Türbana Çene Altı Formülü

Dua Nur

Kıdemli Üye
Günlerdir süren "Türbanda serbestlik" tartışması, AKP ve MHP arasında şu anlaşmayla sonuçlandı:

Başörtüsü çenenin altında bağlanır. Bu çözüm başörtülü kadınların Gülhane Askeri Hastanesi'ne alınma şartına benzetildi.

İlk yorum şu: Gülhane Askeri Hastanesi'ne gelen türbanlı kadınlara şu uyarı yapılıyordu: "Eğer başınızı kapatacaksanız, Anadolu'daki gibi çene altında fiyonk yaparak bağlayınız."

Başı bağlı kadınlar ve türbanlılar GATA'da nizamiyeden geçerken yapılan bu uyarı üzerine başörtülerini çene altında bağlayarak içeri giriyorlardı.

Şimdi bu düzenlemeyle aynı olanağın üniversitelerde de getirilmesi planlanıyor. GATA formülüyle ilgili olarak MHP'li bir yetkili şu yorumu yaptı:"Başörtüsünde GATA standardına yaklaşıldı."

5 SAATLİK ZİRVE

AKP ile MHP kurmaylarının dün gece 5 saat süren zirvesinden, burka ve bikini gibi geniş bir alanı kapsayan "kılık-kıyafet" tanımının yer almadığı iki maddelik paket çıktı. Parti yetkililerinin Başbakanlık ile AKP ve MHP genel merkezleri arasında mekik dokuduğu görüşmelerde, liderlerle yetinilmeyerek iki partinin yetkili kurullarından onay alındı.

YASADA BAŞÖRTÜ TANIMI

MHP’nin talebiyle YÖK Yasası’nda değişiklik de gündeme alındı. Bu madde üzerindeki pazarlık, görüşmelerin saatlerce uzamasına neden oldu. Uzun pazarlıklar sonucunda, bu maddede başörtü serbestliği açıkça yazılırken, başörtü tanımı da yapıldı. MHP, özellikle "türban değil, başörtü olarak algılanacak" bir tanımda ısrarlı oldu.

İşte maddeler

ANAYASA Madde 10: Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde ve her türlü kamu hizmetlerinden yararlanılmasında kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadır.

Madde 42: Kimse, kanunda açıkça yazılı olmayan hiçbir sebeple eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz. Öğrenim hakkının kapsamı ve kullanılmasının sınırları kanunla tespit edilir ve düzenlenir.

YÖK YASASI Ek madde 17: Yürürlükteki kanunlara aykırı olmamak kaydı ile yükseköğretim kurumlarında kılık ve kıyafet serbesttir. Hiç kimse başının örtülü olması sebebiyle yüksek öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz ve bu yönde uygulama ve düzenleme yapılamaz. Ancak başın örtülmesi, kişinin yüzü açık ve kimliğinin tanınmasına imkan verecek ve çene altından bağlanacak şekilde olması gerekir.

FATİH ÇEKİRGE

((MUHAMMED))

Asistan
Web sitesi
ilahiask.forumzen.com
türbana ismi verilen karma elbiseye ne çözüm bulurlarsa bulsunlar ama
Nur suresi 31 ve Ahzab suresi 59. ayette Rabbimizin emrettiği örtünme şeklini asla değiştirmeye Rabbimizin izni ile kimsenin gücü yetmeyecektir.
bu örtünme 1428 yıldır bozulmadan, çağa aldırmadan , ne derler ne demezler, severlermi sevmezlermi demeden yaşanmakta Rabbim yaşayan ve yaşatan gariplerden razı olsun
Efendimiz s.a.v.'in özel övgüsü var bu gariplere bir çok hadisi şeriflerde bu garipler islamın terk edilmiş olan sünnetlerini bir bir ihya ederler ve bu garipleri ben müslümanın diyenlerde tutmaz o gariplere müjdeler olsun

İlla üniversiteye devam edecek kimseler ilk zamanlarda (eğer çıkarsa) bu iznin şartlarını çok zorlamamaları, devamının gelebilmesi açısından iyi olur. Zaten böyle bir izin çıkarsa medya üniversite kapılarında yatacaktır, tarif edilen bağlamanın dışında biri giriyor mu diye.

ayşirin

Şairane
yazıklar olsun gerçekten hükümet! bu kadar mı korkaktınız sizi tek başına iktidara getirdik, başörtünün şeklini dahi türban olmasına birileri karşı çıkacak diye korkunuzdan Anadolu şekli bilmem başörtü çene altı şekli...
ne Anadaolu şekli aman ne anadolu şekli bizim buralarda bu çene altı şeklini ancak 60-70 yaşına gelmiş yaşlı ninelerin öylesine bir tarzda örttüğü şekildir bu ve hiç bir yakışık tafarı yok insanın başında ölesine durur ..

yada kimi açık bayanların kulaklarımız üşümesin diye örttüğü bir örtme biçimidir bu çene altı dediğiniz...
büyük konuşmayayım böyle bir şekille girilecekse hiç okumasınlar ondan iyi..bu şekil çok can sıkacak gibi şimdiden benim bile canımı sıktı çünkü ;

artık haberlerde şu haberlere hazırlıklı olalım;efendim bilmem şu üniversitede birkaç kız öğrenci başörtüsünü iğne ile toplamış bilmem omuzlarına salmış bilmem boynuna dolamış hani çene altıydı diye birçok haber bülteni malzeme yapacak bu şekil haberlerde hay çözümlenmez olaydı bu başörtüsü işi dedittirecek annemizden emdiğimiz süt boğazımıza duracak sinirden...
bu örtünme şekli beni hiç memnun etmedi...içinizdne belki kimisi diyecek olsun yine buna şükür ne şükürü efendim şekil olarak dahi kural konuyorsa böyle özgürlükte olmasın özgürlükmüş hah....

girdap

Ordinaryus
Çene altının özellikle vurgulanması,peçe ve çarşafı önlemek içindir.Yani günümüzde genç kızların kullandığı türbana herhangi bir kısıtlama getirileceğini sanmıyorum.

ayşirin

Şairane
Çene altının özellikle vurgulanması,peçe ve çarşafı önlemek içindir.Yani günümüzde genç kızların kullandığı türbana herhangi bir kısıtlama getirileceğini sanmıyorum.

inşallah dediğiniz gibi günümüz genç kızların örttüğü türbana izin vardır ama malesef sanmıyorum öyle olduğunu adamlar basbayağı türbanı değil başörtüsüne iizn vermişler oda çene altı ve ben bu çene altı şeklini çok iyi biliyorum bikeresinde abimin yemin töreni için askeriyeye gitmiştik ve birçoğumuzun türban şeklinde iğne ile yapılmış eşarbımızı çözdürüp çene altına bağlamamızı şart koştular ve çok üzülmüştüm:(ne saçma bir yasaktı düşünsenize iğneyle boyundan tutturmak yasak yaşlı teyzeler gibi sadece boynuna ölesine bir düğümle bağlayacaksın...işte çene altı bu kardeşim:)

dostluk

Kıdemli Üye
şahsen bu şekliyle memnun olmadım nedenide yine özgürlük değil yine kısıtlamadır bu...amma velakin bunada şimdilik şükür en azından saçlar gözükmek mecburiyeti yok...bol giyip üzerinede büyükçene eşarbı o şekilde bağlanabilir...zaten ne örtülülerimiz var giyinik çıblak hükmünde..örtünmek isteyen birşekilde edebiyle örtünecektir...

şahsım başbakan olsa çarfada izin veririm sakalada cübbeye sarığada...özgürlük özgürlük...her çarşaflı cübbeli elkaide değildir nasılki her açık ziibidi görünümlüler pkklı değilse...!

missilo

Asistan
Bende şahsen çarşaf a karşıyım...
Artık türbana ve başörtüsüne evet diyen bir cumhuriyet-laik bir halk var!
Fazla zorlanmasa iyi olur!Sonuçta bir ülkede yaşanıyor!laik bir yönetimi var!
eee bu devletin devrimleri var!bunlar zorlanmasa iyi olur!onu karuyanları var!
Neyse çarşafa karşı olduğum düşünce ise şu:
dış mihraplar tarafından ülkemize uygulanan oyunlar var biliyorsunuz!yok hsbc banktaki patlama,yok el kaide vs vs!
ileride çarşaflı bir bombacı üniversitede sol görüşlü onlarca insanı öldürdümü diyecekler ki bak türban nelere sebep oluyor!bu sefer topuna birden yasak getirecekler!
velhasılkelam:BUNADA ŞÜKRETMEK LAZIM!

SiNeM

Piss'a!
ben çene altına tavşan kulağı bağlaması diyorum.çok yaşlı ve kötü gösteriyo ya :)

ayşirin

Şairane
Bende şahsen çarşaf a karşıyım...
Artık türbana ve başörtüsüne evet diyen bir cumhuriyet-laik bir halk var!
Fazla zorlanmasa iyi olur!Sonuçta bir ülkede yaşanıyor!laik bir yönetimi var!
eee bu devletin devrimleri var!bunlar zorlanmasa iyi olur!onu karuyanları var!
Neyse çarşafa karşı olduğum düşünce ise şu:
dış mihraplar tarafından ülkemize uygulanan oyunlar var biliyorsunuz!yok hsbc banktaki patlama,yok el kaide vs vs!
ileride çarşaflı bir bombacı üniversitede sol görüşlü onlarca insanı öldürdümü diyecekler ki bak türban nelere sebep oluyor!bu sefer topuna birden yasak getirecekler!
velhasılkelam:BUNADA ŞÜKRETMEK LAZIM!

yahu kardeşim ne çarşafı millet çarşaflada girilsin demiyor bunu ancak birtakım medya kaos yapmak için kullanıyır...
ve emin ol eğer üniversiteye çarşaflı birisi girsin girmesi zaten imkansızda eğer girdi varsayarsak çarşaflı bombayı patlatmadan solcular bombayı patlatır zaten korkma:O

Turkbeyi

Ordinaryus
yazıklar olsun gerçekten hükümet! bu kadar mı korkaktınız sizi tek başına iktidara getirdik, başörtünün şeklini dahi türban olmasına birileri karşı çıkacak diye korkunuzdan Anadolu şekli bilmem başörtü çene altı şekli...
ne Anadaolu şekli aman ne anadolu şekli bizim buralarda bu çene altı şeklini ancak 60-70 yaşına gelmiş yaşlı ninelerin öylesine bir tarzda örttüğü şekildir bu ve hiç bir yakışık tafarı yok insanın başında ölesine durur ..

yada kimi açık bayanların kulaklarımız üşümesin diye örttüğü bir örtme biçimidir bu çene altı dediğiniz...
büyük konuşmayayım böyle bir şekille girilecekse hiç okumasınlar ondan iyi..bu şekil çok can sıkacak gibi şimdiden benim bile canımı sıktı çünkü ;

artık haberlerde şu haberlere hazırlıklı olalım;efendim bilmem şu üniversitede birkaç kız öğrenci başörtüsünü iğne ile toplamış bilmem omuzlarına salmış bilmem boynuna dolamış hani çene altıydı diye birçok haber bülteni malzeme yapacak bu şekil haberlerde hay çözümlenmez olaydı bu başörtüsü işi dedittirecek annemizden emdiğimiz süt boğazımıza duracak sinirden...
bu örtünme şekli beni hiç memnun etmedi...içinizdne belki kimisi diyecek olsun yine buna şükür ne şükürü efendim şekil olarak dahi kural konuyorsa böyle özgürlükte olmasın özgürlükmüş hah....

ya sizi cok iyi anliyorum ama bu olay bir gunde kaldirilacak kadar basit bir yasak degil. sonuna kadar haklisiniz. bu olay kac yildan beridir turkiyenin gundeminde ve kimlerin kartelinde bunu dusunun. ben akp yi sevmem ama yermemde.suizandan allah cc siginirim. ama soylemem gereken su ki bir gurbu tamamen alt ust etme yolunda ilk adim atilmistir. siyaset gizli bir savastir, her taktik mubahdir. bunu unutmayin turkiyenin cagdas kesimi yani dinle alakasi olmayan kesimi basi kapali basarili baci kardesleri kabul edemiyorlar. ve hemmen laiklige zarar verecekler diyorlar. sekile takili kalmayin insallah geriside gelir. o sadece sekil olcu bence sudur yuzunuzun gorukmesi cenenizin kapanmamasi olsa, gerek sukur bunada. sabir Her Kapinin Anahtaridir. insallah

Dua Nur

Kıdemli Üye
Sadece üniversite sadece çene altı

AKP ve MHP, bu formülü halka açıklamakla çok önemli bir "dini içtihat" oluşturdular. Demek ki, inançlı bir kız veya kadın, başörtüsünü anneannemiz gibi de takabilirmiş.

Peki bütün bunlara rağmen hálá klasik türbanla üniversiteye girmeye kalkan olursa? İşte o zaman onların niyetinin gerçekten bozuk olduğuna inanacağız.

Eğer hükümet de samimiyse, polis onları kapı önünden çevirecek.

Şimdi Başbakan’dan, MHP Lideri’nden ve hükümet üyelerinden kesin ve açık ifadelerle kamuoyuna şu sözleri vermelerini bekliyorum.

Klasik türbanlılar kesinlikle üniversiteye alınmayacak.

Bu uygulama kesinlikle ilk, orta ve liseye yayılmayacak.

Başı örtülüler devlet dairelerinde kesinlikle çalışamayacak.

Bir de Anadolu şehirlerinde başını örtmeyen kızlara aileleri ve çevreleri tarafından yapılacak baskılar var.

Başbakan onları da şimdiden uyarmalı ve böyle örnekler olduğu zaman kararlı biçimde karşı çıkmalı.

Peki bizler bu sözlere inanacak kadar saf mıyız?

Ben saf değilim ama, Başbakan bizi saf yerine koyuyorsa, bu da onun mertliğini ve Kasımpaşalılığını ilgilendiren bir şey olur.

Ülke yönetmek, samimiyet, dürüstlük ve güven gerektiriyorsa, işte imtihan salonu...

Çiçek: Kanuna fotoğraf koymayı bile düşündük:O

Klasik türban takan kızlar üniversiteye girebilecek mi?

Kesinlikle giremeyecek. Sadece çenesinin altında bağlayan girebilecek.

Bu ne anlama geliyor?

Bu konuyu tartışırken önce "geleneksel Anadolu başörtüsü" diyelim diye düşündük. Ama Anadolu’nun bazı yerlerinde geleneksel kara çarşaf bile akla gelebilir diye vazgeçtik. Bunun üzerine gülünç gelebilecek bir fikri bile tartıştık. Kanuna başörtüsünün nasıl bağlanacağını gösteren bir fotoğraf koyalım dedik.

İlk, orta ve liselere başı kapalı girilebilecek mi?

Üniversite dışındaki okullara kesinlikle başı kapalı girilemeyecek.

Ama Prof. Özbudun bile bu haliyle geçerse, çarşaflı da girer, ilk, orta ve lisede de başı kapalı okula girebilir diyor?

Tekrar ediyorum. Kesinlikle böyle bir şey olmayacak. Bu endişeyi gidermek için Anayasa’ya "sadece üniversiteyi bağlayacağına" dair bir ifade koyacağız. Ayrıca bu anayasa değişikliğinin ve kanunların tartışmasında söylenen sözler, gerekçeler de olacak.

Ya devlet daireleri? Başı kapalı kadınlar devlet dairelerinde çalışabilecek mi?

Kesinlikle çalışamayacak. Eski uygulama aynen devam edecek.

Ya bir kız çıkıp, "Benim başı örtülü üniversiteye gitmeme izin verdiniz. Ben doktor oldum. Hastanede çalışamayacak mıyım" derse?

Şunu açıkça ifade ediyorum. Başı örtülü biçimde üniversiteye giden bir kız, ilerde devlet dairesinde çalışabileceğini düşünmesin. Böyle bir şey olmayacak.

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’in söyledikleri böyle.

Ertuğrul Özkök

Dua Nur

Kıdemli Üye
Çene altı dayatması da yanlış

Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, bianet’e yaptığı değerlendirmede, AKP ile MHP’nin “başörtüsü sorunu”nun çözümü için anlaştığı hukuki düzenlemenin anayasal sisteme aykırı olduğunu savundu. Başörtüsünün bir anayasa konusu olmadığını ifade eden Kaboğlu, “Eğer yine de bu yolla düzenlenecekse başörtüsünün nerede serbest olmadığının belirtilmesi lazım, örneğin kamu dairelerinde, ilkokulda ve liselerde serbest olmadığının açıkça yazılması gerekir” dedi.

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Kanunundaki “Çene altından bağlanmalı” ifadesinde sakıncalar bulunduğunu ifade eden Kaboğlu, şunları kaydetti:

Eğer başörtüsü dinsel bir emirse, kanundaki ifadenin gerekçesi dinsel buyruğa yani Kur’ân’a gönderme yaparak belirlenmeli. Bu yapılabilir mi? Laik bir rejimde yapılamaz. Bir kaynağa gönderme yapmadıkları için “çene altı” sınırlaması yöneticilerin kendi yaklaşımlarına göre yaptıkları bir belirleme olarak algılanır. Bunun özgürlükler açısından sakıncaları var: Farklı takmak isteyenlerin bu hakkının hangi nedenle sınırlandığı makul bir gerekçeyle açıklanmalı.

Başörtüsünün nasıl bağlanacağı konusunda kural koymak ve bunu dayatmak yasaktan daha ağır bir özgürlük ihlali. Çünkü siz kadının teni üzerinde, erkek olarak belirleme yapıyorsunuz.”

Düzenlemenin “kadınlar üzerindeki egemenlik arayışının sergisi” olduğunu kaydeden Kaboğlu, değişikliğin, özgürlükler alanında götürüsü getirisinden çok daha fazla olacağını ifade etti. Kaboğlu, “Başörtüsünün sınırını iktidarın belirlemesi, başörtüsü kullananları rencide etmek ve reşit olmadıklarını ortaya koymak demek” diye konuştu.

yeniasya

Dua Nur

Kıdemli Üye
İrtica ölçer fiyonk icat edildi!

irticafiyonkzs1.jpg

ayşirin

Şairane
evet nihayet çene altı şeklinede son veriliyo galiba verilmeseydi çok ayıp ederdi hükümetimiz çünkü şekline dahi kısıtlama yapılması çok yakışıksızdı...

benim çene altı formülüne haykırdığımı okuyan hükümet bu işinden vazgeçti:O ve türbanı tamemen serbest bıraktı ...heheh...biraz kendimizle eğlenelim :D