YÖK Başkanı: Başörtülü Profesör Sorun Teşkil Etmez | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

YÖK Başkanı: Başörtülü Profesör Sorun Teşkil Etmez

TakVa

Ordinaryus
İhvan Üyesi
Katılım
13 Nis 2007
Mesajlar
2,868
Puanları
0
YÖK Başkanı, genelge yayınlayarak başörtüsü sorununu fiilen çözme konusunda kendilerini cesaretlendiren şeyin, siyasi partiler ve kamuoyundaki "mutabakat" havası olduğunu belirtti.

"Biz Türkiye'de yaratılmış konsensüsün gücünden yararlandık. Sayın Kılıçdaroğlu'nun konuşmaları bizi cesaretlendirdi. MHP zaten destekliyordu" diyen Prof. Özcan, kalıcı çözüm için görevin siyasi iradede olduğunu söyledi.

Peki öğretim üyeleri de başörtüsü takabilir mi?


Özcan "Türbanlı öğretim üyesi de sorun teşkil etmez. Üniversiteler özgür olmalı" dedi.

Bir başka tartışma konusu. YÖK kalmalı mı? "Kalmalı ama yetkileri sınırlandırılmalı" diyor YÖK Başkanı. "Sadece denetim ve düzenleme yetkisi olmalı. Şu anda rektörler izine ayrılırken bile bizim imzamız gerekiyor. Bunlara gerek yok."

...Ve Başbakan Erdoğan'ın rektörlerle yaptığı toplantıda gündeme gelen bir konu. "Kardeş üniversite" uygulaması. Gelişmiş üniversitelerle, az gelişmiş üniversitelerin eşleştirilmesi.
Gelişmiş üniversitelerden az gelişmişlere hoca desteği.


YÖK Başkanı, bu uygulamanın etkin bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için çalışmaların sürdüğünü bildirdi. Türkiye'de askerler, polisler, öğretmenler şark hizmeti yapıyor. Öyle görünüyor ki, sıra öğretim üyelerine geliyor...

moral haber
 
Üst