Suret giren eve melek girmez mi?

PUTKIRAN

Kıdemli Üye

7)
Said ibni Ebi’l-Hasen şöyle dedi:

“Ben Abdullah ibni Abbas (Radiyallahu Anhuma)’nın yanında idim. Ona bir kimse geldi ve:
−Ey ibni Abbas! Ben öyle bir insanım ki benim maişetim ancak elimin sanatından ibarettir. Ben şu resimleri yaparım, dedi. Abdullah ibni Abbas (Radiyallahu Anhuma):
−Ben sana başka bir şey değil Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’den işittiğim bir hadisi söyleyeceğim:
−Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
Herkim bir suret yaparsa şüphesiz Allah o kimseye yaptığı surete can üfleyinceye kadar azab edecektir. Hâlbuki sureti yapan o kişi, yaptığı surete ebediyen ruh üfleyip can veremeyecektir’ buyurdu.”
Abdullah ibni Abbas (Radiyallahu Anhuma)’nın bu cevabı üzerine o ressam kişi şiddetli bir hışıltı ile har har soludu, benzi sarardı, Abdullah ibni Abbas (Radiyallahu Anhuma) ona acıyarak:
Vah sana yazıklar olsun! Muhakkak resim yapmak istiyorsan şu ağaç ve kendisinde ruh olmayan her şeyi yapmanı tavsiye ederim dedi.”
Buhari 2060, 2061, 5964, Müslim 2110/99, 100, Nesei 5323, 5324, 5325, Tirmizi 1804

Resim yapacakların dikkatine:

Ağaç resmi yapabilirsiniz ama sakın olaki ağaca konmuş bir kuş kelebek börtü böcek resmi yapmayasınız.
Sonra öbür dünyada üfler durursunuz,...:)

Soru:
1-)Ağaçlar cansız mı?
2-)Hayvanların ruhu var mı?
3-)Ressamlar yaptıkları resmi can vermek iddiasıylamı yapıyorlar ki onlardan yaptıkları resme can vermeleri isteniyor?

4-)Dağ resmi yapan birinden dağ yaratması neden istenmiyor?Can vermek zor da dağ yaratmak kolay mı?
5-Buhari Müslim Nesei ve Tirmizi bunları Peygamberi sözü diye yazarlarken hiç mi düşünmediler,Peygamberimize bu saçma sözü nasıl yakıştırdılar?
Bunlar müslman değil miydiler?

veri

Yasaklı
ayet hadis başka birşey fıkıh başka bir konu

hadislere bakarsan içki içen birinin elinde domuz kanı olması lazım
çelişkiye mi düşmek istiyorsun
bir milli görüşçünün bunca saçma yorumuna ilk kez şahit oluyorum
milli görüşçü neyin görüşünü savunuyor böyle

cemaliii

Kıdemli Üye
Bu konuyla ilgili hadisleri yazmaktan ziyade şöyle bir soru sormak istiyorum:

suret giren eve melek girmiyorsa, günah ve sevaplar amel defterimize nasıl yazılıyor?

sağdaki ve soldaki melekler nereye kayboluyor?

:gul:gul:gul

el cevap hiçbir yere kaybolmaz.
yine görevlerini yaparlar.

biz tasavvufi açıdan yaklaşalım. tasavvufta bazı makam ve mertebelerde suretlere takılıverir dervişan ve gönül evine suretleri fazlaca sokmaya başlar.
işte ilk iş olarak evvelan bizzat gönül evimizdeki o fani suretleri kaldırıp atmalıyız. sonra sıra normal evimize gelir orayıda suretlerden arındırırız inşallah.

cemaliii

Kıdemli Üye
mesele bizim mürşide kimse kamil ehli olarak bakmıyorsa ne yapalım
biz de mi sorun...

kimse kamil mükemmil bir mürşit demiyorsa başkasına bakın. mutlaka bir yerlerde illaki vardır. ve kıyamete kadarda devam edecektir.

görücü gelen kızlar,kendine gelen delikanlıyı 50 yerden maddi-manevi sorup araştırıyor, eğer olumsuzluk bulursa başkasını bekliyor (hatta bekleme mazide kaldı şimdiki nesil bilakis yenisine bakıyor arıyor). iş dünyalıksa herkes araştırmacı gazeteci,iş maneviyatsa kimse oralı değil,allah rast getire.:)

sözlerim size değil betül ablam. umuma. bizde en başta dahil olmak üzere.

cemaliii

Kıdemli Üye
Tabi ki var elhamdulillah,
ama mürşide yüklediğiniz manaya göre değişir :)

hayatta en hakiki mürşid ilimdir diyenlerdensiniz sizi tandım kadarıyla.ilminiz ve okuduğunuz kitaplar sizin mürşidiniz olmuş.
ama birde ledün ilmi var. onada mürşitsiz ulaşabileni göremedim ömrü hayatımda.

spesifik

آزادی قید و بند
hayatta en hakiki mürşid ilimdir diyenlerdensiniz sizi tandım kadarıyla.ilminiz ve okuduğunuz kitaplar sizin mürşidiniz olmuş.
ama birde ledün ilmi var. onada mürşitsiz ulaşabileni göremedim ömrü hayatımda.

bu soruyu sormuştum ama geri sildim yanlış ima olmasın diye
hamdolsun ailenin verdiği bir etkiyle islamla tanışmışlığımız beşikten evet
ama yanılıyorsunuz kanlı canlı kendisine tabi olmaya çalıştıgımız ilmen bi alimimizde var..

cemaliii

Kıdemli Üye
ama yanılıyorsunuz kanlı canlı kendisine tabi olmaya çalıştıgımız ilmen bi alimimizde var..

evet bir önceki sorduğunuz soru doğrudur. çünkü mürşid kelimesi üzerine yüklenen manaya göre değişir. bunu bu mesajınızda görüyoruz.
bize göre her alim mürşid değildir. mesela gündemde olduğu için örnek veriyorum cübbeli iyi bir alimdir ama mürşid değildir.
irşad izni asırlardır el verme usulüyle silsile olarak gelmektedir. ve bir kısmının silsilesi hz ebubekir bir kısmınınki hz aliye ulaşır. neyse konuyu dağıtmayayım.
nefs terbiyesi ve seyri sulük yaptırma,ilim öğrenme ve öğretmekten çok farklıdır.

spesifik

آزادی قید و بند
evet bir önceki sorduğunuz soru doğrudur. çünkü mürşid kelimesi üzerine yüklenen manaya göre değişir. bunu bu mesajınızda görüyoruz.
bize göre her alim mürşid değildir. mesela gündemde olduğu için örnek veriyorum cübbeli iyi bir alimdir ama mürşid değildir.
irşad izni asırlardır el verme usulüyle silsile olarak gelmektedir. ve bir kısmının silsilesi hz ebubekir bir kısmınınki hz aliye ulaşır. neyse konuyu dağıtmayayım.
nefs terbiyesi ve seyri sulük yaptırma,ilim öğrenme ve öğretmekten çok farklıdır.

el vermeyi anlamadım ama son satırlarınıza katılıyorum nefs terbiyesi zor zanaat
ama Rahman istedikten sonra dilediğine onu verir...
tarikattan bahsediyorsanız rabıtayı doğru bulmayan görüşe katılanlardanız

cemaliii

Kıdemli Üye
el vermeyi anlamadım ama son satırlarınıza katılıyorum nefs terbiyesi zor zanaat
ama Rahman istedikten sonra dilediğine onu verir...
tarikattan bahsediyorsanız rabıtayı doğru bulmayan görüşe katılanlardanız

el vermeden kastımız tarikatların silsileleridir.
neyse konu suret.konuyu ben dağıttım tasavvufi yorumlayarak. kusura bakmayın.