Suriyede mucahidler ilerliyor. | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!
Altın Burada

Suriyede mucahidler ilerliyor.

bi husben

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
7 Mar 2007
Mesajlar
5,664
Puanları
83
Suriyeli muhaliflerden üç şehirde eş zamanlı saldırı (Video)

Suriye'de askeri hareketlilik günden güne artarken, Suriye'nin kuzeyinde askeri inisiyatifi yeniden ele geçiren Suriyeli muhalifler İdlib kentine yönelik geniş çaplı bir saldırı başlattı.

TİMETÜRK | HABER MERKEZİ

Geçtiğimiz günlerde Halep'in kuzeyinde Şii milislere yönelik geniş çaplı operasyonlar düzenleyen ve bölgede çok sayıda milisi esir alan Suriyeli muhalifler, bugün sabah saatlerinden itibaren İdlib, Halep ve Dera kentlerinde BAAS rejimine ait mevzilere geniş çaplı bir saldırı başlattılar. Eş zamanlı başlayan saldırılar sonucu çıkan çatışmalar yaklaşık 12 saattir aralıksız devam ediyor.

Ahrar'uş Şam, Feylak'uş Şam, Nusret Cephesi ve Cund'ul Aksa gibi grupların da içerisinde olduğu pek çok muhalif grubun İdlib kentine yönelik taarruz için bir araya gelecek "Fetih Ordusu" isimli bir ittifak kurdukları öğrenilirken, 7 farklı grubun şehrin farklı noktalarındaki rejim üslerine saldırdığına dair sıcak haberler geliyor. Suriye savaşıyla ilgili güncel bilgileri geçen Twitter hesabı @ekremuk tarafından aktarılan bilgilere göre;Feylak'uş Şam grubu İdlib şehir merkezinin dışında kalan rejime ait iki köyü vuruyor. Keferya ve Fua köyleri Feylak'uş Şam tarafından ağır silahlarla hedef alınırken, İdlib şehir merkezini koruyan Tel Mastume ve Karmit üsleri başta olmak üzere 5 rejim üssüne de diğer gruplar tarafından saldırı başlatıldı.

Fetih Ordusu tarafından şehri çevreleyen ve savaşın başından bu yana BAAS güçleri tarafından kullanılan Sadkop ve Kornis Fabrikaları'nın Nusret Cephesi'ne bağlı birlikler tarafından ele geçirildiği bilgileri gelirken İdlib'de rejim saflarında savaşan Sünni askerler için genel af ilan edildiği açıklandı. Şehirdeki askerlerin duyabileceği şekilde duyurulan genel afa göre teslim olan Sünni askerler herhangi bir kovuşturmaya tabi tutulmadan serbest bırakılacak.

Öte yandan Ahrar'uş Şam el İslamiyye Hareketi de kenti çevreleyen üçüncü büyük fabrika olan Ğazal (İplik) Fabrikası'nı tamamen rejim güçlerinden temizlediğini ilan ederken operasyonun başından bu yana toplam üç tankın Nusret Cephesi'nin Cemal Maruf ve Hazm Hareketi'nden ele geçirdiği TOW tipi anti-tank silahlarıyla vurularak imha edildiği bölgeden gelen bilgiler arasında.

HALEP VE DERA'DA GENİŞ ÇAPLI SALDIRILAR

Dera kırsalında da Güney Cephesi, İslami Cephe ve Nusret Cephesi tarafından başlatılan operasyon neticesinde Busra eş Şam kentinin büyük oranda muhaliflerin eline geçtiği öğrenilirken saldırı sonucu kentin doğusunda sıkışan Şii milisler muhalflerin muhasarası altında kaldı. Muhaliflere ait mevzilere rejim uçakları tarafından ağır saldırılar gerçekleştirildiği yerel kaynaklar tarafından belirtilirken kent merkezinde bulunan lüks Palas Oteli de muhalifler tarafından ele geçirildi.

Halep kırsalında da Handerat, Duveyr-i Zeytun ve Başköy başta olmak üzere pek çok bölgede rejime ait savunma hatlarını kırmak için saldırıya geçen muhaliflerin Duveyr-i Zeytun bölgesini ele geçirdiği rapor ediliyor. "Usame et Turki" isimli bir Türkiyeli savaşçı tarafından gerçekleştirilen bombalı araç saldırısı sonrası Duveyr-i Zeytun bölgesine giren muhaliflerin köyü tamamen kontrol altına geldiğine dair bağımsız kaynaklarca doğrulanamayan bilgiler geliniyor.
 
Üst