Türkiye Kandil'de Petrol Arayacak | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Türkiye Kandil'de Petrol Arayacak

Dua Nur

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
29 Nis 2007
Mesajlar
37,459
Puanları
63
PKK’nın silah bırakma çağrısının yankıları sürerken, dün Enerji Bakanı Yıldız’dan çarpıcı açıklama geldi. Yıldız, Türkiye’nin Kandil dağı eteklerinde petrol arayacağını söyledi.

PETROL BULMA ŞANSI YÜZDE 75

Kandil’deki sahalar, Türkiye’nin Bölgesel Kürt Yönetimi ile 2013 yılında yaptığı sözleşmeler sonucu aldığı 6 sahadan, 2’si. Bir petrol şirketi temsilcisi Türkiye'nin söz konusu alanlarda petrol bulması şansının yüzde 75 olduğunu söyledi.

BAKAN AÇIKLAMIŞTI

28 Şubat’ta yapılan açıklamayla çözüm sürecinde önemli bir dönüm noktasına gelindiği bugünlerde, Enerji Bakanı
Taner Yıldız’dan gelen açıklama dikkat çekmişti. Yıldız, merkezi Bağdat yönetimi ile yapılan anlaşmalar ve Kuzey Irak ile imzalanan sözleşmeler çerçevesinde Türkiye’nin Kandil Dağı eteklerinde blokları bulunduğunu ve Hindırın ile Çoman sahalarında petrol arayacağını belirtmişti.

HİNDIRIN VE ÇOMAN SAHALARI

Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın sözünü ettiği Hindırın ve Çoman sahaları, Türkiye’nin yaklaşık iki yıl önce Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) ile imzaladığı üretim paylaşım anlaşmaları (PSC) arasında yer alıyor. Enerji Bakanlığı yetkilileri, Turkish Energy Company’nin (TEC), IKBY ile 2013 yılında yaptığı sözleşmeler sonucu altı saha aldığını, Çoman ve Hindırın sahalarının da bunlar arasında yer aldığını vurguluyor. Bölgedeki petrol bulma oranının ise yüzde 75’ler civarında olduğu ifade ediliyor.

http://www.ensonhaber.com/kandil-dagiinda-petrol-cikma-sansi-yuzde-75-2015-03-03.html
 

Dua Nur

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
29 Nis 2007
Mesajlar
37,459
Puanları
63
Taner Yıldız: Gelecek yıl sonu Kandil'deyiz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörlüğüne seçilen Fatih Birol'la kahvaltıda bir araya geldi. İstanbul- Üsküdar'da bir restoranda gerçekleşen buluşmada basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Yıldız, Kandil bölgesinde petrol arama sürecinin 2016 sonunda başlayacağını belirterek, "PKK ile paylaşılacak hiçbir şeyimiz olmaz. Biz Irak'la muhatabız" dedi.

Fatih Birol'un seçilmesinin 29 OECD üyesi ülkenin beraberce oluşturduğu toplulukta ilk defa gerçekleşen bir olay olduğunu söyleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ,"Bu kendisinin bir başarısıdır. Kayseri tabiriyle tırnaklarıyla beraber buraya gelmiştir. Hem ülkemiz adına, hem de enerji sektörü adına tebriklerimizi sunuyorum "dedi.

İcra Direktörü olarak birinci hedefinin genişleme, ikinci hedefinin enerji güvenliği ve üçüncü hedefinin de İklim değişikliği konusunda çalışmalar yapmak olduğunu söyleyen Birol, "Hiç bir zaman tedbiri elden bırakmamak lazım. Enerji arz güvenliği son derece önemli.Bu anlamda Türkiye'nin çok önemli bir rol oynayabileceğini düşünüyorum. TANAP projesi son derece önemli. Türkiye için, Avrupa ülkeleri için son derece önemli bir adım" diye konuştu.

'KUR FARKINI VATANDAŞA YANSITMAYACAĞIZ'

Bir soru üzerine döviz kurunda yaşanan artışları doğalgaz fiyatlarına yansıtmayacaklarını söyleyen Bakan Yıldız, "Biz Dolarla alıp, Türk Lirası ile sattığımız için aradaki fark vatandaşın aleyhine gelişecek bir fark. Biz buna müsaade etmeyeceğiz. Kendi içimizde bunu balans edeceğiz. Doğalgaz fiyatlarında Türkiye'nin maliyeti açısından herhangi bir düşüş sağlanmadı, ama dolar bazında gazın fiyatı düştü. Ama TL maliyeti açısından bu düşmedi. Biz bunu artış şeklinde vatandaşımıza yansıtamayız. Diğer kaynaklarla bunu dengelemek istiyoruz. Onun için bunu bir fiyat artışı şeklinde vatandaşımıza yansıtmayacağız" diye konuştu.

'PKK İLE PAYLAŞACAK BİR ŞEYİMİZ YOK’

Çözüm süreci başarıya ulaştıktan sonra Kandil dağı eteklerinde petrol aranacağı şeklinde daha önce çıkan haberleri hatırlatan bir gazeteciye yanıt veren Bakan Yıldız, "Biz bugünlerin olma ihtimalini daha yakın gördüğümüz için 15-16 ay öncesinden bir sözleşme yapmıştık. Ola ki Türkiye, bu hedefine ulaştığında, çözüm süreciyle alakalı Türkiye normalleştiğinde, bizim mutlaka bununla alakalı enerji alt yapısına hazırlıkta bulunmamız lazım diye. Ben inanıyorum, o bölgedeki petrolü arayacağımıza. Diğer 11 sahayla birlikte Türkiye ve Irak'a katkı koyacağına. Oradan çıkacak petrolü, 'PKK ile mi paylaşacaksınız' diye bir kısım arkadaşlar manipülatif bir soru sordular. Biz PKK ile şuana kadar çok büyük sıkıntılar paylaştık. Bundan sonra hiçbir artı değeri paylaşmayız. PKK ile paylaşılacak hiçbir şeyimiz olmaz. Biz Irak'la muhatabız" dedi.

'SÜRECİN ZEHİRLENMESİNE YÖNELİK ŞEYLER YAPILIYOR'

Çözüm sürecinin başarılı olacağına inandığını söyleyen Bakan Taner Yıldız, "Bir kısım sıkıntılara rağmen, sayın Akdoğan'ın da dediği gibi şuanda bu sürecin zehirlenmesine dönük bazı işlemler yapılıyor. Biz bu sürecin doğru bir şekilde muhafaza edilmesinden yanayız. İstikrar enerji sektörünün en önemli olgularından bir tanesi. İstikrarın kaybolması halinde projelerin aksayacağını hep beraber gördük. Bizim orada 318 varillik gelir elde edebileceğimiz kuyuları, biz PKK döneminde açamadık. Biz orada bir sükunetin olmasıyla beraber bu çalışmalara başlamayı düşünüyoruz. Önümüzdeki yılın sonunda, böyle bir planlamamız bizim vardı. Ben çözüm sürecinin devama ereceğine dair inancımı bir kez daha burada vurguluyorum. Kandil dağı eteklerinde Türkiye petrol aradığında, bunun tabi bir sonuç olduğunu inşallah hep beraber göreceğiz" diye konuştu.

'YÜK OLMADAN YÖNETİYORUZ'

Elektrik fiyatları konusunda vatandaşlardan şikayetler aldıklarını söyleyen bir gazeteciye yanıt veren Yıldız," Avrupa'da en ucuz doğalgaz satan ülke Türkiye'dir. Elektrikte de en ucuz satan ilk 5 ülke arasındadır" dedi. Elindeki bardağı gösteren Bakan Yıldız, " Bunun değeri bir lira, 'yarısı elli kuruş olmaz mı' diyorum. Ama değeri bir lira. Ben elektrik fiyatlarının yarısına inmesini belki herkesten daha çok isteyen birisiyim. Ama bunun bir değeri var.Bir maliyeti var. Biz enerji sektörü olarak, kamu maliyetine yük olmadan bu sektörü yönetmeye çalışıyoruz" açıklamasında bulundu.

http://www.haber10.com/haber/602495/#.VRZI-rccRPM
 
Üst