Yaşar İliksiz / Konstantinin Sırrı

ismail

Yeni
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Tepkime puanı
2,063
Puanları
0
Yaş
45
konstantinin-sirri-yasar-iliksiz-r137368-sz380.jpg


Basım Yılı: 2010

Kaza süsü verilmiş bir cinayet Öldürülen meçhul kişiye ait; tarihin derinliklerinden günümüze taşınmış, hangi inanca ait olduğu tahmin edilemeyen gizemli bir muska Cinayete şahitlik eden ve muskayı bulduktan sonra hayatı alt üst olan ünlü bir basketbolcu Ölümün dahi öldüremediği ölümsüz bir aşk Birbirini çılgınca seven iki sevgiliyi bekleyen çetin sınavlar Çözülmeyi bekleyen garip bir bilmece Tarihin sayfalarından adı dışında her şeyi kazınmış buna rağmen ünü dünyayı sarmış meçhul bir ressam. Tarihin sayfalarından kazınmaya çalışılmış, dünyanın kaderini değiştiren ünlü bir sultan. Bin yılın başından günümüze dek saklanmış ve geleceği etkileyecek tarihi bir emanet. İstanbul üzerine kurulu siyasi oyunlar İstanbulda örgütlenmiş gizemli ve gizli bir tarikat Ayasofyaya yeniden çan dikme hayalleri kurarak büyüyen bir çocuk. Rumelihisarı arazisine fetih öncesi gönderilen gizemli şeyh ve müritleri, Meşatlıkta yatanların sırrı! Türkiye Bayan Basketbol takımının yazdığı tarihi bir destan ve o destanın yazılabilmesi için yapılan ölümcül fedakârlıklar Kızıl Saçlı Adam, bütün bu olgular ve olaylar arasındaki bağlantıları bilen tek kişi. Ancak ne kim olduğu, ne nereden geldiği ne de garip güçlerinin kaynağı biliniyor? Sır içinde sırla örülmüş, tarihi gerçekleri kullanarak kurgulanmış bir eser.
 

ismail

Yeni
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Tepkime puanı
2,063
Puanları
0
Yaş
45
Konstantin'in Sırrı ikinci baskısını yaptı

Yaşar İliksiz'in Türk tarihine önemli açılımlar kazandırdığı ve Türk edebiyatında dikkate değer tartışmalar doğurduğu eseri ikinci baskısını yaptı.Profil yayınları tarafından ilk baskısı geçtiğimiz yılın Haziran ayında 3 bin olarak yapılan Yaşar İliksiz'in Konstantin'in Sırrı romanının ikinci baskısı yapıldı.

Geniş yankı uyandıran, ulusal televizyonlar ve gazeteler dahil yüzlerce basın yayın organında haberleri çıkan kitapta, Yaşar İliksiz, tarih tahsili ile Türk Tarihinin karanlık noktalarına açılım sağlarken, doğru sanılan pek çok vakanın yanlış yorumlandığını gözler önüne sermişti.

Müzeler, kütüphaneler ve özel görüşmeler içeren yaklaşık 10 yıllık hazırlık aşamasından sonra kaleme alınan, ana öğesi aşk öyküsü olan roman; tarihi, etnik, dini, milli ve sosyolojik motif ve değerler üzerine yaptığı çarpıcı sorgulamalarla da dikkatleri üzerine çekmeyi başamıştı.

Dünyanın tanıdığı ama Türkiye'nin henüz yeterince önemini kavrayamadığı meçhul ressam Mehmet Siyah Kalem'in kimliği konusunda ilk kez somut veriler ortaya koyan eser, İstanbul'un Hıristiyanlık ve İslamiyet tarafından büyük önemi olduğuna dikkat çekerek, bir Ermeni genç kız ile Türk gencinin aşkı üzerinde kurgulanmış farklı bir macera içeriyordu...


Türkiye Milli Kadın Basketbol takımının müsabakaları üzerine kurgulanan etnik sorgulamalarıyla da dikkat çeken roman özellikle gençlerin büyük beğenisini kazanmıştı.
Yapılan tüm eleştirilerde tek kusurlu yönünün, "sonunun yeterince sarsıcı olmaması" olduğu belirtilen roman özellikle kurgu yönüyle büyük beğeni kazanmıştı.
Öykünün okuyan herkesi sarstığı konusunda tüm eleştirmenler fikir birliği içindeydi.

İLK İMZA GÜNÜ KOCAELİ KİTAP FUARINDA
Romanın ikinci baskısı kitapevleri ile internet kitap satış sitelerinde vitrine çıkarken, yazar kitabın ikinci baskısı ile ilk kez Kocaeli'li okurların karşısına çıkacak.

22 Mayıs Pazar günü saat 14.00'de A Salonu 90 numaralı Pupa Yayınları standında başlayacak imza gününde yazar okurları ile söyleşme imkanı da bulacak. İliksiz daha sonra Haber 7'nin fuar alanındaki standında da okurlarıyla söyleşiye devam edecek.

Ayrıca 26 Mayıs Perşembe günü İstanbul Sultahmet'te Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Lokalinde Bünyamin Yılmaz moderatörlüğünde kitapla ilgili bir söyleşi yapılacak...
Kitabın İstanbul Fethi ile ilgili bölümlerine dair yazar ile yapılan ayrıntılı bir söyleşi bu ay bayilerde satılmakta olan İlk Tohum dergisinin Mayıs 2011 tarihli 5. sayısında bulabilirsiniz...
 
Üst