Tanpınar edebiyat yarışması mektup bekliyor | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Tanpınar edebiyat yarışması mektup bekliyor

ismail

Yeni
İhvan Üyesi
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Puanları
0
Yaş
42


Türk edebiyatının usta ismi Ahmet Hamdi Tanpınar anısına edebiyatın değişik dallarında düzenlenen yarışmaların onuncusu, 'İkinci Zamana Mektuplar' temasıyla mektup dalında yapılacak.


2001 yılından bu yana aralıksız yapılan yarışmalar 'şiir' alanındaki çalışmanın ardından geçtiğimiz yıl gerçekleştirilmemişti. Bursa Osmangazi Belediyesi tarafından düzenlenen yarışmanın duyurusu dün Belediye Başkanı Mustafa Dündar ile jüri üyeleri Prof. Dr. Abdullah Uçman, Ali Çolak ve Metin Önal Mengüşoğlu tarafından Haraççıoğlu Medresesi'nde yapıldı. Jüri Başkanı HilmiYavuz ise rahatsızlığı sebebiyle toplantıya katılamadı.
Mustafa Dündar, geçen yıl yapılan 'şiir' yarışmasından sonra 'acaba yeter mi' diye düşündüklerini hatırlattı. Ancak yarışma için yoğun talep geldiğini belirten Dündar, "Gelecek nesil edebiyatçılara bir zemin olması dolayısıyla önemli bir yarışma olduğu ifade edildi. Bizim de devam etmesi yönünde düşüncemiz vardı. Amacımız, yeni kalemlerin kazanılmasının yanı sıra Tanpınar'a bir saygıdır." dedi. Ali Çolak, Tanpınar'a, babasının memleketi Artvin, öğretmenlik yaptığı Erzurum ya da bir süre yaşadığı Antalya yerine Bursa'nın sahip çıkmasının önemine işaret etti. Çolak, "Roman yarışması sonrası edebiyatımız Cem Kalender ismini kazandı. Kalender şu an üçüncü romanını yazıyor. Geçen yıl da Ercan Yılmaz şiir ödülü almıştı, yeni kitabı yayımlandı." dedi. Metin Önal Mengüşoğlu ise yarışmanın yeniden başlatılması nedeniyle Başkan Dündar'a teşekkür etti.


Yarışma için son başvuru tarihi 22 Nisan 2011. Sonuçlar 30 Nisan'da açıklanacak. Birinciye 5 bin, ikinciye 4 bin, üçüncüye 3 bin ve mansiyonlara ise 2 bin TL para ödülü verilecek. Ödüller 7 Mayıs'ta sahiplerine teslim edilecek. (www.osmangazi.bel.tr / 0224 270 70 42)
 
Üst