SÜnnetullahtan Habersİzlİk

Katılım
22 Ara 2006
Mesajlar
10
Tepkime puanı
0
Puanları
0
SÜNNETULLAHTAN HABERSİZLİK
Tekten; birden başka çeşitli kaynak edinenlerin aralarında birlik istemeleri Sünnetullahtan habersiz yaşadıklarını gösterir. Tefrikadan yakınan Müslümanlar şu emri ilahileri her fırsatta hatırlamalı ve hatırlatmalıdır: “Allah’tan başka sizin (her şeye kadir) hiçbir veliniz yoktur.” “ “Rabbinizden size indirilene uyun, ondan başka velilere uymayın. (Siz ey! Yaratılmışlardan da her şeye gücü yeter veli olabileceğini zanneden Kur’anı anlamazlar!) Ne kadar az öğüt tutuyorsunuz. ” “ Yoksa onlar Allah’tan başkasını veliler mi edindiler? İşte Allah (onun zikrinden nasıl gafil olursunuz ki mutlak ve asıl) veli ancak odur.”(64)
Netice olarak özetleyebilirsek deriz ki: Vahiyden başka kaynak (65) tanıyanların ayrı ayrı guruplaşmaları normaldir. Yaratıcının kanunlarına; Sünnettullaha karşı gelinemez, kaynak çoklaştıranların ayrılıkları tabiidir. Vahiyden başka kesin kaynak; mutlak hüccet kabüllenmeyen aziz müminlerin birleşmeleri ise büyük hayırdır, ki bu husus kendiliğinden meydana gelmiştir ve gelmektedir. Böylesine hayırlarda yarışanların esasta birleşik olmaları kadar şerefli ve tabii ne vardır? Hem bu birliği yaratıcı lutfetmiştir: “.. Öyle ise siz de hayır işlerine koşun, (hayırlarda) birbirinizle yarış edin. Allah hepinizi bir araya getirecektir. (66) ve Uğrunda “mücadele edenlere ” yollarını göstercektir (67) “Allah ahdinden caymaz…”(68)
Dinlerini beşer zihniyetine uydurup hurafeye boğanlar, Kur’anda bildirildiği gibi, “… Allahtan başka rablar edindiler ” de parça bölük oldular(69) Eğer böyle olmak istemiyorsak; birlik ve beraberliği samiyetle istiyorsak, Resulullah’ın tebliğe memur olduğu şu emre uymalıyız:
Ey Allah’ın kitabına bağlı olduklarını iddia edenler; öyleyse, bizi birleştirecek olan “aramızda müsavi(hak) bir kelimeye gelin (ki…) Allahı bırakıp da kimimiz kimimizi Rabler edinmeyelim…Eğer yine yüz çevirirlerse deyin ki: Şahid olun biz muhakkak Müslümanlarız.” (70)(64)- age. Sünnet-i Seniye, s. 152 dedir. Bu ayet meallerinin kaynağı ve Allah’ın hudutlarına riayetle mutlak ve birbirine sahabet gayretiyle yaşayan müminlerin velayetinin sıfat ve alametleri orada özetle verilmiştir.. Lütfen bakılsın.
(65)- age. İnsanın Yolu İslam “Tek Kaynak” başlıklı yazı
(66)- Bakara suresi: 148
(67)- age. İbadet anlayışımız, s.69
(68)- Bakara suresi: 80, Ali İmran: 194 Ve Rad suresi:31
(69)- age. Tefsir, Elmalılı , cilt:3, s. 2500, 3/64
(70)- Ali İmran suresi: 64

Mehmet Said ÇEKMEGİL (Tenkid ve Tetkiklerde Metod )
 
Üst