Unutulan şeyler... | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Unutulan şeyler...

bulut_bey79

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
28 Eki 2006
Mesajlar
12,118
Puanları
0
Web sitesi
3422unitedstates.spaces.live.com
Sevgili peygamberimiz aleyhisselâm kıyamete kadar ümmetinin başına gelecekleri görmüş ve biz ümmetine bildirmiştir. Bu husustaki hadis-i şerifler pek çoktur. Bunlardan bir tanesi şöyledir:
Ümmetimin üzerine öyle bir zaman gelecek ki; beş şeyi sevecekler, beş şeyi ise unutacaklardır.

DÜNYA SEVGİSİ TEHLİKELİDİR1-“Dünyayı sevecekler, ahireti unutacaklar.”
Dünya sevgisi çok tehlikelidir. Rabbimiz dünyayı sevmiyor, sevenleri de sevmiyor. Âdem aleyhisselâm dünyaya sürgün olarak geldi. Terfi ederek, mükâfat olarak gelmedi.
Kâinatta yalnız dünyada Allahü teâlaya isyan edilir. Gökteki varlıklar meselâ: Güneş, Ay, yıldızlar ve diğerleri yaratıcılarını tanıyor ve onu tesbih ediyorlar. Onlara verilen emir ne ise aynen tabi oluyorlar.
Güneş, yaratıldığı günden beri aynı saat ve dakikada doğar ve batar, geç kalmaz, erken de doğmaz. Dünyamıza olan yakınlığı ne ise hep öyledir. Yaklaşırsa yakar, uzaklaşırsa dondurur. Güneşle aramızdaki mesafede değişiklik olursa bizim buna mani olmaya gücümüz yetmez.
2-“Hayatı sevecekler, ölümü unutacaklar.”
Yaşamak ebedi saadete vesile olacaksa güzeldir. İnsanların en hayırlısı ömrü uzun ameli iyi olandır. İnsanların en kötüsü de ömrü uzun ameli kötü olandır.
Salih bir insan yaşadıkça sevaplarını arttırır, daha yüksek derecelere çıkabilir. Kötü bir hayat yaşayan da gittikçe günahlarını arttırır, daha çok azap ve sıkıntı çekmesine sebep olur.

HUZURLU BİR HAYAT İÇİN3-“Köşkleri, sarayları sevecekler, kabri unutacaklar.”
İnsanların kabirde kalacakları zaman, dünyada kalacağından çok daha fazladır. Dünyada bir gün bile kalacağımız belli değildir.
Huzurlu bir hayat yaşayabilmemiz için dünyadaki evimize çok emek veriyoruz, çok para harcıyoruz, ondan daha çok kabrimize önem vermeliyiz. Dünyadaki evi değişebilme imkânımız var ama, kabrimizi beğenmezsek değiştirebilme imkânımız yoktur.
4-“Malı, mülkü sevecekler, hesabı unutacaklar.”
Helâlinden kazanılmış olan para hayırlı yerlere harcanırsa iki cihan saadetine sebep olabilir. Cennette köşk bile satın aldırtabilir. Buna ait bir menkıbeyi geçen haftaki yazımızda arz etmiştik.
İslâmın beş şartından iki tanesi para ile yapılabilen farzlardır. Zengin olmayanlara farz değildir.
Hadis-i şerif bize parayı kazanırken de, harcarken de hesaba çekileceğimizi hatırlamamızı hatırlatıyor. Dünya sevgisi bir kalpte artarsa tehlike çanları çalıyor demektir. O adam artık ne helâli ve ne de haramı düşünür. Karınca gibi boyuna toplar ama kime topladığını da bilmez. Hesaba çekileceğini bile unutur.

EN BÜYÜK NİMET...
5-“Halkı sevecekler, Halık’ı unutacaklar.”
Yerde ve gökte ne varsa hepsini Yüce Rabbimiz yoktan yaratmıştır, dilediği anda da yok etmeye gücü yeter. Kavuştuğumuz ve bundan sonra kavuşacağımız bütün nimetler ondandır, ondan bileceğiz ve ona şükredeceğiz. Sebeplere de teşekkür etmeliyiz. Hadis-i şerifte buyuruluyor ki:
“İnsanlara şükretmeyen Rabbine de şükretmez.”
Rabiayı Adviyye hazretleri hanım evliyalardandır. Rabbine şöyle münâcatta bulunur:
“Ey Allahım! Seninle aram iyi olsa, bu bana kafidir. Varsın insanlarla aram açık olsun! Senin sevgini elde edebilirsem, başka şey istemem. Çünkü toprağın üstündeki her şey toprak olmaya mahkûmdur.”
Bunu elde eden en büyük nimete kavuşmuş olur...


HAFTANIN SOHBETİ
M.SAİD ARVAS
 

_Berceste_

bir tutam delilik...
İhvan Üyesi
Katılım
21 Eyl 2010
Mesajlar
6,798
Puanları
0
ALLAH razi olsun...
 
Üst