Teknik yardım PC ile ilgili Sorunlarınız

SeNoL

MUEYABYA
bir dene bakalım sorun disktemi yoksa pc'de mi ?

Ehl-i Sünnet

Kıdemli Üye
bir dene bakalım sorun disktemi yoksa pc'de mi ?

Sorun benim pc deymiş. Arkadaşın bilgisayarında biçimlendirme yapabildim. Kopyalamya da izin veriyor.

Peki benim pc deki sorunu nasıl çözebilirm acaba ?

regedit ayarlarıyla biraz fazla oynadım galiba...

9vgc0.png

Bide okla gösterdiğim gibi olması anormal değil mi? Daha önce USB lerde öyle bişey görmemiştim.

SeNoL

MUEYABYA
o ok ile gösterdiğin disk'i paylaşıma açtığını gösteriyor.

tuneup utilities ve benzeri regedit cleaner programlarını kullanıp regedit i düzeltmeye çalışabilirsin. olmazsa sistem geri yükleme yapmayı dene.

Ehl-i Sünnet

Kıdemli Üye
6 gün öncesine geri yükleme yaptım şimdi.

Yine yazmaya karşı korumalı diyor. Bikaç ssat öncesine kadar hiçbirşey yoktu. Bu nasıl iştir anlamadım gitti.

AynAlı

Kıdemli Üye
Başlat ve sonra çalıştıra basarak gelen pencereye “regedit” yazıp sistem kayıt defterine giriyoruz. Daha sonra şimdi sıralayacağım dosyaların yanlarındaki + işaretlerine tıklayıp bu dosyaları genişleterek HYKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/CurrentControlSet/Control dosyasını bulup “Control” dosyası üzerine sağ tıklayarak gelen menüden “Yeni” seçeneğinin üzerine gelip açılan menüden “Anahtar” oluşturuyoruz ve bu yeni oluşturduğumuz dosyanın ismini de “StorageDevicePolicies” olarak değiştiriyoruz. Tırnak içindeki gibi baş harfler büyük ve kelimelerin bitişik olmasına dikkat ediniz.
Daha sonra bu yeni oluşturduğumuz dosyaya sol tıklayıp sağ tarafta yani dosyanın içindeki bölüme sağ tıklayarak “Yeni” seçeneğinden bir “DWORD Değeri” yaratıyoruz. Bu değerin ismini “WriteProtection” olarak değiştirip üzerine çift tıklayarak değer verisini de “0″ yaptıktan sonra tamam deyip kaydediyoruz. İşte bekledğimiz sonuç; bilgisayar tamamen size hizmet ediyor.
Not: Belirtilen tırnak içindeki ifadelerde tırnaklar yazılmayacaktır. Ayrıca bu işlemi yaptıktan sonra usb belleğiniz eğer bilgisayara takılı idiyse çıkarıp tekrar takmanız gerekmektedir.
Ek bilgi: Eğer oluşturulan bu “DWORD Değeri” nin değer verisini “1″ yaparsanız bilgisayara bağlanan usb belleğe yazma hatası verecektir.
Daha anlaşılabilir olması için aşağıda resimli anlatımını da vermek istiyorum:
217.jpg

3-640x480.jpg

4-640x480.jpg

5-640x480.jpg

6-640x480.jpg

7-640x480.jpg

8-640x480.jpg

9-640x480.jpg

10-640x480.jpg

11-640x480.jpg

Baktınız bu şekilde uğraşmak size oldukça uğraştırıcı ve zor geldi. Çok ama çok kısa bir yolu var. Sadece şimdiki bahsedeceğim dosyayı oluşturup çift tıklayarak tüm o resimdeki anlatılanları 1 sanıyede yapmış oluyorsunuz.
Not defterini açın ve şunları aynen kopyalayın içerisine:

Windows Registry Editor Version 5.00
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies]
"WriteProtect"=dword:00000000

Bunları kopyala-yapıştır yaptıktan sonra farklı kaydet seçeneğini seçerek örneğin usb.reg diye isimlendirin. Uzantısının .reg olması önemli. Usb dediğimiz yere istediğinizi yazabilirsiniz. İşte bu oluşturduğunuz dosya ile yukarıdaki uzun adımları yapmak sadece saniyeler sürüyor.

alıntı

Ehl-i Sünnet

Kıdemli Üye
Neyse sorun çözüldü arkadaşlar. Garantiliydi, gittim USB!yi değiştim :)

Ehl-i Sünnet

Kıdemli Üye

Madem garantiliydi mübarek ne diye uğraştın o kadar :D

Ya bi çözümü olmalıdır sonuçta diye düşündüm. USB'de sorun vardı desem arkadaşın bilgisayarında sorunsuz çalışıyor benimkinde niye çalışmıyor gerçekten ilginç bir durumdu.

Neyse firma çözsün artık sorunu :)

DENİZKRTL

Ordinaryus
benim laptopa birsey oldu arkadaslar noktali harfler farkli karakter veriyor