YÖK Başkanı Saraç’tan Formasyon Açıklaması

Verda

Gales
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, 8 Ekim 2016 tarihinde eğitim editörleriyle bir araya gelerek gündemi değerlendirdi. İstanbul Üniversitesinde bir araya gelen editörlere önemli açıklamalarda bulunan Saraç, en çarpıcı bilgilerden biri olarak da formasyon konusuna değindi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, formasyon konusunda eğitim editörlerine önemli açıklamalarda bulundu.

(YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraçâ€ââ€￾¢ın formasyon hakkındaki sözleri genel olarak şu şekilde özetleniyor:
–

Formasyon konusunda YÖK, MEBâ€ââ€￾¢in düşüncesine göre hareket ediyor. Bir bakan kaldırılsın diyor formasyon kaldırılıyor, bir bakan getirilsin diyor formasyon getiriliyor.
–

Daha önce Formasyon MEBâ€ââ€￾¢in talebi üzerine kontenjan olarak arttırıldı. Geçen yıl da formasyonu sınırlandırdık fakat gelen tepkiler üzerine sınırlama kaldırıldı.
–

Formasyon bir sertifika programıdır. YÖKâ€ââ€￾¢ün bununla ilgisi olmamalı.
–

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmazâ€ââ€￾¢ın, öğretmen niteliğinin arttırılması yönünde düşünceleri var.

Bu nedenle formasyon yerine öğretmenlik için “Tezli Yüksek Lisansâ€￾ gündeme gelebilir.

MEB ile eşgüdümle çalışmaktayız.
– Eğitim fakültelerine taban puan uygulaması geliyor.

Bunun yanı sıra eğitim fakültesine öğrenciler sadece puanlarıyla alınmamalı.

Öğrencilerin bazı özelliklerini de ölçmek gerek.

http://www.kamudanses.com/yok-baskani-saractan-formasyon-aciklamasi/