Üniversite okumak mecburiyet mi??

S

SaLtan

Guest
Ce: Üniversite okumak mecburiyet mi??

Kardeşimm Türkiyede üniversite okuması haram olduğunu kanıtlayan tek bir şey söyle ben ağzımı kapayıp ömür boyu susayım. Haram değilse, helale haram dediğin için dikkat et sapıyorsun..

islamveinsan

Doçent

s.a
Ben okumak diyorum... lise dahil..... sadece üniversite değil....

- Kadın/Erkek aynı ortamda/sınıfta okumak helal mi ?
- Baş açık okumak caiz mi ?
- Liselerde eteklerin boyu diz seviyesinin altına indirmek yasak..! Helal mi ?

Aha sana 3 tane somut ve yaşanan hadise .....
Selametle....

Bedrin_Aslanı

Profesör

s.a
Ben okumak diyorum... lise dahil..... sadece üniversite değil....

- Kadın/Erkek aynı ortamda/sınıfta okumak helal mi ?
- Baş açık okumak caiz mi ?
- Liselerde eteklerin boyu diz seviyesinin altına indirmek yasak..! Helal mi ?

Aha sana 3 tane somut ve yaşanan hadise .....
Selametle....

Kardeş şimdi bilmediğin bir şey var...
Şimdi hizmet yapıyoruz ya! o yüzden bu haramlalar olabiliyor. Fasulyeden sayılıyor.
Bu yazdıkların oluyor ama sen biliyomusun kaç kişinin imanına vesile olunuyor.

Hafta sonları parkta sabaha kadar içip ertesi gün çakır kafayla islamı tebliğ ederler bir takım kişilere olmaz dersin ama bu mantıkla haklılar tabiki... İçki içip harama karışıyorlar ama 10larca kişinin imanına vesile oluyorlar. Kıyak kafayla yaptıklarını normal kafayla yapamıyorlarmış. Nasıl karışık okumak başını açmak hizmet için olabiliyorsa buda oluyor işte... Adam diyor onların yaptığı haram değil mi? Farzı terketmiyorlar mı? Aynı şekilde bende farzı terkediyorum ve aynı şekilde bir çok kişinin imanına vesile oluyorum. Haklı adam diyecek bir şeyimiz yok tabi! bir çok kişiye Efendimiz S.A.V tanıtıyor ve imanına vesile oluyor muş!!!

"haTTat"

Paylaşımcı

Öncelikle selamün aleyküm.
Üniversite ve baş açma meselesini bir kaç kişiyle konuşmuştum. Baş örtmenin teferruatdan olduğunu, ilim öğrenmenin farziyyeti ve amellerin niyetlere göre olduğundan bahsederek başkalarını kurtarmaya çalıştığını söylüyordu.
yazdıklarınızdan bazı arkadaşlarımın genel hatlarıyla aynı görüşte olduğunu gördüm.
1)Baş örtmenin teferruatdan olduğunu elbette kendisi iddia etmiyor ancak ona öyle söylemişler. Fakat bu hususdaki ayeti zannımca es geçmişler. Zira tesettürün bir parçasıdır ve farzdır.
2)İlim öğrenmek ancak hangi ilmi? Gereken zaten yazıldı tekrar girmiyorum.
3)Amellerin niyetlere göre olması hususu ayrı bir mevzu. Zira kimse bunun hududunu çizmiyor ya da çizmek istemiyor. Ameller niyetlere göredir amennâ fakat bunun ölçüsü nedir? Siz bir şeyden taviz verirseniz bunun önünü alamazsınız. Taviz tavizi doğurur.
4)Başkalarını kurtarmaya çalışmak elbette ki güzel bir davranıştır. Takdir ederim. Lâkin bu uğurda kişinin kendisini feda etmesi acaba ne kadar takdire değer? Hazreti Ebubekir'in duasını örnek gösteriyor bazıları ama şunu bilmiyorlar mı ki Hazreti Ebubekir Allah'ın hangi emrini terk etmiştir? Birilerini imana davet edersiniz ama onu ne müslüman yapabilirsiniz ne de onu cennete koyabilirsiniz. Vazifemiz yalnızca tebliğ iken ve yine yalnızca önce kendimizden mesul iken sırf başkalarının imanını kurtaracağım diyerek kendimizi ateşe atmanın akla mantığa sığan bir tarafı var mıdır acaba?
Helale haramla ulaşmanın İslam akaidine uyan bir tarafı mı var acaba benim bilmediğim?
Son olarak üniversitede okuyan bazı bayanları görerek diyorum ki: Allah cümle ümmet-i Muhammede selamet versin. Kendini tebliğci olarak lanse eden ve fakat çok sosyal(!) olabilen, fakülte dışına çıkınca da başını kapatarak vazifesini yapmanın rahatlığı içerisinde evine veya yurduna giden bayanların olduğu bir okulda bir erkek olarak sadece selamet diliyorum. Kendim için istiyorum. Kardeşlerim için istiyorum. Hepimiz için istiyorum.
Vesselam..

Rüveydaa

Profesör
Web sitesi
www.serzenisler.com

ben okumadım üniversite hatta liseyide yarıda bırakıp dışarıdan bitirmek zorunda kaldım.... üniversiteyide aynı şekilde bitirme imkanlarımı kendim sıfıra indirdim.. kendi seçimimle okumadım....

fakat okulu bıraktıktan sonraki sürede; okuduğum takdirde elde edemiceğim ve sahip olamıcağım biçok kayda değer şeye sahip oldum.... bunu biçok insan tesadüf gibi yorumlasada ben bunu katiyen bi mükafat olarak algıladım....

çok şükür şimdi iyikide okumamaışım diyobiliyorum....

sonuçta bu özgür bi seçim....
okuyandan da okumayandan da rahman razı olsun....

islamveinsan

Doçent

s.a

Baş örtmek teferrut mı ?

Okumuş cahiller kanımca şu bakımdan ele alıyorlar;

-Ameller (başörtüsü,namaz,oruç,....gibi) iman dan değildir..
-iman bir küldür... Hiçbir kısmı inkar edilemez...

İman penceresinden bakıldığında amel teferruat dır... Doğru...
Okumak ne ? İmandan bir cüzmü ?

Üniversitede okumanın haram oldugu kabul edilir ve iman edilirse....
Kebair olmakla beraber okunulabilinir... Tövbe edilir .. inş Allah kabul eder affeder...

Ama okunur derse bir adam kafir dir buna amel eden de kafirdir...
Bişey olmaz hizmet derlerse sevap bile olunur o konumuzun dışında :)

Selametle

istanbul

Üye
bencede asla bi zorunluluk değildir üniveersite.hem ilim farzdır diyerek Allah ın emrini çiğnemeyi doğru bulmuyorum.insan kendini çok farklı şekillerde de yetiştirebilir.üniversite okuyan bir kişi illa ii bir insan,örnek bir şahsiyet oluyor die bir kural yok bence.şahsım adına önemli olan ii bir anne ve eş olabilmek.çünkü biz fatihler,kanuniler,sinanlar yetiştirmiş bir milletin torunlarıyız.ve ben fatihi in annesinin o zamanın seviyesine göre bir ünivarsite okuduğunu sanmıorum.ama fatihi öle bir yetiştirmiş ki,hamileliğinde abdestsiz yere basmamış ve fatihi tam bir sünnet-i seniyye halkası içinde yetiştirmiştir .ve bunun sonucu olarak çağ açıp kapatan bir evlat ortaya çıkmıştır.
bende üniversite okumak çoook istiorum.ama bu isteğim hiç bi zaman başımı açıcak kadar veya peruk takacak kadar ileri gitmedi bundan sonrada gitmez inş....

EBU BASİR

Üye
İkİ Farz ÇakiŞirsa

EVET NE BUYUK BİR ALDATMACA DEGİLMİ ARKADAŞLAR. SANKİ İLİM OKUL HARİCİ BİYERDE YOKMUŞ GİBİ. İŞTE ŞEYTAN MANTIĞI BUDUR yani kişiyi tam tersi ile korkutmak. okumassan cahil calışmazsan aç kalırsın gibi.kaldıki ben burada çakışan bi farz da göremiyorum. konu güzel. devam eden olur umarım ama sonuc alınacaksa . s.a.

MEHMET EFE

Doçent
Web sitesi
www.serzenisler.com
ben okumadım üniversite hatta liseyide yarıda bırakıp dışarıdan bitirmek zorunda kaldım.... üniversiteyide aynı şekilde bitirme imkanlarımı kendim sıfıra indirdim.. kendi seçimimle okumadım....

fakat okulu bıraktıktan sonraki sürede; okuduğum takdirde elde edemiceğim ve sahip olamıcağım biçok kayda değer şeye sahip oldum.... bunu biçok insan tesadüf gibi yorumlasada ben bunu katiyen bi mükafat olarak algıladım....

çok şükür şimdi iyikide okumamaışım diyobiliyorum....

sonuçta bu özgür bi seçim....
okuyandan da okumayandan da rahman razı olsun....

işte olay budur arkadaşlar.. bir defa daha okuyun. bazı şeyleri göreceksiniz.. olayın hangi boyutlarda olduğunu göreceksiniz... size teşekkür ediyorum.. bu çok önemli.. okumak okumaktaa.. bu başı aç falan filan.. bu ne yaa.. benim üniversitemde başını açan kızlara şahit oldukca biz üzülüyoruz kardeşim. elimden gelse ya bacım ne olur okuma dicem ama.. tabi herkesin bir rotası var..ve düşüncesi var.. ama dünyanın sonu değildir.. kıyıda köşede başını açıp okula girmeler.. ezile büzüle yürümeler.. bir burukluk.. bunlar bizide üzüyor.. keşke olmasaydı hiçbiri ama... gerek yok abi.. ne imkanlar var genç kızlarımıza.. ne kapılar.. bunun canlı şahidi işte RUVEYDA hanım.. ve şimdi çok şükür okumamışım diyor.. ne bilim.. neyse....

teşekkürler...

EBU BASİR

Üye
Kafİrmİ Olduk.

saltan (alıntı)--------------------------------------------------------------------------------

Kardeşimm Türkiyede üniversite okuması haram olduğunu kanıtlayan tek bir şey söyle ben ağzımı kapayıp ömür boyu susayım. Haram değilse, helale haram dediğin için dikkat et sapıyorsun..

ÖNCELİKLE ÜNİVERSİTE OKUMAK TABİKİ HELAL FAKAT ONU HARAM KILAN İÇİNDEKİ ŞEYLERDİR ... SEN MESELELERİ BAYA Bİ KARIŞTIRMIŞSIN ANLAŞILAN. ŞİMDİ SANA ŞÖYLE DİYEYİM TEVBE 31 DE ALLAHIN HELELİNİ HARAM YAPANLARI RAP ONLARA UYANLARADA ONLARIN(RAHİP VE PAPAZLARIN)KULLARI OLARAK VASIFLANDIRIYOR...
ŞİMDİ İDDANA GÖRE HELALE HARAM DİYENLER RABLİKMİ İDDA ETTİ YADA ONLARA UYANLAR ONLARIN KULUMU OLDU SENDEN CEVAP BEKLİYORUM. MADEM ORTADA DİN KONUŞULUYOR DELİLLERLE YAZ. ZİRA KİMSENİN KULU DEĞİLİM

gunduzalp

Kısıtlı Erişim
Kısıtlı Erişim
Müslüman insanların bu çağın gereklerini yerine getirebilmeleri için okumaları gerekmektedir.Yoksa hala başkalarının piyonu olmakla kendimizi avuturuz ve bununla ALLAH’ın rızasını elde edeceğimizi düşünürüz.Bir zamanlar Rusya da mücahitlere yardım edeceğini söyleyen birisine sormuştum, hangi silahlarla Ruslara karşı savaşacaksınız?Bana demişti ki mücahitler çok zor şartlarda harika bombalar üretiyorlar.Yani resmen keramet avcılığı yapıyorlar,elde teknik yok bilgi yok tecrübe yok bu şartlarda savaşa çıkıp her yeri alacaklarını düşünüyorlar.Elbette ki Cenab-ı Hakk’ın gücü her şeye yeter,Müslümanlar tarih boyunca her zaman daha az sayıda insanla mücadele etmişler ve galip gelmişlerdir fakat savaşın gereklerini de yerine getirmişlerdir.Üstad hz.lerinin tabiri ile tevekkül bütün bütün sebepleri red etmek değildir.Müslüman okuyacak ve bu çağın gereklerine göre teker teker insanların akıllarına takılan şüphelere cevap verecektir.Zaten bu devirde bizlerin en çok kaybı ilim sahasında olmuştur.Avrupalı bin bir türlü kitap yazıp bizim sözüm ona aydınlarımızı yetiştirirken,bizim insanlarımızdan onların dilinden anlayıp da cevap verecekler çok azınlıkta kalmıştır.Oryantalistler bugüne kadar 60.000 tane kitap bastı,sırf Müslümanların kafalarını karıştırmak için.Adamlar kendi davalarını ispat etmek için Arabistan çevresin de arkeolojik kazı bile yapıyorlar.Bizim insanlarımız herkesi kendileri gibi zannediyor.Ayet göstereceksin,hadis göstereceksin inanıyorsan inanırsın,inanmazsan kafirsin diyeceksin olup bitecek sanki…Faiz haram,ama neden haram,faiz’in haram olmasının hikmeti nedir?bunları insanlara anlatabilmek için en iyi ekonomi profesörlerini bizim yetiştirmemiz gerekmektedir.

İnsan okuldan başka her yerde de günaha girebilir.Çarşı da pazarda iş yerinde televizyonun da,yeter ki harama girmek istesin.Ama insan kendi nefsine hakim olduktan sonra dünyanın en berbat ortamında dahi günaha girmekten kendisini koruyabilir.Bediüzzaman Hz.lerinin bir sürü üniversite talebesi vardı neden onların okulu bırakmalarını istemedi?

Çalış" dedikçe şeriat, çalışmadın durdun,
Onun hesabına birçok hurâfe uydurdun!
Sonunda bir de "tevekkül" sokuşturup araya,
Zavallı dini çevirdin onunla maskaraya.

Vazifesi değil; çünkü 'hepsi Allah'tan!'
Ne hükmü var ki, esasen yalancı dünyanın?
Ölürse, yan gelip yatacak cennetinde Mevla'nın.
Fena kuruntu değil! Ben derim, sorulsa bana:
'Kabul ederse cehennem ne mutlu, amca, sana

M.Akif

ÇiLe-i AşK

Asistan
esselamu aleyküm öncelikle tesettürün farziyetini kanıtlayan ayetleri yazmak isterim;
TESETTÜR İLE İLGİLİ DELİLLER
Kuran'dan deliller;
insanın örtünme ihtiyacının ilk insan Adem ve Havva ile basladıgı, cıplaklıgın cirkin birsey oldugu ayette söyle belirtilir:
"Ey Ademogulları! seytan ana ve babanızı kötü yerlerini kendilerine göstermek icin elbiselerini soyarak nasıl cennetten cıkardıysa sizi de aldatmasın"araf,7/27
"Ey Ademogulları! szie cirkin yerlerinizi örtecek bir giysi,birde giyip süsleneceginiz bir giysi indirdik.Takva örtüsü ise daha hayırlıdır."arar,7/26

kadınların örtünmesi konusunda ise söyle buyurulur;
"mü'min kadınlara da söyle gözlerini haramdan sakınsınlar,ırzlarını korusunlar.Zinet yerlerini acmasınlar.Bunlardan kendiliginden görünen kısmı müstesnadır.bas örtülerini yakalarının üstüne koysunlar...." nur suresi 31

"Ey Peygamber' Eslerine,kızlarına ve mü'minlerin kadınlarına dıs elbiselerinden üstlerine giymelerini söyle.Bu,onların tanınıp kendilerine sarkıntılık edilmemesi icin daha uygundur.Allah gafurdur Rahimdir" ahzab;33/59

imanın sartlarında 'Allah'ın(c.c) kitaplarına iman' vardır öyle ise bu ayetleri inkar eden iman etmemis olup dinden cıkar.
Burada ayetin yanında bir anti parantez olup
kullarıma söyle zorlandıkları vakit yada insanlara teblig icin benim ayetlerimden taviz verebilirler diye bir sey söz konusu degildir(HASA)
artık bundan sonra bizlere "sizin dininiz size benim dinim banadır" demek düser.Nitekim Allah Teala Peygamber efendimiz ebu talib ölünce senin affolunman icin hep dua edecegim dediginde "sen kullarımı hidayete erdiremezsin.." diye uyarıda bulunmustu!!!

bu arada bizim gibi düsünenlere örümcek beyinliler diyenler olmus bu benzetmeyi 1400 sene evvel Allah Teala yapmıstı ancak bizlere degil onlar gibilere idi
"Allah'tan baska sıgınacak dostlar edinenlerin durumu örümcegin durumuna benzer..."ankebut suresi 41
bir düsünün isterseniz siz bu ayetleri yalanlayarak yahut sündürerek Allah'tan baska dostlar edinmis olmuyormusunuz???
"İste bu misalleri insanlara veriyoruz onları ancak alimler anlar."ankebut 43 Rabbim en dogru cevabı vermis zaten üstüne laf söylemeye ne hacet
Rabbim hepimizi dogru yola iletsin ve
dogru yoldan da ayırmasın(amin) selametle

ÇiLe-i AşK

Asistan
ayrıca birkac kardesimiz söylemisler 'ben kendi istegimle okumadım ve bircok mükafata ulastım..' bende kendi istegimle okumadım ama bazılarının sandıgı gibi cahil degilim,degiliz elhamdülillah basımızı acmaya zorlamayacakları yada diger farzları terk etmemizin gerekmeyecegi sadece Allah rızasını güden insanlarla birlikte hem zahiri hem batıni ilimleri ögrenmeye calısıyoruz bunlardan kalbimize hic bir kibir gelmiyor yanlıs anlasılmasın sadece bazılarına örnek olmak niyeti ile söylüyoruz bazı abilerimizinde dedigi gibi
'uygulamıyor olabilirsiniz ancak farziyetini,yapılmadıgında ise haram olacagını kabul edin'
ama bunu kabul edeceginizide sanmıyoruz cünkü kendinize benimsemis oldugunuz bircogu mason olan üstadlarınız yalanlıyor... bu bilincli olarak degilse nedir?? ama bunlara tüm masumiyetle kanan kardeslerimiz haric!!
birde diyorsunuz ki bize Kuran ayetlerini inkar eden kendi hocalarımızdan örnekler verin onlar tessettür kullanılmadıgında haram islenir demislermi
bunun imkansız birsey oldugunu görmüyormusunuz,elbette ki görüyorsunuz zaten bunun icin söylüyorsunuz "bozacının sahidi sıracı misali"
benim kusuruma bakmayın agır konusmamla eger MÜSLÜMAN kardeslerimi rahatsız etmissem
"su asikar ki digerleri zaten rahatsız olacaklardır"selametle

islamveinsan

Doçent
S.a

Gündüzalp in Üstad dan etkilenmek yerine hocaefendiden etkilendigini görüyor ve üzülüyoruz; haram olan üniversite okumak değil... Kadınların bu ortamda örtüsünden taviz vererek okumalarıdır.. Erkeklerin karma bir eğitime zorlanmasıdır..
Vb.... vb...

Günah televizyonda da var diye başka günahlara taviz vermek niye ?
bir günahı işlemek diğeri için zaruret mi ?
yada diğerini işlemek için ruhsat mı ?

Faiz haram,ama neden haram,faiz’in haram olmasının hikmeti nedir? demişsin;
Biz müminler müslümanlar olarak hikmete amel etmiyoruz.... Emre amel ediyoruz.. Emri sorgulamak neyine/neyimize ??
Faiz haramdır, nedeni niçini yok, sebebi hikmeti yok, sorgusu suali yok...
Görev imandır, terk etmektir...
Keşke Risalei Nur u sadece okumak yerine, "okusaydın" Üstad ı "okusaydın"

sahra_yagmur;,............... bircogu mason olan üstadlarınız yalanlıyor... şeklinde bir ifade kullanmış bu üstad dan kastı kim di ? Açık ifade etmesini arzu ediyoruz.... Eğer Üstad; Said Nur ise sebebini ve bildiklerini açıklamasını da rica ediyoruz...?

johncoffey07

Asistan
Bana göre bu konuyu her iki yönde de düşünmek lazım.Evet başını açıp okumak günahtır ancak bunu isteyerek yapmak gibi bir günah hükmüne almak ne kadar doğru olur orası tartışılmalı bence.ayrıca şu da bir gerçek ilim nerede olursa ilimdir düşünüyorum üniversilerde verilen bile.Bilmenin öğrenmenin kısıtlanamıyacağını ve bunlara karşı konulması gerektiğini düşünüyorum.Hayatta bilmek kadar güzel bir şey yok!Ve bunu her ne olursa arayıp bulmak gerekiyor...

SAYGILAR..

ÇiLe-i AşK

Asistan

sahra_yagmur;,............... bircogu mason olan üstadlarınız yalanlıyor... şeklinde bir ifade kullanmış bu üstad dan kastı kim di ? Açık ifade etmesini arzu ediyoruz.... Eğer Üstad; Said Nur ise sebebini ve bildiklerini açıklamasını da rica ediyoruz...?

a.s benim ÜSTAD'dan kastım asla Said Nurs-i hazretleri degildir bir Allah dostu hakkında böyle birsey diyemem ki kendiside asla bu sekil sebeplerden ötürü farzları terk etmemis,ettirmemistir mason derken günümüzde türemis olan bazı kendini alimden sayan insanlardır formun bazı yerlerindede isimleri zikredilmis haklarına girmemek icin isimlerini anmak istemiyorum yanlıs anlasılmaya sebebiyet verdigim icin özür diliyorum hakknızı helal edin slm ve dua ile...

S

SaLtan

Guest
saltan (alıntı)--------------------------------------------------------------------------------

ÖNCELİKLE ÜNİVERSİTE OKUMAK TABİKİ HELAL FAKAT ONU HARAM KILAN İÇİNDEKİ ŞEYLERDİR ... SEN MESELELERİ BAYA Bİ KARIŞTIRMIŞSIN ANLAŞILAN. ŞİMDİ SANA ŞÖYLE DİYEYİM TEVBE 31 DE ALLAHIN HELELİNİ HARAM YAPANLARI RAP ONLARA UYANLARADA ONLARIN(RAHİP VE PAPAZLARIN)KULLARI OLARAK VASIFLANDIRIYOR...
ŞİMDİ İDDANA GÖRE HELALE HARAM DİYENLER RABLİKMİ İDDA ETTİ YADA ONLARA UYANLAR ONLARIN KULUMU OLDU SENDEN CEVAP BEKLİYORUM. MADEM ORTADA DİN KONUŞULUYOR DELİLLERLE YAZ. ZİRA KİMSENİN KULU DEĞİLİM

birincisi okumak yada okumamayı herkes kendi yaşam çizgisine ve yaşadıklarına göre yorumlar.. bu bir tercihte olabilir, bir zorunluluk vede istekte olabilir. sonuçta bir tercihtir.
din adına bir şey konuştuğumu sanmıyorum. ayrıca delilde getirmeme gerek yok zira aksini iddia edenlerde delil getiremiyor görünen o'ki senin mantığınla üniversite okuyanların hepsi haram işlemiş oluyor. üniversite okumak haram değilse- ki haram olmadığını söylüyorsun- o zaman neyi iddia etmeye çalışıyorsunuz? gibi bir soruda sorulabilir. acaba üniversite okuyan her genç( malum ya genç işte adı üstünde) içindeki haram olan şeylerleme ilgileniyor. bir şey ya haramdır yada değildir bunun böyle olduğunu imanlı her insan bilir.
senin mantığınla yola çıkarsak şehirde yaşamakta haram çünkü şehrin kendisi günah değil içinde bir takim ortam ve yerler gunahtır..
fıkıh kitaplarında neyin haram olduğu neyin helal olduğu açıkça belirtilmiştir. üniversite okumak haramdır emri hiç bir yerde yazılı değildir.
kimsede papazlardan eğitim almıyor, papazlardan eğitim alan adı üstünde hristiyandır. sonuçta okumanın ucu bir meslek edinmek, hayat kazanmaktır..
ilim çinde'de olsa gidin alın deniliyor hadiste. acaba çin'de öğretilen ilim islami ilimlermi?
raplik idda ettiğini kim söyledi? eğer yalan yanlış yönlendirmeler ve ithamlar oluyorsa benide ilgilendiriyodur..

gunduzalp

Kısıtlı Erişim
Kısıtlı Erişim
İslamveinsan

Evvela senin peşin hükümlü olan birisi olduğunu düşünüyorum ve bilgini konuşturacağın yerde slogan vari laflar edip aklın sıra açıklama yaptığını zannettiğine kanaat getiriyorum.Fethullah Gülen tarafından benimsenmiş her lafa veya onun fikirlerini çağrıştıran her yazıya direk olarak yanlış demen kendi müfritliğindir.Ayrıyeten sanki karşındakini yoldan çıkmış birisi gibi kabul edipde üzülmen ayrı bir garabet timsali…

Başörtüsünü hangi gerekçe olursa olsun açan harama girmiştir.Bunun tevili tefsiri olmaz.Zaten buna muhalif bir şey de denmedi.

Müslümanların Cenab-ı Hakk’ın emirlerinin hikmetine bakarak amel etmeleri gerektiğini de kimse iddia etmedi.Bunu kendin çıkarıyorsun,daha sukunetli bir şekilde yazıları okusan iyi olur.Ama Müslümanların Cenab-ı Hakk’ın emirlerinin hikmetini araştırmaların da hiçbir mahsur yoktur.Bediüzzaman Tesettür risalesini yazarken,kapanmanın hikmetlerinden neden bahsetti?Çok rahatlıkla diyebilirdi ki,Nur suresinde ve Ahzab suresinde ki ayetleri okuyun ve kapanın.Hikmetleri kavramak insanın imanını taklitten tahkike ulaştırır ve kalbini mutmain eder.Zaten bundan önce ki yazımda hikmetten kast ettiğim mana iman etmeyenin kalbinin islama yumuşaması içindi,veya mümin olanın kalbinin mutmain olması içindi.
Allah hikmeti dilediğine verir. Kime hikmet verilmişse, şüphesiz ona çokça hayır verilmiş demektir. Bunu ancak akıl sahipleri anlar. (Bakara/269)(Hikmet bazı müfessirler tarafından,Peygamberlerin sünneti olarak kabul edilmiştir.Ama bu bahsi geçen ayet’in İbn Abbas için nuzul olduğu ifade edilir.)

Faiz’in haram oluşunun hikmetlerini insanlara aktaracaksın ki kalpleri mutmain olsun.Faiz’in ekonomik hayatı baltalayan,fakiri daha fakir yapan bir oyun olduğunu onlara belirteceksin ki İslamiyet’in emirlerinin dünya ve ahiret saadetini tesis ettiğini fark edecekler.

Kesin olarak inananlar için yeryüzünde ve kendi nefislerinizde birçok ayetler(alametler) vardır. Hâlâ görmüyor musunuz? (Zariyat/20-21)

Cenab-ı Hakk bu ayeti kerimede diyor ki sizin nefsinize ve yeryuzunde(arz) bir çok ayetler vardır.Ayet,alamet ve delil manasına gelir.İlmi araştırma yapan insan Allah'ın yeryuzune yayışmış olan ayetlerini okur ve Marifetullah ilmi artar.Zaten eski Müfessirler'in çoğu aynı zaman da birer Tabiat araştırmacısı idiler.Mesela Fahreddin-i Razi müthiş bir tefsir yazmıştır ve aynı zaman da iyi bir astronom ve matematikçidirde.Eşya'nın hikmetini bilemeyen insanın Allahu Tealanın tilavet edilen ayetlerinden(Kuran-ı kerim) anlayacağı da kısıtlı olur.

dagcan_33

Paylaşımcı
benimde bir çift sözüm var kızlar üniversite okumasın diyenlere
ananız bacınız eşiniz hastalanınca kadın doktor aramayın