Tembel ve uyuşukların Bahaneleri 1

_ikLiL_

VUSLATA HASRET.....
Tembel ve uyuşukların Bahaneleri 1
1eb307669704118589f8e33ux6.jpg

YAŞLILIK BAHANESİ

Bazıları yaşları biraz ilerleyince; 8220;Artık yaşlandım. Gücüm kalmadı. Daha önce yaptıklarım bana yeter.8221; demeye başlıyor. Emekliye ayrılıp maaşa bağlanmasının onu hizmetten de emekli ettiğini zannediyor.Böyle düşünen kardeşlerimiz bilmez mi? Ki; kafile gidiyor ve varacakları yer de cennet. Kafileden geri kalır ve uzak durulursa hiç kimse iltifat edemeyecek ve yanlarına alamayacak. Ayrıca bilmez mi ki; amel-i salih için her hangibir yaş sınırı yoktur. Tam aksine yüce Rabbimiz buyuruyor ki;

8220;Ölene dek Rabbine ibadet et.8221;[1]

Hasan El-Basri diyor ki:Allah-u Teala amel-i salih için ölümden başka bir engel taktir etmedi.

Hz.Aişe (r.aha.) rivayet etti. Varaka, Rasulullah ( S.A.V.)8217;e dedi ki:8220;Senin (Peygamberliğini ilan ettiğin) zamanına ulaşırsam sana çokça yardım edeceğim.8221; Oysaki o çok yaşlanmış gözleri görmez olmuştu. Buna rağmen yardımcı olacağına dair söz vermiş ve yardımının çok ve kalıcı olması için genç ve güçlü olmayı çok istemiş.

Enes (r.a.) anlatıyor: Bir gün Ebu Talha El-Ensari (r.a.) Beraat suresi8217;ni okurken

8220;(Ey müminler !) Sizler gerek-hafif gerek ağırlıklı olarak el birlik 8211; top yekun (cihada) çıkın.8221; ayetine gelince, 8220;Rabbimiz bu ayette gençler ve yaşlılar olarak top yekun cihada çıkın8217; diye emrettiğini anlıyorum.8221; dedi ve çocuklarına onu cihad için teçhiz edip donatmalarını emretti. Bunun karşılığında çocukları dediler ki; 8220;Allah sana hayırlar versin. Rabbine kavuşuncaya dek Rasullah (s.a.v.) 8216;le beraber savaştın. Rablerine kavuşuncaya dek Ebu Bekir ve Ömer (r.anhüma) ile beraber de savaştın. Artık bırak senin yerine biz savaşalım.8221; Ebu Talha (r.a.) çocuklarının bu önerisini kabul etmedi. Nihayet onu da cihad için donattılar. Sonra gemiye bindiler. Daha gemideyken şehit oldu. Defnedecekleri bir ada bulamadılar. Yedi gün geçti. Sonunda bir ada bulup oraya defnettiler. Defnetmek için çıkarttıklarında baktılar ki hiç bozulmamış ve şehit olduğu an gibiydi.[2]

İmam-ı Şafi (r.a.) buyurdu ki: Dünyada rahatlık istemek şahsiyetli insanlara yakışmaz. Zira şahsiyetli insanlardan hiç birisi hiçbir zaman rahat bir hayat sürmemiştir. Hep yorgunluk ve sıkıntıyla iç içe olmuşlardır.

Zahitlerden birine sordular :

-Müslüman nasıl yaşamalı ki Allah (c.c.) ın seçkin kullarından olsun?

Dedi ki :

-Rahatı terk edip bütün gücünü Allah8211;ü Teala8217;ya itaata sarf etmekle.

Peygamberlerin hayatını incelediğimizde hepsi kırk yaşından sonra görevlendirilip ölünceye dek tevhide çağrıdan geri kalmamış olduklarını görürüz.

Dualarınızı bekleyen

A.Metin GÜLTEKİN (ALINTI)