• Ramazan bayramınız mübarek olsun...

Yılda 2,5 milyon cep telefonu tamire gidiyor

Dergaz

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
31 Ara 2007
Mesajlar
1,685
Puanları
0
Yaş
34
BURSA (A.A) - Zafer Akpınar - Yaklaşık 63 milyon cep telefonunun aktif olarak kullanıldığı Türkiye'de yılda 2,5 milyon cihazın teknik servislerde onarımdan geçtiği bildirildi. En fazla sorun ise düşürme ve ıslanmadan kaynaklanıyor.
Genpa Telekomünikasyon ve İletişim Hizmetleri Sanayi Ticaret AŞ Genel Müdür Yardımcısı Ali Tolga Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl Türkiye'de toplam 10 milyona yakın cep telefonunun satışa sunulduğunu söyledi.
Bugüne kadar ülkede 136 milyon civarında cep telefonundan yararlanıldığını dile getiren Şahin, halen 63 milyon cihazın aktif olarak kullanıldığını bildirdi.
Cep telefonlarının tüketici hataları başta olmak üzere arızalandığını vurgulayan Şahin, şöyle devam etti:


''Tüm cep telefonu markalarının garantili ve garantisiz tamirlerinin toplamı yılda 2,5 milyon adeti buluyor. Öncelik sırasına göre, değerlendirmek gerekirse cep telefonları, en fazla donma-kilitlenme, açılmama, ekran ve ses problemleri, tuş basmama gibi sorunlarla onarıma gidiyor.Cihazların önemli çoğunluğu kullanıcıların cihazlarını özenle kullanmamasından kaynaklanıyor. Cep telefonunda arızalar genellikle düşürülme problemi sonucunda oluşuyor fakat dış görünüşünde düşme izi olmayan cihazlar için tüketiciler, cihazı düşürdüklerini kabul etmek istemiyorlar.''-NASIL KULLANMALI?-

Cep telefonunun uzun ömürlü olması, onarım maliyetlerinin en aza indirilmesi için kullanımına özen gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Şahin, şunları kaydetti:
''Cep telefonunun özellikle darbelere maruz kalmasını azaltacak kılıfla kullanılması önemlidir. Su buharının ve sıvının bulunduğu ortamlarda cep telefonu fazla bulundurulmamalıdır. Cep telefonu banyodaki yoğun su buharından bile etkilenebilir. Yağmurda 1-2 saniye konuşma telefonda arızalara yol açabilir. Mutfakta sıvı temasına maruz kalma olasılığı ve benzer şekilde yemek masası üzerine konulup üzerine sıvı dökülmesi risklerinden uzak durmak gerekiyor. Islak elle cihazın tutulmamasını tavsiye ediyoruz.''
 
Üst