap, Kur?ânî düşünmenin yolu olan kelime ve ıstılâhlardan bir bölümünü oluşturmaktadır. Açıklamalarda, günlük hayatımızda çok kullanılan kelime ve kavramlar seçilmiş, kitabın tebliğe ağırlık vermesi tercih edilmiştir. Yayınevimizin ilk kitabı özelliğini de taşıyan bu eser okuyucunun geniş teveccühüne mazhar olarak bugüne kadar 20 baskı yapmıştır. Kitap "Abd, Âdem, Afv, Adalet, Bel´**, Bey´ât, Dar anlayışı, Deccal, Hilafet, Hudud, İçtihad, İdeoloji, İrtidat, Küfür, Millet, Şirk, Siyaset, Tağut" gibi yüzün üzerinde kelime ve kavramı kapsamaktadır.
 
Üst