Tebessüm Ve Selam, | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Tebessüm Ve Selam,

durmuş göktekin

Paylaşımcı
İhvan Üyesi
Katılım
16 Ağu 2009
Mesajlar
185
Puanları
0
Yaş
86


TEBESSÜM VE SELAM,

Bir tebessümü ibadet bilen kültürün mensuplarıyız. Bizim Peygamberimiz (SAV) “müminin tebessümü sadakadır” buyurmuş. Selamlaşmayı yaymamızı istemiş. Bunlar insanları birbirine yaklaştıran, kaynaştıran sebeplerdir. Tatlı dilin yılanı deliğinden çıkardığını söyleyen atalarımız, bize hitabın güzel sözle başlamasını önermiş. Başka bir yerde; gülmesini bilmeyen dükkan açmasın denmiş.

İnsanların birbirlerine tatlı dil ve güler yüzle yaklaşması, münasebetlerimiz yönüyle çok önemlidir. Asık yüzden, öfkeden kimse hoşlanmaz. Olumsuz bir çehre, acı bir dil gören herkes ondan uzaklaşır. Bir köpeğe; “gel karabaş sen ne güzelsin” desek başını okşasak, bir ekmek kırıntısıyla mükafatlandırsak bize kırk defa kuyruk sallayarak memnuniyetini gösterir. Ama ona; asık bir yüz sert bir dille hitap etsek, kuyruğunu apış arasına alıp mahcup bir tavırla dönüp gider. Pozitif davranışlar, insanlarda olduğu gibi; bütün hayvan ve bitkilerde de pozitif sonuçlar vermektedir. Bunlar, çiçekler üzerinde yapılan deneylerde görülmüş, hayvanlarda da herkes görebiliyor.

Delikanlı, bir yabancıya gülümsedi. O gülümseme üzüntülü adamı rahatlattı. Kendisini iyi hissetmesine sebep oldu. Bu haldeyken; geçmişte kendisine yardım eden bir arkadaşına teşekkür etmediğini hatırlayıp bir not yazıp gönderdi. Arkadaşı bu teşekkürden memnun oldu, çok keyif aldı.
Her gün yemek yediği lokantada çalışan garsona bol bahşiş verdi. Garson ilk defa böyle büyük bir bahşiş alıyordu. O akşam eve giderken aldığı bahşişin bir kısmını, her zaman yolda duran garip adamın şapkasına bıraktı. Adam çok memnun kaldı. Birkaç gündür boğazından bir lokma geçmemişti. İlk defa karnını doyurduktan sonra, kaldığı bir apartmanın bodrum katındaki odanın yolunu tuttu. Keyfinden, ağzındaki ıslığını kendine arkadaş etti. Neşeli bir halde giderken, saçak altında, soğuktan titreyen bir köpek yavrusunu gördü. Kucağına alıp eve götürdü. Küçük köpek yavrusu soğuktan kurtulduğundan çok mutluydu. Sıcak odada kalmanın keyfini çıkardı. Gecenin yarısında küçük köpek olağan üstü havlamaya ve fakir adamın etrafında dönmeye başladı. Adam uyandı. Apartmanı bir is kokusu sarmıştı. Zemin kata fırladı, merdiven boşluğunu duman basmıştı. Apartman sakinlerini uyandırarak binayı boşaltmalarını sağladı. Büyük küçük pek çok insan ölümden kurtuldu.

Bütün bu güzel gelişmeler, sermayesiz bir tebessümden kaynaklandı. Sermayesiz tebessümün ve selamlaşmanın, pozitif değerlerini görmek isteyen selamlaşmaya, tebessüm etmeye insanlarla iletişime geçmeye devam etmelidir.

Allah, bize hayvanların toplu halde yaşayışlarıyla, dayanışma örneğini göstermiş. Bahçelerde her cins sebzenin toplu halde ekilip dikilmesi, aynı cinslerin kendi arasında gelişip güçlendiğini gösteriyor.

Tebessüm ve selamı birbirimizden esirgemeyelim. Bunlar; kaynaşmamız ve güçlenmemiz için ruhumuzu besleyen gıdalardır.
10. 02. 2011
Durmuş Göktekin
 

cicek demeti

Sükut
İhvan Üyesi
Katılım
7 Ocak 2011
Mesajlar
11,683
Puanları
0


Rabbim razi olsun kardesim...
 

Hikem

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
31 Ağu 2009
Mesajlar
6,073
Puanları
0
Kapitalist dünya görüşünün , günümüz insanını, müslümanını kalbinden yaralayan egoist hançerin sökülüp atılmasında en tesirli ,mühim bir manevi cerrahi tedavi=SELAM VE TEBESSÜM...Bu iki mühim şeyin hadis olması ise bahsi diğer..:)
 
Üst