Takdir ve cuzî bir dilek...

Bîçâre

Profesör
Evvelâ alelade, zaman kaybına sebep, körleştirici bölümlerin olmayışından ve buna müsade edilmeyişinden duyduğum memnuniyeti diğer muhterem üyeler gibi belirtmek isterim.

Manevî mes'elelere gönül vermiş, istikâmetini bu nazarda çizmiş kimselerin oluşturduğu bir topluluğun değer vereceği hususlar; benimsediği ilkelere, Yaradan ve kul nazarında kabul görmüş doğrulara, ilmî ve manevî diktelere bağlı olmalıdır. Burada bunu gördüğümüzü âcîzane şükran ile biz de bildirelim. Mevla bu muvaffakiyeti evvelâ korumayı, ardından artırmayı nasip eder inşâallah.

Konu ile ilişkili bir dileğimi paylaşma cûr'etinde bulunmak isterim:

Geç fark edilse de hayatlarımıza doğrudan etki eden "dil" unsuru, hassasiyet sahibi bir çok kişi/kurum tarafından irdelenmeye, yanlışlar dillendirilmeye başlandı. Nicedir bununla dertlenmiş kimseler kimi toprak altında, kimi yaşlı bakışlarla, kimi ise bitmeyen bir çaba ile sarılmıştır diline, kendilerince şeref ve haysiyetine... Bizler ise sadece muhabbet beslemekteyiz kendilerine ve te'lif ettikleri eserlere...

Bu çerçevede, her gün saymakla bitmeyecek yazım hatalarına şahit olmaktayız forumlarda. Kimi bilmediği, kimi umursamadığı, kimi ise farklı emellerle bu hatalara düşüyor. Kimseden dilini sevmesini bekleyemeyiz, sevmediği için hor göremeyiz lâkin en azından saygı duyulmasını isteriz. Her ne kadar bu hassasiyet, hassas davranmaya çabalayanlara "gıcık", "resmî", "sıkıcı" gibi nâmlar kazandırsa da, "bir kişiye bile olsa öğretme, öğrenenlerle öğrenme" prensibi ile ufak da (alt kategori de) olsa; Türk dilini, Türkçeyi ilgilendiren bir bölüm olmasını (önceden talep eden oldu ise yineliyor, olmadı ise) diliyoruz.

İmkân dahilinde değilse anlayışımız ve memnuniyetimiz sürecektir inşâallah.

Bîçâre

Profesör
Anlamı düşük, imlâsı yüksek bir yazı; anlamı yüksek, imlâsı düşük bir yazıdan daha eftaldir.

Yüzlerce yıllık tarihî seyrinde binlerce asil evlât yetiştiren bu dil, nesebi meçhul sayılacak deyimleri hânesinde barındırmaz, onlara şevkatla bakamaz. Henüz üzerinden bir asır geçmemiş eserleri okuyamayan bir nesilin bugün söyledikleri pek yakın bir zamanda yeni nesil tarafından anlaşılmaz hale gelecektir. Dilimiz kendine gösterilen hassasiyete, katıyla mukabele edecek; kendisinden uzaklaşıldığında intihar edecek kadar şereflidir.

Düşünceleriniz için Mevla sizden razı olsun muhterem kardeşim.

ummuhan

Kıdemli Üye
Böyle bir konu açılmıştı evveliyatta, forum değişmeleri sırasında kayboldu gitti.. zira anlamı çnemli ne demek istendiğini anlıyorsunuz ya gibi itirazlar geldi her düzeltmeye kalkışlarda... sanırım Türkçe nin önemi ve doğru kullanımı henüz kavranamadı forum genelinde :)

Eh olacak bir gün inşaallah :D

sır

Üye
sanırım Türkçe nin önemi ve doğru kullanımı henüz kavranamadı forum genelinde :)

Eh olacak bir gün inşaallah :D

elbette önemli ancak herkesten de edebiyat profesörleri gibi yazı metni çıkarmalarını beklememeliyiz değil mi...

Efendimiz aleyhisselam dahi dilin önemi için sahabesine ''şunu şöyle kullanmayın, şunu şöyle kullanarak bozmayın'' gibi nasihatler vermiştir ,ancak en ufak şeylerede takılıp hayatın zindan olmuş tavrına girmek kişiyi bir süre sonra kibre sürükler (düzgün kullananlar için)

Gençlerin malesef şu devirde bırakın doğru yazmalarını , ne yazdıklarını dahi anlamaz hale geldim.. bazı formlarda gördüğüm çok yerine ''çoq'' şeker yerine ''sheker'' ve buna benzer bir sürü örnek çıkıyor ortaya...

özenti....

gamzedeyim

Asistan
Herkesin edebiyat profesörü gibi yazması elbette beklenmez ama dili kullanmada biraz daha özenli olsak,kelimeleri hakkını vererek kullansak daha iyi olmaz mı?Maalesef ben de bu dertten muzdaribim, böyle bir faaliyet olursa yararlı olacaktır zannediyorum

Selametle

Meryem

Komplike
Hep Amerikan filmleri yüzünden... Daha doğrusu filmi tercüme eden kırma Türkler yüzünden dilimize giren abuk sabuk saçma sapan ifadelerle boğuşuyoruz... Çocuklar gençler de Amerikalılar gibi ağız göz yamultarak konuşmayı bir iş sayıyorlar ve karşımıza bu tablo çıkıyor... Biz bunların sadece ahlaksızlığını değil mantıksızlığını da almışız...

sır

Üye
bir hanım arkadasım vardı, radyoda dj liğe başladığı için moda olan konuşma tarzını uygulamaya çalışıyordu, inanır mısınız o kadar feci ve yapay bir konuşması vardı ki, s ler arapçadaki sad harfi gibi telaffuz ediliyor , kelimeler ağızda yuvarlanılıyor, sanki amerikalı ama sonradan türkçe öğrenmiş gibi....

yazık demekten başka çare yok...

vakiTamam

Doçent
cok guzel bı konuya degınmısınız fakat alıskanlık halıne gelmıs hallerin degısmesı zor bu forumda olmazsa msnde yada diger forumlarda bu alıskanlıklar bi nebzede olsa devam eder..saygılar..

Bîçâre

Profesör
Amaç bir şeyi değiştirme değil, sadece bilgilendirme... Namaz kılmayan bir topluluğa namazın güzelliklerini ve gerekliliğini anlatan bir bölüm gibi, ilgi/alaka elbette kişilerin tasarrufunda...

Bîçâre

Profesör
...prensibi ile ufak da (alt kategori de) olsa; Türk dilini, Türkçeyi ilgilendiren bir bölüm olmasını (önceden talep eden oldu ise yineliyor, olmadı ise) diliyoruz.
İmkân dahilinde değilse anlayışımız ve memnuniyetimiz sürecektir inşâallah.

Yönetimden olumlu, olumsuz bir cevap gelmedi, galiba gözden kaçtı.

Enes

İhvan Forum Üye
bu konuyu yeni görüyorum... bu sebeple özür dilerim yönetim adına...

güzel bir istek...

Şu an forumun teknik bazı eksiklikleri var bunları giderdikten sonra Allah izin verirse bu konu ile ilgileneceğim...

Ancak sizden 1-2 hafta kadar zaman talep ediyorum...

Teşekkürler...

Bîçâre

Profesör
Estağfirullah. Zaman zarfı mühim değil, dikkate aldığınız için ben teşekkür ederim..

ummuhan

Kıdemli Üye
bu konuyu yeni görüyorum... bu sebeple özür dilerim yönetim adına...

güzel bir istek...

Şu an forumun teknik bazı eksiklikleri var bunları giderdikten sonra Allah izin verirse bu konu ile ilgileneceğim...

Ancak sizden 1-2 hafta kadar zaman talep ediyorum...

Teşekkürler...

Dikkat! aman acıların admini kibarlıktan kırılcaksınız karışmam :crying:

rıdvanuyan

Doçent
İnşallah diyelim olsun

Beni bir ben bilirim birde yaratan
Bana bir ben lazımım birde anlıyan