Türkçe Ezan İlk Defa Kaç Yılında Uygulandı

Ebedi_Tarihçi

Yeni Üye
İhvan Üyesi
Katılım
7 Eki 2020
Mesajlar
19
Puanları
3

TÜRKÇE EZAN İLK DEFA KAÇ YILINDA UYGULANDI?

İslam´ı Türkçeleştirme girişimin kısa tarihi:
Türkiye Cumhuriyeti´nin ilk kurulduğu dönemde Arapça orijinalinin yerine, Diyanet İşleri Başkanlığı´nın 18 Temmuz 1932 tarihli bir genelgesi ile ezanın Türkçe okunmasıdır. CHP´nin tek parti iktidarı döneminde uygulamada kaldı.
1931 yılının Aralık ayında, Mustafa Kemal'in emriyle dokuz hafız, Dolmabahçe Sarayı'nda ezanın ve hutbenin Türkçeleştirilmesi çalışmalarına başladı. Kuran'ın Türkçe tercümesi ilk kez 22 Ocak 1932 tarihinde İstanbul'da Yerebatan Camii'nde Hafız Yaşar (Okur) tarafından okundu. Bundan 8 gün sonra, 30 Ocak 1932 tarihinde ise ilk Türkçe ezan, Hafız Rifat Bey tarafından Fatih Camii'nde okundu.
3 Şubat 1932 tarihine denk gelen Kadir Gecesi'nde de, Ayasofya Camii'nde Türkçe Kuran, tekbir ve kamet okundu.

18 Temmuz 1932 tarihinde Diyanet İşleri Riyaseti, ezanın Türkçe okunmasına karar verdi. Takip eden günlerde, yurdun her yerindeki Evkaf Müdürlüklerine Türkçe ezan metni gönderildi.

4 Şubat 1933 tarihinde, müftülüklere ezanı Türkçe okumalarını, buna uymayanların kati ve şedid (kesim ve şiddetli) bir şekilde cezalandırılacaklarını bildiren bir tamim gönderildi

Türkçe ezanın metni
Tanrı uludur
Tanrı uludur
Tanrı uludur
Tanrı uludur
Şüphesiz bilirim ve bildiririm: Tanrı'dan başka yoktur tapacak
Şüphesiz bilirim ve bildiririm: Tanrı'dan başka yoktur tapacak
Şüphesiz bilirim, bildiririm: Tanrı'nın elçisidir Muhammed
Şüphesiz bilirim, bildiririm: Tanrı'nın elçisidir Muhammed

Haydi namaza, haydi namaza
Haydi felaha, haydi felaha
(Namaz uykudan hayırlıdır)
Tanrı uludur, Tanrı uludur
Tanrı'dan başka yoktur tapacak.

Türkçe ezan ilk olarak 1932 yılında İstanbul Fatih Camii´nde okundu.
18 sene boyunca ezan Türkçe okunmuş, daha sonra Demokrat Parti´nin iktidara gelmesi ile 16 Haziran 1950´de ezanın Arapça da okunabilmesine izin verilmiştir. İlgili kararla, Türkçe ezan yasaklanmasa da, Türkçe ezan okunması tümüyle terkedilmiştir. Günümüzde, serbest olmasına karşın, camilerde yalnızca Arapça ezan okunmaktadır.
 

Ebedi_Tarihçi

Yeni Üye
İhvan Üyesi
Katılım
7 Eki 2020
Mesajlar
19
Puanları
3
Görüyorsunuz değil mi. Ezan 1932 yılında Atatürk'ün emriyle Türkçeleştiriliyor. Tam 18 sene Türkçe okunuyor. 1950 yılında Demokrat Parti iktidara gelince Menderes sırf oy almak için tekrar ezanı arapçaya çeviriyor. Bayar önce direniyor ama Menderes sonra kabul ettirmeyi başarıyor.

Şimdi bazı Atatürk düşmanları direk Atatürk'e sataşmaya çekindikleri için diyorlar ki ezanı İsmet İnönü Türkçeleştirdi. Peki sormazlar mı insana 1932 yılında Atatürk'ün haberi olmadan İnönü ezanı Türkçeleştirebilirmi? "Kızım sana söylüyorum gelinim sen anla misali yapiyorlar."

NOT...İşin en acı yönü ise Ezanı tekrar arapçaya çevirme tasarısı 1950'de bazı CHP milletvekillerinin oylarıyla kabul edildi.

Yoksa insan kendi kendine soruyor 1960 darbesinde hiç yasa masa tanımayan Menderes, Zorlu ve Polatkan'ı asanlar niye ezanı tekrar Türkçeleştirmedi?
 

muallim08

Paylaşımcı Üye
İhvan Üyesi
Katılım
21 Eyl 2007
Mesajlar
7,624
Puanları
113
Yoksa insan kendi kendine soruyor 1960 darbesinde hiç yasa masa tanımayan Menderes, Zorlu ve Polatkan'ı asanlar niye ezanı tekrar Türkçeleştirmedi?
Kuvvetle muhtemeldir ki bu önemli ve seçkin görevi büyük insan K. KİLİCTAROGLU na bıraktılar. Sıfır paketten çıkan iskambil kağitlariyla iki el pişti oynadıktan sonra bu işe yönelecek hükümeti erken seçime zorlayıp 2023 ten önce ezanı Türkçeye çevirecek ve bi 70 yıl daha Chp iktidar yüzü göremeyecek.

İkinci ihtimal Millet ittifakı ilk seçimde iktidar olacak ve yöneticileri hakkındaki ithamlarin gerçeğe dönüşmesinin tezahürü olarak zaten millet dinden imandan vaz geçmiş olacak ve bu sebeple ezana da gerek kalmayacak ve dahi imam ve müezzin maaşlarının önemli bir kısmıyla Şaman temin edilip kımız ayinleriyle tasarrufa gidilecek ve bu sayede kimseyi asmaya gerek olmayacağı. ...

Sayın tarihçi aslında cengizhan dönemini merak ediyorum bi ara hayrınıza bi girizgah yapsanız ardından gelişme ve sonuç bölümlerinde konuyu olgunlastirabilsek hep beraber...
 

Sofuoglu

Ordinaryus
İhvan Üyesi
Katılım
29 Tem 2006
Mesajlar
4,466
Puanları
63
Web sitesi
www.vuslatkervani.com
@muallim08
Bu mu tarihçi...!?
Bundan olsa olsa Tahrifçi olur..!
Gelmiş burada aklınca salganyoz satmaya kalkışıyor..!
Yok ezanı İsmet değilde Mustafa Kamal Türkçe okutmuş..!
Yok Kamal düşmanları tepki vermesin diye İsmet öne sürülmüş vs.vs...
Bunun gibi bir sürü zırva teşkil eden konular işte..!
Ne farkediyorsa sanki..!
Aklınca Tarihi gerçekleri! yazıyor..
Ah bir bilse onlara odun taşıdığını, belki ateşin hararetinden tırsar ama nerdeeee....!!
 
Üst