Windows'ta Youtube virüsü alarmı

dilhuba

Profesör
Katılım
27 Eki 2006
Mesajlar
2,630
Tepkime puanı
20
Puanları
0
Konum
Manisa
Web sitesi
mustafababuroglu.sitemynet.com
Windows'ta Youtube virüsü alarmı
Windows kullanıcıları W32/Realor adında, videoları kullanarak bulaşan yeni bir virüs ile karşı karşıya. Virüs, bulaştığı bilgisayarı düşman bir web sitesine yönlendiriyor:
17 Kasım 2006 17:26


Real Media dosyaları aracılığı ile bulaşan virüs, bilgisayarları "düşman" bir web sitesine yönlendirdiriyor. Bundan sonraki adım bir Internet Explorer açığını kullanarak bilgisayara girmek.

Henüz fazla yaygınlaşmayan virüs, Microsoft'un internetten video yayını izlemekte kullanılan Adobe Flash Player ile ilgili yama yayınlamasıyla aynı döneme rastladı.

Geçen hafta gerçekleşen, MySpace bloglarının ziyaretçilerine yönelik saldırı da video dünyasının virüs yazıcıların ilgi alanına girdiğini gösteriyor.

Saldırganlar video dosyaları ile virüs göndermeyi pek cazip bulmasa da, YouTube gerçeği ve kullanıcıların videolara karşı artan merakı bu fikirlerini değiştirmiş görünüyor.

Kullanıcı tarafında tehditlerinden korunması nispeten kolay olan video saldırılarının, video virüs yazıcılara itici gelmesinin sebebi, dosyalarının büyük ve virüs gönderme açısından külfetli olmasıydı. Fakat kullanıcılar arasındaki video paylaşımının ve seyrinin beklenmedik şekilde artışı virüsleri yazanları bu hedefe yönlendirmiş gözüküyor.

2006'da 26 video yıldızı virüs

Aslında videolara ilgi çok şaşırtıcı değil. Sadece 2006 yılı boyunca video oynatan programlara yönelik (QuickTime Player, RealOne, Real Player ve Windows Media Player) 26 virüs bulundu.

Bundan önce videolara yapılan saldırılar; Kama Sutra ve Blackmail virüslerinin video eklentileri gibi görünme, Google'ın video sitesinden alınana e-posta adreslerine gönderilen ve iPod'lara bulaşan virüsler şeklinde gerçekleşmişti.

Google'ın YouTube'u almasıyla daha da gündeme gelen internet üzerindeki videolar, virüs yaratıcılarını dijital medya konusuna daha fazla eğilmeye yönlendirecek gibi görünüyor. Video sitelerinin kullanıcısının çok olması virüsleri gönderecek insan sayısını artırıyor. Myspace'e yapılan saldırıda, Samy adında sanal karakter kullanılarak çok kalabalık bir arkadaş grubu oluşturulmuş ve virüs bu gruba gönderilmişti.

Mynet
 
Üst