Üç aylara Girerken

Erhan

Profesör
Katılım
21 Tem 2006
Mesajlar
2,115
Tepkime puanı
42
Puanları
48
Konum
Ankara
Web sitesi
www.softajans.com
Üç aylara Girerken

"Her hasenenin sevabı başka vakitte on ise, Receb-i Şerifte yüzden geçer, Şâban-ı Muazzamda üç yüzden ziyade ve Ramazan-ı Mübarekte bine çıkar ve Cuma gecelerinde binlere ve Leyle-i Kadirde otuz bine çıkar. Bu pekçok uhrevî faydaları kazandıran ticaret-i uhreviyenin bir kudsî pazarı ve ehl-i hakikat ve ibadet için mümtaz bir meşheri ve üç ayda seksen sene bir ömrü ehl-i imana temin eden şuhûr-u selâsenizi (üç aylarınızı) tebrik ediyoruz."

Dinî anlatımda "Şühûr-ü selâse", yani üç aylar olarak bilinen bu mevsimin girmesiyle birlikte Müslüman ruhları bambaşka bir hava kaplar. Çünkü bu aylar İlâhî rahmetin coştuğu aylardır. Diğer vakitlerde iyilik ve ibadetlere on sevap veriliyorsa, Receb, Şaban ve Ramazan aylarında gittikçe yükselen bir oranda kat kat fazla sevap verilir.

Meselâ, başka zamanlarda okunan her bir Kur'ân harfi için on sevap yazılmaktadır. Receb ayında bu sevap yüz olarak yazılır, Şaban'da üç yüzü aşar, Ramazan'da bine çıkar. Cuma gecelerinde binleri bulur. Kadir Gecesinde de otuz bine ulaştığını düşünürsek, üç aylardaki mübarek vakitlerin âhiret ticareti bakımından ne kadar kıymetli bir fırsat olduğunu anlayabiliriz.

Bu bakımdan üç aylar “pek çok uhrevî faydaları kazandıran ticaret-i uhreviyenin (âhiret ticaretinin) bir kudsî pazarı ve ehl-i hakikat ve ibadet için mümtaz bir meşheri (sergisi)” olarak vasıflandırılmıştır. Bilindiği gibi, pazarlar ve fuarlar mühim ticaret yerleri arasında yer alırlar. Haftanın belli bir gününde belli bir yerde kurulan pazarda, insanlar her türlü ihtiyaçlarını karşılarlar. O gün sabahtan akşama kadar pazarın ucuzluğundan istifade etmek mümkündür. Ama o gün pazara gidemeyen bir insan, aynı şartlar altında alışveriş yapabilmek için bir hafta beklemek zorundadır. Çünkü pazar bir günlüktür.

Aynı şekilde, üç aylar da yılda bir defa kurulan ve ahiret ticaretinin yapıldığı pazarlardır. İstifade etmesini bilenler, bu pazardan büyük kazançlar sağlarlar. Ahirete yönelik amellerini diğer vakitlere oranla arttırırlar. Daha fazla Kur'ân okurlar, ilme daha fazla yönelirler, uykularından kısarak ilim ve tefekküre, ibadet ve İslâmî hizmetlere daha fazla vakit ayırırlar. Hayırlı işlerde birbirleriyle yarış içine girerler. Böylece, “bu çok sevaplı ibadet ayları”ndan tam bir istifade ile çıkarlar. Bir mânâda, bu mübarek vakitlerde yapılan manevî hizmetler, insanın ebedî hayatı için yapılmış en kârlı “yatırım” olur.

Buna karşılık, üç ayların fazilet ve kıymetinden haberdar olmayıp da değerlendiremeyenler, herkesin istifadesine açık tutulan çok kârlı bir ticaret imkânından mahrum kalmışlar demektir. Bu kimseler, aynı imkânı tekrar ele geçirebilmek için bir yıl daha beklemek zorunda kalacaklardır.

İşte üç ayların ve bu aylardaki mübarek gecelerin büyük bir coşkunlukla ihya edilmesi bu bakımdan da önem kazanıyor. Çünkü bunlar şeâirdendir, İslâmın sembolü ve alâmetlerindedir.

Bu açıdan şeâirin duyurulmasında hem İslâmın izzet ve şerefinin gösterilmesi, hem de İslâmın mânâsından uzak yaşayan insanlara örnek olunması gibi büyük hikmetler vardır.

Namazlarda, bilhassa Cumalarda ve Kandil gecelerinde camilerin mü'minlerle dolup taşması, radyo ve televizyonda Kur'ân ve mevlidlerin okunması, camilerin mahyalarla (iki minare arasının ışıklı güzel yazılarla) süslenmesi, hattâ kandil simitlerinin dağıtılması, bu İslâm sembolünü ilân eden huzur verici hadiselerdir.

Böylece bütün mü'minler âhiret kazancına yöneliyor. Herkes Allah'ın rızası yolunda sonsuz bir yarışa giriyor. Ve oluşan manevî hava, bütün bir topluma huzur veriyor. Bu huzur havasından herkes derecesine göre istifade ediyor. Yapılan ibadetler, okunan Kur'ânlar, Arş'a yükselen ihlâslı dualar, bitip tükenmek bilmeyen bir şevkle devam ettirilen İslâmî hizmetler, İlâhî rahmetin celbine vesile oluyor. Ayrıca sırf Allah rızası için ve ihlâsla yapılan bu hizmetler, günahların, sefahetlerin ve zulümlerin kirlettiği manevî havamızı temizliyor.

Şu halde, her yıl bizlere ikram edilen bu bulunmaz fırsattan istifade etmeliyiz. Bunun için, mü'min kardeşlerimizle daha sık bir araya gelip sohbetlerde bulunabiliriz. Aramızda Kur'ân'ı paylaşıp imkân nisbetinde günlük ve haftalık hatimler yapmaya başlayabiliriz. Makbul dua ve zikirleri daha çok okuyabiliriz. İslâmî eserlere daha fazla vakit ayırabiliriz. İslâmın hakikatlerini yayma ve anlatma hususunda daha fazla gayret gösterebiliriz. Bu yolda göstereceğimiz en küçük bir gayret, en azından bire yüz netice verecektir.

Bu arada, üç ayların ve kandil gecelerinin evlerimizde ve aile fertleri arasında ayrı bir mânâ içinde yaşanması gerektiğini de unutmamalıyız. Çocuklarımız
o manevî havayı soluya soluya büyümelidirler. Bunun için, mübarek gecelerde onları hediyelerle sevindirip, camilere alıştırmakta büyük faydalar vardır.

Ayrıca, sabaha karşı seher vakitlerinde uyanık bulunmaya çalışarak İslâm âlemi için ve mü'min kardeşlerimiz için dualar etmenin fazilet ve kıymeti sonsuzdur. O feyizli vakitte yapılan duaların kabul ihtimali çok kuvvetlidir.
Bu bakımdan gerek kendimizin, gerekse diğer mü'minlerin dünya ve âhiret imtihanlarında başarılı çıkmaları için Cenab-ı Hakka niyazda bulunmak ve Ondan yardım istemek suretiyle, hem sıkıntı ve musibetlere karşı sarsılmaz bir dayanak noktası bulmuş, hem de tükenmez bir teselli kaynağına kavuşmuş oluruz.

(1). Şuâlar, s.416.
(2). Emirdağ Lâhikası, 1:40.
(3). Kastamonu Lâhikası, s.93.5. Mektubat, 281-285.

Kaynak:Mehmet Paksu, Mübarek Aylar, Günler ve Geceler
 

BeHReM

Doçent
Katılım
2 Nis 2007
Mesajlar
618
Tepkime puanı
27
Puanları
0
geçen yıl 3 aylara girerken açılmış konu,güncelleyelim :)
 

A.R

Profesör
Katılım
10 Mar 2007
Mesajlar
795
Tepkime puanı
10
Puanları
0
Hayırlar getire inşaAllah..


Geçen dersimiz vardı, Ablamız Üç Aylar üzerine konuştu..

Ben de aldığım bazı notları paylaşayım sizlerle:

Hatasız insan olmaz, hatasızlar ancak meleklerdir, ki onlarda da terakki etmek yoktur..

Kutlu mevsimler üç aylar insan için sanki bir kurs gibidir..

Hani insan bir kursa başlar, dil, bilgisayar vb.;

Nasıl ilk zamanlar hiç bilmediği konuda, hiç bilmediği şekilde eğitilmek-öğrenmek, öğrenmek için gayret etmek ona zor gelir, hatta bazen dersleri bırakmak ister vs..

İşte bizler de Üç Aylar geldiğinde, bunu Rabbimizden bize sunulan bir kurs gibi değerlendirelim inşaAllah.. Alıştırmalar yapalım bu aylarda, nefsimizi günahlardan arındırmaya gayret edelim..

Bazı alışkanlıklarımız varsa mesela, çok televizyon izlemek, gıybet-dedikodu, boşa vakit geçirmek vb..Bunlardan arınmaya çalışalım;


Belki zor olur ilk başlarda, ama insan devam ederse, bir de bakar ki epey yol almış bu vadide
smile.gif


Çünkü nefs dizginlenmek ister, meşgul edilmek ister Hakk'la..

Sen onu meşgul etmezsen, o seni meşgul eder..

Hem 3 Aylar çok faziletlidir..Bu aylarda yapılan iyilikler de, kötülükler de katlanarak yazılır..

1 Sevaba 10 hasene iken, bu aylarda yüreğine göre ecirler bin-milyon misli olur.


1 Günaha 1 ceza iken, bu aylarda ceza 1 olmaz! Katlanır..

Mescid-i Harem'de normalde kılınan 1 rekat 100 bin rekat, 2 rekat namaz 200 bin rekat hükmüne geçer ya, bu aylarda bu da, katlanır..

Bu yüzden hasenatı arttırma, seyyiatı da azaltma gayretleri içinde olmalıyız..

---------------

Ben de söz alıp "Hepimiz bu gece bir program yapalım, nefislerimizi meşgul etmek adına"
smile.gif
dedim Beğenildi ve onaylandı..

Ne dersiniz bizler de bir program yapalım mı 3 aylar için?

Namaz, zikir, uyku düzeni, kitap okuma, Kur'an okuma vb.Bir program, çetele şeklinde yapın ki, artı eksi koyma ve her günün sonunda muhasebe yapma imkanı olsun
smile.gif


Herkes kendisi için yapsın ve uymaya gayret etsin inşaAllah..Kutlu mevsimden olabildiğince istifade adına...
 

BeHReM

Doçent
Katılım
2 Nis 2007
Mesajlar
618
Tepkime puanı
27
Puanları
0
inşaallah ablacım,bu kutlu aylara güzel niyetlerle girmek ve dediğin gibi kendine göre program ayarlayıp(az da olsa) uygulamak lazım aslında...

hayırlara vesile olması duasıyla..
 

A.R

Profesör
Katılım
10 Mar 2007
Mesajlar
795
Tepkime puanı
10
Puanları
0
Zamanlara adres bırakmak lazım;)

Mesela ulaşım vasıtalarından birindesiniz, ya da yürüyorsunuz, ya da trafikte takıldınız, zikir çekin hem ferahlayın hem de nasılsa geceçek zamanı kendi lehinize durdurun:)

Herkes yaptığı ya da tasarladığı programları buraya yazsın inşaAllah..

Hem örnek hem de teşvik olur..
 

agbi

Yasaklı
Katılım
2 Kas 2006
Mesajlar
25
Tepkime puanı
382
Puanları
0
Konum
İzmir
ALLAH CC BİZLERE BU MÜBAREL ÜÇ AYLARI RUHU İLE YAŞAMAYI NASİP ETSİN.AMİN.
 

A.R

Profesör
Katılım
10 Mar 2007
Mesajlar
795
Tepkime puanı
10
Puanları
0
Sürekli hatırlatmak lazım evet:)

Hem biliyor musun amade, şimdi sen buraya bir şey yazsan, okuyan da onu uygulasa teşvikinle..

O kişinin yaptığı o amelin ecrinden sen de alırsın, onun ki de eksilmez:)

"Hayra teşvik eden o hayrı işlemiş gibidir" ;)

Hadisin aksi de, şer için aynen geçerli tabii ki;)
 

nefahtü

Kıdemli Üye
Katılım
21 Haz 2013
Mesajlar
5,117
Tepkime puanı
337
Puanları
0
Konum
istanbul
Selamun Aleyküm Müslüman :flw


Cenab-ı Hakk'a, Peygamber Efendimize, Ehli beyte, ashabına ve gelmiş geçmiş tüm arif ve evliyalara muhabbeti olan saygısı olan ve mübarek gün ve gecelere hem afakta hem de enfüsinde hürmeti olan tüm mümin kardeşlerimin üç ayları mübarek olsun :flw
 
Üst