Tevrat ve İncil tahrif edilmiş midir?

ALI25

Kıdemli Üye
Bizimkilerde''Okuma sapıtırsın''diyor.
Eline saglik bu söz icin sen sag ol Ebu Computer kardesim.

Bu kitablar okunmakla bir insanin da sapitacagina inanmiyorum.

Buna $unuda ilave edeyim ki$i icin zaman kaybi ve bir de yük olmasini dü$ünürüm.

ömerusta

Kıdemli Üye
hayır zaman kayıbı olmaz bilakiz kazanç olur yarin bir yerlerde hadis diye karşınıza gele bilir
tıpkı isa as mın geleceği gibi
bir hırıstiyan inancı islamdaymış gibi sunula bilir
öğrenmek kayıp olamaz

ALI25

Kıdemli Üye
Hz. Âdem'e gönderilen sahifelerle diğer peygamberlere gönderilen sahifeler veya kitaplar arasında esasta hiçbir farklılık yoktur.
Bu konuyu elle alip i$lemiyorum.

Bu konuda tek $unu diyeyim direk konu ile alakali olmayan 1 sayfa gibi yazi eklenmi$tir.

ALI25

Kıdemli Üye
Tevrat,İncil ve Zebur gibi aslı ilâhî olduğu hâlde tahrife uğrayıp,içlerine beşer kelâmı karışan bu kitaplarla,doğruyu bulmak ve bunlarla fikrî istikameti korumak imkânsızdır.
Bu zamana kadar eklemis oldugun bu yazilar icin sen sag ol Elcevaz13 kardesim.

Bu $uandaki yazinin da ba$ina kesinlik katilmiyorum benim acimdan da biiznillah bir mümkündür.

ALI25

Kıdemli Üye
Ancak 70 sene sonra yazilan incillerde dahi farkliliklar var ve bunlarin diger dillere cevrilmesinde de yanlisliklar var.Ve yine Kabul edilirki,günümüzdeki inciller Pauvlusun yazdigi mektuplar dogrultusunda yorumlanir.Tahrif var muhakkak bilerek veya bilmerek ancak bu tahrif Hz.Isa´dan kalan yazili bir metnin tahrifi seklinde degil anlayabildigimiz kadariyla.
Bu yazmis oldugun yaziya katiliyorum güzel ve dogru söylemi$sin bu konuda.

Tahrif konusunda yanliz seni gev$ep gibi yada böyle senin bu yazinda öyle ister istemez algiladim.

Bu tahrif konusunda bildigimi vede inandigimi da sana diyeyim tahrif meselesi bilerek vede istenerek i$lenmi$ o ehli kitab taraftarlari tarafindan.

ALI25

Kıdemli Üye
kanaatimce indirilen "kitabin" yaziya dökülmesi ilk ve son kez Kurani Kerimle olmustur.Zaten bu sekilde korunmasi önemli sekilde saglanmistir,tabi hifz yöntemide var.Ne dersiniz?
Bu konuda yazini ac derim mesele tam olarak anla$ilmiyor ne demek istiyorsun.

Bu konuda acik ve kesin bir yazi ve okunakli yazarsan iyi olur rica etsem.

Yüzde bir

Doçent
Görenedir ...

Burayi bir acsan olmaz mi sözün $uanda burda kapali olup kalmi$.

17879285-lg.jpg

Merhaba efendi, merhaba ...

Problemde zaten burada, hep kapalı olanları görmek, bilmek istiyoruz ama hiç sabır ile birlikte bildiklerimiz ile amel edip de bilmediklerimizi, anlamadıklarımız bize bildirmesi için hüsnü zan ile müteşekkil sebat edemiyoruz ... Aslında kapalı olan hiç bir şeyde yok ya neyse ... Hep şişenin dışına takılmışız içindekini görememek itirazımız ... Çölde susuzluktan yanmış kavrulmuşuz şişenin hala daha dışını yalamakla susuzluğumuzu giderdik duygusuyla yaşıyoruz ... Amma velakin ne edip, edip şişenin kapağını açıp, içindeki ab-ı hayat'a ulaşıp bir hayat bulmamız elzemdir yoksa ki asla bu duygu bizi kurtarmayacaktır ... İnsan ile Kur'an tev'em dir ... Adem alehisselam'dan, Peygamber efendimize kadar tüm peygamberler bir buğday tanesini öğütmüş un haline getirmişlerdir ... Aleyhisselatu vesselam efendimizde bu undan yaptığı helvayı ümmetine sunmuştur ... Gönlümüze öyle geliyor ki sayın @adams77; yoksa siz, sizden önce gelip geçenlerin başına gelenler sizinde başınıza gelmeden kurtulacağınızı mı sandınız emri ilahisine oldukça mühim bir vurgu yapmakta olup; ademiyyetimizin, Muhammedi hakikate olan yolculuğunda ki yol güzergahını bize tekrar hatırlatmaktadır ... Sayın @adams77, aleyhisselatü vesselam efendimizin üç sefer te'kid buyurduğu din nasihattir emrini uygulamakla ile birlikte elhamdülillah min fazli rabbi, efendimizin önemli bir sünnetini de ihya etmiş bulunmaktadır ... Saygılarımla ...

ALI25

Kıdemli Üye
Yazıya dökülen bir kitap nasıl korunabilir ki?Döken mükemmel değil yazıyı oluşturan mükemmel değil koruyacak olan mükemmel değil?.
1.Bir misal olarak tevrat yahudilere verildi degil mi bunu korumak görevide o günkü ilim ehli olarak yüksek seviyedeki ilim takabasi olan hamamlara verilmisti.

2.Bunu korumak o hahamlar yerinde ise onlar böyle bir vazifeleri var iken ne ettiler ona bir ihanet ettiler.

3.Onlar bunun ayetlerini yerinden oynatdilar istedikleri gibi mana verdiler birseyler eklediler vede cikardilar.

4.O kimseler ki bunu korumak saygi ve sahip cikamaktan ise onu bir seyler icin degi$tirdiler.

ALI25

Kıdemli Üye
kitap ehline sorabilirsiniz diyor!ayrıca zikir ehline de!

Bu söz kitabullah da degil mi kim söylüyor Allahu teala ve de kime diyor biz müslümanlara.

Ehli kitab dan olan onlarin bu yüksek seviyedeki olan insanlari bir misal olarak haham yada papaz gibi ki$iler ve kendilerine verilmi$ kitablar hakkinda bilgileri oldugu icin ve bunu ben bizzat böyle anliyorum.

Bundan dolayi o kimselere ehli kitabdan olanlara sor demek istiyor ve herne kadar onlar kitab ehlide olsa kendi kitablarindaki olan $eyler biliyorlar.

ALI25

Kıdemli Üye
Kitap nesh olmaz!ayet nesh olur.Nesh ayetin hükmü kaldırmaz daha iyisi ve hayırlısı ile değiştirir.
Adams77 kardesim kim kitab´in nesh oldugu söyledi ki?.

Evet ayet nesh olur burda dogru söylüyorsun.

Nesh olmaz sa bir ayet-i kerime peki nasil olurda bir ba$ka ayet-i kerime gelir bu hic bir kere mümkünmüdür.

Allahu teala hüküm koyucu degil mi istedigi meselede bunu konuda kendisi karar vermi$ ise bizlere ancak inanmak ve itaat etmek dü$er.

ALI25

Kıdemli Üye
Bakın kitap bilginin fark edilip işlendiği her şey kitap hükmündedir.Kabı olup içinde sayfalarca yazılar bulunan şeye kitap denmez.Bir ağacın yaprağı bile kitaptır.Ayrıca bilgiyi işleyecek kişinin sorumluluğunda olması çabasıdır.
Yazdiklarinin giri$ kimsimi imla olarak acik degil tam olarak dan anla$ilmiyor.

Kabi olup icinde sayfalarca yazi olan bir $ey´e kitab denilmez ise neye denilir bunuda bende bilmiyorum.

Bir agacin yaparagi bilene kitab oluyorsa bu sözüne binaen o zaman $unu derim kabi olup icinde sayfalarca yazi olan bir $ey de kitab olabilir yada bunuda öyle hitab edip olarak denilebilinir dü$üncesindeyim.