Twitter'a ağır darbe!

efruz

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
14 Ağu 2009
Mesajlar
5,168
Puanları
0


Ünlü sosyal paylaşım sitesindeki bir yazılım açığı yüzünden üyelerin izleyen ve izlediği kişi listeleri sıfırlandı.

Popüler sosyal ağ Twitter çok büyük bir darbe aldı. Sistemdeki bir açık giderilmeye çalışılırken neredeyse bütün Twitter kullanıcılarının izleyen ve izlenen kişi listelerinin sıfırlanmasına yol açtı.

Tespit edilen açık, kişilerin kendi hesaplarını başkasının izleme listesine zorla kaydetmesine imkan veriyordu. Bu şekilde binlerce kişi, ünlülere kendilerini izlettirmeye başladı.

Açığın Türkiye'den bir internet kullanıcısı tarafından tesadüfen keşfedildiği öne sürüldü. Üye olduğu Türk sitesinde yayınladığı mesajında Twitter'daki yazılım hatasını 'sevdiği heavy metal grubu hakkında 'pwnz' şeklinde twit attıığına' keşfetiğini yazdı. Bilo31 rumuzlu kullanıcı, 'Accept pwrz' yazıp twiti panoya postaladığında 'pwrz' rumuzlu kullanıcının Bilo31!i izleyenler listesine otomatik olarak eklendiğini görmüş.

Yazılım hatasını düzeltmeye çalışan Twitter yönetimi, herkesin izlediği ve kendilerini izleyen kişilerin listelerini sıfırlamak zorunda kaldı. Site blogunda yapılan açıklamada arızanın giderilmesi için sıfırlanma işleminin geçici olarak yapıldığı belirtildi.

Listeler pazartesi akşam saatlerinde yeniden çalışmaya başladı.​
 
Üst