Vural Savaş: 1 Yıl Sonra Şeriat Gelecek

rota

Doçent
Refah Partisi'ne kapatma davası açan Yargıtay Cumhuriyet eski Başsavcısı Vural Savaş, AKP kapatılmazsa, 1 yıl sonrasında yaşanacakları anlattı.

5N 1K programında Cüneyt Özdemir'in sorularını cevaplayan Vural Savaş'a göre, AKP kapatılamayacak, Anayasa Mahkemesi üyeleri değişecek, ardından şeriat kuralları gelecek ve tüm bunlar Cumhuriyet'in sonu olacak:

Cüneyt Özdemir: Dava yaklaşık 1 yıl sürecek. 1 yıl sonraki tablo sizce ne olacak?

Vural Savaş: "Senaryo şu, şu anda zaten bir anayasayı değiştirme hazırlıkları var. Yalnız parti kapatmayı zorlaştırmakla kalmayacaklar, Anayasa Mahkemesi'nin yapısını değiştirecekler.

Yani Meclis'ten en az 8 üyeyi, ki bunların da türban taraftarı, belli tarikatlara yakın kişiler olacağı da muhakkak, Anayasa Mahkemesi'nde çoğunluğu sağlayacaklar.

Parti kapatma davasını bu şekilde reddettirdikleri gibi, ben size söyleyeyim, bundan sonra şeriat yasaları gelse, Anayasa'ya uygundur denilecek. Yüce Divan söz konusu olsa, kendi seçtikleri yargıçlarla artık değerlendirecekler.

Yani kendi yargıçlarını Anayasa Mahkemesi'ne gönderecekler. Herşeyden önce bütün bu kıyametin kopmasının nedeni, iddianamenin çok ciddi olması, bunun tedbirlerini alacaklar. "

Cüneyt Özdemir: Sizce bu dava kapatılmayla sonuçlanmaz mı?

Vural Savaş: "Bu dava Anayasa Mahkemesi görüşlerini değiştirmezse, mutlak şekilde çok sağlam bir iddianame zaten onun için bu telaş.
Ağır cezada çok önemli delillere dayanan, yargılanmalarını önlemek, hem parti kapatılmasını önlemek, hem de Anayasa Mahkemesi'ni ele geçirerek kafalarındaki düzeni, istedikleri gibi Anayasa değişiklikleri yaparak, kurmanın yolunun açacaklar, bu da bana göre Türkiye Cumhuriyeti'nin sonunu getirecek.

AKTİFHABER

Mihenk

Asistan
Davanın perde arkasındaki 3 kişi

AK Parti'nin kapatma davasında çok ilginç bağlantılar ortaya çıktı...

Başsavcı'nın AK Parti'yi kapatma gerekçeleri eski Başsavcı Vural Savaş'ın kitabıyla örtüşürken, gazete kupürlerini de İP lideri Perinçek'ten aldığı ortaya çıktı. İddianame talimatı ise Cumhuriyet başyazarı İlhan Selçuk'tan geldi.

Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın AK Parti'yi kapatma gerekçeleri eski Başsavcı Vural Savaş'ın kitabındaki 'fikirlerle' örtüşürken, İP lideri Doğu Perinçek de 'kapatma iddianamesi için 3 dosya verdim' dedi. Cumhuriyet Başyazarı İlhan Selçuk da, dava talimatını şöyle verdi: Dava açma, görürsün gününü!..

VURAL SAVAŞ: DELİLLER TAMAM

Refah ve Fazilet partilerinin kapatılma davalarını açan eski Yargıtay Başsavcısı Vural Savaş'ın Şubat'ta yayınlanan 'AKP çoktan kapatılmalıydı' adlı kitabındaki suçmalar, aynı cümlelerle iddianamede yer aldı. Savaş, AK Parti'ye kapatma davası açmak için acele etmek gerektiğini vurgularken, eski cumhurbaşkanı Sezer'in atadığı Anayasa Mahkemesi üyelerinin emekli olacağını hatırlattı. Savaş, �Ben türban istismarı yapıyor diye iki parti kapattım. AKP'nin de bu nedenle şimdiye kadar kapatılması gerekirdi. Eğer kapatılmış olsaydı, Gül cumhurbaşkanı olamayacaktı� dedi.

İP LİDERİ PERİNÇEK: 3 KLASÖR VERDİM

Yeni Şafak'a konuşan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, AK Parti'nin kapatılması talebiyle üç defa Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduğunu ve bu kapsamda Başsavcı'ya, içinde gazete kupürlerinin de bulunduğu dosyalar verdiğini açıkladı. Sorularımızı cevaplandıran Perinçek, �İlkini 29 Temmuz 2004'te, ikincisini 2005 yılında, üçüncüsünü ise 26 Mart 2007'de Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na AKP hakkında suç duyurusunda bulunarak, klasörler dolusu kupürler, deliller sundum. Bir benzerlik var mı; elbette olacak. Çünkü cumhuriyeti katleden bir olay var, benden yararlanmış olmasında garipsenecek ne var! Ancak tabi ki Yargıtay Başsavcısı derin hukuki bilgisi ve meslek tecrübesiyle bizlerden yararlanmaya ihtiyacı olmayan bir savcımız. Ancak biz de kendi topladığımız kanıtları, delilleri ona sunduk. Partinin yaptıkları bakımından değişik kaynakların derlediği delillerin benzer olması normaldir� dedi.

İLHAN SELÇUK: GÖRÜRSÜN GÜNÜNÜ!

Cumhuriyet Başyazarı İlhan Selçuk'un 24 Ocak 2008 tarihli yazızında, Başsavcı Yalçınkaya'ya yönelik şu ifadeler yer aldı: �Yargı gücünde devlet görevlisi bir savcı ille de görevini yapmak zorundadır. Savcı, kırmızı çizgiyi çiğneyip bölücülük ya da dincilik yapan siyasal partiye dava açmasın. Görür gününü. Başsavcı, dava açması gerekiyorsa, dava açacaktır. Cumhurbaşkanımız dosyalı zanlı. Başbakanımız dosyalı zanlı. Bir de iktidar partimiz zanlı oldu mu, gel keyfim gel.�

DOĞU PERİNÇEK:BEN KİTABIMDA YAZMIŞTIM

Perinçek'in Başsavcı Yalçınkaya'ya verdiği 26 Mart 2007 tarihli dosyadaki şu ifadeler, Yalçınkaya'nın iddianemesine aynen girdi:

'Bu ülemanın işidir, ulema ne diyorsa o olur.'

'Bir tutturmuşlar laiklik elden gidiyor diye, millet isterse tabi ki gidecek...',

'Ben Müslümanım diyenin aynı zamanda laikim demesi mümkün değil.'

'Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer'in '21. yüzyıla girerken dünya ve Türkiye gündeminde İslam' konulu sempozyumda yaptığı konuşma...Dinçer'le ilgili tüm bilgiler.'

'2004 yılı ekim ayında Tayyip Erdoğan desteğinde Saidi Nursi sempozyumu 25 Aralık 1925 tarili Tekke ve Zaviyelerin Kapatılmasına dair kanuna ters düşmektedir.'

SAMANYOLUHABER

erdemceerdem

Profesör
Emekli olduktan sonra;

DSP'den İstanbul Milletvekilliğine adaylığını koyan...

ve....

seçilemeyen Vural Savaş...

...........

öyle görünüyor ki; bu vural savaş,

hukuki bağlamda değil...

siyasi kimliği bağlamında hüküm veriyor....

Mihenk

Asistan
Bence mahkemeyi gaza getiriyor, bakın kapatılmazssa şeriat gelecek diyor.

zebih

Kıdemli Üye
popülist kemalist burjuva dikkatöryası mümessili

lafa bak hizaya gel!

1 yıl sonra şeriat gelecekmiş...

beynini her gece kemiren bu kurtlu düşüncelerle savcılık yaptıysan sen, senin geçmişteki bütün fiillerin butlan olur be savcı eskisi...

dogma diye dini karalarlar, kendi dogmalarına milletin tapınmasını isterler...

TakVa

Ordinaryus
Zavallı iki senedir sabih kanadoğluyla kanal kanal dolaşıyor, savcı kışkırtıypordu. İşte oldu dava açıldı; ama bu zavallı tatmin olmamışki, kapatana kadarda tamin olmayacak buruşuk, sarı suratı gülmeyecek. Allah ona o günleri göstermesin ve kahrından felc olsun inşallah.AMİN

karub

Üye
Amin.allah bu zamanda inşallah haklının yanındadır.Allahım sen herşeye kadirsin.sen ki su dan insan var edensin, dünyayı yaratansın .bizim gibi kullarına acı .bzim gibi kullarına iftira atan kullarınada gün yüzü gösterme allahım.AMİN

Özduygu

Doçent
İlhan Selçuk, AK Parti'nin "karşı ihtilali gerçekleştirdiği"ni savundu...

Selçuk iddiasını şu satırlarla ortaya koyuyor;

"
AKP iktidardayken bir İslamcı karşıdevrimi gerçekleştiriyor. Nasıl?..
AKP diyor ki;
-Ben hukuku, anayasayı, yargıyı, tanımıyorum...
Nedir bunun adı?.. Karşıdevrim darbesi
(...)
Kimse kimseyi aldatmasın...
Karşıdevrimdir bunun adı...
Karşı ihtilaldir...

İlhan Selçuk karşıdevrim iddiasına dayanak olarak ise şunları sıralıyor;

"
AKP iktidarı devlet hukukunu tanımıyor...
AKP iktidarı anayasayı tanımıyor...
AKP iktidarı yargıyı tanımıyor...
AKP iktidarı başsavcıyı tanımıyor...
Diyor ki:
-Ben milli iradeyim, başka hiç bir kuvveti tanımıyorum...

AKP DİKTA REJİMİ
(...)
Bir siyasal iktidar kendisini 'milli hakimiyet' (egemenlik) ile özdeş görmeye başladı mı 'dikta rejimi tohumlanıyor' demektir...
(...)AKP yüzde 46.5 oyla iktidara geçtikten sonra muhalefetle bütün köprüleri atarak 'İslamcı karşı ihtilalin' yatırımlarına yönelmiştir.
(...)İktidardaki AKP Atatürk'ün laik Türkiye Cumhuriyetine karşı ihtilali gündemine oturttu. Gerçek budur!.."

interhaber

Kaf-Nun

Asistan
Nerde o günler.... Eğer Şeriat geleceğini bilsem bende Akp ye verirdim oyumu :)

şifa_

Doçent
eregenekondan yandaşları bir bir içerde, 367 sabih ve vural savaşında götürülmesi an meselesi olabilir.

missilo

Asistan
Onca laftan sonra "AKP nin yerinde olsam Şeriatı şimdi getirirdim diyecem" ama olmayacak!!!
Şeriat isteyenler tayyibe saldırıyor...Cumhuriyet isteyenler tayyibe saldırıyor...
ŞERİAT,CUMHURİYET kadar BAŞINIZA DAŞ DÜŞSÜN E'mi.

şifa_

Doçent
Dava, çıkar davası, askeriyeden ses çıkmayınca tehlikeye giren çıkarlar, yandaş savcılar eliyle kurtarılmaya çalışılıyor.

real.ist

Doçent
Vural Savaş: AKP kapatılmayacak

Siz daha önce de söylediniz, "AK Parti kapatılmayacak, rejim değişecek" dediniz.

Tabii öyle. Farz edin onların dediği oldu, yani partiler kapatılmayacak. O söylemde bulunanlar cezalandırılacak. Peki bir bölücü parti diyor ki, artık bu başka türlü hallolmayacak Diyarbakır'ı başkent ilan ediyoruz. Önüne gelen askere saldırın, kamu binalarını yakın, Türkiye'nin altını üstüne getirin, hatta iç harp çıksa o tarihte seçim yapılırsa girecek, parlamentoya temsilcileri girecek. Hatta koalisyon ortağı olacak. Yani bunu Türkiye'nin kaldırabileceğine inanıyorsa vatandaşlarımız, bu değişiklikleri önerenler, hakikaten buyursunlar. Biz hukukçuyuz.

Bu fikirleri savunmakla bize bir şey gelmiyor. Ben siyasi değilim. Bütün bu fikirleri, hatta şu andaki söylemlerime devam etmek benim hayatımı tehlikeye soktuğunun ben bilincindeyim. Benim maaşıma mı zam geliyor? Bizi bu parti kapatma davalarının aksine zorlayan, görev şuuruyla vatanseverliğimizden başka bir şey değildir. Ben bedava yaşadığımın bilincindeyim. Bunlar bize zannetmeyin ki bir şey getiriyor. Herkes Kızılay'a çıkıyorum, "aman Vural bey niye korumasız geziyorsunuz" diyor. Samimi söylüyorum parti kapatma imkansız hale gelse, Yargıtay başsavcısı yine razı olur. Yine aynı maaşı alacak, aynı emekli olacak, bu eleştirileri atanlar, Ergenekon'la bağlantı iddialarından tutun da..

Şimdi oraya geleceğim. İki paralel büyük bir dava var. Bir tarafta AK Parti'nin kapatılması, diğer tarafta da Ergenekon...

Biz hukukçuyuz. Anayasa, yasa değişiklikleri neyse yine de saygı gösteririz. Anayasa Mahkemesi türban denilen kıyafetle öğrenim görülmesini anayasanın değişmez ilkelerinden laikliğe aykırı görmeseydi ben dava açar mıydım? Belki özel bir sohbette hatalı karar verdi falan derdim. Yani bizi bağlayan hukuktur. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Bazıları da diyor ki hukuk devleti değil de kanun devleti, bana göre kanunsuzluk devleti.

Vatandaş Vural savaş olarak her on yılda bir müdahaleler olmuş işte şimdi de hukuki açıdan müdahaleler söz konusu uzunca bir süre Türkiye de niye bu demokrasiyi yaşatamıyoruz? Niye bu suçları işliyoruz.

referans