Tiyatro ve din | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!
Altın Burada

Tiyatro ve din

mostar

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
6 Ara 2009
Mesajlar
1,011
Puanları
0
TİYATRO VE DİN

Dinî tiyatro tez konusu oldu
BSV’de tez toplantılarında merakla beklenen bir tezi dinleyebilirsiniz.

12 Ocak 2011 Çarşamba 08:00
Bilim ve Sanat Vakfı’nda akademik çalışmaların değerlendirildiği tez sunumları toplantıları yapılıyor.
Hasan Nail CanatSanat Araştırmaları Merkezi Kırkambar Tez Sunumu programının Ocak ayı programında önemli bir alan irdelenecek: “Tiyatro ve Din: Türk Tiyatrosu Örneği” Sümeyye Karaarslan’ın hazırladığı bu tez özellikle çağdaş dönem Türk tiyatrosunu ele alması bakımından önem arz ediyor. Karaarslan, Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde hazırladığı tezinde Türk tiyatrosunda dinî öğelerin kullanımını ve dinin tiyatroya olan yaklaşımını inceliyor.
“Tiyatro ve din ilişkisi”, “dinin tiyatroya bakışı” ve “dinî tiyatro” gibi üç ana konu üzerinden giden tez öncelikle Geleneksel Türk Tiyatrosunda dinin önemine ve yerine değiniyor. Tez, bazı tiyatro oyunlarındaki dinî öğeleri araştırarak Cumhuriyet Öncesi Türk Tiyatrosu, Çağdaş Türk Tiyatrosu ve Son Dönem Türk tiyatrosu olmak üzere üç dönemdeki din algısını ve dinî tebliğ amaçlı yapılan tiyatronun var oluşunu ve günümüzde geldiği noktayı, örnekleriyle ortaya koyuyor
Bilim ve Sanat Vakfı Sanat Araştırmaları Merkezindeki toplantı 13 Ocak Perşembe, saat 18’de yapılacak. Sümeyye Karaarslan’ın tezi Marmara Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı, Din Psikolojisi Bilim Dalı’nda, Prof. Dr. Ali Köse danışmanlığında kaleme alınmış, İstanbul’da 2010 yılında kuruldan geçmiş.
Murat Karaca haber verdi
 

mostar

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
6 Ara 2009
Mesajlar
1,011
Puanları
0
Tiyatro ve mizah deyince akla gelen yeni nesil zibidilerin karşısında, sağlam duruşuyla tanıdığım Hasan Nail Canat'ı rahmetle yad ediyorum.
Mekanı cennet olsun, nur olsun ...
 
Üst