YÖK- 17. Madde Değiştirilmemelidir!

girdap

Ordinaryus
Başörtüsü meselesi sandığımız gibi olumlu değil,olumsuz istikamette ilerliyor bence.Görünen o ki AKP & MHP başörtüsü oylamasında büyük bir tuzağa düştüler,hem de kendi elleriyle...

Önce Anayasa değiştirildi,genel kanaat bu anayasa değişikliğinin Anayasa Mahkemesi'nden geçeceği.Onun için herkes rahat.Zaten AK PARTİ ve MHP Anayasa Mahkemesi'ndeki dengeleri gözetmeden,iptal edilme ihtimali olduğu halde bu Anayasa değişikliğini yaptılarsa bu ayrıca bir fiyasko...Neyse,Anayasa Mahkemesi'nden bunların geçtiğini düşünelim.

Sonra ne olacak? Ilımlı bazı rektörler "Artık başörtüsü serbesttir, türbanlı öğrencilerimiz üniversiteye girebilirler" diyecekler.Kısmi özgürlük başlayacak.Yasakçı rektörler ise "Anayasa değişikliğinde açıkca başörtüsünden bahsedilmiyor,yasağa devam " diyecekler.

Eğer AKP-MHP işbirliğiyle 17. madde de değiştirilirse işte o zaman bu yasanın Anayasa Mahkemesi'nden veto yiyeceğine kesin gözüyle bakılıyor.Çünkü bu bir Anayasa değişikliği değil,mahkeme bunu "içerik" yönünden de denetleyebiliyor ve yasa da açıkca "çene altından bağlanan başörtüsü"nden bahsediliyor.Eğer bu yasa çıkarılır ve Anayasa Mahkemesi veto ederse önceden değiştirilen Anayasa maddelerinin de bir anlamı olmayacak,yasak tüm üniversitelerde uzun yıllar daha devam edecek.Bunun vebali de Ak Parti ve MHP'nin boynuna kalacak.Bunu AK PARTİ de farketti,yasakçılarda.AKP neden bu yasada bekleme kararı aldı,yasakçı rektörler neden "illaki YÖK yasası da değişsin.." diyorlar ki?İşte tam da bu yüzden...

Dolayısıyla şu anda yapılacak en mantıklı iş YÖK yasasını bekletmek,kısmi özgürlükle yetinmek ve ileride yapılacak atamalarla uygulamada başörtüsü yasağının tüm üniversitelerde kalkmasını sağlamaktır.Tabi önce Anayasa değişiklikleri mahkemeden dönmezse...

manifesto

Yasaklı
Evet AKP bunun için önce anayasal değişikliğin mahkemeden dönmemesini bekliyor

MHP bu süre içinde İKİLİ oynamamalı

17 madde daha sonra değiştirilmeli

Bir ön tedbir

fakiri

Kıdemli Üye
Daha önceki yıllarda hakkında bir sürü yorum ve spekülasyon yapılan YÖK Kanundaki 17.madde tamamen ortadan kaldırılmalıdır.

Dua Nur

Kıdemli Üye
MHP geçici 17. maddede ısrar eder ve Ak Parti buna karşı koyarsa kriz çıkabilir. Chp bu anı ellerini oğuşturarak bekliyor, bencede mhp bu anlamsız ısrardan vazgeçmeli. Yasa Anayasa Mahkemesi önüne giderse, bütün siyasi kazanımları tersine döndürecek bir yanlışlığa MHP yol açmış olur. Bunu neden göremiyor ve ısrar ediyorlar anlamıyorum .

17. madde rafa kaldırılıp, sonrasındaki gelişme sürecinde YÖK, yüksek öğretim kurumlarında başörtüsünün anayasa değişiklliğinden sonra serbest hale geldiğini açıklayıp çarşaf , burka , sarık, şalvar gibi kıyafetlerin kapsam alanı dışında kaldığını, kurumlara bildirebilir.. Çene altı bağlama bir dayatmada olmayacağı için hem örtünenlerin başörtüsünü istedikleri gibi bağlaması sağlanır, hemde MHP'nin meramının gerçekleşmesi sağlanır..

Aksi halde chp nin girişimleriyle yaşanacak süreçte, bugüne kadar bir yasal dayanağı olmayan başörtüsü yasağı, kamu personeli için yasal yasak haline getirilmiş olacak.

Acaba mhp emekli askerler veya ulusalcıların baskısı karşısında bu işi çözümsüzlüğe sevkedebilirmi? 17 madde ısrarı bunu getiriyor akıllara.

Turkbeyi

Ordinaryus
mhp'nin ısrarı da siyaseten sanıyorum.

dogru soyluyorsun mhpciler inatci keciler :) ne yaparsin israr etmeyi seviyorlar adamlar 4 sey uzerine yaritilmislar 1. cikaralarina 2 birileri bizi elestirsin tatmin olsun 3. sirf israr 4. döneklik yapmak etmek icin

tek durust party akp chp. koministler kadar olamayan mhp degilmi?? enterasan yav vallahi

vallahi hayran kaliyorum... yorumlara

farkindaysaniz mhp sizi hep yalanci cikardi hala mhp uzerinde yorum yapiyorsunuz.

turban olayin da mhp akpyi baski gorunce cark edecek satacak dediniz malesef. yok su olacak bu olacak dediniz. turbanli ablalarin ve kardeslerin cikarinin disinda hic birsey yapmadi. suana kadar. birakin felaket tellaligini.

selamun aleykum

birde helal olsun dememek elde degil genele sözüm :clap2::clap2::clap2:

alparslan44

Paylaşımcı
Web sitesi
www.ulkuocaklari.org.tr
ne yapsınlar işte kendi partilerinde siyaseti iki yüzlülük olarak öğrenenler karşı taraftanda aynı şeyleri bekliyorlar.

arşivist

Profesör
Web sitesi
www.smf123.net
farkindaysaniz mhp sizi hep yalanci cikardi hala mhp uzerinde yorum yapiyorsunuz.

bu söz bana söylediyse, :)

mhp'li değilim hiç oy vermedim. vermeyi de düşünmüyorum.
ama vatan için hizmet etmek isteyenleri kalben severim.

cevaplarım genelde başlıklara göredir. yazıların tamamını da okumam

bu söz bana değilse ,

sustum. :(

Turkbeyi

Ordinaryus
bu söz bana söylediyse, :)

mhp'li değilim hiç oy vermedim. vermeyi de düşünmüyorum.
ama vatan için hizmet etmek isteyenleri kalben severim.

cevaplarım genelde başlıklara göredir. yazıların tamamını da okumam

bu söz bana değilse ,

sustum. :(

ben genele soyledim ustam merak etme. yarasi olan gocunur zaten.

zaten oy isteyen yok sizden o yonden merak etmeyin. bence tamamini okuyun yanlisa dusersiniz.

TakVa

Ordinaryus
Emekli büyükelçi Gündüz Aktanın ne MHP lilikle nede ülkücülükle alakası yok. O, bu millete kanun dışı başörtüsü yasağını dayatan azgın azınlığa mensup. 17. madde konusundaki ısrarı da zamanı geldiğinde "başörtüsü serbestliğini Anayasa mahkemesinin iptal etmesini ben sağladım" diyebilmek. Gerçek Türk-İslam ülkücüleri bu yasağın kalkmasını candan istiyorlarsa, Gündüz Aktanın bu dayatmasını kale almasınlar, onun MHP nin sözcüsü gibi davranmaya hakkı yok..

girdap

Ordinaryus
Karaman da Uyardı

17. Madde'ye dokunmayın

Günlerdir iyi niyetli yazarlar uyarıyorlar: Aman 17. madde ile ilgili bir değişiklik yapmayın, hele hele başörtüsünün nasıl bağlanacağını kanunla belirleme yoluna gitmeyin; bu hem ele aleme karşı bir laiklik, hürriyet ve demokrasi ayıbı olur, hem de anayasa mahkemesi bozma kararı alabilir ve bu karar, başörtüsünün yine yasaklandığı şeklinde yorumlanır, başa döneriz, ettiğiniz hayır şerre dönüşür, kaşıkla verdiğinizi sapıyla çıkarıp geri almış olursunuz…
İyi niyetle yasağın kalkmasına destek veren MHP'nin bu konuda ısrar etmesini beklemiyoruz. Daha önce böyle bir mutabakata varılmış olabilir, ama maksat yasağın kalkması ise, maksada ters düşecek bir değişiklikte ısrar etmenin manası kalmaz, hatta bu ısrar farklı bir manayı ima eder.
Eğer üniversiteli öğrenciye yakışmadığı düşünülen çarşaf, şalvar gibi giysilerin engellenmesi isteniyorsa bu amaca, YÖK'ün alacağı kararlar ve yapılacak yönetmeliklerle pekala ulaşılabilir.
Bilindiği gibi Anayasanın 10. Maddesi değiştikten sonra şöyle olmuştur:
“Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde ve her türlü kamu hizmetlerinden yararlanılmasında kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadır.”
42. Maddesinin değiştikten sonraki hali ise şöyledir:
“1. fıkra: Kimse, kanunda açıkça yazılı olmayan hiçbir sebeple eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz.
2. fıkra: Öğrenim hakkının kapsamı ve kullanılmasının sınırları kanunla tespit edilir ve düzenlenir.
7. fıkra (Ek fıkra): Kanunda açıkça yazılı olmayan herhangi bir sebeple kimse yükseköğrenim hakkını kullanmaktan mahrum edilemez. Bu hakkın kullanımının sınırları kanunla belirlenir.”
Bu değişikliklerden sonra, “başörtüsünü zikrederek (adını anarak) yasaklayan” bir kanun çıkmadıkça üniverstelerde başörtüsü yasaklanamaz.
Ek 17. maddeye gelelim:
25.10.1990 tarih ve 3670 sayılı kanunun 12'nci maddesiyle eklenen YÖK Yasası'nın ek 17. maddesinde, “Yürürlükteki kanunlara aykırı olmamak kaydı ile; yükseköğretim kurumlarında kılık ve kıyafet serbesttir” ifadesi yer alıyor.
Bu madde başörtüsünü yasaklamıyor ki değiştirilsin. İfade apaçık: “Başörtüsünü yasaklayan bir kanun yoksa yasak da yok” diyor.
Bazı yazarların takıldıkları Anayasa mahkemesinin gerekçe/yorumu da yasaklamak için yeterli ve geçerli değildir. Çünkü bu yorum, belli şartlarda başörtüsünün laikliğe aykırı olduğunu ifade ediyor. Mahkemenin bir şey için “laikliğe aykırı” demesi, o şeyin yasak olması sonucunu doğurmaz; bunun için yasamanın kanun çıkarması gerekir.
Tekrar ediyorum: Yasaklayan (yorum ve gerekçe değil) kanun varsa yasak da vardır, kanun yoksa yasak da yoktur.
17. maddeyi değiştirip başörtüsünü tarif etmek “yasaklamak için kanun çıkarmak” demektir.

Hayrettin Karaman, YeniŞafak

Dua Nur

Kıdemli Üye
AK Parti'den yeni öneri

AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Ergün, Meclis’te basınla sohbeti sırasında,
Ek 17’nci madde, yeniden birlikte ele alınıp daha iyi formüle edilebilir, daha iyi bir formüle de ihtiyaç var. Bu tür yasaların, neyin yasak olduğunu daha somut bir şekilde göstermesi ve ortaya koyması gerekir. Yoksa, uygulayıcılar yarın başka bir kafa karışıklığına gidebilirler. 'Bunun dışında hiç bir şey serbest değil' gibi bir yaklaşıma da gitmek, yöneticiler açısından büyük sorun olabilir.”

STAR

girdap

Ordinaryus
Uyarılar Devam Ediyor!

Çok açık söylemek gerekirse AK Parti ve MHP'nin ileri tarihe ertelediği YÖK Yasası'ndaki ek 17. madde tam bir tuzak. Metnin farklı biçimde ifade edilmesi tehlikeyi ortadan kaldırmıyor. Yasakçıların en büyük umudu bu maddede yapılacak değişikliği Anayasa Mahkemesi'nin kararıyla kördüğüme dönüştürmek. Özgürlüğün önüne bir daha açılmamak üzere set çekmek. Değişen şartlara göre Anayasa Mahkemesi'nin görüşü de değişebilir. Ancak bu konudaki tutumunun ne denli katı olduğu malum. 367 kararı da unutulmamalı. Yasakçıların 'Haydi haydi 17. maddeyi çıkarın' diye tempo tutmaları boşuna değil. Siyaset dışı odakların bu madde üzerine çirkin hesap yaptıkları da kulaktan kulağa fısıldanıyor Ankara'da...
AK Parti ve MHP'nin çok dikkatli olması gerekiyor. Sorunu bu noktaya getirdikten sonra kesinlikle tuzağa düşmemeli. Atılacak yanlış bir adımın bedeli çok ağır olur. Çözüm ararken çok daha katı çözümsüzlüğe kapı aralanabilir. Maalesef kulislerde bu konuda çok senaryo dile getiriliyor. Yabana atılmamalı.
Mustafa Ünal,Zaman

İlgili zevat kulak asar mı bilmiyoruz ama şunu söylemekte fayda var: Lütfen 17. Madde ile oynamayın!..
Ve eğer illa bir düzenleme yapacaksanız; bari var olan “Yürürlükteki kanunlara aykırı olmamak kaydıyla yüksek öğretim kurumlarında kılık kıyafet serbesttir” kısmını aynen bırakın ve arzu ettiğiniz değişikliği ayrı bir fıkra olarak ilave edin de; hiç değilse, bir şey yapıyoruz derken, başka bazı şeyleri yıkmış olmayın, lütfen...

Ekrem Kızıltaş,Milli Gazete

Dua Nur

Kıdemli Üye
17. madde komedisi

DÜNYANIN hangi ülkesinde bir kadının başını nasıl bağlayacağı, fiyonk mu düğüm mü atacağı, atarsa neresinden atacağı, yasayla, yönetmelikle belirlenir? Bu nasıl bir komedidir? Bir düşünün, bir kız öğrenci üniversitenin kapısına geldi. Güvenlik görevlileri ellerinde temsili resim kızın türbanına bakıyorlar.

- Kaç santim?

- Ne kaç santim?

- Fiyonk çene altından kaç santim?

MHP, 17’nci maddede işte bu komik değişiklik için ısrar ediyor. Eğer "Bir hata yaptım. Anayasa Mahkemesi iptal etsin" diye bu ısrarı sürdürüyorsa bu çok daha ayıp.:O

Fatih Çekirge