Uzun süren öksürükler kanser habercisi olabilir | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Uzun süren öksürükler kanser habercisi olabilir

ismail

Yeni
İhvan Üyesi
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Puanları
0
Yaş
42

'Kış öksürükleri kanser habercisi olabilir'Sağlık uzmanlarına göre, iyileşmeyen öksürükler daha ciddi hastalıkların habercisi olabilir


Birleşik Krallık Eczacılar Odası'ndan uzmanlar uzun süren öksürüklerin kronik göğüs hastalığı ve hatta kanser işareti olabileceğini söylüyor.
Hastalığı erken teşhis etmenin, tedavi ihtimalini artıracağına dikkat çekiliyor.
Bu çerçevede, eczacılardan devam eden öksürüğü olan hastaları doktora yönlendirmeleri istendi.


Yorgunluk ve nefes darlığına dikkat
Kış aylarında milyonlarca kişi enfeksiyon kaynaklı göğüs rahatsızlığı yaşıyor ancak bu rahatsızlıkların çoğu birkaç gün ya da hafta içerisinde iyileşiyor.
Ancak Birleşik Krallık Eczacılar Odası'na göre bu rahatsızlıklardan bir kısmı akciğer kanserinin erken belirtileri olabilir.
Birkaç haftadan uzun süren, yorgunluk ve nefes darlığının da yaşandığı öksürükler doktor tarafından görülmeli.
Eczacılar Odası'nın yönetim kurulu üyelerinden Graham Phillips yaptığı açıklamada, "bir sürü kişi öksürük ilacı alıyor ya da yorgun hissettikleri için demir hapı kullanıyor" dedi ve "eğer nezle ve grip benzeri belirtiler bir türlü geçmiyorsa, sesiniz kısılıyor ya da yorgun hissediyorsanız, reçetesiz satılan ilaçları almak yerine eczacınıza danışın" diye ekledi.


Erken teşhis kritik
Akciğer kanserinin tedavisinin önündeki en büyük zorluk, belirtiler ortaya çıktığında hastalığın ilerlemiş olması.
Roy Castle Akciğer Kanseri Vakfı'nın yaptığı bir araştırmaya göre, ankete katılanların yalnızca üçte biri öksürükle akciğer kanseri arasında bir ilişki olduğunu düşünüyor.
Devam eden öksürüğü endişe verici bulanların oranı ise % 11.
Vakfın yöneticilerinden doktor Jesme Fox, kampanyanın erken teşhisi yaygınlaştırıp, daha fazla hayatın kurtarılabilmesini sağlayacağını söylüyor.


Bugün
 
K

Kaçak

Misafir
Ne kadar uzun ama ...
Bu arada kanser olmayanlar ölmüyor mu ?
 

TakVa

Ordinaryus
İhvan Üyesi
Katılım
13 Nis 2007
Mesajlar
2,868
Puanları
0
Turbun içini oyup, bir çay kaşığı zencefil, bir çay kaşığı zerdeçal, bir çay kaşığı tarçın, bir yemek kaşığı bal katıp, sabaha kadar bekletin , içi sabaha kadar turbun suyuyla doluyor. Tadı çok hoş ve hiç grip olmuyorsunuz onu içtiğinizde. Öksürük semtinize bile uğramaz.
 
Üst