Yeni iPhone'un prototipi Vietnam'da yapıldı

ziruh

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
22 Kas 2007
Mesajlar
5,243
Puanları
0


Apple şirketinin merakla beklenen yeni nesil iPhone cep telefonunun HD destekli bir prototipinin bir ay önce bir Amerikan teknoloji sitesinde yayınlanmasının ardından, yeni iPhone'un prototipi olduğu belirtilen bir cihaz da Vietnam'da ortaya çıktı.

Vietnam'da ortaya çıkan cihazı internette bir forumda tanıtan Hoşimin kentindeki bir telefon aksesuvarı satıcısı, bunun gerçek bir Apple ürünü olduğunu belirtiyor. Tran Manh Hiep isimli satıcı, cihazı Apple'ın online mağazası iTunes'e bağladığını ve sitenin cihazı Apple ürünü olarak tanıdığını kaydediyor.
Satıcı cihazın kendisine ait olmadığını, bir müşterisi tarafından getirildiğini belirterek, bu cihazın Amerikan Gizmodo sitesi tarafından geçen ay tanıtılan iPhone prototipine benzer özelliklere sahip olduğunu, ama daha yeni bir ürün gibi göründüğünü söylüyor.
İnternetteki birçok teknoloji sitesi de Vietnam'da ortaya çıkan bu cihaz ile bir ay önce Kaliforniya'da bir barda bir Apple mühendisi tarafından unutulan iPhone prototipi arasındaki çarpıcı benzerliğe dikkat çekiyor.
Teknoloji sitesi Gizmodo tarafından geçen ay kamuoyuna açıklanan HD destekli cihazın, Apple'ın bilinmeyen bir işletim sistemiyle çalıştığı, flaşlı kamerası, yüksek çözünürlüklü ekranı ve daha büyük bataryası bulunduğu belirtilmişti.
Apple şirketinin de iddiaları yalanlamaması ve Gizmodo tarafından Apple'ın cihazı geri istediğinin açıklanması, cihazın, bu yılın sonunda piyasaya çıkması beklenen yeni nesil iPhone olduğu görüşünü güçlendirmişti.
Teknik özelliklerini ayrıntısıyla açıklayan Gizmodo, barda bulunan bu cihazı 5 bin dolara satın aldığını belirtmiş, cihazın büyük olasılıkla "gerçek" olduğunu yazan teknoloji sitesi, çalışanlarının bir hafta süreyle cihazla oynadıklarını, içini açtıklarını ve içinde "Apple" amblemini bulduklarını yazmıştı.
Birkaç haftadır ortada dolaşan söylentilerde, Apple'ın geçen yıl 3GS modelini çıkarmasının ardından, bu yaz iPhone'un yeni modelinin piyasaya çıkacağı dile getiriliyor.
Tüm dünyada 50 milyondan fazla iPhone satan ve karını geçen yıl ikiye katlayan Apple'ın Kaliforniya'da bir barda bulunan gizemli cihazının özellikleri, Gizmodo sitesine göre şöyle:
-Ön yüzde kamera
-Flaşlı daha büyük arka kamera
-iPad'de de yer alan mikro-sim girişi
-Yüksek çözünürlüklü ekran
-Ses kirliliğini önleyen ikinci mikrofon
-Metalik ses tuşları
-Alüminyum ve daha köşeli dış kaplama
-Yüzde 16 daha büyük batarya
-140 gram ağırlık (iPhone 3GS 137 gram)

AA
 
Üst